Skocz do zawartości
Nik@

54L by Nika :)

Rekomendowane odpowiedzi

Ale jak mam nie przesadzać, skoro całe akwarium mam przykryte, a ryba wyskoczyła? Sa tylko niewielkie 3-4mm szczeliny miedzy szybą nakrywową a bokiem, oraz z 1-1,2 cm pomiedzy odpieniaczem a szybą boczna, gdzie idzie kabel od odpieniacza i od cyrkulatora, więc tez wymaga sporo gimnastyki, żeby się między kablami ryba zmieściła. Nawet przy kaskadzie jest obłozone przezroczysta grubą ogładką plastikową, wycietą tak precycyjnie, żeby tylko woda z kaskady przeleciała. Tak to dokładnie poprzycinałam, że tez jest max 2-3 mm szparka. Ta okładka przyklejona jest do boku akwarum, a na część, która nachodzi na szybę jeszcze kładę patyk, żeby docisnąć do szyby, bo to lekkie. Jesli z tyłu masz niezasłoniete, to żaden problem dla ryby wyskoczyć i masz o wiele mniej powierzchni chronione, niz ja.

A oświetlenie nocne dam, bo uważam, że jego brak mógł być jedną z mozliwych przyczyn wyskoku Neli. Może gdyby było światło, to by żyła, bo widziałaby gdzie się kończy lustro wody. Nie będę ryzykowac życia kolejnego stworzenia.

No to ja w takim razie - za głupi jestem:)

Kurde jaki to musiał być rachunek prawdopodobieństwa by ryba akurat tamtą szparą wyskoczyła - i jak ona się tam zmieściła?

Nie wiem. Więc i nie będę niepotrzebnie pisał więcej w tej sprawie - nie ma co zabrudzać Tobie wątku.

Zrobisz jak uznasz za stosowne.

Czekam na zdjęcia jak tam korale itp..

Pozdrawiam

a zapomniałem jeszcze dopisać, że w takim obecnym stanie przykrycia - w lato będziesz miała problem duży z temperaturą. musisz coś zmienić - przyjdą upały - i wtedy ryby urządzą sobie zawody w skokach:)

Edytowane przez r_33 (wyświetl historię edycji)

IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobieństwo znikome, jak widzisz, a jednak stało się. Nie zaśmiecasz wątku, starasz się mi pomóc, doradzić, za co dziękuję. Ale jak ktoś ma pecha, tak jak ja, to mu ryba i przez ucho igielne wyskoczy.

Kiedy Nemo wyskoczył to była moja wina, bo nakryłam tylko samą szybą, która chroni z 70% powiedzchni, nie zabezpieczyłam tych miejsc przy kaskadzie i odpeniaczu. Ale było światło, więc myslałam, że moge spokojnie wyjść z domu. Widac uciekał przed Nelą. Po jego wyskoku porobiłam te okładki, żeby uszczelnic, a w ostatnią sobotę wymieniłam je na jeszcze ciaśniej dopasowane, ze względu na babkę, która jest mniejsza i chyba sprawniej wciska sie w szczeliny.

Przegrzania w lecie raczej się nie obawiam.W mieszkaniu temperatura w najgorsze tegoroczne upały nie przekraczała 27 stopni. Słońce w okna świeci tylko wczesnie rano, potem przesuwa sie za blok. Mieszkam na parterze w bloku ocieplonym styropianem. Woda raczej nie nagrzeje się bardziej niż powietrze, które je otacza. Jedynie z lampy mogłoby się ciut grzać, ale nie świecę, kiedy nie ma mnie w domu.

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To wylaczasz lampe z kazdym razem jak wychodzisz z domu?


IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wyłączam. Po prostu nie włączam jej rano wychodząc do pracy ani nie ustawiam timera, żeby sama się włączyła. Córa włącza, jak przychodzi ze szkoły, a ja wyłączam wieczorem przed pójściem spać, więc w większości świeci się, kiedy jestem w domu. Ale jak wychodzę do sklepu czy gdzieś indziej, to nie gaszę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale jak widzis te wlaczenia i wylaczenia swiatla sa bardzo nieregularne - nie wiem czy to dobrze dla zycia w akwa.

Raczej powinnas miec stale godziny on i off swiatla.

Taka nieregularnoscia mozliwe, ze stresujesz zycie w akwa.


IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pory mniej więcej są regularne, godzina w te lub wewtę. Jedynie w weekend troche wcześniej zaświecam.

A to, że trzymamy te zwierzeta w takich małych słoikach ich nie stresuje? Dla zwierza wyrwanego z oceanu to nawet 1000 litrów to kieliszek. A jak gapimy się w to akwarium, wkładamy łapy, słuchamy muzyki, oglądamy TV, który migocze i wydaje dźwięki to ich nie stresuje? W naturze tego wszystkiego przecież nie mają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to jak tak stawiasz sprawe - to masz racje.

Ciach temat.

Daj zdjecia jak ogarniesz korone czy co tam zamiarujesz zrobic.

Pozdrawiam


IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

zwierzęta w zbiorniku to nie tylko ryby - korale też, a światło jest dla nich .. ważne

skombinuj sobie timer (włącznik czasowy) i masz z głowy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam timer :) kupiony jeszcze zanim odpaliłam akwarium, ale nie używałam go jeszcze. Na razie córa wracając ze szkoły włącza mniej więcej o podobnych porach, a ja wyłączam przed pójściem spać. W weekend sie pobawię timerem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A zobacz ile osob nie ma takiego oswietlenia i ryby nie wyskakuja.

