Skocz do zawartości
lapsiak84

Niekończąca się katastrofa

Rekomendowane odpowiedzi

Mnie sie nie wydaje, zeby sól af była przeznaczona tylko dla doświadczonych akwarystow. Ja od początku na tej soli jadę, parametry do niczego, ale nie wiem, co to dino czy glonowisko. Jedynie w 54l mialam krótki epizod z cyjano i w obydwu akwariach okrzemki w nieznacznych ilościach. Ale w obydwu akwariach światło na starcie albo tylko actynika, albo symboliczna ilość. 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dino pozbyłem się ograniczając świecenie i podmiany. Białe całkowicie wyłączyłem, a niebieskie ograniczyłem do 2 godzin przez pierwsze 3-4 dni(nie pamiętam dokładnie, bo to już dość dawno było). Potem co 3 dni zwiększałem czas świecenia o 1 godzinę niebieskim, aż doszedłem do 8 godzin i zacząłem doświetlać białym od 2 godzin i jednocześnie zwiększając czas świecenia obydwoma kolorami o godzinę co te 3 dni, aż do pełnego cyklu. Taka metoda pomogła u mnie, ale to nie znaczy, że pomoże u kogoś innego. Jak wiadomo każde akwarium jest inne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nika, a co jeszcze dodajesz obok soli? Jakie suplementy?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wystartowałem swój zbiornik specjalnie na suchej skale , połowa świeżej solanki , połowa z poprzedniego zbiornika nazbierana , do filtra tylko Phosphate Minus , Jest wszystko w moim wątku . Okrzemki 4 dni , brak dojrzewania , żadnych dodatków czy innych zabiegów , gdzie jest cyjano i dino , glon ,  czemu mnie ominęło ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oprócz soli stosuje AF:  balling (gotowe plyny)  odżywki build i energy i jak mi się przypomni to aminokwasy i żelazo

Czasem stront+molibden kent'a i jod z apteki

Codziennie bakterie + pozywka od af (pro bio s i np pro lub pro bio f)

Jak widac sporo tego dobrego, no3 w kosmosie, po4 też podwyższone, a jednak brak jakichkolwiek plag. Ostatnio przynioslam szczepke pokrytą cyjano i zaraz strombus się zabrał za jej oczyszczanie. Moze to dzięki armii ślimaków nie mam plag? 

Na starcie byla tylko żywa skala "uzywana" zamieszkana przez slimaki turbo.  160 l wody od erybki, wiec nie bylo to co prawda 100% świeżej solanki af rs, ale nie szukalabym chyba przyczyn katastrofy w soli, suplementach czy braku tajemnej wiedzy w stosowaniu tych produktów af. Ludziom na różnych solach dokuczaja plagi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzisz, dajesz sporo różnych suplementów. Dajesz je w dawkach wypracowanych przez Ciebie. Część systematycznie, część różnie. A mimo to akwarium nie przypomina zbiorników demonstracyjnych AF. Dodatkowo ograniczasz światło.  I piszesz że sól |AF nie jest wymagająca...

Sól ta powinna być uzupełniana o inne produkty AF. Inaczej, na 100 akwariów które przechodziły na sól AF, 90 miało różne plagi - w różnym stopniu.

Grzesiu, bądź uczciwy i dodaj że przy starcie pomagała Ci ekipa AF. Są to ludzie z ogromną wiedzą. Więc nie stawiaj się na równi ze świeżym morszczakiem który wiedze czerpie z forum i ma uszy pełne makaronu nawiniętego przez marketingowców...

 


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sa tylkoe dwie drogi w akwarystyce morskiej (moim zdaniem)

1. Czekasz cierpliwie 2/3 miesiace nie wazne na czym wystartujesz, jakiej soli, skale itd - biologia musi ruszyc. Tylko w tym czasie trzymaj lapy z dalek od baniaka I licz sie z tym, ze moze pojawic sie glonowisko (przyszlo to I odejdzie)

 

2. Nie czekasz I idziesz na skroty, dajac rozne magiczne buteleczki ale z pomoca manuali I glowy, ktora trzeba myslec. Oczywiscie mowa tutaj o probiotyce. Tyle ze w tych metodach jak zaczniesz to trzeba sie tego trzymac, bo cykl azotowy w niej nigdy nie jest zamkniety.

Nie ma czegos takiego, ze odpalam dzis I jutro mam piekne akwarium....

To akwarysta decyduje, ktora droge wybiera. Tylko czytac I zrozumiec co sie czyta to sa dwie rozne kwestie.

Jak widac wielu czyta tylko nie rozumie co czyta bo tematy powtarzaja sie co krok.

