Skocz do zawartości
Nik@

Nowy projekt 120x50x60

Rekomendowane odpowiedzi

Super rybcia . Wiele razy sie nad nia zastanawialem ale podobno przesiaduje na ulubionych koralach ktore sie przestaja otwierac I to mnie zawsze powstrzymywalo od zakupu . 


zbiornik 120x60x60 +sump . odpieniacz Sebastek czarna perla na Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040 , cyrkulacja wp-40 rw-15 , obieg Jebao9000 , oswietlenie Gieseman Matrix II 8x39w . 

8744f73183d58f0a59fb88f54dc034b6u1589a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt, używa ich jak kanapy. Na razie zestresowala pseudogorgonie, ale może korale do niej przywykną. W sumie nic im nie robi, nie skubie, nie tapla się w nich, tylko delikatnie przysiada. Bardziej się boję, że będzie mi atakowala nowe rybki. Chciałam dokupić jeszcze loretkę i malutką elacatinus, ale mam obawy, czy ich nie potraktuje, jako pokarm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Błazenki chyba tak mają, że atakują jak ktoś grzebie koło ich domu. Mój nowy młody samiec cały czas mnie atakuje jak wkładam rękę do akwarium, a jest u mnie już ponad 5 miesięcy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Mam pytanie odnośnie żagiewki. Fajna rybcia ale, czy nie  atakuje Ci krewetki i ślimaki? Chodzi mi oto czy można trzymać je razem z krewetkami. Nie wiem czy w ogóle masz krewetki.


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam ją dopiero jeden dzień :) ona mieszkała wcześniej z krewetkami. Byl tam debelius, czyszcząca i jakieś dwie na aiptasie, nie wiem, jakiej "marki". U mnie pozwoliła czyszczącej zrobić sobie przegląd. Wydaje mi się, że akceptuje zwierzaki, które już są w akwarium, ale może być problem z dołożeniem nowych. Poza tym moja żagiewka od dawna mieszka w akwarium, pobiera pokarmy zastępcze, więc to też może być z nią inaczej, niż z taką prosto z oceanu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki za odpowiedź. Byłem ciekaw jak to z nią jest.

 


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żagiewka ma się dobrze, nikt jej nie dokucza, ona nikomu nie dokucza. Na razie jest grzeczna i lubi mnie obserwować.

Tak wygląda wnętrze odpieniacza nie czyszczonego ponad rok:

Żadnego syfu. Jedynie jakaś gąbka porosla wnętrze oraz rurowki i małe placki alg wapiennych. Nie zamierzam tego usuwać, niech sobie gąbka zyje.

KwO8Vjz.jpg

Wyjelam wczoraj pompę cyrkulacyjna, która tyle samo czasu nie była czyszczona i tu już masakra. Tak zalepiona algami wapiennymi i slimakami osiadlymi, że aż się dziwię, że się nie zepsuła. Czym to doczyscic? Skrobalam wczoraj ponad godzinę i sie podałam.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Gorąca woda z octem, zostawić na 15 minut. Niby mogą pracować w trzydziestu paru stopniach. Ale.mojej nic się nie stało jak wsadziłem do takiej gorącej zeby ręke utrzymać. Do tego po 15 minutach szczotka do zębów i pięknie schodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałam o occie czy kwasku cytrynowym, ale balam sie, ze nie da rady z algami, a kwas moze uszkodzi gumowe elementy. Ale jeśli mówisz, że w niczym nie szkodzi to spróbuję, bo skrobaniem tylko podrapie plastik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Ja używałem octu nienwiem w kubku pół litrowym żeby dno nakryło z 0,5 cm. Tyle że po nosie szczypało :) najlepsze jest to że dotkniesz i ładnie płatami schodzi a plastik wygląda jak nowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja żagiewka pływa od stycznia i jako jedyna prawie je z ręki. Raczej spokojna babka z hepciem bardziej rozrabiają. Lubi siedzieć na koralowcach ale najbardziej upodobała sobie klips na algi siedzi jak na huśtawce i się buja. Tylko faktycznie jakoś małych ślimaków nie widzę choć nigdy jej nie widziałem żeby się jakimiś interesowała. 


