Skocz do zawartości
gryadam

[162 l] Pierwsza kropla oceanu 130l + 32l panel

Rekomendowane odpowiedzi

Oj Paweł, Paweł, to nie jest alergia na chininę w toniku, tylko nadmiar dżinu z tonikiem.

A tak serio, to współczuję.

Zastanów się jeszcze raz nad sumpem. I tak sobie myślę, że jakbyś istotnie zwiększył ilość korali, to by mogły konkurować z cyjano o jedzenie. Cyjano nie bierze się z panelu, czy z stagnującej wody (chociaż ta jest mu na pewno wybitnie na rękę). Cyjano bierze się z dostępu cyjanobakterii do papu. A u ciebie ewidentnie ma co jeść.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, tak... Wszyscy mówią o dżinie z tonikiem. Nawet słyszałem takie pomysły, żeby pić dżin bez toniku, to się alergii pozbędę xD

Czyli mówisz, że zamiast wydawać kasę na pompę lepiej będzie przeznaczyć to na korale?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie więcej korali powinno pomóc w walce z cyjano. Więcej korali to wieksza masa koralowa która pochłania więcej nutreinów, czyli konkurencja pokarmowa dla cyjano. Jak jest w praktyce tego nie wiem, bo nigdy nie miałem problemu z cyjano. Jeśli pytasz o to, to według mnie coś z Protopalythoa

large.majano.JPG.aadcf978df2dfcf53ed421f36bbc4b4b.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam czy zmieniales moze ustawienia lampy?czy swiesisz tak jak napisales w poscie pierwszy?

ladny zbiorniczek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@maciej01, chodzi mi o tego gada w głębi, za Protopalythoa. Zdjęcie ciut niewyraźne, ale lepiej się nie dało, bo nie mam obiektywu do makro.

@kapa, świecę dokładnie tak, jak w pierwszym poście - aktualizuję metryczkę na bieżąco. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie jest za bardzo rozmazane. Nie możesz sprawdzić, porównać w innych tematach, w google?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie porównywałem i wydaje mi się, że to Majano tym bardziej, że jedyne z czym można by to pomylić to Ricordea. A w życiu nie widziałem, żeby trącona pęsetą Rico tak szybko chowała się w dziurę w skale... Pytanie, czy mogę go załatwić preparatami na Aiptasie, czy jest coś innego, stricte na Majano?

Tak mi się jeszcze nasunęło a'propos tego papu dla cyjano i zwiększenia obsady koralowej... A może by tak reaktor z Chaetomorpha?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobry sump ;]

Glony na pewno będą usuwać nadmiar nutrientów.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fajne akwarium , ladnie opisana historia baniaka. ja tez zakladalem akwarium w tym samym czasie .


RED SEA MAX 250

pompy cyrkulacynje 2600l/h , 1000l/h .oswietlenie 3x39w biale , 3x39 w niebieskie ,bez odpieniacza , filter zewnetrzny Eheim 600 , 31 kg skaly , automatyczna dolewka.chlodziarka dg 300.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Majano preparatem na aiptasie raczej nie załatwisz, bo by to już dawno było opisane na forum, ale spróbować zawsze można. Co do Twojego cyjano to sprawdziłem teraz na reefhub i według współczynnika Redfielda masz za wysokie po4 

Pomyłka, sprawdziłem jeszcze raz i jednak według tej tabeli to nie powinno być cyjano, tylko  glony.tabela.jpg

Edytowane przez maciej01 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TYDZIEŃ 56

01.12.2017-08.12.2017

large.5a2ae76e114a4_tydzie56.JPG.a1e582181b37f70a78131e3be47b3170.JPG

Kupa sprzętu nic talentu?

large_56.1.jpg.d328f33dba14caadd9e743f0cae0af4f.jpgTo już trzecia aktualizacja dziennika w tym tygodniu :P Ale wreszcie planowa i baz żadnej obsuwy. Za punkt honoru stawiam sobie zawsze wrzucenie aktualizacji do niedzieli po piątku, kończącym kolejny tydzień funkcjonowania baniaka. Niestety z racji choroby zaniedbałem trochę ostatnio ten wątek, więc w tym tygodniu musiałem nadgonić brakujące relacje. Relację z tego tygodnia chciałbym podzielić na dwie części – w pierwszej opiszę stan baniaka, w drugiej wrzucę kilka swoich przemyśleń, odnośnie mojej nowej lustrzanki, która bądź co bądź z akwarystyką zaczyna być coraz silniej związana :D.

