Skocz do zawartości
MarcinM

Osiadłe cholerstwo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Czy jest coś (ryba, krab...) co to zeżre? Nie chce mi się zaklejać każdej rurki.

post-12801-0-12280100-1439409422.txt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moje ''osiadle'' wykonczyl mandaryn.


Panelowe 148 l. (82/47/47 - 15cm panel boczny). Miniflotor AM, Tunze 6025 w obieg, Koralia 4 cyrkulacja. 6x 24W T5 ATI w obudowie DIY.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

słaba ta fotka - to te cienkie "jak włos" ? to zostaw

te grube na 2 zapałki i puszcza sieci ? przykryj jaką muszlą :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To dobre robaczki. Mam u siebie mnóstwo. Zbierają detrytus z piachu i skał. Pożyteczne. Czemu się ich pozbywać?


250 L w obiegu. BM Curve 5, refugium. IT Evergrow 2060. Jebao DCT4000, RW-4.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie salarias wyjada te niteczki co wypuszczają i populacja tych ślimaków zmalała a było tego dużo. Może z głodu padły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To dobre robaczki. Mam u siebie mnóstwo. Zbierają detrytus z piachu i skał. Pożyteczne. Czemu się ich pozbywać?

jak są blisko korala to wypuszczany przez nie śluz oblepia go. Nie zauważyłem żeby zbierały coś z piachu czy skały. Siedzą w tych rurkach i wypuszczają nici śluzu. Do śluzu przylepiają się drobiny pływające w wodzie i nici są wciągane do rurki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja swego czasu też miałem ich kilkanaście, wyciągnąłem skalke i ostrym nożykiem wycialem wszystkie. Mają twarde skorupki więc opór spory stawialy:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja swego czasu też miałem ich kilkanaście, wyciągnąłem skalke i ostrym nożykiem wycialem wszystkie. Mają twarde skorupki więc opór spory stawialy:-)

wystawały ? odłamać kombinerkami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba odłamać dokładnie przy skale całą muszlę. Czasem jest to niemożliwe, bo wchodzi w jakąś dziurkę w skale. Wtedy można albo dłubać, albo zaklejać.

Faktycznie potrafią drażnić korale. Do tego widziałem na forum parę plag w ich wykonaniu. I wtedy jak zamiast 10 ślimaków mamy 100 czy więcej, to już nie jest tak wesoło ;)

Ja przy przekładaniu skały pozbyłem się tych co jeszcze były (wcześniej pozaklejałem, ale nie wszystkie się udało). Ale nie wykluczam, że gdzieś jakiś został i "odrosną"...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba odłamać dokładnie przy skale całą muszlę. Czasem jest to niemożliwe, bo wchodzi w jakąś dziurkę w skale. Wtedy można albo dłubać, albo zaklejać.

Faktycznie potrafią drażnić korale. Do tego widziałem na forum parę plag w ich wykonaniu. I wtedy jak zamiast 10 ślimaków mamy 100 czy więcej, to już nie jest tak wesoło ;)

Ja przy przekładaniu skały pozbyłem się tych co jeszcze były (wcześniej pozaklejałem, ale nie wszystkie się udało). Ale nie wykluczam, że gdzieś jakiś został i "odrosną"...

No właśnie. Nie mam tego dużo, ale usadowiły się w miejscach mało dostępnych (pod koralem, w zakamarku...). Ze skał mam całe konstrukcje więc ich nie wyjmę. Najlepsze by było coś co to zeżre

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaklej.

Albo kulka kleju dwuskładnikowego (milliput), albo odrobina cyjanoakrylowego w żelu. Jak masz krewetki to nie polecam tej drugiej opcji!

Nie wiem co w tym jest, ale u mnie już dwa razy, dwa różne gatunki krewetek "przejechały się" na cyjanoakrylowym. Lecą do tego jakby to było coś smacznego... Efekty można sobie wyobrazić. O dziwo za pierwszym razem wszystkim odrosły kończyny, a za drugim razem tylko jedna tego nie przeżyła... Myślałem, że za pierwszym razem mój błąd polegał na cyjanoakrylu płynnym (nie w żelu), ale niestety - w żelu jest to samo...

Także ja osobiście nigdy więcej nie będę kleił pod wodą cyjanoakrylowym. Choć na ślimaki to lepiej działa, bo kulkę milliputa lub aquascape potrafią nieraz wypchnąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja pozbyłem się ich ze skały śrybokrętem i młotkiem trzeba je usunać lub zakleić bo inaczej te nitki co wypuszczają drażnią korale.

Btw apropo krewetek to ja u siebie wszystkie korale kleiłem na loctite 454 w żelu i moja krewecia do tego nie leciała a klei sie super wygodnie.


