Skocz do zawartości
katani

Katańska pięćsetka po wrocławsku

Rekomendowane odpowiedzi

Tak samo jak ledowe, zależy od wentylatorów. Są też chłodzone pasywnie

 

3 godziny temu, katani napisał:

wiem, ale wszystkie lampy T5, jakie do tej pory widziałem delikatnie mówiąc... hałasują.

 


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowi mieszkańcy przyjechali od @Moljzesz

Po 2godzinnej aklimatyzacji poszły na dno. Caulastrea 2 różne kolory, w dzień była całkiem zamknięta, teraz się otworzyła, Dunca jeszcze trochę pokurczona. Montipora peltiformis dostanie w swoje władanie osobną skałkę.

Szczepki na razie na dnie, jutro pokleję.

20180309_180255 20180309_221037

Krewetka Krewetka ogląd nowych.

20180309_222658

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, katani napisał:

Nowi mieszkańcy przyjechali od @Moljzesz

Po 2godzinnej aklimatyzacji poszły na dno. Caulastrea 2 różne kolory, w dzień była całkiem zamknięta, teraz się otworzyła, Dunca jeszcze trochę pokurczona. Montipora peltiformis dostanie w swoje władanie osobną skałkę.

Szczepki na razie na dnie, jutro pokleję.

20180309_180255 20180309_221037

Krewetka Krewetka ogląd nowych.

20180309_222658

 

Cieszę się, że szczepeczki dotarły całe i zdrowe :)

Ps ja nie aklimatyzuje, od razu chlup do wody..


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko nabiera kolorów! Jak dobrze liczę to prawie dwa miesiące nie oświetlałeś głównego zbiornika i chyba nie najgorzej to wyszło, ponieważ przez ten czas wyrobiła się porządna biologia. @katani zauważyłeś jakieś plagi w głównym zbiorniku do czasu włączenia oświetlenia? Taki był plan żeby dwa miesiące nie świecić czy majsterkowanie przy lampie wszystko wydłużyło?:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie z jednej strony przez lampę. Ale z drugiej to same zalety z braku światła. Odsunęło się w czasie wpuszczanie ryb i korali. Dzięki temu w akwarium lepiej rozwinęło się drobne życie.

Plag ani w sumpie ani w głównym zbiorniku do włączenia światła nie było. Teraz w akwarium skałą pokryła się nieco glonami włosowatymi. Pasą się na niej turbo i salarias. W sobotę powinien dojechać strigosus. Bedzie pomagał przerabiać glony na kupę.

 

Jeśli chodzi o korale to wydaje mi się, że są zadowolone. Euphylie co wieczór się otwierają i tak do rana. Z duncą był problem. Posadziłem ją w miejscu, gdzie wydawało mi się jest mała cyrkulacja, ale dla tego korala było za dużo. Kulił się, z trudem otwierał. przestawiłem nieco cyrkulację i jest super. Od razu odzyskał wigor.

Krewetki i Salarias to już dobrzy znajomi. W sobotę zrobię testy i odpalę aparat, może lepsze zdjęcia wyjdą.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Update na 3 miesiące od zalania.

Wszystko wg planu.

Zrobiłem dzisiaj testy. Wyniki w stopce. NO3 cały czas poniżej 2, hanka PO4 uparcie pokazuje trzy zera przedzielone kropką. Glony jednak rosną, więc coś tam jednak papu mają.

Korale mają się dobrze. Caulastrea w nocy wygląda upiornie z parzydełkami na wierzchu, wygląda, jakby ją ktoś wybebeszył i kawałki jelit pływały poruszały się w toni wodnej. Dunca rośnie, po podaniu kostki żarełka od razu łapie kawałki. zwija się, po czym ponownie otwiera. I tak w kółko. Hystrix wydaje mi się, że ruszył, wypuścił na jednej poziomej gałązce 3 zawiązki, 3 inne gałązki wyraźnie się rozdzielają na dwa. Milka na razie jakby stała, ma kolor, cała polipuje od czubków po sam spód, ale nie zauważyłem, żeby ruszyła intensywnie. Nic mnie to nie martwi. Ma czas. Montipora peltiformis całą pokryta malutkimi polipami, ładnie wygląda. Podoba mi się ten koral.

