Skocz do zawartości
Nik@

Operacja: powiększenie akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Gość ensso

@nika

Do spółdzielni idź po info które ściany są nośne. Pamiętaj żeby przy niej postawić baniak. 700l w wielkiej płycie spokojnie sobie poradzi. Możesz nawet zlecić projektantowi sprawdzenie dla swojego spokoju. Nie sugeruj się wypowiedziami ludzi którym wydaje się, ze maja pojęcie tylko zaufaj specjalista w danej dziedzinie. Zwłaszcza w branży technicznej (pozdrawia specjalista od instalacji  ssnitarnych i techniki grzewczej).

Poczytaj artykuł Norberta: http://aquadesign.pl/index.php/akwarium-a-strop-zelbetowy-analiza-mes/

"Jeżeli chcemy postawić zbiornik 500-600litrów o łącznej wadze rzędu 700-900kg nie powinniśmy się zbytnio martwić nośnością stropu. Przy większych zbiornikach moim zdaniem należy bezwzględnie zaznajomić się z planami budynku i ewentualnie poradzić się fachowca. W szczególnych przypadkach (zbiorniki od 1000l w górę) warto przeprowadzić szczegółowe obliczenia dla konkretnego przypadku posługując się planami, które można zdobyć w spółdzielni bądź administracji obiektu – nie da się przeprowadzić szacunkowych obliczeń nieznając klasy betonu oraz zbrojenia płyty stropowej."

Edit: Proszę się nie obrażać ale wypowiadać się powinny osoby kompetentne w temacie, a nie osoby wygłaszajace swoje zdanie na podstawie domysłów. Ja nie jestem wyznacznikiem w temacie nośności ale ile mogłem tylko tyle wyprostuje niektóre glupoty. Pozdrawiam.

 

 

Edytowane przez ensso (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm te 600l to tez chyba nie taki pewny wyznacznik? Ktoś może postawić długiego jamnika wysokości 35 cm, a ktoś krótki zbiornik o wysokości 70 cm. Waga niby taka sama, ale ale ten ciężar rozłożony jest na innej powierzchni. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, ensso napisał:

@nika

Do spółdzielni idź po info które ściany są nośne. Pamiętaj żeby przy niej postawić baniak. 700l w wielkiej płycie spokojnie sobie poradzi. Możesz nawet zlecić projektantowi sprawdzenie dla swojego spokoju. Nie sugeruj się wypowiedziami ludzi którym wydaje się, ze maja pojęcie tylko zaufaj specjalista w danej dziedzinie. Zwłaszcza w branży technicznej (pozdrawia specjalista od instalacji  ssnitarnych i techniki grzewczej).

Poczytaj artykuł Norberta: http://aquadesign.pl/index.php/akwarium-a-strop-zelbetowy-analiza-mes/

"Jeżeli chcemy postawić zbiornik 500-600litrów o łącznej wadze rzędu 700-900kg nie powinniśmy się zbytnio martwić nośnością stropu. Przy większych zbiornikach moim zdaniem należy bezwzględnie zaznajomić się z planami budynku i ewentualnie poradzić się fachowca. W szczególnych przypadkach (zbiorniki od 1000l w górę) warto przeprowadzić szczegółowe obliczenia dla konkretnego przypadku posługując się planami, które można zdobyć w spółdzielni bądź administracji obiektu – nie da się przeprowadzić szacunkowych obliczeń nieznając klasy betonu oraz zbrojenia płyty stropowej."

Edit: Proszę się nie obrażać ale wypowiadać się powinny osoby kompetentne w temacie, a nie osoby wygłaszajace swoje zdanie na podstawie domysłów. Ja nie jestem wyznacznikiem w temacie nośności ale ile mogłem tylko tyle wyprostuje niektóre glupoty. Pozdrawiam.

