Skocz do zawartości
CzaQ

Stelaż - czy potrzebny?

Rekomendowane odpowiedzi

Planowania czas dalszy... tym razem zastanawiam się nad potrzebą zakupu stelaża. Akwarium 60x60x60, 20kg skały, sump. Jak Wam się wydaje czy pod takie akwarium jest konieczny stelaż czy wystarczy komoda podobna np. do Juwel Lido 200? Czy są jakieś normy od których należy rozważyć zakup stelaża?

Edytowane przez CzaQ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zrobiłeś fotki tej komody więc trudno powiedzieć. Najlepiej oblicz ile będzie takie akwarium ważyć i wejdź na blat z odpowiednią ilością osób do ciężaru. Jak wytrzyma będzie dobrze stelaż nie musi koniecznie być, są akwaria postawione na blacie stołu i wszystko gra - waga i wytrzymałość podpory jest istotna.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
55 minut temu, CzaQ napisał:

 czy pod takie akwarium jest konieczny stelaż czy wystarczy komoda podobna np. do (...)

właśnie - słowo "podobna" to słowo klucz :) podobna z koloru/wyglądu czy konstrukcji i nośności

dokładnie jak mówi Waldek - sam zbiornik (pełny) to ponad 200kg (szkło woda skała piasek) - więc jak bezpiecznie wejdą na szafkę 3 dorosłe osoby to .. sam ocenisz czy wytrzyma

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Musisz sam zadecydować, my nie możemy dotknąć szafki i zobaczyć. Ważne aby szafka była stabilna. Policz, że to nie będzie sama woda w akwarium, szkło, woda, skały piach, lampy.

Ja się na jednej szafce kiedyś zawiodłem dlatego preferuje już stelaże . Sam mam stelaż aluminiowy :)

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, silvia napisał:

właśnie - słowo "podobna" to słowo klucz :) podobna z koloru/wyglądu czy konstrukcji i nośności

dokładnie jak mówi Waldek - sam zbiornik (pełny) to ponad 200kg (szkło woda skała piasek) - więc jak bezpiecznie wejdą na szafkę 3 dorosłe osoby to .. sam ocenisz czy wytrzyma

Takiej szafki jeszcze nie posiadam, dlatego trudno mi będzie wykonać taki test wytrzymałości ;)

Napisałem "podobne" ze względu na to że ta szafka nie ma dokładnie takich wymiarów jak bym chciał pod moją kostkę. Oto ta szafka:

https://www.plantica.pl/produkty/akwaria-zestawy/szafki-akwarystyczne/juwel-lido-200-szafka-pod-akwarium-biala-newdesign-9141

Ma podobną pojemność akwarium dlatego właśnie ją wziąłem pod uwagę oraz ze względu na design. W ofercie jest napisane, że dopuszczalny ciężar takiej szafki to 700kg tylko ile tutaj prawdy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

700kg chyba chwilowy, ja miałem akwarium 112l na komodzie to banan sie na niej zrobił.

Najlepiej jak chcesz szafkę zamów u kogoś zawsze można dać podwójna płytę na 2-3 bokach i będzie pewniejsza/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, może do 60x60x60 wystarczy lepsza szafka niż już aluminiowy stelaż, który jest kolejnym sporym wydatkiem jak na zestaw o takich wymiarach. Oczywiście zawsze lepiej mieć dodatkowe zabezpieczenie, ale czy w tym wypadku jest konieczne? Zestawy Red Sea Reefer 170 oraz 250 także nie mają stelażu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od konstrukcji szafki. Ja mam 160l na komodzie z BRW. Ale u mnie dwie pionowe płyty podtrzymują akwarium w 1/3 długości i w 2/3 długości.  Szafka poskręcana. Nie mam nie zauważyłem żadnych wygięć


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widze, ze Lido200 wystepuje w dwoch rodzajach szafek, do licujacej sie z akwarium pomyslalbym o jakims wzmocnieniu/stalazu pod blat, korpus szafki z plyt spokojnie wytrzyma (ludzie maja i po 500-700litrow) na szafkach z plyty), natomist jesli ta mniejsza to smialo mozna i bez wzmocnien, w obu przypadkach nalezy pamietac o plecach szafki z pelnej plyty

 

 U mnie jest 70x45 i na gorze szafki jest blat kuchenny Eggera bez wzmocnienia i juz sie troche ugial :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Przy szafce na pewno pełne plecy i solidnie skręcona na konfirmaty, u siebie dałem jeszcze wzmocnienie na środku blatu pionowo pasek 10 cm płyty i na froncie tak samo. Akwarium 3*45cm.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie takich rad potrzebuję, na co zwracać uwagę żeby ta szafka spełniała wymagania. Koszt aluminiowego stelażu pod takie akwarium w erybce to 600zł czyli mniej więcej tyle co za szafkę. Do stelażu musiałbym jeszcze dołożyć zabudowę pewnie z jakiejś płyty meblowej więc. Myślicie że warto więcej zainwestować i wstawić stelaż przy takiej kostce?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Juwel o ole pamiętam małe komody opisuje jako max 500kg, te większe od 350 i 450 mająmieć udźwig 1t. Ale mogę sięmylić. Ja po swoich doświadczeniach wiem że sąto meble bardzo stabilne, jednak najprawdopodobniej nie jest to zwykła płyta meblowa. Mam dwa juwele, ani jeden nie spuchł, choć mają po kilka lat. Mam też jeden zbiornik diversa, tam po roku płyty były do wymiany

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój brat ma zestaw aquael 200 litrów. Jak mu przywieźli, to mu powiedziałem, że brakuje połowy elementów, bo na tym co przyjechało ja bym się bał stawiać czajnik.