Poza tym wszystko wg planu. Daję kostkę czerwonego planktonu co 2 dzień, raz w tygodniu AF life source, codziennie bakterie pro bio s i pożywkę wg zaleceń producenta. Fitoplankton szklankę codziennie wieczór (jak mam, bo reaktor 3 litry nie wydala. Zamówiłem małe akwarium 14 litrów. Będzie w nim 11-12 litrów fito. Powinno być OK na własne potrzeby.

Na skale widać glony nitkowe, słabe anemiczne, dosyć blade. Nic mnie to nie martwi. Zastanawiam się, czy ich kolo - zamiast żywozielonego, wynika z braku azotu i konkurencji ze strony refugium (tak by wskazywała biochemia), czy to brak żelaza. Glony w refugium rosną po swojemu, dlatego stawiam na to pierwsze. Salarias, który został ochrzczony jako Gekon, pasie się na glonach namiętnie.

Po zgaszeniu światła skała się rusza. Przestałem liczyć nowe gatunki, czy też mniejsze formy większych zwierząt. Sporo tego, i różnorodnie.  Jak się zrobi cieplej postawię baniak 30l na widłonogi na balkonie. Bedzie żywa pasza dla równonogów, mysis i kiełży. Miałem jechać wczoraj po strigosusa, który czeka na mnie w Coralhosue od 2 tygodni, ale warunki na drogach i temperatury zniechęcają do tykania samochodu.

Po strigosusie przyjdzie stadko anthiasów. W międzyczasie zamierzam uzupełniać stan korali.

Kilka fotek poniżej. Nie jestem w stanie oddać koloru zielonej caulastrei. Ona się po prostu świeci jaskrawym zielonym kolorem. Pierwszy koral, który się rzuca w oczy, patrząc na akwarium. Nawet nie rzuca. Atakuje!

20180318_180514 20180318_180500 20180318_180344 20180318_180325 20180314_144535 20180313_192712

 

Edytowane przez katani (wyświetl historię edycji)

Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hey, w poprzednim poście jest. Jak mam to daję, ale nie produkuję tyle co bym chciał.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem detected.

Jest niedziela, są testy. Robienie testów kropelkowych na KH jest o kant d... rozbić. Wymaga albo specjalnych umiejętności (a konkretnie zdolności rozpoznawania kolorów)... albo odpowiedniego sprzętu. Tydzień temu było 7.3 kropelkami. Zakupiłem Hankę 755 na KH o wody morskiej. Zrobiłem test i wyszło 98 jednostek, po przemnożeniu przez 0.056 = 5.4 dKH. Na wszelki wypadek zrobiłem drugi test. Wyszło tak samo.

Mam 13 malutkich korali i KH pewnie od dłuższego czasu spadało, tylko na testach tego nie wypatrzyłem. Muszę zacząć podnieść KH. Zastanawiam się nad zakupem hanki do Ca. BO wątpię w moje oko.

Pozostałe parametry bez zmian. PO4 0.00, NO3 cały czas poniżej 2, zasolenie 1025, temperatura 25 stopni. Zobaczymy, czy coś drgnie po dodaniu 7 rybek i kraba.

 Poza tym do obsady dołączyły:

- Ctenochaetus strigosus - jestem pod wrażeniem urody tej rybki. Pływa i non stop skubie glony. Za to nieszczególnie się polubił z salariasem. Trochę się ganiają... albo bardziej strigosus gania salariasa. Nie jakoś szczególnie. Salarias wychodzi na widok, strigosus udaje, że go nie widzi, ale powoli podpływa, gonią się 20 cm, salarias opływa skałkę i wraca na miejsce. Trochę taka zabawa w berka. Salarias nie wygląda na specjalnie niezadowolonego, je glony, wygląda jakby połknął małą kulkę z łożyska.

- 6 sztuk Pseudanthias squamipinnis, same samiczki, w końcu widać, że w akwarium są ryby.