 

 

ale ten link ni jak się ma do stropu bloków z wielkiej płyty,to stropy które wykonuje się teraz


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe, wiem, że nic nie wiem. Zapytalam jak przenieść akwarium, zeby na tym miejscu postawic wieksze, a teraz nie wiem, czy w ogóle mogę mieć większe :wacko:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ensso
45 minut temu, Sygen napisał:

ale ten link ni jak się ma do stropu bloków z wielkiej płyty,to stropy które wykonuje się teraz

Czytamy ze zrozumieniem pełny tekst:

Jednakże w przypadku tzw. wielkiej płyty (budynki z przełomu lat 70-tych i 80-tych) można z bardzo dużym prawdopodobieństwem założyć, że wytrzymałość stropu jest podobna (jednak nie ma pewności co do jakości materiałów i dokładności wykonania kluczowych elementów np. zamków).

Dlatego jeszcze raz odsyłam do pełnej wypowiedzi, a Ty nika przestań robić problem tam gdzie go jeszcze nie ma. Jeśli nie chcesz postawić dużego zbiornika to tego nie rób i możesz zasłonić się obawą o nośność stropu. Jeśli chcesz stawiać to działaj. Pierwsze spółdzielnia: ściany nośne i jaki strop dokładnie (powinni mieć te dane w administracji ale zapewne będą Cię zbywać więc drąż). Druga sprawa dla swojego spokoju z danymi i rzutem pokoju ze ścianami nośnymi zapewnij sobie spokój u projektanta który to przeliczy za opłatą. Możesz jeszcze zakotwić w nośnej stelaż. Więcej działania, a mniej narzekania / zamartwiania. 

Trzymam kciuki za projekt!

ps - pozostaje odliczać czas do katastrofy 

:sofa:

 

Edytowane przez ensso (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, ensso napisał:

Czytamy ze zrozumieniem pełny tekst:

Jednakże w przypadku tzw. wielkiej płyty (budynki z przełomu lat 70-tych i 80-tych) można z bardzo dużym prawdopodobieństwem założyć, że wytrzymałość stropu jest podobna (jednak nie ma pewności co do jakości materiałów i dokładności wykonania kluczowych elementów np. zamków).

Dlatego jeszcze raz odsyłam do pełnej wypowiedzi, a Ty nika przestań robić problem tam gdzie go jeszcze nie ma. Jeśli nie chcesz postawić dużego zbiornika to tego nie rób i możesz zasłonić się obawą o nośność stropu. Jeśli chcesz stawiać to działaj. Pierwsze spółdzielnia: ściany nośne i jaki strop dokładnie (powinni mieć te dane w administracji ale zapewne będą Cię zbywać więc drąż). Druga sprawa dla swojego spokoju z danymi i rzutem pokoju ze ścianami nośnymi zapewnij sobie spokój u projektanta który to przeliczy za opłatą. Możesz jeszcze zakotwić w nośnej stelaż. Więcej działania, a mniej narzekania / zamartwiania. 

Trzymam kciuki za projekt!

no właśnie czytałem i potwierdzę to co napisałem potwierdzone w tekście z linku

(jednak nie ma pewności co do jakości materiałów i dokładności wykonania kluczowych elementów np. zamków).

za komuny budowano na ilość nie na jakość i połowę towaru sprzedawali zastępując go słabym zamiennikiem
 


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przedziwne, jak można komplikować proste sprawy :)


Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dominiko zacny rozmiar , sam myślałem o czymś podobnym ale rozsądek wziął górę :) oczywiście chodzi o koszty utrzymania 

Jeśli chodzi o obciążenie stropu to dobrze by było by stelaż przenosił obciążenie cala podstawą ,czyli odpadają nóżki do regulacji ,ale zabierając się za totalny remont podłogi możesz wykonać w idealnym poziomie i  taki stelaż postawić bezpośrednio na podłodze. 