A jednak zestaw był kompletny i akwarium stoi.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobacz akwaria Red Sea i tam nawet akwaria o sporym litrażu mają w zestawie szafkę z płyty do samodzielnego montażu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałem opinie o Red Sea i większość mówi, że szafki są naprawdę dobrze wykonane. Czy mógłby ktoś z Was polecić dobry warsztat gdzie mógłbym zamówić taką szafkę do zrobienia? Nie znalazłem sklepu akwarystycznego, który montuje szafki na wymiar - jedynie stelaż + zabudowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Pod twoje akwarium spokojnie wystarczy szafka juwel lido 200, 

Mialem lido120, mam rio 125 z szafka starego typu, obecnie na tej szafce stalo akwarium 200l(80x50x50) i nawet nie drgnie. Szafki juwela sa bardzo wytrzymale, moge polecic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, mati21 napisał:

Pod twoje akwarium spokojnie wystarczy szafka juwel lido 200, 

Szafki Juwela też słyną z wytrzymałości, jednak Lido 200 jest wymiarów 70x50, a moje akwa 60x60 z kominem zewnętrznym, dlatego chyba wchodzi w grę tylko zlecenie komuś zmontowania takiej szafki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem płyty oklejone na wymiar, skręciłem konfirmatami, korona tego samego koloru co szafka, w środku wzmocnienia z listew drewnianych i mam szafkę jaką chciałem na wymiar :) Akwarium podobne do Twojego, 70x60x50cm. Szafka sztywna, wentylowana atom nie ruszy.


90x55x50+ sump. ATI 8x39W,Deltec A{F600. LPS-owo

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poszukaj kogoś w okolicy na olx np co robi szafki na zamówienie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, CzaQ napisał:

Szafki Juwela też słyną z wytrzymałości, jednak Lido 200 jest wymiarów 70x50, a moje akwa 60x60 z kominem zewnętrznym, dlatego chyba wchodzi w grę tylko zlecenie komuś zmontowania takiej szafki.

A masz troche smykalki zeby samemu skrecic ? W wolnej chwili moge Ci zrobic projekt i wymary do pociecia plyty, zamowisz w hurtowni i szafka wyniesie Cie ok 300zl

W polysku wyjdzie ok 800zl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każda praktycznie hurtownia udostępnia rozkrój płyty on line. Wpisujesz po prostu wymiary jakie potrzebujesz, płytę którą wybierasz i wyskakuje Ci gotowy rozkrój z okleiną do wyboru i puszkami pod zawiasy . 


90x55x50+ sump. ATI 8x39W,Deltec A{F600. LPS-owo

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja do podobnego akwa 60x50x50 zlecam zrobienie stelażu z profili stalowych 25x25x1,5mm i sądzę, że będzie aż nadto. Koszt materiału, to około 100zł, robocizna prawie darmo, bo będzie robił szwagier. Do tego płyty mdf 1cm na obłożenie i będzie słupek 60x50x90 zlicowany z akwarium dla estetyki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, rodzyngit napisał:

A masz troche smykalki zeby samemu skrecic ? W wolnej chwili moge Ci zrobic projekt i wymary do pociecia plyty, zamowisz w hurtowni i szafka wyniesie Cie ok 300zl

W polysku wyjdzie ok 800zl

Z samym skręceniem nie ma problemu, trochę się tego ostatnio naskręcałem z IKEA :D Jednak jeśli chodzi o cięcie drewna, zrobienie otworów to już wolałbym zlecić to tak, żeby już na miejscu w domu tylko wziąć śrubokręt, młotek gumowy i zmontować w całość. Patrzyłem na instrukcję montażu szafki Red Sea Reefer i sporo ma różnych złączek więc myślę, że właśnie z szafką na taki wzór tylko z moimi wymiarami będę mógł spokojnie spać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, CzaQ napisał:

Z samym skręceniem nie ma problemu, trochę się tego ostatnio naskręcałem z IKEA :D Jednak jeśli chodzi o cięcie drewna, zrobienie otworów to już wolałbym zlecić to tak, żeby już na miejscu w domu tylko wziąć śrubokręt, młotek gumowy i zmontować w całość. 

Roznica bedzie taka, ze nie bedziesz mial ponawiercane pod sruby, we froncie otwory na puszki do zawiasow nawierca Ci w stolarni, dotna i okleja formatki, tylko przywiezc i poskrecac ;)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakiej grubości powinny być poszczególne ściany takiej szafki z płyty MDF dla mojego akwarium? Może jest tu ktoś kto posiada zestaw Red Sea Reefer i mógłby się podzielić informacją jak to wygląda w tej szafce?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.