Skocz do zawartości
marine

Piaskownica i Glony czyli Dsb Refugium AS, Plenum i inne

Rekomendowane odpowiedzi

Katani ma rację. Moje 4 miesięczne dsb w tej chwili tętni życiem i cały deytryt który tam wpada (a wpada teraz po wymianie siporaxu z 15mm na 25mm) wszstko zostaje natychmiast zjedzony. w zasadzie nie mam teraz problemów z deytrutusem w sumpie - nigdzie nie zalega. NO3 spadło mi w ciągu 2 tygodni z 25 na naciągane 0.2, aż zaczynam się martwić czy to nie za mało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.04.2017 o 12:23, katani napisał:

- Jesli już decydujemy się na refugium ze spaghetti to warto je dobrze doświetlać - może kessil to lekka przesada ale na pewno dobra lampa DIY LED lub świetlówki są warte przemyślenia. Dobrze oświetlany glon zwiększył swoją mase prawie czterokrotnie w trakcie trwania testu i dwukrotnie w stosunku do gorszego oświetlenia

 

Ja z kolei polecam lampę Hqi 70w nad refugium. Miałem wcześniej 4 świetlówki T5x 24w o barwie 6000k i makroglony również rosły nie powiem, ale dopiero jak powiesiłem Hqi o barwie 4200k to makroglony zwariowały co tydzień pełne wiaderko muszę wyrwać bo nie mogą się pomieścić w refugium. Jak ktoś chce taką lampę to za 100 zł mogę sprzedać mam jeszcze 3 sztuki. A tak to u mnie wygląda:

8759484_20170708_105403.jpg

 

 

Edytowane przez waldek123blau (wyświetl historię edycji)

 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, jak to jest z przycinką glonisk ? Po powrocie z wakacji zastałem dsb zarośnięte w całości i parametry NO3=0, PO4=0,03. Zrobiłem więc przecinkę, wywaliłem dobrą połowę glonów. Następnego dnia NO3=2,5, PO4=0,2.

Przed wycinką było widać że refugium pracuje, sporo bąbli (azot?), po wycięciu już znacznie mniej.

Kiedy przycinacie i w jakich ilościach ?

Pytanie pomocnicze - mam w sumpie w tej chwili ZERO deutrytusu (w komorach, na piasku, na dnie, nawet siporax jest czysty). Czy możliwe żeby to całe robactwo, którego są w tej chwili setki sztuk (szczególnie mysis) konsumowała deutryt ? Jeśli konsumuje to w co go przetwarza ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po znacznej przycince najpierw LPS nabierały kolorów a po tem kilka dni szybkie zarastanie szyb z tendencją spadkową . Teraz tnę tak by nie robić dużych skoków , częściej mała przycinka . 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, mathom napisał:

Pytanie pomocnicze - mam w sumpie w tej chwili ZERO deutrytusu (w komorach, na piasku, na dnie, nawet siporax jest czysty). Czy możliwe żeby to całe robactwo, którego są w tej chwili setki sztuk (szczególnie mysis) konsumowała deutryt ? Jeśli konsumuje to w co go przetwarza ?

Odpowiedź na pytanie pomocnicze: Tak.

W co go przetwarza? - W siebie. Czyli w robactwo. A robactwo się rozmnaża, na co traci dużo energii i materii. A t oz kolei jest zjadane przez korale i ryby. Więc jeśli masz dużo robali to tylko się cieszyć, bo przerabiasz detrytus na gazy i korale;]

 

EDIT: zapodaj zdjęcie sumpa/refugium

Edytowane przez katani (wyświetl historię edycji)

Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, mathom napisał:

 

Przed wycinką było widać że refugium pracuje, sporo bąbli (azot?), po wycięciu już znacznie mniej.

 

Nie azot a tlen...Glony pod wpływem światła produkują tlen w procesie fotosyntezy, pobierając jeszcze co2,azot fostor i sporo mikroelementów. 