Akwarium OW 120x60x60 + Sump 80x50x45h + Dolewka 40 l. / Deltec APF 600 na NJ 800 // Obieg Jebao DCT 8000 // Cyrkulacja 2 x Jebao RW 8 // Lampa Led Lumini glisten 150r2 + 120r1 // Grzałka Jager 250 wat // Sentry ATO //

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe, na klipsie u mnie nikt się nie huśtał :) to rzeczywiscie ciekawa rybka. I ten garnitur w kratkę :) no i ta jej umiejętność obracania samej głowy mnie zaskoczyła, myślałam, że rybki tego nie potrafią.

Jutro spróbuję octu i dam znać, jak poszło. Dziś się zapomnialam, że nie ma cyrkulatora i zrobiłam podmiane wody. Wylaczylam pompe obiegowa i nagle ryby bardzo się zestresowaly. Woda w całkowitym bezruchu, zaczely panikowac, chowac sie albo przeganiac się wzajemnie. Wyraźnie były wystraszone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się ostatnio zdziwiłem jak Polylepis na mnie nahuczał  - wydaje dzwięki takie głuche i jak ze środka ciała hu hu hu , czy basowe stukanie dziwne kilka razy tak potrafi zrobić i mocno się wtedy wkurza, zły jak osa, czasami przegania tak inne ryby.

co do czyszczenia to spokojnie ocet 10% daje radę, tylko ja go rozcieńczam wodą jeszcze 1:1 i dłużej mocze sprzęty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hahaha :) ryby maja mają różne ciekawe umiejetnosci.

Borsuk koleżanki lubi podplywac do powierzchni, wystawia pyszczek nad wode i puszcza banieczki. Tak prosi o jedzenie. Wcina z reki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ocet sobie poradził świetnie, dziękuję :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żagiewka ma się dobrze, zaczęła jeść, jak "człowiek". Jest pocieszna :) Przycupnie sobie na koralu i się patrzy na mnie. Nie wpada w panikę, jak mocze łapy w akwarium, a moczę codziennie. Inżynierek leucotaenia zaczyna się przebarwiać. Płetwy zrobiły się czarne, a biały pasek na cile "rozcieka" się i pojawiają się plamki. Dziś dała mi okazję dłuższą chwile się poobserwować. Niestety, zaczęła sobie kopać domek pod skałką, jedyną, która w tym akwarium nie jest stabilna. Na razie się to trzyma, ale już kombinuję nad wymianą całej konstrukcji, albo jakims dodatkowym wsparciem.

Kilka dni temu wyjęłam jedną skałke z akwa i zamieniłam ją na skałkę z sumpa, która tam leżala chyba ze trzy miesiące, prawie bez światła. Wyjęłam i ucieszyłam się, że wyrosła mi na niej ładna, biała gąbeczka w brązowe kropki. Mnie każda gąbka cieszy :) No ale patrzę gdzieś za godzinę, a ta gąbka wystawiła polipy... znaczy, że to nie gąbka. Myslę, co to może być i wymyśliłam. Kiedys na tej skałce rósł sarco, ale go z tej skałki oderwałam i przesadziłam w inne miejsce. Wydawało mi się, że odszedł cały, ale widać zostało ciut tkanki i w ciemnicy sobie odrósł :)

W 54l tez znalazłam niespodziankę. Albo martwy krabik, albo jego wylinka, nie potrafiłam ocenić. Cały różowy, bez włosków. Dawno temu widziałam takiego maluszka z pół cm wielkości w szkielecie tubipory.

Sypialnię zagracil tez czasowo sump, około 220l pojemności brutto, dostany za flaszkę łiskacza :) Jeszcze nie wiem, czy zamienię na niego obecny, czy zostawię go do nowego zestawu. Wytnę przegrody i poprzyklejam po swojemu, żeby wygospodarować jak największe refugium.