Z tym obciążeniem stropu to nie tak chop siup , sam w swoim domu to przechodziłem chcąc siłownie umieścić nad garażem,na etapie budowy by przyspieszyć robotę zmieniłem strop monolityczny na strop teriva (nie myśląc ,że kiedyś tam będę chciał  siłownie )Czasy się zmieniły, plany tez i była lipa ,ostatecznie do świętego spokoju  z siłownią powędrowałem do piwnicy :D 

Tak na marginesie moje akwarium około 700-800 kg stoi na płytkach/wylewka 7cm /10cm styropian/strop i po jakimś czasie przez przypadek szukania jakieś pierdoły na podłodze zauważyłem że podłoga osiadła o jakieś 2mm , pojawiła się szczelina miedzy  płytkami a cokolikiem , oczywiście od razu poziomica i okazało się ze siadło równo na całej powierzchni :Dcałe szczęście :D 

ale nie zmienia faktu ,że ciężar jest i jak czytam ,że wylewka to pierwszy strop to o mało ze śmiechu nie padłem :P


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ściany nośne w bloku z wielkiej płyty są betonowe, a działowe z gipsu. Mieszkam w takim bloku, który był oddany w 1978r.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie nie ma ścian gipsowych. Albo żelbeton, albo cegła dziurawka. Dziurawka stwierdzona w śladowych ilościach, oddzielajaca łazienkę moją i sasiadki i nad drzwiami (prawdopodobnie wszystkimi, ale stwierdzona na 100% tylko w łazience, kuchni i salonie, gdzie były usuniete futryny drzwi).

@ensso, trochę przegiales. Oczywiście, że chcę, inaczej nie zawracalabym wam gitary. Nie narzekam  i nie szukam problemu tam, gdzie go nie ma. Problem zrobił się sam, bo wyplynela waga akwarium a zdania są podzielone. Ja nie jestem fachowcem, zeby rzetelnie obliczyć, na ile mogę zaszaleć z kilogramami. Skoro są wątpliwości, to może warto to wczesniej sprawdzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie pytanie, troszkę obok: Czy ktoś ma jakieś wiarygodne dane, by komuś, z powodu dużego obciążenia "siadł" strop w bloku? Nie mówię tu o rozszczelnieniu akwarium, bo się podłoga kiwa, nawet jak kot przechodzi, a raczej o sąsiada, który przybiegł, bo "panie - żyrandol mi do wazy z zupą zagląda".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że nie - na tym forum jest opisana katastrofa budowlana w naszych polskich warunkach ze słoną wodą (dużo lat w wstecz).
Ja namawiam na zdrowy rozsądek - masz wątpliwość zasięgnij informacji, proste. Żaden na forum który liznął tematu nie napisze, tak stawiaj, jest za***iście. To się wiąże z odpowiedzialnością, nie znając parametrów budynku itp nie wiedząc jaki jest ogólny stan techniczny nie da się tak po prostu założyć - będzie dobrze. 99% każdy z opisanych zbiorników będzie można z powodzeniem zabudować w wielkiej płycie ale przy dużych projektach będzie trzeba zachować pewne warunki.
Jeśli masz w domu ściany z cegły dziurawki, to są to ściany działowe. Ściany nośne to beton w większości przypadków uderzając młotkiem można wychwycić różnice między działówką a nośna.
150km/m2 tyczy się jednoczesnego obciążenia czyli na 10m2 teoretycznie 1500kg.
Tak ja już wcześniej napisałem, wg mnie nie ma potrzeby na siłę starać się ustawiać stelaża bez nóżek, jeśli nawet warstwę wykończeniową obciążymy punktowo z nóżek, to finalnie obciążenie na strop przekazuje się przez warstwy które "rozpraszają" nacisk na element nośny.
Wielka płyta może naprawdę dużo, są to bardzo dobre rozwiązania o dużej wytrzymałości. Polska była liderem w rozwoju tej technologi na świecie.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też była liderem w sprzedaży materiałów na boku przez pracowników [emoji3] wiem co pisze,zawodowo budowlanka w mojej rodzinie od pokoleń i wiem z opowiadań taty co się działo za komuny na wielkiej płycie [emoji16]

