Skocz do zawartości
MarioTriCity

Jak ograniczyć parowanie,duża wilgotność.

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie problem z parowaniem wody do tego stopnia, iż okna w salone zaparowane a pod okanami balkonowymi po nocy stoi woda, jak zamknę szafkę z sumpem to w środku wszystko mokre, po ściankach ścieka woda?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze wyjscie to poprawa wentylacji pomieszczenia, reszta to likwidowanie skutkow, a nie przyczyny


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wentylacja w mieszkaniu/pokoju jest ok? Bo o ile w szafce można wymusić wentylacje (nawiew, wywiew), to wydaje się, że mieszkanie masz zbyt hermetyczne. Plastykowe okna, brak wentylacji/mikrowentylacji. I nie oszukujmy się, jak nie będzie dobrej wentylacji w pomieszczeniu, to ewentualne pochłaniacze wilgoci można spokojnie w sklepie zostawić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze wyjscie to poprawa wentylacji pomieszczenia, reszta to likwidowanie skutkow, a nie przyczyny

Czyli wentylacja mechaniczna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli wentylacja mechaniczna.

Wentylatory w kanałach odpadają, chyba, że masz własny dom, a nie mieszkanie w bloku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wentylatory w kanałach odpadają, chyba, że masz własny dom, a nie mieszkanie w bloku.

własny dom nie ale komin wentylacyjny własny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak duże masz akwarium? I ile litrów tygodniowo ci wyparowuje?

Generalnie jeśli w domu zbiera ci się wilgoć to jest to raczej efekt złej wentylacji a nie nadmiernego parowania.

Możesz mieć też niską temperaturę w domu.Fizyka jest nieubłagana. Im zimniej tym gęstsze powietrze, tym mniej pary może pomieścić. Wtedy para wodna będzie się kondensować na zimnych elementach, na przykład oknach.

No chyba, że masz z 2000 litrów w 20-to metrowej kawalerce.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak duże masz akwarium? I ile litrów tygodniowo ci wyparowuje?

Generalnie jeśli w domu zbiera ci się wilgoć to jest to raczej efekt złej wentylacji a nie nadmiernego parowania.

Możesz mieć też niską temperaturę w domu.Fizyka jest nieubłagana. Im zimniej tym gęstsze powietrze, tym mniej pary może pomieścić. Wtedy para wodna będzie się kondensować na zimnych elementach, na przykład oknach.

No chyba, że masz z 2000 litrów w 20-to metrowej kawalerce.

akwarium 250l plus sump, pokój dzienny z otwartą kuchnią około 25m2 - tygodniowo paruje około 12-15l, temp w domu 22st

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można zastosować kilka środków pośrednich:

- Zamkniecie okna w pozycji "rozszczelnienie"

- ustawienie pochłaniaczy wilgoci w pojemniku

- pojemnik dolewki jeśli jest elementem sumpa - przykryć folią

12L dolewki tygodniowo to nie jest zły wynik.

Natomiast para w oknach i szafce powinna niepokoić.

Edytowane przez Arturro (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam podobnej wielkosci akwarium w pokoju. Niby mam kratke wentylacyjna ale troche wody tez na oknach sie skropli. Ja rozszczelniam okno i nie zamykam drzwi od pokoju zeby to rozchodzilo sie po calym domu zmniejszajac wilgoc. Ale tex zastanawiam sie nad pochlaniaczmi wilgoci. Jesli ktos ma moze napisac tu o nich opinie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale tex zastanawiam sie nad pochlaniaczmi wilgoci. Jesli ktos ma moze napisac tu o nich opinie :)

przykładowy pojemnik:

http://allegro.pl/hu...5035979765.html

przykładowy pochłaniacz:

http://allegro.pl/wk...6578101662.html

osobiście używam w łazience.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To masz duzy problem z wentylacja.

Ja mam mieszkanie 45m i 250 litrow z sumpem (wentylacja dobra w szafce bo bylo wilgotno po nocy). Banka 30 litrow dolewki starcza mi na 5-6 dni. Okna suche. Wilgotnosc w tym momencie 41%.

Sproboj na poczatek rozszczelnic okna (klamka uchylona do polowy). Albo bedziesz zmuszony zainwestowac w osuszacz elektryczny. Te pochlaniacze nie dadza rady. One pochlaniaja okolo 100% swojej wagi. Czyli tygodniowo bys potzrebowal wiadro tych pochlaniaczy.

EDIT: Przy najblizszej kontroli przewodow wentyacyjnych sprawdz goscia, czy robi to uczciwie, moze tzreba by wyczyscic, bo ciagu nie ma.

Mozesz sam tez sprawdzic czy nie masz np ciagu wstecznego albo czy w ogole sa drozne przystawiajac zapalniczke czy swieczke i zobaczyc jak sie plomien zachowa.

Edytowane przez mnap86 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiepska wentylacja w mieszkaniu, suszenie prania, brak regularnego wietrzenia. Nawet jeśli komin wentylacyjny jest drożny ale wszystkie okna pozamykane na szczelnie to i tak nie ma wentylacji. Pochłaniacze to nie jest wyjście bo nie usuną powodu wilgoci w powietrzu...Popraw wentylację przez rozszczelnienie okna, przynajmniej raz dziennie przewietrz pokój zgodnie z zasadą "krótko ale intensywnie", unikaj suszenia prania w pokoju, a jeśli musisz to zostawiaj okno na dłużej otwarte. No i pamiętaj, że teraz powrót do normalnej wilgotności w tym pokoju (a najpewniej w całym mieszkaniu) to przynajmniej kilka dni...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Caly problem lezy w wentylacji.