No i największa zagadka, nad którą nie mogę się nagłowić: dlaczego spada mi zasolenie? Ze dwa miesiące temu odkryłam, że mi spadło, wyrównałam podmianami. Kupilam refraktometr i płyn kalibracyjny, bo prawdopodobnie spławiki mnie robiły w bambuko. Mimo ich przekłamania poziom zasolenia solanki do podmiany był zawsze wyższy, niż zasolenie wody w akwarium. Dlaczego, skoro poziom wody w sumpie jest mniej więcej taki sam? Litr RODI w te czy wewtę nie powinien przy 350 litrach samej wody zrobić aż takiej różnicy? W każdym razie kiedyś nie robił. Po wyrównaniu mierzonym refraktometrem do 1.024, jakie chciałam mieć mierzyłam juz tylko solankę do podmiany przez jakiś czas. Dziś tak z głupia frant zmierzyłam też  wodę w akwarium, choc nic się nie działo, korale napompowane, ryby zadowolone i wpadłam w przerażenie. Poniżej 1.022. Wychodzi na to, że odparowana wode powinnam uzupełniać  nie rodi, ale solanką :o KH to jedyny parametr, który mierzę przynajmniej raz na tydzień i trzyma się w miarę stabilnie. Gdzieś mniej więcej w połowie miedzy 7 a 8. czy ktoś potrafi podpowiedzieć, dlaczego spada mi zasolenie?

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś do obsady dołączyła moja wymarzona mandarynka wspaniala z czerwonymi płetwami. Trafiła mi się zupełnym przypadkiem, malutka, 5 cm. Prawdopodobnie dziewczynka. Piszę "prawdopodobnie", ponieważ nadeszły czasy, kiedy na skutek deficytu samiczek eksporterom wpadł do zakutych łbów szalony pomysł, żeby obcinać samcom płetwy grzbietowe. Po to,  żeby udawały samiczki. Słyszałam już o tych praktykach od kilku sprzedawców :(

Niedługo dołączy tez malutka czyszcząca babeczka elacatinus zamiast doktorka oraz iglicznia. Rybek będzie ilościowo sporo, ale większość to "drobnica". Poluje jeszcze na tetrosomus gibbosus i partnera dla mandarynki i jeśli się uda, to zamkną one obsadę rybną mojego 360.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Nik@ napisał:

Dziś do obsady dołączyła moja wymarzona mandarynka wspaniala z czerwonymi płetwami. ...

Gratka
daj fotkę

2 minuty temu, Nik@ napisał:

... eksporterom wpadł do zakutych łbów szalony pomysł, żeby obcinać samcom płetwy grzbietowe. Po to,  żeby udawały samiczki. Słyszałam już o tych praktykach od kilku sprzedawców :(

Masakra :(


Solniczka a w niej: obieg Jebao, cyrkulacja Maxspect, odpieniacz BK, lampa Maxspect, dolewka Levelautomatic Milestone.

5ec28973961f7244464f928796a3fc08u1399a12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kb9Swiatlo już przygaslo i nie da się zrobić fotki, spróbuję jutro.

Juz raz robilam podejście do tych rybek z czerwonymi (rozowymi w zasadzie) pletwami, ale odeszly po kilku dniach w niewyjaśnionych okolicznościach (kupilam parkę). Obydwie miały te same objawy, najpierw żywe, aktywnie zerowaly i nagle dostaly ataku duszności. Leżaly, dyszaly i po pirewszych objawach w ciągu 24h padly, jakby się udusily. Podejrzewam cyjanek lub inne trucizny przy poławianiu. Te z niebieskimi pletwami piersiowymi polawiane są z innego rejonu i z nimi takiego problemu nie ma. 

Moja mandarynka już jest miesiąc po dostawie, więc mam nadzieję, ze jej taki smutny los juz nie spotka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mandarynka nie dała sobie zrobić zdjęcia. Ciągle okupuje tylną szybę, schowana za "krzakami". Podejrzewam, że to przez widłonogi, które liczną chmarą oblegają ten nie tknięty czyścikiem rejon. Musze oddać troche ślimaków, żeby chmara robactwa miała więcej jedzenia i zapewniała pożywienie mandarynce :) Nie dała mi szansy dokładnie obejrzeć płetwy, ale raczej wydaje się urodzoną kobietą, niż samcem z odjętym atrybutem męskości.

