Skocz do zawartości
Mat_Mat

PIątek piąteczek piątuni - co u Ciebie bo u mnie słabiunio... Uwada drastyczne zdjęcie

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry nawet nie mówię bo dla mnie jest fatalny.

Dziś miałem straszną nauczkę co natura okrutna zrobić potrafi :( Moje podopieczne trafiły na wieczną rafę. Wszystkie prócz babki kopiącej :(  W skład nich wchodziły np: piękny i zdrowy Sohal, Żółtek, Hepatus i Xanthurum. Prócz nich nie brzydsze 2 błazenki snowflake i wiele innych wspaniałych ryb które w większości były ze mną od prawie roku...

Przyczyna tego żalu okrutnego jest i moja i ślimaków. Niestety rozum mój i zmęczenie wczorajsze nakazały mi po przyjeździe do domu wyłączyć odpieniacz bo był pełny kawy i bałem się przelania. Tak, zamiast poświęcić 30 sec na umycie go, postanowiłem odłożyć to na jutrzejszy ( dzisiejszy ) ranek. Dziś o 7 moim oczom ukazał się widok okrutny. 98% obsady poszło na wieczną rafę poprzez uduszenie. Niestety, brak włączonego odpieniacza + amory ślimaków w nocy doprowadziły do tego, że woda to było istne mleko. Korale pompowały się jak nigdy dotąd, bakterie wariowały doprowadzając do zakwitu? Skutkiem czego NO3 wynosi 0,00 a było pod 40. PO4 jedynie mi skoczyło do mojego rekordu świata: 1,57. I tak o to brak poświęcenia dodatkowych 30 sec może i 1 min a nawet niech będzie i 10 minut doprowadziły do tego, że akwarium jest puste i smutne a najgorsze, że to ja sprawiłem taki los.

Ślimaki daje w odstawkę bo to już nie pierwszy raz ale nigdy z takim skutkiem ( zawszę odpieniacz działał ) i widziałem maks 1 ślimaka "zapładniacza" ale teraz podrosły pozostałe i im też się chyba "zachciało"...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak by to podsumować " Zabójcza Orgia ślimaków " 

 

Ile ich tam masz 100 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mateusz, szkoda zwierzaków, ale Ty jesteś bogatszy o doświadczenie - "co nas nie zabije to nas wzmocni"
Pozdrawiam  


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie taka sytuacja zdarza się dość często więc jestem przygotowany na takie amory :)  wystarczy napowietrzanie ale włączam też uv i za parę godzin woda jak kryształ , bez oznak zakwitu jak i strat w życiu .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ślimaków jest 4 sztuki ale duże. Już jeden potrafi zrobić "robotę" a co dopiero jak kilku odbije... Ja wodę wyczyściłem w ciągu 2 godzin do stanu kryształowego ale niestety przy tym skutków się nie cofnie. To trwało wszystko zaledwie max 5 godzin od 01:00 do 06:00. Głębsza myśl jest też taka, że jeżeli ktoś ma podtrzymanie tylko cyrkulacji w czasie braku prądu i ślimaki pójdą na całość to można się liczyć z tym, że obsada padnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takich sytuacjach, jak mi sie bardzo spieszy to zdejmuje tylko kubek. Nigdy odpieniacza nie wyłączam. W 360l mam dziesiatki ślimaków, w tym z 10 doroslych i chyba setki wężowideł. Slimaki sie mnożą, ale wody nigdy nie zabielily, za to kilka razy przylapalam wężowidła wieczorem. Dziesiątki na raz dawaly czadu, ale mleko jakos blyskawicznie znikalo, po godzinie woda juz byla przejrzysta.

 

Bardzo mi przykro z powodu takiej straty, wielka szkoda rybek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślicie że ślimaki typu Babylonia spp.są też do czegoś takiego zdolne ? Na noc zawsze wyłączam odpieniacz a ślimaki mam już rok

Edytowane przez wolan91 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mat Mat bardzo mi przykro,o ile pamietam Tester mial kiedys taka sama sytuacje jak Ty,jak ktos ma slimaki,przydacznie,strzykwy itp -odpieniacz musi byc wlaczony 24 h na dobe i to najlepiej przewymiarowany!!,niestety ryby rafowe maja bardzo niska tolerancje na tlen,teraz pozostaje Ci wrzucenie wegla i pienienie na max,najlepiej na mokro.


350 litrow Rena Aqualife,tunze 4*6045 ,deltec mce 600 turbo,266w t5 mix lps i miekkich

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki dla Was za miłe słowa. Naprawdę bardzo mi szkoda tych ryb. Zawsze jak tylko mnie widziały nawet gdzieś ukradkiem to od razu wszystkie w lewy róg i czekanie na jedzonko. Chromiski, pokolce to były ryby które mogłem już swobodnie łapać w rękę przy karmieniu gdybym chciał ;/

Wrzucam zdjęcie ale żal d**e ściska i pewnie długo nie puści...