Dla Twojego refugium nastąpiła za duża zmiana w krótkim czasie. Glony które do tej pory były w cieniu, potrzebują czasu aby nabrać wigoru i zacząć przetwarzać. Dodatkowo zmniejszyłeś masę glonów w systemie a więc mniej mogą "ogólnie" przerobić. Poczekaj kilka dni i wróci wszystko do normy, a na przyszłość pamiętaj aby wycinać częściej ale mniej :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, mathom napisał:

Czy możliwe żeby to całe robactwo, którego są w tej chwili setki sztuk (szczególnie mysis) konsumowała deutryt ?

Jak się trzyma milion paszcz do wykarmienia to ie ma co się dziwić, że wszystko znika ;]


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mathom jakiego swiatla uzywasz do oswietlenia dsb?i w jakich godzinach swiecis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mathom - i o to chodzi. :thumbsup:

Pilnuj tylko zeby ta Caulerpa nie przedostąła ise do głównego zbiornika

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mathom - i o to chodzi. :thumbsup:
Pilnuj tylko zeby ta Caulerpa nie przedostąła ise do głównego zbiornika
 

Tester, głupie pytanie. A co jeżeli sie przedostanie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.07.2017 o 09:10, kapa napisał:

mathom jakiego swiatla uzywasz do oswietlenia dsb?i w jakich godzinach swiecis

świecę 30W na 90%, 3 moduły 10W: deep red, blue i 6500K. światło na zakładkę 1h z głównym od 19-9)

 

Dnia 16.07.2017 o 09:52, Tester napisał:

Mathom - i o to chodzi. :thumbsup:

Pilnuj tylko zeby ta Caulerpa nie przedostąła ise do głównego zbiornika

 

Straszliwie to dziadostwo rośnie, zagłusza nawet spaghetti. Na szczęście pokolce czuwają ;) nie odpuszczą żadnemu zielsku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czołgiem,

Jakiś czas temu wrzucałem filmiki z BRS.tv z pierwszą i drugą częścią testu chaetomorpha - jak glon usuwa nutrienty z akwarium.
http://nano-reef.pl/forums/topic/75579-piaskownica-i-glony-czyli-dsb-refugium-as-plenum-i-inne/?do=findComment&comment=956794
http://nano-reef.pl/forums/topic/75579-piaskownica-i-glony-czyli-dsb-refugium-as-plenum-i-inne/?do=findComment&comment=960816

W tamtym teście miksowano mrożony mysis i wrzucano do akwarium z chaeto. Po czym badano wpływ różnego światła na glony.

Jest nowy filmik po dwóch miesiącach doświadczenia. Robię małe podsumowanie dla nieanglojęzycznych.

Obecne badanie zostało rozszerzone. Oprócz poziomu azotanów i fosforanów mierzono pH. Do tego ciągle badano wpływ światła. Również badano, czy chaeto może konkurować z glonami w displayu.

Doświadczenie składa się z 4 zbiorników - każdy akwarium (skała, rybki + karmienie) + refugium. Akwarium było przez pierwszy miesiąc nieoświetlane, przez drugi miesiąc  oświetlane kessilem A360.
- kontrola - bez światła i bez chaeto w refugium
- chaeto + żarówka kompaktowa
- chaeto + kessil H80
- chaeto + kessil H380

Po pierwszym miesiącu w kontroli było NO3 było 22, PO4 0,38. W pozostałych zbiornikach parametry były bliskie zeru.
Po drugim miesiącu - kiedy było włączone światło:
- kontrola pokazywała 10 NO3 i 0,01 PO4. Akwarium było pięknie zarośnięte najrozmaitszymi glonami.
- w akwarium z refugium z żarówką było ciągle sporo glonów, mimo, że chaeto dobrze rosło.
- w akwarium z kessilem H80 podobnie jak z żąrówką było sporo glonów i chaeto dobrze rosło.
- w akwarium z Kessilem H380 glonów było malutko, i chaeto dobrze rosło.