- krabik mithrax, przesiedział 2 noce w dziurze w skale, dzisiaj od rana zwiedza akwarium i skupie glony.

- 1 mała zielona szczepka acropory. Trochę zabiedzona, ale darowanemu koniowi w zęby się nie zagląda. Zobaczymy czy zacznie rosnąć, czy zmarnieje.

Krewetki natychmiast zauważyły nowych i przeniosły strefę SPA na skałki z przodu, dzięki czemu są prawie cały czas na widoku. Ryby chętnie z ich usług korzystają.

Wszystkie korale wyglądają bardzo dobrze, LPSy się pompują, szczególnie w nocy. Hystrix rośnie najlepiej ze wszystkich, Caulastree w nocy ładnie się otwierają a w dzień jakby się rozszerzały do światła. Dunca również wydaje się być zadowolona. Pavona też wydaje  się rosnąć dobrze.

Chętnie zakupię szczepki euphylii, szczególnie ładne glabrescens i ancora/paraancora w odmianach hammer head.

20180324_175446 anthiasy

 

20180324_185159

 

20180324_185825

 

20180324_194226

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Wiesz co ja mam też awersję do tych testów robię je ale zawsze nie jestem pewny tak 50/50 czy zrobiłem to dobrze i czy ja rozróżniam kolory, chyba tez zainwestuje w Hankę na Ca, Kh, PO4 i nie wiem czy jest Mg

Fajnie u Ciebie obsada rośnie rybkowni coraz więcej, robi się coraz bardziej przyjemnie dla oka :)

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozmieszałem proszek KH Buffer od AF. Na razie z ręki przez kilka dni będę podnosił KH. 100 ml roztworu KH Buffer podnosi poziom KH o 2,6 dKH w 100 l wody. Ja mam około 600litrów wody, więc 100ml podniesie o mniej niż 0.5 na 100litrów. Będę podawał przez 3 dni po 80 ml i w środę znów zmierzę. I tak, żeby dojść do 7.5 KH. Potem zmierzę za tydzień w niedzielę żeby oszacować ile schodzi dziennie. Przy mojej ilości korali powinno iść bardzo mało w dól i pewnie na razie dolewanie z ręki wystarczy.

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryby pływają, jeszcze korale i będzie się kręcić. Rozmawiałem z Konradem, mówił, że ma się pokazać mała Hanka na no3. Ostatnio kupiłem Colombo no3, to dopiero jest tragedia.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

no ciekawe u mnie salifert tez pokazuje KH też pokazuje 7 :ph34r:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, norbi2222 napisał:

Ryby pływają, jeszcze korale i będzie się kręcić. Rozmawiałem z Konradem, mówił, że ma się pokazać mała Hanka na no3. Ostatnio kupiłem Colombo no3, to dopiero jest tragedia.

o przepraszam colombo na No3 jest do 4ppm więc dla czego tragedia??możesz rozwinąć myśli;-)ja używam i jak na razie pokazuje dobrze,robię również salif i wyniki potwierdzone


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, norbi2222 napisał:

Ryby pływają, jeszcze korale i będzie się kręcić. Rozmawiałem z Konradem, mówił, że ma się pokazać mała Hanka na no3. Ostatnio kupiłem Colombo no3, to dopiero jest tragedia.

Też mi to mówił. Ja z NO3 nie mam problemu. Bo stawiam na białym tle próbkę z reagentem i widzę, czy jest jaśniejsza, czy ciemniejsza od koloru na obrazku.

Z tymi co trzeba miareczkować mam problem. Widzę, że kolor stopniowo się zmienia, ale ciężko mi wyłapać moment, kiedy już jest taki, jak ma być a kiedy już przemiareczkowałem. Jakby to było tak, że kolor jest taki sam, kropelka - taki sam, kropelka - taki sam, kropelka - taki sam, kropelka - istotnie różny, to by było prosto. Ale to chemia i tak się nie da.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
4 minuty temu, @Beti napisał:

o przepraszam colombo na No3 jest do 4ppm więc dla czego tragedia??możesz rozwinąć myśli;-)ja używam i jak na razie pokazuje dobrze,robię również salif i wyniki potwierdzone

jesteś kobietą i pewnie twoja "rozrużnialność" skali barwowej jest większa niż moja, ja tez używam saliferta ale poza Mg i Ca reszta testów jest dla mnie mocno nieczytelna, różnice między 2 czy trzema rodzajami błekitnego jest dla mojego oka nieosiagalna

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jutro przy pomocy żony zrobię Ca i Mg najpierw na płynie kontrolnym a potem na wodzie. Zobaczymy.