Wysłane z mojego F8331 przy użyciu Tapatalka


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ściany są wszystkie betonowe. I zbrojone oczywiscie, bo gdzie bys nie wiercil, tam  trafisz na pręt :)Dziurawka jest użyta tylko jako wypełniacz nad drzwiami, lub wąski slupek obok drzwi i tez kawałek między łazienkami moimi i sasiadki. Cała reszta to beton. Bloki były stawiane chyba na szybko, bo wszelkie przewody elektryczne biegnące w podłodze czy po ścianach nie zostały wprowadzone w wykute w tym betonie rowki, tylko zatopione pod grubsza warstwą tynku, więc wszędzie, w każdym pomieszczeniu mialam brzydkie wybrzuszenia. Tata w każdym pomieszczeniu wykuwal rowki w tym betonie. W łazience w podłodze też się bardzo namęczył mlotem, żeby wykuc rowek pod rurkę z wodą i nie przebił się do żadnej warstwy waty. Tylko twardy beton tam był. Robiliśmy remont całego mieszkania sami z tatą, więc dokładnie wiem, gdzie co jest w ścianach.

Dodam jeszcze, że mieszkam na Śląsku, pod osiedlem jest pewnie pełno korytarzy z lokalnych kopalni węgla, która nadal są czynne, więc podejrzewam, że w tamtych czasach budowli jakieś mocniejsze konstrukcje. Ale ok, dopytam się w spółdzielni, zanim cokolwiek zacznę robić i dostosuję litraz do możliwości nośnych podłogi.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Nik@ napisał:

Ściany są wszystkie betonowe. I zbrojone oczywiscie, bo gdzie bys nie wiercil tam,  trafisz na pręt :)Dziurawka jest użyta tylko jako wypełniacz nad drzwiami, lub wąski slupek obok drzwi i tez kawałek między łazienkami moimi i sasiadki. Cała reszta to beton. Bloki były stawiane chyba na szybko, bo wszelkie przewody elektryczne biegnące w podłodze czy po ścianach nie zostały wprowadzone w wykute w tym betonie rowki, tylko zatopione pod grubsza warstwą tynku, więc wszędzie, w każdym pomieszczeniu mialam brzydkie wybrzuszenia. Tata w każdym pomieszczeniu wykuwal rowki w tym betonie. W łazience w podłodze też się bardzo namęczył mlotem, żeby wykuc rowek pod rurkę z wodą i nie przebił się do żadnej warstwy waty. Tylko twardy beton tam był. Robiliśmy remont całego mieszkania sami z tatą, więc dokładnie wiem, gdzie co jest w ścianach.

 

Ja nie pisałem o wacie w ścianach tylko pod wylewką na podłodze która ma kilka cm a to różnica bo na ścianie akwarium nie stoi,sam skuwałem i szkoda że gdzieś zapodziały się zdjęcia bo wtedy skończyła by się dyskusja że między wylewką a głównym stropem żelbetonowym była warstwa waty szklanej.Jeśli Twój tata chciałby się przebić przez płytę żelbetonową to nie przy wykuciu kilku cm rowka,trzeba przynajmniej z 10 cm wykuć.Następna sprawa to że za komuny nie ocieplano ścian zewnętrznych tylko robiono to w latach 90 a nawet teraz gdzie ocieplany jest cały blok z zewnątrz styropianem.


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, Kris81 napisał:

Też była liderem w sprzedaży materiałów na boku przez pracowników [emoji3] wiem co pisze,zawodowo budowlanka w mojej rodzinie od pokoleń i wiem z opowiadań taty co się działo za komuny na wielkiej płycie [emoji16]

Polać mu bo dobrze gada.

 

Ale też prawdą jest, że w dzisiejszych czasach betoniarnie robią betony technologiczne, mają działy badań i rozwoju, i wiedzą bardzo dokładnie, ile dać cementu piasku wody, jaka jest wytrzymałośc betonu itd. A kiedyś dawano "na oko".

Jak mieszkałem We Wrocławiu na tak zwanym manhattanie to ściany były tak twarde, że zwykłą wiertarką nie dało się wywiercić dziurki 6 mm pod obrazek. Młot udarowy szedł tak sobie w ścianę. To samo obecnie w wielkiej płycie. Jakiekolwiek wiercenie to jest katorga. Ta sama wiertarka u mojego kumpla w "nowym budownictwie" (budynek z 2015) w ściany nośne idzie jak w masło. Można stąd wnioskować, że beton kiedyś nawet po odliczeniu strat cementu na "fuchy, lewiznę i wtórny obrót" był i tak dużo za mocny.