Blue Lagoon II [200L w obiegu] -> http://nano-reef.pl/...blue-lagoon-ii/

24215be9f10266e9ed82b8bafd0f7b0bu301a872.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kleiłeś w wodzie, tzn. w akwarium?

I o jakiej krewetce mowa? Bo u mnie to były L. seticaudata i P. elegans.

Może ten loctite jest jakiś lepszy. Ja miałem patex w żelu i superglue.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mam z tymi ślimakami problem. Gdzieś kiedyś wyczytałem, że ktoś sobie poradził chemią, a teraz nie mogę znaleźć. Może ktoś napisze co na nie działa. Zaklejanie u mnie to niezbyt bo mam ich trochę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

polecam tego jegomościa,ślimaki osiadłe i dzikie rurówki wytrzebione do zera

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tego nie wiem, nigdy nie miałem sps

ale widziałem u kogoś na zdjęciach niedawno, może się ujawni i wypowie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mandaryn już byłby lepszym pomysłem do reefmaxa. Ktoś potwierdza jego skuteczność? Może jakaś krewetka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tacy duzi jestescie, a robote chcecie zwalic na Mandarynka ?

Tez mialem ich sporo.Jednak codziennie zaklejalem z 10 i szybo widac bylo poprawe.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Narazie szukam łatwiejszego rozwiązania ponieważ cierpię na brak czasu. To jakie są pomysły na leniwe pozbycie się osiadłych ze zbiornika 100l?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Narazie szukam łatwiejszego rozwiązania ponieważ cierpię na brak czasu. To jakie są pomysły na leniwe pozbycie się osiadłych ze zbiornika 100l?

Niestety pozbycie sie tej plagi nie nalezy do najlatwiejszych

Ja mam z nimi armagedon , mysle ze kilkaset juz bym naliczyl na chwile obecną

W poprzednim akwa poradzil sobie z nimi wargatek żółtek , ukradkiem je skubal i skubal i wyskubal wszystkie + podjadal na bieżaco

niestety na takie male akwa wargatek to slaby pomysl , chyba ze w rozmiarze xxs i po podrosnięciu przekazanie go do wiekszego akwa

w przeciwym wypadku bedzie sie meczyl bo to ruchliwa i szybkoplywajaca rybka lubiąca sprinty na krotkich dystansach, problemem bedzie wiec tez jego wylowienie . dodatkowo zakopuje sie cwaniak w piach .

Lepszym wyjsciem jest sukcesywne wydlubywanie dziadostwa malym srubokrętem zaostrzonym na szlifierce czy nawet nożykiem tapeciakiem

U mnie idzie to w miare latwo gdyz zauwazylem , slimaki slabiej sie przytwierdzaja do skaly syntetycznej

z latwoscia je odrywam od skaly tapeciakiem czy jakims innym nożykiem z mocno sciętą krawędzią

Mandaryn jest chyba zbyt delikartną rybką zeby dziubac muszle osiadlego.

z drugiej strony jakby nie estetyka, bo dziadostwo wyglada nieladnie, zostawilbym , w duzej mierze dzieki nim woda po jakichs "dzialaniach" w akwa robi sie krysztal w kilkanascie minut


Jaminik 200 GT:)

240l w obiegu , dluugie na 1,7m.

Pompownia Jebao. 320W T5

Skała 90% ceramika

Życie - po wielu porażkach - Zadowolone i w koncu rośnie !! :)

Błazny w związku mieszanym, Ptera LGBT, Jaśka z Rewolwerem, Wargatek Struś , Baca i wesoła rodzinka Krewetek.

w planie male DSB i refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ich niestety setki w piasku :(. Piasek jest przez to brzydki bo nie da sie go przekopywac. U mnie chyba mandarynka je podjada bo jest tlusta jak maciora karmiaca :). Zaklejanie nie wchodzi tu w gre. Zastanawiam sie nad odessaniem piasku i uzupelnieniem nowym ale boje sie ze znow bedzie to samo :(. Rece mi juz z tym opadaja.

Pozdrawiam mobilnie


START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja mam ich niestety setki w piasku :(. Piasek jest przez to brzydki bo nie da sie go przekopywac. U mnie chyba mandarynka je podjada bo jest tlusta jak maciora karmiaca :). Zaklejanie nie wchodzi tu w gre. Zastanawiam sie nad odessaniem piasku i uzupelnieniem nowym ale boje sie ze znow bedzie to samo :(. Rece mi juz z tym opadaja. Pozdrawiam mobilnie

to kup sobie rybkę którą poleciłem w 15 tym poście I zrobi ci porządek w tydzień

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W poprzednim akwa poradzil sobie z nimi wargatek żółtek , ukradkiem je skubal i skubal i wyskubal wszystkie + podjadal na bieżaco

O jaką rybkę chodzi? Wargatek sanitarnik - labroides dimidiatus czy żółtek - zebrasoma flavescens?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.