20170203_093050.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Strata okrutna, ale głowa do góry i do przodu. Zdjęcia do kosza po co rozdrapywać rany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Usuń zdjęcie bo całe forum doprowadzisz do smutku, a przede wszystkim siebie.Nie smuć się bo na błędach człowiek się uczy.Czasu nie cofniesz ale za to możesz być dalej akwarystą i mieć piękne akwarium :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zdjęcie masakra:shock:... naprawde współczuje 


200x70x60 + 240L.sump , ośw.T5 10x80W ,cyrkulacja 2x tunze6080 + 2x JVP102 ,obieg tunzemaster10076.03 , odpieniacz skimz sv253 , reaktor wapnia

START: grudzień 2007r.4733_4750.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zobaczyłem zdjęcie to dopadł mnie smutek, tak jak by to były moje zwierzaki:( Jednak Twoje przykre doświadczenie dało mi do myślenia, w akwa mam mnóstwo ślimaków, trudno określić liczbę, mnożą się jak ulęgałki. Ze dwa razy obserwowałem "zadymne" amory, jednak nie pomyślałem, że może być tak drastyczny skutek. Po karmieniu korali na noc wyłączam odpieniacz i chyba już nie będę go wyłączał.  


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem świerzakiem i zastanawiam się tylko jakie ryzyko (biorąc pod uwagę to, o czym tu czytam) ponoszą Ci, którzy prowadzą baniaki bez odpieniacza - bo podobno tacy są?

Wysłane mobilnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Strata ogromna-doświadczenie bardzo przykre-dobrze że opisałeś ku przestrodze. Co to za gatunek ślimora. ? Trzymaj się. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, solo napisał:

Jestem świerzakiem i zastanawiam się tylko jakie ryzyko (biorąc pod uwagę to, o czym tu czytam) ponoszą Ci, którzy prowadzą baniaki bez odpieniacza - bo podobno tacy są?

Wysłane mobilnie
 

Prowadzenie bez odpieniacza, a wyłączenie odpieniacza to zupełnie inne tematy. W tym drugim przypadku masz do czynienia nie tyle z brakiem oczyszczania, co nagłym zanikiem napowietrzania. Podejrzewam, że nie było by takiej tragedii, gdyby nie te nieszczęsne mleczące ślimaki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Współczuje. Też tak miałem chyba ze 4 lata temu. Z tym , ze u mnie akurat odpieniacz był cały czas włączony, ale na skutek zmiany napięcia powierzchniowego wody przestał pienić a zaczął ją "gotować". 

Jak duzy masz zbiornik? I czy na pewno widziałeś że to wina ślimaków?

Nie do końca jestem przekonany, ze to wina wyłączonego odpieniacza. Może slimaki wziely sie za amory przez wysokie parametry? Bywa tak w naturze, że jeśli jakis gatunek jest zagrożony przez  czynnik środowiskowy, to przed śmiercia następuje jednoczesny  zrzut gamet do wody po to, aby dać szansę larwom odpłynąć na bezpieczniejsze tereny.

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik 315 litrów  - skała i piach daje około 240 litrów wody. Ślimaki Turbo na 100% bo jeszcze jeden przy mnie "kończył swoją powinność". Widocznie wszystkie są jakimiś wariatami godowymi. U znajomego gody tych ślimaków, czy przy przeglądaniu yt z ciekawości, wyglądają jak dogaszany papieros. Takiego czegoś co u mnie naocznie widziałem około 3 miesięcy temu u jednego turbasa, mogę porównać tylko do pożaru starej stodoły. Sorry za porównania ;)

@Tester- parametry staram się trzymać. Ślimaki też mają się super więc raczej nie skok / spadek. Teraz mierzyłem PO4 kontrolnie i jest 0,02. Wczoraj z mętnej wody poszło 1,57

Edytowane przez Mat_Mat (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Likwidujcie ludzie ślimaki w akwariach,gdyż one są zle.

Jestem tego samego zdania co Bartek,skok parametrow,pełny kubek odpieniacza,może przelewal.Slimaki chcąc żyć zaczęły się godowac.Po4tak by ci nie skoczyło przez kilka godzin,z powodu ślimaków.Po za tym nie masz ich 100szt.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@bober6662 ale przecież odpieniacz nie przelał więc wody nie zasyfił. Zrobiłem pełne testy i wszystko żyleta. PO4 wyszło z wody mlecznej tak duże albo test wyszedł źle. Dziś mierzyłem jak już jest kryształ i PO4 wynosi 0,02. Raczej nie jest możliwe aby w taki krótkim czasie spadło praktycznie do 0? Albo walnięty test chociaż hanna podobno jest dobra, albo woda przy takim mleku faktycznie miała taki parametr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Tester też w to bym nie szedł za bardzo. Trzymałem je na poziomie 25 pod lps'y ale wyjechałem na 5 dni i ustawiłem karmnik za bardzo więc poszły w górę. Jakiś kawał czasu temu miałem 100+ i nic takiego się nie działo, przy czym opieniałem zawsze ( podtrzymanie do 18h w razie braku prądu ). Po drugie jak 3 miesiące temu przy mnie w południe 1 ślimak "zamleczył" wodę to odpieniacz wyjął to wszystko momentalnie w ciągu maks 30 min.

Edytowane przez Mat_Mat (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.