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też nie pisalam o wacie w ścianach, tylko w podłodze łazienki. 

Ale nie ma co już gdybac, trzeba się dowiedzieć w spółdzielni. Tym bardziej, że w tym samym pokoju przez jakiś czas będą stać obydwa akwaria, a to już zrobi ponad tonę obciążenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Nik@ napisał:

Też nie pisalam o wacie w ścianach, tylko w podłodze łazienki. 

Ale nie ma co już gdybac, trzeba się dowiedzieć w spółdzielni.

Ze spółdzielniami to różnie bywa w zależności od pracujących tam ludzi czy będą chcieli pomóc czy nie bo w większości jest z nimi problem.To tak jak z antenami satelitarnymi na dachach,dla większości spółdzielni nie ma problemu a dla innych ma i nie pozwolą bo elewacja(papa na dachu)połamie się od chodzenia i będą dziury od mocowań anteny i będzie przeciekała woda,wiąże się to z odszkodowaniami za zalanie mieszkań.Ja postawiłem prawie 400 litrów i nie ma żadnego problemu,myślę że 700 też bym zaryzykował.Jeśli masz jeszcze możliwość sprawdzenia czy jest wylewka to można popukać w goły beton na podłodze i jeśli nie ma głuchego odgłosu to bym stawiał.Jeśli jest głuchy odgłos to jest wolna przestrzeń między wylewką a głównym stropem i bym to dokładnie sprawdził.


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To i ja swoje 5 groszy dorzucę. Akurat znam te sprawy z autopsji zarówno od strony spółdzielni jak i wykonawczej czy projektowej. Po pierwsze to w spoldzielni zazwyczaj nie pracują ludzie z ciagotami kamikadze :) i jak pojdziesz do nich pytać to dostaniesz całą litanie spraw do zalatwienia i minimum to bedzie ekspertyza budowlana wykonana nie przez arhitekta a przez konstruktora. Nikt tak o nie powie stawiaj bedze ok. Jeśli chcesz mieć tzw dupochronke to musisz wybrać tę drogę. Sam uczestniczyłem w przypadkach gdy lokator robi awanturę bo mu się na suficie i scianie w salonie pojawiły rysy. Idzie więc do niego komisja obejrzec co jest grane i rzeczywiście są rysy. Pierwsze co to kieruje kroki do sąsiada powyżej i poniżej. No i rzeczywiście sasiad nizej rozebral sobie kawałek ściany. I co? Nie wybroni się, samowola budowlana itd. Ty nic nie wyburzasz ale zmieniasz uklad obciążeń, nic się nie zawali ale jesli coś, gdzieś w pobliżu sie zadzieje, chocby jakies ryski i któryś z sasiadow bedzie drazyl temat to do Ciebie rowniez moze przyjsc taka komisja i zaczną sie wozic na tym akwarium i bez tej dupokrytki sie nie wybronisz. A te przyslowiowe rysy moga sie pojawic z roznych innych powodow, chocby tych niedokladnosci wykonawczych czy choćby dlatego, że sąsiad wziął sie za duzy remont. Co do podloza to sprawdź co tam masz. Moga byc przypadki gdzie jest styropian i np 2- 3 cm wylewki a moze byc ze jest tylko wylewka. Znam przypadek gdy pod stopkami wylewka popekala i minimalnie wbila sie w izolacje.

Wysłane z mojego LG-H525n przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Polać mu bo dobrze gada.
 
Ale też prawdą jest, że w dzisiejszych czasach betoniarnie robią betony technologiczne, mają działy badań i rozwoju, i wiedzą bardzo dokładnie, ile dać cementu piasku wody, jaka jest wytrzymałośc betonu itd. A kiedyś dawano "na oko".



Nigdy nie podawano składników betonu "na oko" to jest proste matematyczne wyliczenie ile czego. Betoniarnię kupują gotowe systemy a ich dział laboratorium ma obowiązek badać próbki betonu w betoniarni i po dostarczeniu na obiekt i raczej nikt nie w tych laboratoriach nie szuka "lepszych" rozwiązań.
Za PRL bywało różnie, na rzeczach które mogły się sprzedać był duży obrót wtórny ale wielkiej płyty raczej nikt z budowy nagminnie nie wynosił ;).