Po blisko 3 tygodniach przerwy wreszcie udało mi się zrobić testy. Wszystko w normie. Na szczęście! Lekko skoczył wapń i magnez, będę musiał też ustabilizować KH, bo wyszło dzisiaj 8, a podobno wyższe jest niekorzystne z punktu widzenia namnażania bakterii, więc zjeżdżam w tym tygodniu do docelowego 7,7. Poza tym dochodzę do wniosku, że przekopywanie piachu wyraźnie służy zbiornikowi – ruszyłem go znowu w okolicach środy i powoli partiami przekopuję, żeby trochę go napowietrzyć i oczyścić. Zawsze po dłuższym czasie „nieprzegrzebywania” robię to partiami, żeby nie rozchwiać zbytnio równowagi zbiornika. A takie zabiegi wydają mi się też korzystne ze względu na przeprowadzkę baniaka do nowego mieszkania, którą planuję na lipiec 2018 r. Koralowce i ryby mają się wręcz wybornie, z drobnym małym wyjątkiem zielonej Euphylii glabrescens, która przestała obumierać, ale nadal wygląda dość licho. Może powinienem zacząć ją dokarmiać? Pozostałe główki padły prawdopodobnie ze względu na jakiegoś niezidentyfikowanego pasożyta. Po odcięciu szkieletu po obumarłych główkach proces zamierania korala się zatrzymał. Co nie zmienia faktu, że marzy mi się, żeby zielona wyglądała co najmniej tak dobrze, jak ta brązowa po lewej…

large_56.2.jpg.23f320b1b82fb46c745c3622bb486c4e.jpgKiepsko jest też ostatnio z zielono-niebieską Acanthastreą. Jakoś słabiej się pompuje. W ogóle to zauważyłem taką prawidłowość, że jak czerwona ma się świetnie, to zielono-szara gorzej i na odwrót. Nie wiem, czym to może być spowodowane, ale może też należałoby rozważyć delikatne dokarmiania korala… Udało mi się uzupełnić wodę w dolewce i zrobić podmiankę. Niewielką, bo tylko 3 litry (tyle zostało mi wolnej wody RO, a ostatnio nie zbierałem nowej, bo nie było jak), ale uznałem, że zawsze coś i sumienie sobie uspokoiłem. Usunąłem też tą nieszczęsną gąbkę, która moczyła się już ponad 3 tygodnie i zmieniłem ją na świeżą, nasączoną Microbe Lift Gel Filter i bakteriami Microbe Lift Special Blend + AF Pro Bio S. Zaskoczyła i po odessaniu resztek cyjano w czasie podmianki nic nowego póki co się nie pojawia. W ciągu kilku kolejnych tygodni planuję wreszcie skończyć pokrywę (siatka zabezpieczająca) i założyć sobie mini filtr glonowy w szafce pod akwarium. Prawdopodobnie będę kleił sam, tylko zastanawiam się jeszcze, jak to zrobić…

Teraz garść przemyśleń. „Kupa sprzętu, nic talentu”… Mówią, że to fotograf, nie aparat robi zdjęcia i że dobry fotograf zrobi porządne zdjęcie nawet beznadziejnym aparatem. Jeśli chodzi o fotografię uważam się za kompletnego amatora, ale mając na przestrzeni tych 56 tygodni działania zbiornika porównanie pomiędzy aparatem smartfona Sony Xperia Z2, lustrzanką Nikon D3200 i moim nowym nabytkiem, czyli Canonem EOS 200D stwierdzam, że jak ktoś jest kompletnym laikiem, może różnicy nie zauważy, natomiast robiąc zdjęcia ich jakość jest nieporównywalna w przypadku Canona. Tak jak pisałem, lustrzanka jest jakościowo o oczko lepsza niż Nikon, ale zdjęcia są dużo lepsze, kolory o wiele bardziej rzeczywiste a proces obróbki wymaga znacznie mniej ingerencji. Żeby wyciągnąć sensowną jakość ze zdjęć Nikona spędzałem po kilka godzin na kadrowaniu i obróbce zdjęć. Robiłem ich zwykle około 100-150, żeby później wybrać 10-15. Teraz robię ich 20-30 i wybieram tyle samo. Nie mówiąc już o szybkości działania autofocusa w trybie nagrywania i jakości filmów. Ale o tym, mam nadzieję będziecie mieli okazję przekonać się wkrótce. Dzisiejsze fotki są efektem mojej nauki obsługi trybu manualnego.

