Skocz do zawartości
Walker

Skała własnej roboty - fotorelacja

Rekomendowane odpowiedzi

Sól się szybko wypłukuje chodzi bardziej o cement portlandzki. Ja poerwszą formę wrzuciłem po 3 tygodniach ale jeszcze efektu tego nie znam. Zrobiłem formę ze steropianu ale efekt nieporównywalnie gorszy. Choć mi jako stelaż wystarczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Aha, ciekawe czy piasek by się nadał na formę, może nie trzeba by tyle płukać.
Chyba sam się pobawię w takie coś ;-)


Na YT jest kilka filmików gdzie takie konstrukcje robią właśnie na formach piaskowych. Mi patent z solą sprzedali w Coralfarmie jako dużo czystszą opcje (ponoć sami tak robią swoją skałę) i faktycznie sól nawet jak "wejdzie" w cement to bez problemu ją wypłuczesz i dodatkowo masz jeszcze kanaliki więc same plusy - z piaskiem już tak niestety nie zrobisz. Zostanie w cemencie na zawsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
52 minuty temu, Walker napisał:

 

 


Na YT jest kilka filmików gdzie takie konstrukcje robią właśnie na formach piaskowych. Mi patent z solą sprzedali w Coralfarmie jako dużo czystszą opcje (ponoć sami tak robią swoją skałę) i faktycznie sól nawet jak "wejdzie" w cement to bez problemu ją wypłuczesz i dodatkowo masz jeszcze kanaliki więc same plusy - z piaskiem już tak niestety nie zrobisz. Zostanie w cemencie na zawsze.

 

Ciekawe czy kwarcowy by się nadał , do wody chyba nic nie oddaje , a worek 20kg kosztuje kolo 10 zl

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie by się nadał pytanie tylko jak z czystością? Sól w hurtowych ilościach spokojnie można kupić za 80gr/kg albo i mniej. Ja robiłem na dwie formy (dwie skrzynki z solą) można się ograniczyć do jednej wtedy o połowę mniej soli. Wydaje mi się że to nie są jakieś straszne koszty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no.. Jeśli 80 gr , to można się śmiało bawić

Pytałem Cię o szybkość procesu dojrzewania z tego względu, że mój kolega startował też na sztucznej skale i po miesiącu już wrzucił pierwsze twarde i co ciekawe dojrzewanie przebiegło b.szybko i praktycznie bezobjawowo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jeśli pozwolicie to mam dwa pytanka:

1. Co sądzicie o suchej skale koralowej poklejonej według swojej aranżacji? 

2. Po zakupie i sklejeniu jak długo powinna się moczyć w RO?


2cacc2e5b32ec2346ce6b46039b7f7acu1292a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
10 minut temu, ILUZJONISTA napisał:

To jeśli pozwolicie to mam dwa pytanka:

1. Co sądzicie o suchej skale koralowej poklejonej według swojej aranżacji? 

2. Po zakupie i sklejeniu jak długo powinna się moczyć w RO?

zależy od skały i czym pokleisz - zrobisz testy to się okaże :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, silvia napisał:

zależy od skały i czym pokleisz - zrobisz testy to się okaże :)

Kleił będę StoneFix od Aquafores-a. 

Jakie testy i czy robić tymi co mam do wody słonej?


2cacc2e5b32ec2346ce6b46039b7f7acu1292a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

tak - np. PO4 - czy skała coś oddaje do wody

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marcin całkiem fajnie wyszło zapodaj fotkę jak wygląda już ta jedna kolumna w akwarium zanim obsadzisz ją koralowcami.

Edytowane przez R@F@L (wyświetl historię edycji)

Akwa 375l + sump 126l Odpieniacz ATI - Bubble Master 200,Lampa ATI Power Module T5 4x 80W ,Cyrkulacja pompy Tunze 6060-6080,Tunze -Nano Wavebox + Gł QuiteOne-4000l,GroTech - TEC III NG - dozownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, slovy napisał:

Nie no.. Jeśli 80 gr , to można się śmiało bawić

Pytałem Cię o szybkość procesu dojrzewania z tego względu, że mój kolega startował też na sztucznej skale i po miesiącu już wrzucił pierwsze twarde i co ciekawe dojrzewanie przebiegło b.szybko i praktycznie bezobjawowo.

Na dojrzewanie ma wpływ wiele czynników - nie tylko skała u mnie okres dojrzewania był długi ale dlatego że ja tak chciałem, nigdzie mi się nie śpieszy i wszystko było zaplanowane i przemyślane. Można to było zrobić szybciej ale ja wolałem na spokojnie po swojemu.

I nie zapominaj że nie istnieje coś takiego jak dojrzewanie bezobjawowe ;)  

15 godzin temu, ILUZJONISTA napisał:

To jeśli pozwolicie to mam dwa pytanka:

1. Co sądzicie o suchej skale koralowej poklejonej według swojej aranżacji? 

2. Po zakupie i sklejeniu jak długo powinna się moczyć w RO?

14 godzin temu, ILUZJONISTA napisał:

Kleił będę StoneFix od Aquafores-a. 

Jakie testy i czy robić tymi co mam do wody słonej?

 

Pomysł dobry jak każdy inny jeśli masz na to fajny pomysł to czemu nie ;) 

Też kleiłem u siebie StoneFixem  i testy mierzyłem po4 -  małą Hanką ,ph - phmetrem , kh i z ciekawości Ca - salifertem

 

 

14 godzin temu, R@F@L napisał:

Marcin całkiem fajnie wyszło zapodaj fotkę jak wygląda już ta jedna kolumna w akwarium zanim obsadzisz ją koralowcami.

