Skocz do zawartości
marine

Piaskownica i Glony czyli Dsb Refugium AS, Plenum i inne

Rekomendowane odpowiedzi

Jak robisz DSB z refugium bez plenum robisz tylko jedną warstwę piasku ( dajesz jedną granulacje). Warstwy robi się po to żeby drobny piasek nią wleciał do plenum. W innim wypadku robienie warstw mija się z celem a nawet zmniejsza powierzchnię do osadzenia przez bakterie.

Wysłane z mojego GT-S7710 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez kilu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zostaje DSB z refugium bez plenum.

Warstwa piasku 7 cm,głębokość wody nad piaskiem 15 cm szyba nr 4 bez zmian (wysokość 22cm), usuwam szyby nr: 1, 2 i 3. Różnica poziomów na przelewie 4 cm - wystarczy ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy

Pomysl jeszcze o jednej rzeczy. Na tej przegrodzie od odpieniacza od strony DSB wklej na sztorc 1cm pasek szkla po calej dlugosci jakies 6cm od gornej krawedzi. 4ro centymetrowy spadek moze byc jednak na tyle wysoki, ze bedzie wzruszal piasek DSB. Taki pasek szkla pod powierzchnia wody skieruje strumien bardziej w bok


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pytanie. Jestem przed decyzją jaki sump do akwa 360l i zastanawiam się, czy tylko siporax, czy może mniejsza komora z siporaxem a druga z glonami? Ale boję się grubej warstwy piachu i myślałam raczej ze 3-4 cm dać z mojego małego akwa, dorzucić żywą skałę w której mieszkają wężowidła, gabki i inne robaczki i dołożyć tam spaghetti. Ma to jakiś sens?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester, masz na myśli połeczke jak w załączniku ?

Wstawki wykonam ze spienionego PCV lub plexy i spróbuję je wstawić na "wcisk".

post-21711-0-24897000-1452149170_thumb.jpg

Edytowane przez snikit (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób dokładnie taka półkę jak mówi Tester. Ja u siebie takiej nie zrobiłem i woda wymywa mi trochę piasku. Teraz nie wiem czy nie wkleić jej i do sypać do ubytków piasku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując,

przygotowuję:

1) piasek płukany w rodi - http://allegro.pl/piasek-akwarystyczny-frakcja-0-1-0-5mm-1kg-i5850111589.html,

2) nóż do tapet, struny do gitary,

3) glony,

4) kilka "półek" do ograniczenia przepływu wody,

5) oświetlenie,

następnie:

6) wyłączam obieg,

7) opróżniam komory z których będą usunięte przegrody,

8) usuwam przegrody,

9) wsypuje 7 cm piasku,

10) zalewam wodą powstałą komorę,

11) wrzucam glony, odpalam światło 12h/12h,

12) włączam obieg,

13) za pomocą "półeczek" reguluję przepływ wody.

Finito ? Poczekać z glonami ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy do DSB mozna dodac slimaka kopiacego np. Babylonia?


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A moglbys podac linka do tego materialu?


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A skałę dać? Czy wrzucić tylko same glony? I jeszcze pytanie, czy ma znaczenie kolejność? Najpierw komora z glonami a potem siporax, czy odwrotnie, czy bez znaczenia? A może siporax będzie potrzebny tylko na początku do namnożenia bakterii i nie ma sensu robić osobnej przegrody? Pytam bo pani w sklepie akwarystycznym powiedziała, że siporax przez pół roku spełnia swoje zadanie a potem nie ma sensu go trzymać, bo te rolę przejmują skały. Chyba, że coś źle zrozumialam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz wystarczającą ilość skały to siporax Ci w ogóle nie jest potrzebny tzw. system filtracji berlińskiej. Jednak musisz wtedy mieć bardzo dużo skały, ponad 20% objętości. Siporax ma dużo większą powierzchnię do osiedlania się bakterii i zastępuje skałę. Mając odpowiednią ilość siporaxu to w akwarium możesz nawet zrezygnować ze skały. Czy siporax traci swoją funkcję? Przestudiowałem całe to forum i pierwszy raz się z tym stwierdzeniem spotykam. Siporax wystarczy po prostu płukać aby był czysty, powinien też być umieszczony w w miarę szybkim przepływie wody aby to ona wymywała z niego syf.

