Skocz do zawartości
marine

Piaskownica i Glony czyli Dsb Refugium AS, Plenum i inne

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Czy to dsb w ogóle działa czy lepiej wywalić i dać siporax ?? Powoli mija rok a nic się nie dzieje 

v.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,nie chce zakladac extra nowego tematu,wiec pisze w tym gdzie duzo pisze sie o Naszych piaskownicach,od jakiegos czasu znow nurtuje mnie dsb ale na aragonicie.Chodzi mi tutaj o wyczytane informacje na temat niskiego ph w takim zlorzu oraz uwalnianiu w tym zlorzonym procesie Ca,Mg oraz innych???,ile jest w tym prawdy a ile mitu?Czy takie dsb przy spelnieniu kilku zasad 1.tj dobrej nad nim cyrkulacji 2.wylapywaniu detrytusu nim dostanie sie pomiedzy grubsze ziarna 3.odpowiedniej grubosci zlorze ma SZANSE by pomoc systemowi oraz koralom[czyt Sps] w pelnym "nasyceniu" tymi pierwiastakami do prawidlowej kalcyfikacji ??

Czy takie dsb bedzie dzialalo podobnie jak reaktor? ,lub odrobine moze pomoc w zastapieniu ballinga? @Marine ,@Tester czy mozecie sie wypowiedziec w tym temacie? Zapraszam posolonych do merytorycznej rozmowy,pozdrowka z opolskiego 

P.S.za wszelkie bledy przepraszam

Edytowane przez grzegorz.p
problemy z klawiatura (wyświetl historię edycji)

bez morskiego akwa tez mozna zyc,:googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, hernio napisał:

Cześć. Czy to dsb w ogóle działa czy lepiej wywalić i dać siporax ?? Powoli mija rok a nic się nie dzieje 

 

Faktycznie coś wygląda "świeżo" jak na roczne DSB.

Może trzeba przynieść szczepy z innego miejsca i karmić ?

W moim na boku piasku widać wydrążone kanaliki od robactw różnego typu, górna warstwa nieco przybrudzona, na powierzchni wija się siakieś inne "makaronowe" robale pod kawałkami przyniesieonych żywych skałek lub podstawek pochowane wieloszczety, po całości biegają mysis/kiełże. Przepływ wody umiarkowany po całości. Od czasu do czasu w nocy podam tam  fitoplankton lub kawałek mrożonki.

Edytowane przez Arturro (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.03.2017 o 11:48, katani napisał:

Fajny filmik o spaghetti i usuwaniu przez ten glon nutrientów:

3 tygodnie temu wrzucałem filmik o chaetomorpha poddanemu testowi na usuwanie nutrientów - głównie NO3 i PO4 z  wody morskiej. W 4 akwariach umieszczono wodę morską, w jednym jako kontrolę bez światła i bez glonu, a w 3 pozostałych glon + 3 różne rodzaje światła - od zwykłej żarówki enegooszczędnej po drogiego Kessila. Do każdego zbiornika wrzucano miksowany zmrożony mysis - w takiej samej ilości. W akwariach nie było innych konsumentów.

Kilka dni temu pojawił się nowy filmik. Pierwszą fazę testu zakończono przedwcześnie bo już można wyciągnąc wnioski. Z grubsza test potwierdza, to co w niniejszym wątku było wielokrotnie pisane:

- Sam glon potrafi ładnie wyciągać nutrienty z wody - do poziomów niewykrywalnych testami

- Jesli już decydujemy się na refugium ze spaghetti to warto je dobrze doświetlać - może kessil to lekka przesada ale na pewno dobra lampa DIY LED lub świetlówki są warte przemyślenia. Dobrze oświetlany glon zwiększył swoją mase prawie czterokrotnie w trakcie trwania testu i dwukrotnie w stosunku do gorszego oświetlenia

- glon stabilizował pH w zbiorniku poprzez pobieranie CO2

 

Teraz uruchamiają drugą fazę testu. 4 akwaria ze skałą i normalnym życiem, które będą karmione normalnym a nie miksowanym mysis. Test będzie miał za zadanie sprawdzić w jaki sposób spaghetti bedzie konkurować o składniki odżywcze z glonami w displayu.

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde mi coś glony nie rosną. Spaghetti jeszcze tak, ale reszta bieleje w ciągu tygodnia. PO4 mam non stop zero - może to jest przyczyna ?

Natomiast mam po prawie 3 miesiącach sporo życia: spaghetti wormy, kiełże, wężowidła, wieloszczęty, rurówki i masę gąbek. zaczynają się też jakieś zmiany w przekroju piasku. Dosypałem 2 tygodnie temu warstwę ok 2mm żywego piasku na górę i to chyba dało kopa. NO3 niestety na razie stoi (może przez brak PO4)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mijaja prawie 3 miesiące i oprócz wysypu drobnego życia nie widzę większych zmian na piasku w DSB. Żałuję teraz że nie sypnąłem z 1 cm żywego piasku na górę. W akwarium mam żywy piasek i na całym przekroju jest mnóstwo kanalików i robactwa. W DSB tego nie ma niestety i wygląda na to że na razie nie redukuje NO3.