Pozdr

Edytowane przez dzym (wyświetl historię edycji)

Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dale trochę demonizujesz . Nasza sól jest całkowicie normalna i niczym nie różniąca się od innych na rynku ,a nawet niejednokrotnie lepsza pod względem czystości od pozostałych . Nie stawiaj nas w takim świetle jakbyśmy byli z innej galaktyki i nie znali produktów konkurencji . To samo tyczy się akwariów na naszej soli zakładanych przez amatorów. To ,że my mamy takie, a nie inne zbiorniki to jest nasza i naszych produktów zasługa to prawda jednak idąc Twoim tokiem myślenia to wszystkie produkty są dla ekspertów ,bo ile masz super wypasionych zbiorników na produktach np.mikrobelift wspomnianego przez Ciebie? Poza tym plag nie wymyśliło AF one zawsze były i uwierz mi będą. Jedyny problem to to ,że jesteśmy z Polski i nam w Polsce łatwiej zarzucić coś i po nas pojechać -prawda?


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystartowałem i prowadziłem zbiornik ponad rok na produktach AF, i nie licząc pierwszych 2 miesięcy dojrzewania żadnych plag nie miałem. Teraz po kilku miesięcznej przygodzie z fauna marin wróciłem do AF. Na razie poszła 1 podmiana na soli priobiotycznej. Kilka dni przed podmianą włożyłem do filtra przepływowego phosphate minus i zacząłem lać z ręki stront od AF którego mi brakowało. Po tym krótkim czasie pomimo że wywaliłem 2 największe korale zużycie ballinga wzrosło z 220ml na 285ml każdego z płynów.  Glonów żadnych nie ma a acropora hyacinthus wreszcie robi się różowa. 

Edytowane przez szutarek78 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, dale napisał:

Widzisz, dajesz sporo różnych suplementów. Dajesz je w dawkach wypracowanych przez Ciebie. Część systematycznie, część różnie. A mimo to akwarium nie przypomina zbiorników demonstracyjnych AF. Dodatkowo ograniczasz światło.  I piszesz że sól |AF nie jest wymagająca..

 

Dale, nie mówimy o wyglądaniu mojego zbiornika, tylko szukamy przyczyny plag u znajomego autora tego tematu. Ja chciałam udokumentować na przykładzie swojego akwarium, że nie trzeba mieć wiedzy tajemnej prowadząc akwarium na soli AF, aby nie było plag. Ja tej wiedzy na początku nie miałam i nadal nie mam, ciągle się uczę. Na starcie zastosowałam się do porady mądrzejszego kolegi "lać bakterie i pożywkę, mało świecić na początku". Jak zaczęłam wkładać życie, to i światło doszło. W miarę zasiedlania zbiornika i wzrostu konsumpcji zaczęłam lać różne sumplementy albo zgodnie z instrukcją producenta, albo trochę więcej, albo mniej.  Na czuja. Czy trochę przelałam, czy zapomniałam, żadnych plag do dziś się nie doczekałam.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, dale napisał:

 

Grzesiu, bądź uczciwy i dodaj że przy starcie pomagała Ci ekipa AF. Są to ludzie z ogromną wiedzą. Więc nie stawiaj się na równi ze świeżym morszczakiem który wiedze czerpie z forum i ma uszy pełne makaronu nawiniętego przez marketingowców...

 

Dale ja startowalem w styczniu 2016 na suchej skale, suchym piachu leciałem tylko wg przewodnika AF i nie miałem plag, zdjęcia w moim wątku.
Po roku przekombinowałem ale tego w przewodniku nie było ;)


dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś oddaje za darmo " tajemną wiedzę " której niestety nie posiadam w Lublinie. Jeżeli ktoś ma ochotę się spotkać zapraszam na pw . Nie ma to jak rozmowa przy kawie oczywiście w temacie plag [emoji6]

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak będę miał czas, wpadnę do Mureny :) - jeśli o niej mowa :) Tyle że dopiero koło 16 będę mógł. Pogadamy. Jak gdzieś indziej, daj znać na PW :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem, nie ma co tu winić produktów tej czy innej firmy. W zasadzie na każdej soli da się uzyskać super efekty jak i położyć zbiornik. 

Pisałem o tym wielokrotnie - za plagi nie odpowiada marka wydrukowana na danej buteleczce, tylko biochemia zbiornika. Jeśli jeden gatunek (glony, cyjano, dino, wirki etc)  robi się ekspansywny, to TYLKO dlatego, że ma odpowiednie ku temu warunki i słabą konkurencję do gara. To prowadzi nas do dwóch typów rozwiązań: albo zmnieniamy mu warunki na niekorzystne, albo wspomagamy konkurenję tak, aby hamowała rozwój ekspansywnego gatunku. 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, maciej01 napisał:

Dino pozbyłem się ograniczając świecenie i podmiany. Białe całkowicie wyłączyłem, a niebieskie ograniczyłem do 2 godzin przez pierwsze 3-4 dni(nie pamiętam dokładnie, bo to już dość dawno było). Potem co 3 dni zwiększałem czas świecenia o 1 godzinę niebieskim, aż doszedłem do 8 godzin i zacząłem doświetlać białym od 2 godzin i jednocześnie zwiększając czas świecenia obydwoma kolorami o godzinę co te 3 dni, aż do pełnego cyklu. Taka metoda pomogła u mnie, ale to nie znaczy, że pomoże u kogoś innego. Jak wiadomo każde akwarium jest inne.