Wróciłem też do pracy nad swoim projektem, kolejny etap zakończony. Teraz zostało mi jeszcze ogarnięcie obsługi nowego aparatu, nauczenie się w miarę przyzwoicie kilku programów, uzupełnienie bazy sprzętowej i pierwsze próby. Efekty, mam nadzieję – niebawem. Chociaż trochę czasu pewnie to jeszcze zajmie :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

coś się kolega ociąga z aktualizacją...


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TYDZIEŃ 57

08.12.2017-15.12.2017

large.5a37c431b9027_tydzie57.JPG.0d6b4eb17f0253c222747d299f92be70.JPG

Czyżby kolejny cud od AquaForest?

large_57.1.jpg.1049afb288530492f50cf2d15328cc7e.jpgJakoś mam sentyment do rodzimych marek. Stąd w prowadzeniu akwarium stawiam na produkty AquaForest i póki co jestem z nich bardzo zadowolony. Ostatnio skończył mi się pokarm mrożony, przez tydzień karmiłem suchym, z racji choroby. W tym tygodniu we wtorek trafiłem w końcu do Aquario, żeby uzupełnić braki. I tam zauważyłem na półce wypuszczony niedawno pokarm AquaForest Plankton Elixir. Coś mnie podkusiło, żeby spróbować i zastąpić nim mrożonki. Tym sposobem stałem się szczęśliwym posiadaczem 250 ml butelki. Pokarm o tyle dobry, że nie trzeba go trzymać w zamrażarce, tylko w lodówce. Skończyło się więc marudzenie, że co chwilę trzeba rozmrażać, bo od codziennego otwierania zbiera się szron i nie domykają się szuflady (co ciekawe lodówka jest rzekomo „bezszronowa” :P). Pokarm podaję strzykawką, 2 dawki po 0,5 ml na dzień. Pierwsze wrażenie jest takie, że zasyfi wodę – po wprowadzeniu po baniaku rozpływa się czerwony „glut” i trochę Calanusa oraz Mysis. Nie wiem, czy to moja subiektywna ocena, ale grubszych kawałków jest tam stosunkowo mało i rybki dokarmiam dodatkowo raz dziennie suchym. Dlatego zastanawiam się też, czy nie wrócić do mrożonek i nie karmić na zmianę mrożonką i Plankton Elixir’em. Za to korale jakie zadowolone! W zeszłym tygodniu pisałem o marnie wyglądającej Acanthastrei. Zdjęcie wyszło ciut niewyraźne, ale nagle od czasu wprowadzenia Plankton Elixir’u pompuje się jak szalona.