Możesz spokojnie wrzucać same glony jeśli to na przykład jest spaghetti, caulerpy i inne pewnie będą potrzebowały czegoś do ,,chwycenia się''. Ja osobiście dałbym w pierwszej przegrodzie glony a w kolejnej siporax. Wtedy syf zbierałby się właśnie w glonach i tam już żyjątka by się nim zajęły a siporaxu może nawet nie trzeba by czyścić wtedy. Sam kiedyś się nawet zastanawiałem czy nie zrobić glonom podłoża z siporaxu ale to już byłby eksperyment.

Edytowane przez Konradek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pani w sklepie powiedziała, że po około pół roku mikropory w ceramice ulegają zatkaniu i nie ma tam już warunków do rozwoju bakterii. Planuję mało skały, jakoś nie lubię gruzowiska :) dwie większe wyspy z suchej skaly i kilka malych skalek z obecnego akwarium. Chcę dużo miejsca do pływania dla ryb.

Tez się skłaniałam do tego, żeby pierwsze były glony a potem siporax, żeby właśnie nie zbierał się w nim syf.

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja siporax mam w kaskadzie 9 miesięcy, nie zauważyłem żeby coś złego się z nim stało. Myślę, że jeśli będzie umieszczony w odpowiednim przepływie wody to będzie spełniał swoją funkcję. Jeśli ta pani miałaby rację to równie dobrze mikropory w skale też by się zatykały i przestałaby spełniać swoją funkcję. Czytałem tutaj na forum takie opinie o zatykaniu się skały ale ludzie twierdzą, że trwa to dużo dłużej niż rok.

Edytowane przez Konradek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panie i Panowie ale to nie jest temat o siporax tylko o DSB, o siporax sa inne watki.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pani w sklepie powiedziała, że po około pół roku mikropory w ceramice ulegają zatkaniu i nie ma tam już warunków do rozwoju bakterii. Planuję mało skały, jakoś nie lubię gruzowiska :) dwie większe wyspy z suchej skaly i kilka malych skalek z obecnego akwarium. Chcę dużo miejsca do pływania dla ryb.

Tez się skłaniałam do tego, żeby pierwsze były glony a potem siporax, żeby właśnie nie zbierał się w nim syf.

Nik@ pytałaś mnie na pw pisałem ci o tym, w wątku o np pro af też o tym pisałaś, pani ze sklepu miała rację dlatego tak jak wszyscy ci piszą siporax się plucze albo ustawia w odpowiednim miejscu gdzie pory się nie pozatykaja, czyli w dużym przeplywie wody na końcu filtracji

Podsumowując,

przygotowuję:

1) piasek płukany w rodi - http://allegro.pl/pi...5850111589.html,

2) nóż do tapet, struny do gitary,

3) glony,

4) kilka "półek" do ograniczenia przepływu wody,

5) oświetlenie,

następnie:

6) wyłączam obieg,

7) opróżniam komory z których będą usunięte przegrody,

8) usuwam przegrody,

9) wsypuje 7 cm piasku,

10) zalewam wodą powstałą komorę,

11) wrzucam glony, odpalam światło 12h/12h,

12) włączam obieg,

13) za pomocą "półeczek" reguluję przepływ wody.

Finito ? Poczekać z glonami ?

Glony od razu, po co czekać?


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A moglbys podac linka do tego materialu?

Wiesz co kiedyś dużo czytałem opracowań;)

dokładnie nie pamiętam może gdzieśtu:

http://www.ronshimek.com/deep_sand_beds.html

http://www.ronshimek.com/deep_sand_beds.html

Jest tego jeszcze sporo, ale jak ktoś nie czytał to polecam obowiązkowa lektura dla każdego kto myśli o DSB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Część, witam wszystkich.

Bacznie obserwuje wątek i już jestem na etapie tworzenia własnego DSB+refugium. Obecnie mieszanka piasku dojrzewa w beczce a ja mnoże makroglony.