 

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Paragon napisał:

jesteś kobietą i pewnie twoja "rozrużnialność" skali barwowej jest większa niż moja, ja tez używam saliferta ale poza Mg i Ca reszta testów jest dla mnie mocno nieczytelna, różnice między 2 czy trzema rodzajami błekitnego jest dla mojego oka nieosiagalna

Leszku to kup na Kh,Ca,Mg z colombo będziesz Pan zadowolony^_^


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie kh saliferta to było nieporozumienie. Kolombo ma znacznie lepszą paletę barw co do odczytu. Ale i tak przeszedłem na hanki. Przynajmniej po4 i kh. Magnez w colombo to już sielanka jak i Ca. Co do no3 mimo wszystko pozostanę na colombo chyba, że do oferty trafi mała hanka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
Teraz, @Beti napisał:

Leszku to kup na Kh,Ca,Mg z colombo będziesz Pan zadowolony^_^

mam wszystkie  z saliferta, na razie póki żona chce ze mną robić testy zostanę przy tych co mam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hanka Ca nie ma sensu, test kropelkowy duzo lepszy. Z czerwonego na szary i nie ma problemu. W colombo kolor zmienia się szybko i widać jaka jest wartość.

Do hanki woda musi być odmierzana strzykawką, miarki na fiolkach nie są miarodajne.

@katani a po co Ci KH 7.5, zdecydowanie za wysoko. Trzymaj je max 7 a min 6.7. Zobaczysz, będziesz zadowolony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale w kropelkowym Salifercie przy kH przeciez przejscie z niebieskiego na czerwony jest mega wyrazne :o Z reguły to dwie krople. Pierwsza powoduje zmiane z niebieskiego na brudno czerwony, kolejna kropla clear kolor jasnoczerwony lub rozowy.  Najszybszy test jaki mozna zrobic w baniaku. Szybszego nie ma chyba. :o (poza zasoleniem refraktometrem :D) Rozumiem PO4. Bo znowu NO3 to wystarczy by poniżej 2 było - czyli od góry bez zabarwienia albo bardzo delikatny jasnyroz.


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, VDR napisał:

Ale w kropelkowym Salifercie przy kH przeciez przejscie z niebieskiego na czerwony jest mega wyrazne :o Z reguły to dwie krople. Pierwsza powoduje zmiane z niebieskiego na brudno czerwony, kolejna kropla clear kolor jasnoczerwony lub rozowy.  Najszybszy test jaki mozna zrobic w baniaku. Szybszego nie ma chyba. :o (poza zasoleniem refraktometrem :D) Rozumiem PO4. Bo znowu NO3 to wystarczy by poniżej 2 było - czyli od góry bez zabarwienia albo bardzo delikatny jasnyroz.

To ja przy nim najbardziej wariowałem. Z różowego ma być czerwonopomaranczowy wg instrukcji. A blado czerwonopomaranczowy to przecież róż :-) Bez mojej żony jednym slowem odpadam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Khmm. Ja mam inna instrukcję.

Kropelkować (lub wlać do poziomu 80%
zakładanego pomiaru) za pomocą 1ml strzykawki
odczynnik KH po każdej kropli mieszając
kilkukrotnie. Kontynuować do momentu zmiany
koloru z niebiesko/zielonego do
pomarańczowo/czerwonego lub różowego(w
zależności który kolor jest obserwowany pierwszy)

I tak jest w wersji angielskiej tego testu.

kH utrzymuje 7,3 - z reguły wstrzykuję tak do 0,6 - intensywnie mieszam a później po kropelce - po każdej dokładnie mieszając.

 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.