large_57.2.jpg.fc72caabfa1ae2694731eac40f55b966.jpgBałem się trochę o zanieczyszczenie wody fosforanami i azotanami za sprawą tego czerwonego „gluta”. Ale nic bardziej mylnego. Testy w tym tygodniu nie tylko nie wykazały wzrostu poziomu nutrietów, ale wręcz spadek. Fosforany utrzymują się na stałym poziomie 0,015 ppm, azotany spadły do 0,5, co oczywiście przekłada się na zdecydowany spadek ilości glonów. Tylko cyjano dalej w pojedynczych miejscach wywala. Najbardziej jest to widoczne na skałce na środku, czyli tzw. mózgu.  Współczynnik Redfielda na poziomie 51. Z azotanami docelowo chcę zejść do poziomu 0,2 – 0,25. To powinno rozwiązać problem cyjano i glonów, szczególnie w panelu. Rybki mają się dobrze, wszystkie wyglądają na zadowolone. Zastanawiam się nad wpuszczeniem czegoś jeszcze. I marzy mi się jakaś niewielka ławica, ale nie potrafię nigdzie znaleźć niewielkich rybek, które pływały by razem, tak powiedzmy w 3. Kiedyś rozważałem Apogon parvulus, ale są dość drogie, kłopotliwe w aklimatyzacji i podobno żyją krótko. W JadwidzeMorskiej mają Pseudochromis fridmani ORCHID, ale nie wiem, czy 3 sztuki w 160l nie zrobią zbyt dużego zamieszania i nie skończy się przerybieniem. W każdym razie to są plany najwcześniej na przyszły rok. Chciałbym też zwiększyć obsadę koralową, liczę na to, że może po Świętach coś się uda w tej materii zdziałać, tym bardziej że do Aquario dojechały ostatnio cukierkowe Zoanthusy. Jak je zobaczyłem we wtorek, to stwierdziłem, że za dwie odmiany jestem w stanie dać każde pieniądze. Niestety były w tak dużych kawałkach, że jedna „szczepka” zajęłaby mi ćwierć akwarium… Mają ciąć i o ile wyrobią się przed Bożym Narodzeniem, na pewno coś nowego przyniosę. Miało być bardziej LPS-owo, a idzie w stronę Zoasowej łąki. Trudno, jakoś wybitnie mi się te koralowce podobają, szczególnie te cukierkowe, kolorowe odmiany.

large_57.3.jpg.fc2ec756edda71f972e925cd4a4bc70c.jpgZ LPS-ów też jest kilka gatunków, które chciałbym jeszcze dodać, ale niestety wszystkie bardzo drogie, np. Scolymie :D Ze smutnych wiadomości – zielona Euphyllia, o której również wspominałem w poście z zeszłego tygodnia chyba odchodzi na Wieczną Rafę. Jedna z główek zaczęła się odklejać od szkieletu i ogólnie cały koral wygląda jak „wywłoka”. Dipowałem ją profilaktycznie w dipie Seachem’a, ale póki co nie widać efektów. Jest dokarmiana, więc pozostaje chyba czekać. Gdzieś w głębi spisałem ją już chyba na straty, ale zamierzam walczyć do końca. Jeśli się nie powiedzie, zastąpię ją inną. W ogóle to słyszał ktoś kiedyś o niebieskich albo niebiesko-żółtych Euphylliach? Mogą też być niebieskie z zielonymi tipami :P