 

Nie robiłem takich standardowych "kolumn" konstrukcja jest dwuczęściowa a jej zarys i prototyp jednej części jest na ostatniej fotce.

Więcej zdjęć z realizacji wrzucę już w temacie o akwarium tylko najpierw muszę jakieś korale wkleić żeby było widać progres ;) 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś dostałem pierwsze wyniki testów wody z mojego akwarium na skale własnej roboty więc zgodnie z obietnicą:

 

lcpTBHF7ERJUTPqUt-Yw9RNxjDqcMn-2G41XwQUy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda bardzo fajnie, wyniki też super, ale zastanawia mnie wysoki poziom aluminium. Jak myślisz skąd może być jego źródło w akwarium???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetne pytanie ale niestety nie potrafię na nie odpowiedzieć :( 

Na szczęście glin nie zabija korali ani ryb a przynajmniej nie w takiej ilości, więc bardziej traktuje to jako ciekawostkę do obserwacji niż jakiś duży problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tlenek glinu jest  składnikiem cementu portlandzkiego.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I to by wszystko tłumaczyło.
Dzięki Roman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cement portlandzki tego nie tłumaczy. Ja też mam przekroczony poziom glinu, a przed pierwszym pomiarem icp-oes nie używałam tego cementu w swoim systemie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Absorbenty PO4 ? niektóre ponoć mogą oddawać do wody aluminium

cyt.

Tlenek glinu i glin rozpuszczalny a koralowce

 

W ostatnich latach pojawiły się spekulacje, jakoby tlenek glinu, zawarty w produktach takich jak PhosGuard przedostawał się do wody, powodując uszkodzenia koralowców w zbiornikach rafowych, jednak nie zostało to rzetelnie udowodnione. Producent przeprowadził kilka eksperymentów, badających rozpuszczalność i toksyczność związków glinu w wodzie słodkiej i słonej. Przy odczynie około 8 (czyli zalecanym dla zbiorników rafowych) nie wykryto obecności glinu. Przy niższym odczynie i stosowaniu dużych dawek preparatu istnieje możliwość przedostania się do wody wolnego glinu. Jego poziom w wodzie o odczynie wynoszącym 5,3, po podaniu 3 razy większej ilości PhosGuard niż zalecane na opakowaniu, kształtował się na poziomie 0,2mg/l. (...)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Glinu jest dużo na naszej planecie i taka ilość w wodzie z akwarium to tyle co nic. Pamiętajcie, że ta jednostka to mikrogram na litr. Testy ICP są dla nas po to żeby pomóc nam gdy mamy jakieś problemy. W wodzie z rafy w Australii Glinu jest 3xwięcej nie wspomnę o miedzi. Naszym problemem są fosforany i to jest ważne. Wynik 0,00 na małej hance to realnie albo 0,00, albo 0,05, a to jest problem, tu icp daje nam bardzo istotną informację. 

Edytowane przez Damian07 (wyświetl historię edycji)

stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Absorbenty PO4 ? niektóre ponoć mogą oddawać do wody aluminium




Tyle że ja na tą chwilę nie używam bo i nie potrzebuje żadnych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, Damian07 napisał:

(...)

Wynik 0,00 na małej hance to realnie albo 0,00, albo 0,05, a to jest problem, tu icp daje nam bardzo istotną informację. 

uważam, że do tego wystarczy dużą a ICP które ? bo rozbieżności między laboratoriami są czasem spore jak nawet widać po ostatnich testach soli robionych przez Bartka


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kroczku nie gniewaj się ale to temat o skale a nie który lab ma fajniejsze zabawki także proszę Cię nie uciekamy zbyt daleko. Wyniki pokazałem żeby naświetlić że taka technika budowy skały nie niesie ze sobą jakichś znaczących zanieczyszczeń. Faktycznie jeśli w cemencie występuje glin to nie ma co się dziwić że wyszedł w testach. Ponad do jeśli występuje w cemencie to pewne jest też w kleju. Dlatego też pewnie wszyscy piszą żeby tak przygotowaną skałę moczyc 3 miesiące w RO a nie tak jak ja miesiąc z hakiem ;-)
Tak czy inaczej dla mnie istotne jest to że (w mojej ocenie) testy wyszły całkiem przyzwoicie co niejako kończy etap pt "skała" i mogę ruszayć dalej ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z chęcią zobaczę jak się będzie prezentowała w akwarium już obsadzona jakimś życiem :)


8500006d59c35e020df4373662c10630u1259a1107.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

 Nie ma czegoś takiego jak absorbent PO4, Si itd... To jest błąd tłumacza... 

W wodzie morskiej jest całkiem sporo aluminium. Wynika to z tego, że w skorupie ziemskiej jest całkiem sporo aluminium...

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 8.05.2017 o 23:10, Kroczek napisał:

uważam, że do tego wystarczy dużą a ICP które ? bo rozbieżności między laboratoriami są czasem spore jak nawet widać po ostatnich testach soli robionych przez Bartka

Rozbieżności są w pierwiastkach które występują w mikrogramach na litr a PO4 jest podawane w miligramach na litr więc to duża różnica . Duża hanka też ma wysoki zakres błędu, który akurat w akwarystyce morskiej według mnie jest za wysoki . Co do ICP i hanki dużej to różnica między 0,01 a 0,007mg/l  to nie problem ,ale między 0,00 a 0,03mg/l to chyba tak . 


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.