I zauwaz ze kolezance jedna wyskoczyla gdy lampy sie palily.

Z wyskakiwaniem ryb to nie tylko problem oswietlenia nocnego.

A są osoby które mają dwa pokolce w 100l czy to znaczy że tak jest dobrze bo ktoś tak ma?

Nie miałem nocnego ryby skakały, zamontowałem nocne nie skaczą dla mnie temat zamknięty

Tak jak mówiłem pisze co u mnie się działo , każdy robi jak uważa

Załączanie światła manualnie nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem, najpierw powinno się świecić niebieskie a po godzinie białe, stopniowe zalanczanie światła zmniejsza stres u ryb moim zdaniem


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam takiej lampy, żeby włączać światło stopniowo. Dwie świetlówki na jednym obwodzie.

Wczoraj kupiłam malutką krewetkę wurdemanni, małą szczepkę euphyllii i 2 kolory zoa. W domu okazało się, że kreweci brakuje jednego oka. Córa w płacz, że strasznie wygląda i że mam ją oddać, ale urabiam ją powolutku, żeby krewecia została.

No bo komu miała się trafic jednooka krewetka, jak nie mnie? :clap:

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Martwi mnie nowo kupiona euphyllia. W domu zauważyłam, że jej stopa przy podstawce ma taki dziwny kolor, jakby brązowy i nieco się łuszczy. Większa główka polipuje dość fajnie, pokazując paszcze, ale ta mniejsza nadal jest zamknięta i zwisaja z niej takie biedne zwiedle polipki. Miałam nadzieję, że po przyniesienie do domu jej się poprawi,ale na razie trzyma stan ze sklepu. Co mogę zrobić, żeby jej pomóc? Jaki smakołyk jej do pyszczka podać?

Jednooka bandytka chyba się zadomowiła. Mimo wielu kryjówek w skałach dziś spodobało jej się między grzałka a odpieniaczem i tam siedzi juz kilka godzin. Córa chyba przywykla do dziwnego wyglądu kreweci i nie płacze, żebym ją oddała. Aiptasii krewetka nie ruszyła, ale ja widzę tylko dwie szklane róże, z czego jedna większą od tej krewetki :)

Cinctus odkąd ma nowy domek nadal nie pływa po całym akwarium jak wcześniej. Trzyma się blisko norki i wcina to, co podpłynie, ale więcej jak kilka cm od norki się nie rusza. Nowy slimak astralium ma dziś błyszcząca skorupke, chyba asterina mu wyczyścila. Chciałabym jutro się obudzić z identycznym stanem obsady, z jakim idę spać.

Aaaa, moje dzisiejsze ogłoszenie o chęci zakupu większego akwarium zaowocowało fajną propozycja i być może za 2 miesiące będą nowe fotki z większego i kolorowego zbiornika :) musi się udać!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam takiej lampy, żeby włączać światło stopniowo. Dwie świetlówki na jednym obwodzie.

Wczoraj kupiłam malutką krewetkę wurdemanni, małą szczepkę euphyllii i 2 kolory zoa. W domu okazało się, że kreweci brakuje jednego oka. Córa w płacz, że strasznie wygląda i że mam ją oddać, ale urabiam ją powolutku, żeby krewecia została.

No bo komu miała się trafic jednooka krewetka, jak nie mnie? :clap:

Czyli ile godzin dziennie świecisz lampą nad akwarium?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Około 8. W weekendy około 10.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Około 8. W weekendy około 10.

No w takim razie już wiem w czym problem. Musi być systematyczność w zbiorniku: w świeceniu, dozowaniu preparatów, częstotliwości podmian etc. Inaczej będziesz miała problemy z utrzymaniem życia, szczególnie koralowców - one w dużej mierze czerpią energię z procesów zachodzących z udziałem światła więc powinno się im zapewnić odpowiednią jego ilość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Na żadnej rafie "idealne słońce" nie świeci po 12h 365dni w roku - bo zdarzają się i dni pochmurne .. ale jednak podłącz ten programator

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od której do której ustawić?

No w takim razie już wiem w czym problem.

Ale jaki problem? z wyskakiwaniem ryb?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustaw sobie na przyklad od 9-20:)

Choc ja mam troche dluzej:

Bo niebieskue od 9-22, a biale od 10-20.


IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli 11 godzin. Dotąd świeciłam krócej bo baniak dojrzewa i bałam się inwazji glonów. Euphyllia jest u mnie trzeci dzień i wygląda już lepiej niż w sklepie, tylko trochę mnie ta barwa nogi martwi, ale może tak ma być.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to wez i 10 godzin na poczatek.

I daj fotke tej euphyilli:)


IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

P4xWLoa.jpg

Jest jeszcze malutka. Ta główka niżej na początku miała tylko zwisajace puste woreczki ale widzę, że zaczynają się napełniać, już jest dużo lepiej

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cierpliwosci z czasem dojdzie do siebie.

Ogolnie to chyba z nia wszystko ok.


IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te maluszki chyba też ok cNNiVUF.jpg

Mam jeszcze prośbę o pomoc w identyfikacji. Pod cladiella rośnie maleńka kępka czegoś brązowego z końcówkami fluo. Część tej kolonii cladiella zarosła. Co to jest?

a0ImJgk.jpg

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.