Na koniec jeszcze zaproszenie – w końcu, co prawda bardzo nieśmiało, ale zacząłem stawiać pierwsze kroki w projekcie, o którym wspominam już od jakiegoś czasu. Między innymi stąd małe opóźnienie w aktualizacji dziennika, bo chciałem już w tym poście wrzucić coś związanego z tym, nad czym kombinuję, planuję i działam już od jakiegoś czasu. Co z tego ostatecznie wyjdzie – nie wiem. W dużej mierze zależy to od odzewu, który na pewno będzie mnie mobilizował do rozwijania tej działki. Niemniej jednak chciałem Was bardzo serdecznie zaprosić na The Coral Cafe – mój nowo założony kanał na YouTube. Planów jest wiele, nie wiem, ile uda mi się zrealizować. Nie wiem, jak często coś się tam będzie pojawiać, dlatego zachęcam do subskrybowania, żeby być na bieżąco. I mam nadzieję, że już od początku przyszłego roku (jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to gdzieś od połowy stycznia) będzie można śledzić mój dziennik również w wersji audio – video :). Poniżej krótki teaser.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryby chętnie jedzą pokarm od Aquaforest? Pseudochromis fridmani powinno trzymać się w parach. Jak pisałeś wcześniej o The Coral Cafe to byłem przekonany, że to jakiś klub w stylu Jezz Club Cafe z akwarium morskim w tle, w aranżacji wystroju wnętrza, a tu kanał na YouTube :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chętnie, nawet bardzo. Fridmani mi się nawet podobają, więc może się skuszę kiedyś na parkę... Co do klubu, to jak kiedykolwiek będzie mnie stać na założenie takiego lokalu, to akwarium na pewno w nim stanie :P Ogólnie moim największym marzeniem w życiu jest dom z zalanym pokojem i ścianą wody w salonie, np. tak jak tu:
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taka ściana wody robi wrażenie. Niestety przeciętny Kowalski może tylko pomarzyć o takim wielkim akwarium :), nawet 1/10 tego akwarium pozostaje w sferze marzeń dla większości z nas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wychodzi jakieś 120 000 l. To z filmiku jest akurat oświetlone światłem dziennym, ale jednak Polska to nie Izrael. A przy przeliczniku 0,7W/l i cenie około 0,53 zł/kWh wychodzi jedyne 16 000 zł miesięcznie za samo oświetlenie... No pomarzyć można xD Ja gdzieś z tyłu głowy tworzę powoli wizję nowego, docelowego baniaka, ale to dopiero jak osiędę na swoim, więc pewnie nie wcześniej niż za jakieś 4-5 lat. Póki co zostaje mi mój słoik, na którym uczę się morszczyzny :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek
No wychodzi jakieś 120 000 l. To z filmiku jest akurat oświetlone światłem dziennym, ale jednak Polska to nie Izrael. A przy przeliczniku 0,7W/l i cenie około 0,53 zł/kWh wychodzi jedyne 16 000 zł miesięcznie za samo oświetlenie... No pomarzyć można xD Ja gdzieś z tyłu głowy tworzę powoli wizję nowego, docelowego baniaka, ale to dopiero jak osiędę na swoim, więc pewnie nie wcześniej niż za jakieś 4-5 lat. Póki co zostaje mi mój słoik, na którym uczę się morszczyzny [emoji4]
30 000 litrów

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TYDZIEŃ 58

15.12.2017-22.12.2017

large.5a3d887273042_tydzie58.JPG.9199849d844d0894aeab1dd2015e2652.JPG

Imperium kontratakuje i młot na cyjano

large_58.2.jpg.4183eaaa8f49b8746ed6dbcbaa1b0c1a.jpgOczywiście chodzi mi o imperium cyjano… W ciągu ostatniego tygodnia znowu wysyp, szczególnie na skałce - „mózgu” po środku akwarium. Tragedii nie ma, bywało gorzej, ale niestety smutne wieści z koralowego świata w tym tygodniu nadchodzą… Po pierwsze jakimś cudem kolonia cyjano przykleiła się do Lobophylii, wyżerając jej fragment do samego szkieletu. Szkoda korala, na szczęście polipuje, nawet w okolicy, w której utracił tkankę (pojedyncze polipy są jakby przyklejone do samego szkieletu). Mam nadzieję, że szybko wróci do siebie… Ehh… Kolejna porażka to zielona Euphyllia glabrescens, która zaczęła się odklejać od szkieletu, odchodząc nieuchronnie na Wieczną Rafę. Jakiś taki akwarystyczno – koralowy dół mnie przed świętami złapał. Byłem już bliski zastosowania chemii w postaci Mycosidolu Colombo. Z racji inwentaryzacji w Aquario ostateczne rozwiązanie odsunęło się w czasie. Mam też świadomość tego, że podczas kuracji musiałbym być w domu, żeby na bieżąco reagować. Ale naprawdę poważnie się nad tym zastanawiam, bo nie potrafię sobie z tą plagą poradzić od wakacji, mimo książkowych parametrów… Tutaj od zeszłego tygodnia nic się nie zmieniło, z wyjątkiem spadku KH do 7,3. Wracam do docelowej dawki 3 ml na dobę. Wyszły też krzemiany, ale na poziomie 0,03 ppm, więc jest to chyba pierwszy sygnał do zmiany żywicy. Nie wiem, czy to wszystko ma jakikolwiek bezpośredni związek z cyjano. Niebawem czeka mnie też wymiana Chemipure’a Blue na nowy, bo obecny ma już 5 miesięcy i chyba zbliża się do kresu swoich zdolności adsorpcyjnych.