Nadal mam problem ze spadającym zasoleniem, choc odpieniacz wydala śladowe ilości kawy, a wczoraj dolałam solanki zamiast RODI. Kilka razy sprawdzałam refraktometrem kalibrowanym na płynie 35 ppt i nie rozumiem, co się dzieje.

Tydzień temu wyjęłam RW-8 do czyszczenia.  Dziś ją włożyłam czystą i robi mi straszny wiatr, na minimalnych ustawieniach :( jesli korale nie dadzą rady, to włożę zamiast niej wp-10, jeśli tylko uda mi się odnaleźć zaginiony magnes. Po co ja czyściłam te pompę? Było dobrze, a teraz mam tornado w akwarium.

Jutro dotrze elacatinus i iglicznia :)

 

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:) a jaka iglicznia, ja mam doświadczenie z tą paskowana w pionowe pasy, ciężko ją nakłonić do jedzenia a jak coś zjada to powolnie i trzeba cyrkulator wyłączyć bo jej jedzenie ucieka :) moja wcinała drobne mrożonki pierwsze dwa dni wcinała tylko robaki ze skały.

Cieszę się że mandarynka cała i zdrowa bo ja dziś pożegnałem moją - ospa zbiera żniwo, miałem parkę :( no nic ale leczenie trwa ryby przy Polyp Lab medic nie zdrowieją, ale przynajmniej nie zarażają innych. Kupuję żywołapkę na ryby od twistmana i lek z KZ do kąpania i rozpoczynam wyłap i wykąp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Ura strasznie mi przykro, że ospa zbiera u Ciebie żniwo :( bardzo bym chciała, żeby moja mandarynka przeżyła, piękna jest, choc ja o każdą rybkę walczę do końca.

Ta konkretnie iglicznia: 

https://reefshop.pl/eshoper/pl/p/Doryrhamphus-melanopleura-Blue-striped-Pipe-Fish-M-4-5cm/6335

Jeszcze jest mała, ale już pobiera pokarm zastępczy. Na razie pomyslalam , ze pójdzie do 54l, gdzie nie ma konkurencji a robactwo i glony sa, do czasu az podrosnie.  Tyle, że w 54 nie ma korony ani siatki i boję się, czy nie wyskoczy? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Nik@ napisał:

@Ura strasznie mi przykro, że ospa zbiera u Ciebie żniwo :( bardzo bym chciała, żeby moja mandarynka przeżyła, piękna jest, choc ja o każdą rybkę walczę do końca.

Ta konkretnie iglicznia: 

https://reefshop.pl/eshoper/pl/p/Doryrhamphus-melanopleura-Blue-striped-Pipe-Fish-M-4-5cm/6335

Jeszcze jest mała, ale już pobiera pokarm zastępczy. Na razie pomyslalam , ze pójdzie do 54l, gdzie nie ma konkurencji a robactwo i glony sa, do czasu az podrosnie.  Tyle, że w 54 nie ma korony ani siatki i boję się, czy nie wyskoczy? 

 

Ona zupełnie nie jest skoczna :) raczej porusza się powoli i z gracją, też walczę o rybki myślałem że Polyp Lab da radę, a tutaj nic z tego  widocznie długo były zainfekowane, akurat jak byłem tydzień na urlopie :( jak wróciłem to zaobserwowałem kropy na rybach no i podjąłem jakieś działanie, teraz będę robił kąpiele w KZ Resistant Fish Concentrate, no i dalej podawał Polyp Lab Medic - bo dzięki niemu część ryb nie ma objawów, blokuje przenoszenie się pasożyta na inne ryby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

U mnie już po 4 dawce herbtany zginęły białe kropki z hepatusa.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy herbtana jest reef safe i można stosować w zbiorniku? Z opisów na stronach sklepów ciężko to wywnioskować, aczkolwiek brak informacji o szkodliwości sugeruje, że można.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.