"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Podczytywałam ukradkiem w ciągu dnia wszystkie odpowiedzi, ale nie miałam możliwości odpisać. W międzyczasie oceniłam organoleptycznie różnicę temperatur pomiędzy panelem a płytkami. No oczywiście płytki są chłodniejsze... ale nie jest to jakaś tragiczna różnica. Zbadałam panele i płytki na styku pomiędzy przedpokojem a kuchnią, a w żadnym z tych pomieszczeń nie ma kaloryfera.
Wpisałam tez w google "wodoodporna podłoga" i w alternatywie do płytek wyszło oczywiście drewno "teak" (za drogie) oraz cos takiego: Lico Printcork, jeszcze nie miałam czasu rozeznać, co to za wynalazek.
Podgrzewanie podłogi odpada, ponieważ wszystko, co mam w mieszkaniu zasilane jest wyłącznie energią elektryczną, w tym bojlery do ogrzewania wody oraz kuchenka indukcyjna, a większe akwarium zużyje tez więcej prądu i ja nie potrafię obliczyć, ile dodatkowego obciążenia ta instalacja wytrzyma. Mieszkam na parterze, blok jest porządnie ocieplony, piwnica zimą jest o dziwo bardzo ciepła. Może z takiego powodu, że znajduje się prawie całkowicie pod ziemią, a okienka są symbolicznej wielkości, są plastikowe  i są raczej zamknięte.
W kuchni i w łazience mam płytki i nie odczuwam w tych pomieszczeniach jakiegoś strasznego chłodu bijącego od podłogi. Łazienki może nie powinnam liczyć, bo jest ogrzewana.
W żadnym akwarium nie mam zamontowanej na stałe grzałki i nie zdarzyło się, żeby temperatura wody w 54l spadla poniżej 22 stopni, a duże lepiej trzyma ciepło.
W miejscu, w którym będzie stać akwarium odpada łączenie płytek z panelami, czy czegokolwiek z czymkolwiek.
Co do przesunięcia akwarium z "wyposażeniem", to mogę bez problemu i większego stresu dla zwierząt wypompować połowę wody z akwarium i mogę też wyjąć sump. Z takich luźnych obliczeń wyszłoby z 200 kg mniej.  Cały zestaw tak, jak teraz stoi szacuję mniej więcej na pół tony.
 
 


Można założyć gumowo-plastikowe panele. Mamy takie w kuchni. Nie wiem dokladnie z czego sa zrobione ale spełniają role jak płytki.

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Nika sorry :) hehe nie chciałem ci tu zamieszania wprowadzić. Czyli mamy 2 różne budynki . Ty wielką płytę ja blok cały z cegły dziurawki z 65-66 ( budowali razem z pierwszą tysiąc latka. tak :) pierwszą wybudowali w Czeladzi :D) .

 @ensso nie panikuje bo 700kg stoi 1,5 roku i na razie jest ok ale 1,3 - 1,5 tony na nie dużo większej powierzchni trochę daje do myślenia. 

Muszę szpiegów wysłać do spółdzielni (ja im podpadłem ) żeby wyciągneli papiery.


Akwarium OW 120x60x60 + Sump 80x50x45h + Dolewka 40 l. / Deltec APF 600 na NJ 800 // Obieg Jebao DCT 8000 // Cyrkulacja 2 x Jebao RW 8 // Lampa Led Lumini glisten 150r2 + 120r1 // Grzałka Jager 250 wat // Sentry ATO //

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam rozrzut chlapania i rozlewania wody minimum pół metra wokół zbiornika [emoji4] nie widze sensu takiego 10 cm... Moje akwa będzie stało tak, że bok będzie niemal na wprost wejścia, więc łączenie w takim miejscu gdzie jest wejście do pokoju odpada.

Ma stać w yym samym miejscu, co obecne:

7fd99d79a3283ae13d727493f4350951.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.