large_58.1.jpg.b927e2bce434a3a7bc3d2e73e62fc624.jpgJedynym, albo przynajmniej jednym z niewielu plusów tego tygodnia są pięknie napompowane Acanthastree. Naprawdę, dawno ich nie widziałem w takiej kondycji. Ogólnie wygląd korali nie wskazuje na żaden kataklizm, który mógłby być przyczyną cyjano. I tak jak wspominałem, udało mi się w zeszłą sobotę dotrzeć do Aquario i ustrzelić naprawdę ładne szczepki kolorowych Zoasów. Zielono-fioletowe i niebieskie podobają mi się wybitnie, a żółto-zielono-czerwone też prezentują się całkiem ładnie. Szczepki kupiłem trzy – dwie malutkie, jedną sporo większą. Zoa otworzyły się szybko i póki co nie stwarzają żadnych problemów. Obsadę zasilił też jeden ślimak Strombus sp., ponieważ ślad po poprzednich dwóch gdzieś zaginął. Wspomnianym w tytule młotem na cyjanobakterie okazuje się być Mespilia globulus, który czyści skałę, nie pozostawiając po cyjano śladu. Tylko co jakiś czas pojawiają się nowe kolonie. Zaczynam już powoli wątpić, że uda się to w jakiś naturalny sposób wybić.

Prace nad The Coral Cafe idą pełną parą, ale oczywiście wyniknęło po drodze kilka problemów. Mam już rozwiązaną kwestię kręcenia filmów, pierwsze próbne nagrania mam już za sobą, wciąż uczę się dobierać parametry aparatu tak, aby filmy były jak najlepszej jakości. Ostatnio na przykład odkryłem, że jakość teasera była nieco za niska, bo miałem ustawiony obraz w formacie PAL z przeplotem, w 50 klatkach na sekundę. Teraz mam już ustawione 60 fps w jakości FHD 1080p i systemie NTSC. Stałem się też posiadaczem całkiem niezłego mikrofonu pojemnościowego RØDE Videomicro, który zdecydowanie poprawił jakość audio. Nauki trochę jeszcze zostało, tworzy się intro, a główny problem dotyczy aktualnie oświetlenia – nie wiem, czy nagrywać na tle akwarium, gdzie jest nieco ciemniej, ale mam ładne tło, czy bliżej okna, gdzie światło jest wybitne, ale potrzebowałbym tła. Tutaj rodzą się kolejne pytania o kolor i ewentualne zastosowanie greenscreena. Tylko jeśli greenscreen, to co będzie pełniło rolę tła w docelowym filmie. Logo The Coral Cafe? Z kolei nagrywając przy akwarium chyba konieczne byłoby doświetlenie kadru sztucznym światłem, które jest kolejnym wydatkiem… Masakra :D

Na zakończenie informacja – z racji wyjazdu na Sylwestra w przyszłym tygodniu aktualizacja może się ukazać z opóźnieniem. Oczywiście zrobię wszystko, żeby ją wrzucić, ale jeśli mi się nie uda, zabiorę się za to zaraz po powrocie, czyli 2 stycznia. I naprawdę już kończąc, wszystkim Forumowiczom, Sympatykom i Posolonym, a w szczególności czytelnikom mojego wątku i subskrybentom The Coral Cafe (póki co jest ich aż 3, ale mam nadzieję, że to się niebawem zmieni) chciałem życzyć zdrowych, spokojnych, rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia. Smacznego karpia, masy prezentów pod choinką, czasu na odetchnięcie od pracy i codziennej bieganiny, a w Nowym Roku 2018 wielu sukcesów, akwarystycznych i nie tylko, szczęścia i wszelkiej pomyślności! (Popełniłem taką akwarystyczną kartkę, którą dedykuję właśnie wszystkim użytkownikom Nano-Reef.pl) :).

large.choinka.jpg.942c89c35862ca76ac813c767c0884e1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja praktycznie nigdy nie miałem problemu z cyjano. Raz pojawiło się po zakupie jakiś szczepek małe ognisko i po kilku dniach znikło. Na Twoim miejscu chyba bym rozważył zastosowanie chemii, bo na prawdę długo to trwa. Daj link do The Coral Cafe. Ładna choinka acroporozoanthus z gwiazdką clauvaria :). Też Tobie życzę wszystkiego najlepszego z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.