Jeśli chodzi o pH to w kontroli pH było średnio 8,1; przy żarówce praktycznie takie samo, Kessil H80 powodował lepszy wzrost więc większe wiązanie CO2 i pH było 8,3. Przy Kessilu H380 fotosynteza działała więcej niż dobrze i pH było 8,8.

 

WNIOSEK nr 1 - glony w akwarium mogą zbić nutrienty do niskich wartości. I dalej będą pięknie rosnąć, bo nie mają konkurencji.
Ktoś ostatnio skarżył się na forum, że ma dobre parametry a glony rosną. To już wiadomo dlaczego.
WNIOSEK nr 2 - chaeto w refugium przy dobrym oświetleniu może konkurować z glonami w akwarium.
WNIOSEK nr 3 - We wszystkich trzech badanych akwariach nutrienty były bliskie zeru - przy braku odpieniacza i przy braku podmian wody.
WNIOSEK nr 4 - decydując się na refugium z chaeto warto zamontować mocne światło.
WNIOSEK nr 5 - refugium pomaga stabilizować i utrzymywać pH na wyższym poziomie.

 

Test dotyczący refugium się nie kończy. Dalej będą testować czy refugium może być główną metodą redukcji nutrientów w 160-galonowym zbiorniku,
który był budowany w serii 52 weeks of reefing. Jest to działający zbiornik rafowy z rybami, koralami i ekipą towarzyszącą.

Zaprzestaną używac metody Zeovit. Przejdą na metodę Tritona. Bez podmian, z refugium jako główną metodą redukcji NO3 i PO4.

 

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Test jest bardzo ciekawy, zreszta jak wszystkie filmy, które publikują.

 

Jednak przy tym teście należy zwrócić uwagę na jeden fakt: wielkość refugium jest prawie taka sama jak zbiornika głównego. Czyli przy akwarium 300l, mamy pewnie 200 lub 250 l refugium.

 

Osobnà kwestia jest lampa kessil kupiona do refugium. Oczywiście to kwestia kasy. Szkoda, ze nie użyli trochę tańszych Led-ów, jak Mars 300, czy jakieś wysokiej klasy żarówki Ledowe hydroponiczne. Oczywiście BRS jest sklepem, wiec nie może dziwić, ze tego nie zrobili

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, afgi napisał:

Test jest bardzo ciekawy, zreszta jak wszystkie filmy, które publikują.

We wszystkich ich filmach jest dosyć ostre lokowanie produktu. Ale ciekaw jestem jak będzie z normalnym baniakiem.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze kessil w wersji 160, ale ten Mars 300 ma także bardzo dobre opnie. Kessil ma te przewagę, ze sami robią sobie Ledy, dlatego są unikalni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten Kessil H80 ma 15W, a H380 90W. Co prawda całe widmo jest dostosowane do roślin więc na bank dają bardzo dużo PAR i PUR. więc na waty nie ma co patrzeć. Ciekawe jakby w teście wyszły 2 sztuki halogenów ledowych po kilka dolców za sztukę

http://allegro.pl/halogen-led-naswietlacz-reflektor-lampa-20w-i6389475588.html

EDIT: gdyby sklep patrzył tylko na komercję, to po pierwsze nie robiłby testu, a po drugie raczej "opłacałoby im się udowodnić", że spaghetti nie działa. Bo na preparatach do wody i sprzęcie zarobią, a na glonach nie bardzo.