Czy mogę w tej sytuacji coś zrobić czy cierpliwie czekać?

ps. zmieniłem oświetlenie na 1x10W 6500K, 1x10W deep red i 1x10w blue. Xeni na pewno się podoba, glony też jakby rosły lepiej.

 

IMG_20170423_2350522.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po tygodniu świecenia nową lampą (10W 6500, 10W DeepRed, 10W Blue) gloniska ruszyły z kopyta. Spaghetti rośnie dosłownie w oczach, caulerpa przestała się rozpuszczać. NO3 z ciągu tygodnia z 25 ppm na 8ppm (sic!).

10000-15000k się jednak kompletnie nie nadaje do refugium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tylko 6000K i glony rosną na potęgę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje DSB i Refugium po 8 miesiącach działania. Na filmie widać szlam na powierzchni DSB. Czy można go odessać przy najbliższej podmianie i jak można to zrobić nie wciągając piasku? W sobotę będą odsysał detrytus z sumpa. Do tej pory czyściłem tylko komory bez piasku z detrytusu i te dwie z gruzem koralowym.

 


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hey,

 

Tak wygląda jakby ten nalot był taki gruby tylko tam gdzie nie ma glonów i światła? Może tam gdzie są glony jest światło i rośnie więcej zwierzątek które wyjadają osad. A może to jakieś gąbki tam rosną bez światła? Jeśli ten szlam odcina całkiem wodę od piasku, to co prawda strefę beztlenową masz już na powierzchni piasku, ale żadne drobne organizmy nie mieszają powierzchniowej wartswy, detrytus nie wnika w piach i jest słabiej rozkładany. Normalnie w DSB żyje sporo drobnych zwierzaczków, której jednak piasek bardzo delikatnie mieszają. Masz tam np nassariusy? One płytko kopią i można je dawać do DSB. No i taka warstewka materii organicznej to zaproszenie do stołu i wytwarzania związków azotu ( na wszystkich poziomach utleniania) i fosforanów.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na powierzchni DSB widać drobne żyjątka takie jak np.kiełże i inne których nie potrafię zidentyfikować. Ale tan nalot który osadza się na powierzchni DSB wygląda jak detrytus dlatego myślę że trzeba się tego pozbyć. Wygląda zupełnie tak jak nalot na gruzie koralowym który już 2 razy usuwałem poprzez wyjęcie go i odessanie wody. Kamienie płuczę w wodzie z podmiany i z powrotem wkładam na miejsce. Teraz aby sobie ułatwić płukanie włożę gruz w worki aby w całości wyjmować kamienia do płukania za jednym zamachem.

8401337_20170601_165728.jpg

8401345_20170601_165801.jpg

Moje pytanie to czy odessać ten nalot z DSB? i jak to ewentualnie zrobić? 


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mathom, chcesz powiedzieć, że robaki spaghetti żywią się tym syfem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w refugium widziałem takiego Spaghetti worm ale ostatnio nie pokazuje się - makroglony urosły i nic przez nie nie widać. Czyli co przerzucić go jak go znajdę do DSB? i nie odsysać tego syfu?


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Odsysanie nie zaszkodzi więc jak masz możliwość to zrób to śmiało.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mathom, chcesz powiedzieć, że robaki spaghetti żywią się tym syfem?


Moje zamiataja deutrytus w promieniu dobrych 5cm usypujac sobie z niego górkę, po czym górka znika w parę dni. Mam piasek bielutki.

Względnie można wpuścić ze 2-3 duże wezowidla też powinny wyczyścić piasek.

Wysłane z mojego STV100-4 przy użyciu Tapatalka

PS. Ja bym nie odsysal. To chyba najlepsze paliwo dla dsb.

Wysłane z mojego STV100-4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i jak zwykle jeden radzi odsysać a drugi nie! Poczekamy na inne opinie bo nie chcę czegoś spartolić tym bardziej że DSB jak i Refugium działają. W moim akwarium świeżym podłączonym do 8 miesięcznego sumpa No3 i Po4 spada a mam dużo i dużych ryb.

Moje wartości z ostatniej niedzieli:

NO3 - 1,5 ppm

PO4 - 0,04

Kh - 7,9

Mg - 1210

Ca - 420

pH - 8,0

NO2 - 0

NH3 - 0,02

S - 1,024 SG

A po zalaniu wodą miałem NO3 100 a Po4 1,8 mimo że moczyłem suchą skałę 3 miesiące dodając bakterie


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Waldek, To trochę wygląda, jakby w tej komorze brakowało średniej wielkości mułożerców.

Wrzuć tam kilka wieloszczetów, kawałek skałki żeby się miały gdzie chować, kilka nassariusów albo innych ślimaków wcinających detrytus, i życie sobie samo poradzi.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok włożę tam kilka skałek i parę ślimaków i zobaczymy jak to się potoczy w tym tygodniu nie będzie odsysania. Dzięki


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odsysanie tego nalotu na pewno nie zaszkodzi. Ja bym próbował to po trochu odsysać, żeby nie zaburzyć systemu.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.