Mialem ten problem jak mieszkalem w mieszkaniu.

Akwarium 400 litrow. Pomoglo dodanie wentylatora w szafce wywiewajacego powietrze i montaz nawiewnikow w kazdym oknie.

Teraz po przeprowadzce do domu z wentylacja mechaniczna i akwa 1700l z parowaniem 5-12litrow na dobe nie ma zadnego problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Termometr z badaniem wilgotnosci stoi obok akwa i pokazuje 60%

Zwykle mieszkanie w bloku i cieszy mnie ze nie ma suchego powietrza a morskie wiec chyba cos z wentylacja u kolegi nalezy sprawdzic i bedzie super powietrze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mieszkałem w mieszkaniu 55 m2, wtedy jeszcze bez akwarium. Okna rozszczelnione, uszczelki w oknach powycinane, gotowanie umiarkowane, kanały drożne, a wilgoć na oknach - aż kapało na panele, grzyb na ścianach. I do tej pory nie wiem o co chodziło.

Teraz mieszkam w domu, wentylacja mechaniczna i 40% wilgotności, na oknach suchutko.

Sprawdziłem te wszystkie pochłaniacze wilgoci - nic nie działało, wszystko pic na wodę fotomontaż.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mieszkam w bloku z wielkiej płyty lata 80te. Jedyny pokój w którym na oknie czasem pojawi się wilgoć na szybie, to pokój który ma 2 zewnętrzne ściany i jest w nim najchłodniej. Okna mam plastikowe, dosyć szczelne. Nigdy nigdzie więcej nie widziałem zbierającej się wilgoci, żadnego grzyba itd, itp a gotuję w domu codziennie. W łazience po prysznicu ściany są aż mokre od pary wodnej. Ale 10 minut później wszystko jest suche. Pranie po wywieszeniu 10 godzin i suche.

Jak się koło komina wentylacyjnego przyłoży odpaloną zapałkę to gaśnie taki jest ciąg.

Z drugiej strony mam kumpla u którego w mieszkaniu wentylacja grawitacyjna jest słabiutka. Ledwo widać ruch płomienia. 3 lata po remoncie ma grzyb w łazience i kuchni, i wiecznie mokro, problemy z suszeniem prania, zaparowana kuchnia po zwykłym obiedzie.

Niestety mieszkanie musi mieć dobrą wentylację grawitacyjną i nic tego nie zmieni. Można montować wiatraki ale to niewiele pomoże. Musi być mocne ssanie kominem.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musi być w oknie mikroszczelina albo jak nie masz załóż nawiewnik w oknie i sprawdź komin wentylacyjny czy drożny i powinno być dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc tak, komin sprawny na 100%, cug im komin dłuższy tym lepiej ( niestety trzecie - ostatnie piętro), może by tak wspomóc ciąg kominowy, nasadą obrotową. Do tego roszczelnione okna i wietrzenie :) A szafka sumpa wentylatorek wyciągowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz też przykryć sump i akwarium szybą, zmniejszy to parowanie wody, ja mam tak zrobione i że 100 l w obiegu obecnie paruje dziennie 150 ml wody.


577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

możesz dodatkowo zainwestować w żel krzemionkowy, można kupić na allegro i postawić w szafie, lub najlepiej zainwestować w pochłaniacz wilgoci,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w kratke wentylacyjna wmontowalem ultracichy wentylator lazienkowy. To bylo jakies 5 lat temu i dzis juz nie jest ultracichy ale ciagle doskonale dziala. W pokoju z akwarium zero wilgoci


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

możesz dodatkowo zainwestować w żel krzemionkowy, można kupić na allegro i postawić w szafie, lub najlepiej zainwestować w pochłaniacz wilgoci,

Tego żelu musiał by wór po kartoflach i wymiana lub prażenie co tydzień .

Pochłaniacz skropli 50 ml na dobę a z akwarium odparuje w tym czasie 5L .

Jak pisane wcześniej , wentylacja to podstawa .

I jedynym skutecznym rozwiązaniem prócz wentylacji jest mechaniczny osuszacz ,tylko komuś sie mogą nie spodobać rachunki za prąd .

Edytowane przez SU1 (wyświetl historię edycji)

summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego żelu musiał by wór po kartoflach i wymiana lub prażenie co tydzień .

Pochłaniacz skropli 50 ml na dobę a z akwarium odparuje w tym czasie 5L .

Jak pisane wcześniej , wentylacja to podstawa .

I jedynym skutecznym rozwiązaniem prócz wentylacji jest mechaniczny osuszacz ,tylko komuś sie mogą nie spodobać rachunki za prąd .

właśnie nie zgodzę się z tobą są takie pochłaniacze co potrafią nawet 12 litrów na dobę skropić,

np marki BLYSS model WDH-312EC

przyklad pierwszej lepszej aukcji z Alledrogo http://allegro.pl/osuszacz-powietrza-pochlaniacz-wilgoci-12l-24h-i6599048804.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.