Maciek zapisałem sobie do notesu twoja metoda uruchamiania światła. Z tego co do tej pory przeczytałem to wydaje mi się bardzo rozsądna.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Tester napisał:

Moim skromnym zdaniem, nie ma co tu winić produktów tej czy innej firmy. W zasadzie na każdej soli da się uzyskać super efekty jak i położyć zbiornik. 

Pisałem o tym wielokrotnie - za plagi nie odpowiada marka wydrukowana na danej buteleczce, tylko biochemia zbiornika. Jeśli jeden gatunek (glony, cyjano, dino, wirki etc)  robi się ekspansywny, to TYLKO dlatego, że ma odpowiednie ku temu warunki i słabą konkurencję do gara. To prowadzi nas do dwóch typów rozwiązań: albo zmnieniamy mu warunki na niekorzystne, albo wspomagamy konkurenję tak, aby hamowała rozwój ekspansywnego gatunku. 

Zgadza się. Można mieć piękne glonowisko na produktach Kenta, czy las szkieletów na produktach KZ (piszę o tym co widziałem, nie tylko czytałem).

Każda szanująca się  firma, o czym pisałem kilkukrotnie, wypuszcza produkty komplementarne w serii. Uzupełniające się.  Stosując jeden z nich, nie mamy pełnego systemu, coś nam brakuje. Czy to mikro, czy bakterii, czy pożywki,  jest to istotne w dłuższym cyklu prowadzenia zbiornika.

I teraz, dochodzimy do tego, co odebrałeś jako atak czy krytykę AF - Ich produkty są dobre, ale wymagają dokładnej znajomości potrzeb zbiornika. Pomijam tutaj brązowy filtr bakteryjny tworzący się przy Ich pożywce. Mówię tutaj o stosowaniu wszelkich buteleczek typu aminokwasy czy witaminy...  Każde przedawkowanie tworzy sprzyjające warunki dla dino/cyjano (u mnie częściej cyjano). Przy tych produktach, wszelkie nasze błędy mszczą się.  Inna sprawa że używane z głową, dają podstawy do wyników jakie znamy z kilku wątków tutaj.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, dale napisał:

I teraz, dochodzimy do tego, co odebrałeś jako atak czy krytykę AF

 

Ja nie stosuje ich produktów, dlatego trudno odnosić mi się do konkretnych ataków czy do krytyki tych produktów. Akceptuję krytykę o ile jest podparta faktami i racjonalną analizą problemu. Niestety wiele zarzutów jest kompletnie nietrafionych. To tak jakby ktoś winił firmę VW za to, że sam jechał za szybko ich samochodem.

Dotyczy to nie tylko wspomnianej tu firmy, ale i wielu innych. Niekoniecznie związanych z akwarystyką. To jest po prostu nasza ludzka cecha. Bardzo chętnie i łatwo znajdujemy winnych naszych własnych błędów. 

Prawda jest taka, że chcemy za szybko, za dużo, za bardzo... Wielu początkujących akwarystów po tygodniu od założenia akwarium ma już w nim ryby i SPSy, a o dozowaniu dziesiątek kropelek nie wspominę. I nie przemawiają do nich żadne argumenty. Ot, taka generacja nam dorasta. Generacja pełna żądań i braku cierpliwości...

A czy ktoś jeszcze pamięta, że akwarystyka morska to hobby dla ludzi cierpliwych, chcących poznawać i uczyć się procesów zachodzących w akwarium? 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To tak na zakończenie jeszcze Ja walne "prawie" offtop.

Jak startowaliśmy reefmaxa to w celach testowych (sucha skała z nieznanego pochodzenia) daliśmy sól AF probiotyczną i nic więcej.. było dino przez 1-2 miesięcy tak samo jak na soli RN kiedy stawialiśmy moje czy żony tak samo jak na wspomnianej Microbe-Lift .. sól jak sól brak jakiś dziwnych wiecznych plag. Zawsze powoli, niech se plaga przyjdzie i pójdzie.

Wracając do tematu to tu widzę przede wszystkim wodę z "X" pochodzenia i najpierw zaczął bym robić zgodnie ze sztuką podmiany ograniczając światło do minimum.