Ostatnio gdy odpalilem mocniejsze swiatlo w głównym baniaku wyrosło mi coś takiego-rybki podgryzają a to i tak dość szybko rośnie -czy to też jakis makro glon?

Jeżeli tak to jak go zaszczepić w refugium?

Jak widać na kolejnym zdjęciu brak miejsca na "ruchy"

post-26243-0-61427800-1452457648_thumb.jpg

post-26243-0-51420900-1452458184_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz go zaszczepić w refugium, ale bardziej jako ozdobę. Nie rośnie szybko, przez co nie wyciąga dużo nutrientów, za to zabiera z wody wapń.

Pozdrawiam, Marek.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydajnosc Siporaxu a Dsb ?

Moje Dsb Refugium od momentu zasypania do dzis to bedzie juz 9 miesiecy, nie pokazlo mi na testach no3 czy po4.

To jest jedyne moje medium odpowiedzialne za No3 Po4

Przy uzyciu Siporaxu nadal bedziemy wspomagac sie Rowa czy vsv nie utrzymamy na podobnym poziomie parametrow.

Przynajmiej mnie sie nie udalo, choc nadal uwazam ze jest to calkiem niezle medium filtracyjne.

Sila Dsb I Refugium jest naprawde potezna nie zdajemy sobie sprawy jaka to jest Moc

Wiele osob zasypalo juz swoje sumpy mysle ze za rok bedzie znacznie wiecej potwierdzonych przykladow.

Moja ostatnia wpadka tylko mnie utwierdzila ze wybor naprawde byl dobry.

Jedyny Problem to potas mam ciagle braki pomimo kropelkowania musze zorganizowac wieksze stezenie

Edytowane przez marine (wyświetl historię edycji)

DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to moja banda robaków :)

be9f3d939f5afb3f499c878d3c01fd64.jpg


960 L plus 135 sump, 8x54 plus 150 led, obieg DC12000, cyrkulacja wir :) , white skim 250 AN10000 i takie tam

6ay0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zasypalem DSB w glownym zbiorniku bo nie mam sumpa, zobaczymy co z tego bedzie. Mialem zamiar posadzic makro glony ale sie z tego wycofalem ze wzgledu na duzy pobor mikroelemetow z wody , jak narazie po 3 tygodniach no3 jest zero ale nie mam ryb, ryby wpuszcze dopiero pod koniec marca. DSB zasypana 23 grudnia w swierzym zbiorniku, mina niecaly miesiac a juz jest pelno zycia w piasku, nie leje ani fito ani zooplantonu. Z kad to sie bierze, jakies formy przetrwalnikowe?

Edytowane przez Piotr1 (wyświetl historię edycji)

200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydajnosc Siporaxu a Dsb ?

Moje Dsb Refugium od momentu zasypania do dzis to bedzie juz 9 miesiecy, nie pokazlo mi na testach no3 czy po4.

To jest jedyne moje medium odpowiedzialne za No3 Po4

Przy uzyciu Siporaxu nadal bedziemy wspomagac sie Rowa czy vsv nie utrzymamy na podobnym poziomie parametrow.

Przynajmiej mnie sie nie udalo, choc nadal uwazam ze jest to calkiem niezle medium filtracyjne.

Sila Dsb I Refugium jest naprawde potezna nie zdajemy sobie sprawy jaka to jest Moc

Wiele osob zasypalo juz swoje sumpy mysle ze za rok bedzie znacznie wiecej potwierdzonych przykladow.

Moja ostatnia wpadka tylko mnie utwierdzila ze wybor naprawde byl dobry.

Jedyny Problem to potas mam ciagle braki pomimo kropelkowania musze zorganizowac wieksze stezenie

Potas, jod (dużo jodu ciągną spaghetti ) a tak naprawdę to wszystkie mikro gloniska zżerają z samego no3 i po4 nie wyzyją

Jakiś czas temu walczyłem z paskudnymi glonami w głównym, już miałem likwidować, przestałem lać sól bez soli, mikro i w ogóle żadnych dodatków. Glony w głównym zeszły ale makroglony w dsb też prawie


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.