Edytowane przez katani (wyświetl historię edycji)

Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mówiłem nic o braku rzetelności tych badań. Sadze wręcz przeciwnie, szczególnie ze doradzili rezygnacje Zeovita i przejście na Triton.
Mówię tu głównie o wielkości refugium i wyrażam ubolewanie nad brakiem innych ciekawych lamp led do hydroponiki (ale rozumiem to podejście)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie potrzebuję pomocy! Od pewnego czasu makroglony mi zamierają. Z dnia na dzień mam ich coraz mniej?!  Przez kilka miesięcy rosły jak głupie, musiałem co tydzień wycinać spore ilości bo nie chciały się już mieścić w refugium. Wtedy poziomy No3 i Po4 miałem katastrofalne, nadmienię że mam sporo dużych ryb które psują wodę. Postanowiłem unormować poziomy parametrów wody i z czasem jak te poziomy zbliżają się do wzorcowych makroglony zaczęły zamierać. Mam w sumpie w filtrach przepływowych phospathe minus leję od 2 miesięcy VSV i podaję bakterię ProBioS, w filtrach tlenowych i beztlenowym mam też siporax. No3-2 a Po4-0,02 Nadmienię że oświetlam refugium przez 12 godzin w nocy na przemian z oświetleniem dziennym w głównym zbiorniku lampą HQI z żarnikiem 4800k.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że znalazłeś odpowiedz: głodują.

Miałem podobną sytuację: oprócz najważniejszego potrzebnego dozowanego NO3, po podaniu mikroelementów też było lepiej; niestety nie ustaliłem jaki pierwiastek był potrzebny. Pózniej z całości się wycofałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Arturro koledzy z forum mają jeszcze bardziej wyczyszczoną wodę i makroglony im rosną?


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Poza no3 i po4 chyba potrzeba jeszcze pierwiastków śladowych. W każdym  razie u mnie glony zdychaly chociaz dlugo mialem po4 ok 1ppm i no3 ok 10. Zaczalem podawać jakis preparat mikro raz w tyg chyba microbe lifta plus jodyna plus weglan potasu na podbicie kh i widze ze w glownym z kawałków spagetti zaczynaja sie robic haszcze. Weglan potasu chyba służy też koralom bo zaraz po podaniu lepiej polipuja i kolorki sie wyostrzaja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem Waldek, analizowałem to kiedyś. Wyczyszczoną tak lecz niejako zbilansowaną w relacji dostarczanie "kup" - konsumpcja;  no i podają mikroelemeny.

Masz ogromny zbiornik, z niewielką masą koralową z rybami a masa roslinna makroglonów znaczna. Kwestia bilansowania i szukania proporcji.

To wskazówka z własnego podwórka, teoria oczywiście może być niewłasciwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podaję mikroelementy  i węglan potasu. Płyn Lugola co 4 dni po 7 kropli. Korale pięknie polipują Mam sporo LPS-ów i ciągle nowe dokupuję. W przyszłym tygodniu odpalam reaktor wapnia bo konsumpcja mi wzrasta i KH spada. Codziennie dozuję Coral B i myślę że tu nie leży problem. Może faktycznie wina jest światła? Sam już nie wiem? Zmieniłem oświetlenie z 4 szt T5 na Hqi 70w miałem 2 świetlówki 10000k i 2 świetlówki 6500k Teraz świecę Hqi o barwie 4800k  i jakoś tak po zmianie oświetlenia te glony przestały rosnąć. Zmiany są w moim baniaku bardzo dynamiczne w ostatnim czasie i sam już nie wiem co może być przyczyną zaniku makroglonów? Ostatnio włożyłem kilogram phosphate minus do filtra przepływowego i kilogram węgla aktywowanego Aquaforestu trudno powiedzieć co może być przyczyną?

Kup u mnie też nie brakuje mam 3 ryby po 35cm długości i sporą ilość pokolców które dostarczają papu makroglonom!

Tu na fotkach widać zanik makroglonów pierwsza fotka z przed 2 tygodni a druga z poniedziałku::

8933590_a1.jpg

8933597_a2.jpg

Na drugiej fotce przednia szyba zarośnięta - dlatego zdjęcie jak by za mgłą nie czyszczę jej bo bardzo dużo na niej jest życia .

a na 3 fotce makroglony pod t5 x4

8933663_a3.jpg


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.