 

\o/


1. Akwarium 95x70x60 | Sump 65x35x37 | Pompa Jebao dcs 4000 | Jebao RW8 x 2 | Odpieniacz deltec sc 1456 | Lampa LED DSuny 4 panele x 40 LED 3w + T5 2x39w | Reaktor Bubble-Magus CR120WP zasyp ARM | Milwaukee Instruments pH SMS 122 | AT R Doser Milestone 6 | PSFMR 9040 - pojemność 2.3L "Glonowy" + PSFMR 9040 - pojemność 2.3L "Media" na pompie DC3000 | Dolewka PS Sentry ATO

 

Link: http://nano-reef.pl/..._20#entry872225

90b67987de6d96d3807ab58d2d91ebebu287a684.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja bym jeszcze zapytała, czy to na pewno dino?

Może woda ze sklepu zawiera krzemiany (co według mnie jest bardzo możliwe) i mamy do czynienia z nasilonymi okrzemkami? Gruby nalot okrzemek potrafi czasem przypominać dino i również zatrzymuje bąbelki powietrza.

Zbiornik ma 80l, pewnie brutto, więc ilość samej wody w nim, to może być, odliczając skałę i piach, jakieś 50-60l. Podmiany co tydzień 10L, więc niemal 20%. Z każdą podmianą dokładana jest wraz z solą i wodą z marketu kolejna porcja krzemianów, których nic w akwarium nie konsumuje.

Czy ta teoria trzyma się kupy?

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja nie stosuje ich produktów, dlatego trudno odnosić mi się do konkretnych ataków czy do krytyki tych produktów. Akceptuję krytykę o ile jest podparta faktami i racjonalną analizą problemu. Niestety wiele zarzutów jest kompletnie nietrafionych. To tak jakby ktoś winił firmę VW za to, że sam jechał za szybko ich samochodem.
Dotyczy to nie tylko wspomnianej tu firmy, ale i wielu innych. Niekoniecznie związanych z akwarystyką. To jest po prostu nasza ludzka cecha. Bardzo chętnie i łatwo znajdujemy winnych naszych własnych błędów. 
Prawda jest taka, że chcemy za szybko, za dużo, za bardzo... Wielu początkujących akwarystów po tygodniu od założenia akwarium ma już w nim ryby i SPSy, a o dozowaniu dziesiątek kropelek nie wspominę. I nie przemawiają do nich żadne argumenty. Ot, taka generacja nam dorasta. Generacja pełna żądań i braku cierpliwości...
A czy ktoś jeszcze pamięta, że akwarystyka morska to hobby dla ludzi cierpliwych, chcących poznawać i uczyć się procesów zachodzących w akwarium? 



Podpisuje się pod tym wszystkimi odnóżami! :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
To tak jakby ktoś winił firmę VW za to, że sam jechał za szybko ich samochodem.
Dotyczy to nie tylko wspomnianej tu firmy, ale i wielu innych. Niekoniecznie związanych z akwarystyką.


Tester
VW i pozostali z "grupy" moim zdaniem w świetle ostatnich wydarzeń to... zresztą ja nie o tym.
Ja również nie używam produktów AF więc nie będę dyskutowal. Wiem za to jedno plagi "fundujemy" sobie sami na własną prośbę mnie lub bardziej świadomie stosując preparaty różnych firm.



Dariusz Barcikowski
Wysłane z Samsung Galaxy S 7 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Sam jestem wzorem braku regularności i dokładności. Dlatego też nie wykładałem się na produktach ich wymagających. jeśli jakaś firma ma preparaty rozwodnione, wtedy dla zbiornika jest nieistotne czy dodasz 30 czy 35 kropli, zaś jeśli preparat jest skondensowany, wtedy przelanie o kilka kropel jest już zauważalne. przy braku stabilności mamy problem. Dlatego pisałem że preparaty AF trzeba używać ostrożnie - tam wody nie kupujemy. Zaczynać od połowy dawki i obserwować. Ale przede wszystkim, stosowac w miarę potrzeb, a nie zachcianek akwarysty.

Ale te butelki kuszą.... :)

No nic, koniec offtopa bo zaraz po uszach dostanę.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dale wszystkich preparatów trzeba używać z głową, bez względu na logo czy kolor buteleczki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marcin, nie prowokuj :) Bo mnie zaboli a Ty będziesz miał sprzątanie :) Wiesz co chcę powiedzieć w kwestii preparatów.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcialabym przypomnieć, że to nie jest temat o kolorach, znaczkach, czy sprzątaniu... 

Dale, jesli masz problem z dozowaniem 1 kropli na 100l to rzeczywiscie niewesoło, ale roztrząsanie tego nie pomoże pozbyć się koledze dino, czy czegokolwiek, co zaatakowalo to akwarium ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.