Skocz do zawartości
marine

Piaskownica i Glony czyli Dsb Refugium AS, Plenum i inne

Rekomendowane odpowiedzi

Marine czytając wypowiedzi na temat DSB zalecane jest osobne zasilanie dla złoża co więcej w rozwiązaniu nr 2 jest możliwość wyłączenia z obiegu DSB ( na wypadek kłopotów). Proszę jeżeli możesz napisz dlaczego rozwiązanie nr 1 będzie lepsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marcin,

Jakich klopotów? Największym (i w zasadzie jedynym) ryzykiem w przypadku DSB jest wzruszenie piasku i uwolnienie substancji toksycznych np H2S do wody. O ile nie masz pompy w DSB to taka sytuacja ma mikroskopijne szanse żeby zaistniec. 

Rozwiązanie pierwsze jest lepsze bo jest prostsze. 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Tester za odpowiedź, poprostu w wielu postach czytałem o zaleceniu umieszczenia DSB w osobnym obiegu lub nawet pojemniku. Pojawiały się również wypowiedzi o nie umieszczaniu DSB za odpieniaczem. 

Masz duże doświadczenie w pracy z DSB więc zdecyduję się na rozwiązanie nr 1, które dodatkowo jest tańsze oraz bardziej uniwersalne. Jeszcze raz dziękuję za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież robisz w osobnym zbiorniku ktory zawsze mozesz odlaczyc na kilka godzin, czy nawet kilka dni. W czym problem?

Nie damonizujcie DSB. To nie jakaś kosmiczna technologia. 

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak na piasku w DSB odkłada się detrytus, to jakoś go odsysać czy zostawić aż sam się zneutralizuje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A powiedzcie mi jak można stwierdzić że dsb juz działa? Jakie powinny być parametry wody z plenum? Podobno woda ma śmierdziec siarkowodorem

Wysłane z mojego SM-A500FU przy użyciu Tapatalka


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Macku  Detytrus jest czescia lancucha pokarmowego wiec jest pozadany w dsb, ale nie powinnien zalegac,  wazne by wystepowal powolny ruch wody nad piaskiem. 

Nie odmulamy, nie wstrzasamy piasku, zycie ktore wystepuje na piasku poradzi sobie z odpadami. 

 

Grzegorz jedna z pierwszych oznak procesu dojrzewania sa przebarwienia piasku, pecherze powietrza, no i najwazniejsze no3,  po4 pod  kontrola

Wazne co by wspierac zycie fitoplanktonem ,zooplanktonem  trzeba dokarmiac w zaleznosci od popytu.


DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marine, napisz czy masz duży przepływ w refugium bo na filmie widać falownik.

Czyżbyś miał za mały przepływ że musisz się wspomagać falownikiem?

Te plamy na piasku z przodu to dino?

 

 

.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie byl na poczatku potem zawezilem splyw i bylo lepiej 


DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.01.2017 o 15:36, marine napisał:

Macku  Detytrus jest czescia lancucha pokarmowego wiec jest pozadany w dsb, ale nie powinnien zalegac,  wazne by wystepowal powolny ruch wody nad piaskiem. 

Nie odmulamy, nie wstrzasamy piasku, zycie ktore wystepuje na piasku poradzi sobie z odpadami. 

 

Grzegorz jedna z pierwszych oznak procesu dojrzewania sa przebarwienia piasku, pecherze powietrza, no i najwazniejsze no3,  po4 pod  kontrola

Wazne co by wspierac zycie fitoplanktonem ,zooplanktonem  trzeba dokarmiac w zaleznosci od popytu.

DSB założyłem 11 miesięcy temu. Po 3 może 4 miesiącach dołożyłem glony, które przez kolejne jakieś 3 miesiące przyrastały dość wolno i nie było problemu z detrytusem. Teraz glonów jest dość gęsto i w jednym miejscu odkłada się detrytus. To sam nie wiem czy zwiększyć obieg, czy jednak go z tego miejsca odsysać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troszke bym zwiekszyl lub delikatnie odsysal


DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W refugium na glonach mam taki brązowy nalot, tworzy się też taki ala kożuch biały. W głównym akwa też mi takie brązowe "włosy" latają.

Nie wiem czy to rozkładające się glony, jakieś pomysły ? Nadmienie, że miałem problem z glonami, teraz wydają się być w odwrocie. Nutrienty PO4 i NO3 zerowe. Mierzone odpowiednio milłoki (hanka w innym opakowaniu) i salifert.large.IMG_20170123_224542_HDR.jpglarge.IMG_20170123_224526_HDR.jpg


692b50a4e6a72ca94ed90f2c93d802f4u1300a1141.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten brązowy nalot wygląda jak cyjano. Jeżeli mam rację to po jakimś czasie powinno zniknąć samo.

Edytowane przez maciej01 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czemu Robi mi się to tylko w refugium i to na powierzchni wody praktycznie ? Inne oświetlenie ? Cyjano kiedyś miałem i na cyjano mi to nie wygląda..

Wysłane z mojego Redmi 3S przy użyciu Tapatalka


692b50a4e6a72ca94ed90f2c93d802f4u1300a1141.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sporo masz tych glonów, zacznij regularnie robić przecinkę to ten syfek zniknie.

Marek.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, AdamSL napisał:

Czemu Robi mi się to tylko w refugium i to na powierzchni wody praktycznie ? Inne oświetlenie ? Cyjano kiedyś miałem i na cyjano mi to nie wygląda..

Wysłane z mojego Redmi 3S przy użyciu Tapatalka
 

Przy tak gęstym refugium zwiększył bym przepływ albo raczej zrobił bym przycinkę makroglonów wtedy nie będzie martwych stref  i nie będzie możliwości gromadzenia się tego syfku na powierzchni.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady, z dsb i refugium​. mam póki co małe doświadczenie i błądzę trochę po omacku i na czuja wszystko robię

Wysłane z mojego Redmi 3S przy użyciu Tapatalka


692b50a4e6a72ca94ed90f2c93d802f4u1300a1141.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na szybie przedniej refugium wysypało mi całą kupę małych około 2 milimetrowych białych robaczków. Chyba kiełże? Refugium bardzo ładnie się rozwija.

7247030_20170128_225124.jpg

 

Makroglony też rosną jak na drożdżach, parametry wody wzorcowe aż się boję że za dobrze idzie!

 

Edytowane przez waldek123blau (wyświetl historię edycji)

 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

To są równonogi. Żywią się glonami. Czyszczą szyby nawet z tych glonów których nie są w stanie zeskrobać ślimaki. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pożyteczne czy szkodniki?


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym powiedział tylko się cieszyć. Nie dość, że zjadająglony to jeszcze damrowy pokarm dla ryb.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie wrzucałem. Wlewałem tam tylko bakterie i wrzuciłem spaghetti, asteriny, jakiegoś kraba rozbójnika, trochę skały i przy okazji wężowidła. Natura sama resztę zrobi.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mathom ja na start dostalem od kolegi  z Dsb kubek smieci  z jego  piaskownicy , mysle ze to pmoze przyspieszyc  start , choc jesli nic nie wlejesz to przyjdzie z koralami  czy odchodami jak chlopaki pisza bakterie lac dsb odzywiac i bedzie oki 

Edytowane przez marine (wyświetl historię edycji)

DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.