Skocz do zawartości
Gość

Akwarium morskie SPS - wersja mocno ekonomiczna

Rekomendowane odpowiedzi

@=Fresz= - po każdym twoim zdjęciu jestem coraz bardziej zażenowany moim akwarium...

Niesamowite kolory i piękne, zdrowe korale. Masz jeden z najładniejszych zbiorników na tym forum, a już wiele tematów odwiedziłem;)

:clapping

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 godzinę temu, norbi2222 napisał:

Ładne:clapping.

;)

Godzinę temu, tomko napisał:

Kolorki zacne. Gratki. tomko

Dziękuje w imieniu koralowców ;) 

40 minut temu, antak napisał:

@=Fresz= - po każdym twoim zdjęciu jestem coraz bardziej zażenowany moim akwarium...

Niesamowite kolory i piękne, zdrowe korale. Masz jeden z najładniejszych zbiorników na tym forum, a już wiele tematów odwiedziłem;)

:clapping

Jak opanujesz wiedzę i zaczniesz rozumieć zbiornik to u Ciebie będzie tak samo wyglądał ;)  musisz wiedzieć co robisz nie tak bo błądzenie po omacku nie doprowadzi Cię do "celu".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Dendro się napompowała jak balonik, pierwszy raz w taki sposób. Zauważyłem że jak miałem wyższe No3 to za często się nie pompowała jakby jej coś przeszkadzało i była zamknięta, a jak mam zerowe No3 to czy to dzień czy noc czy pora karmienia czy nie to ona bardzo często jest napompowana.

Czy to napompowanie nie jest spowodowane bliskim towarzystwem zoanthusów i acany?

epXyWuc.jpg

YD3gIFr.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Wymieniłem świetlówkę z ATI CP na ATI BP i zrobiło się błękitnie jak w oceanie (to dla tych co się zastanawiają jakie świetlówki wybrać) :P a tak poza tym rośnie wszystko i wieje nudą. Wyszło do ludzi trochę szczepek i zrobiło się miejsce na nowe, choć tego miejsca cały czas mało.

Porównanie po 2 miesiącach od poprzedniego. Kamerka online trochę pogubiła kolory i jakość ale jest :P 

xJG8AQa.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie fajny błękit. U mnie już pora na zmianę świetlówek, to chyba się skuszę na te Ati BP. Jakie masz inne świetlówki i ile sztuk w tej lampce? 


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
13 minut temu, montymick napisał:

Faktycznie fajny błękit. U mnie już pora na zmianę świetlówek, to chyba się skuszę na te Ati BP. Jakie masz inne świetlówki i ile sztuk w tej lampce? 

Ja dopalam tylko jedną świetlówką 24w, a reszta to lampa LED DIY na sterowniku aqma ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Pewnie jeszcze nie czas na podsumowania bo zbiornika nie likwiduję pomimo że ma 3 lata ale już jakieś wnioski można wyciągać :P chciałbym żeby Ci co byli pesymistyczni do tego "projektu" cofnęli się do początku tematu i swoich wypowiedzi :D Jedyne co się przez ten czas zmieniło w podejściu do prowadzenia zbiornika to po wpadce z chemiclean zacząłem robić niesystematycznie ale jednak podmiany na soli red sea coral pro, nadal jadę bez odpieniacza na samej wacie filtracyjnej i nadal w jednej przegrodzie mam cały czas tą samą skałę co na początku no i dołożyłem jedną belkę ze świetlówką t5 24w. Całą resztę tej ciekawej historii można przeczytać przy kawie wertując ten temat. Np o rozmnożeniu błazenków i odratowaniu kilku koralowców jak np scolymi.

Aktualne parametry:

No3 - 0

Po4 - 0

Zasolenie 36ppt

Kh - 7,5

Ph - 8,20

Mg - 1250

Ca - 430

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
W dniu 3.12.2020 o 12:05, =Fresz= napisał:

chciałbym żeby Ci co byli pesymistyczni do tego "projektu" cofnęli się do początku tematu i swoich wypowiedzi :D

I nastała cisza :P

 

A tu się atmosfera mocno zagęszcza.

2tk4k5s.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

=Fresz= ja bym proponowal przeczytać samemu od początku ten temat by odszukać co zmieniłeś w prowadzeniu baniaka od czasow np lania Grotecha na pałę do czasów dzisiejszych :) Różnic jest więcej. I to nie tylko podmiany ;)


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, =Fresz= napisał:

I nastała cisza

Ładnie wygląda teraz światełko u Ciebie. Jaką rurę masz aktualnie odłożoną? Bo chyba coś tam zmieniałeś...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 minuty temu, VDR napisał:

=Fresz= ja bym proponowal przeczytać samemu od początku ten temat by odszukać co zmieniłeś w prowadzeniu baniaka od czasow np lania Grotecha na pałę do czasów dzisiejszych :) Różnic jest więcej. I to nie tylko podmiany ;)

No w końcu ktoś chce podyskutować :P Grotecha nadal leję raz w tygodniu na pałę ;) testów ICP jeszcze nigdy nie zrobiłem. Jeżeli coś więcej wyłapałeś o zmianach to się do tego ustosunkuję :P 

Teraz, Słony leszcz napisał:

Ładnie wygląda teraz światełko u Ciebie. Jaką rurę masz aktualnie odłożoną? Bo chyba coś tam zmieniałeś...

Tak to już 3 świetlówka która jest w tej lampie, była sylvania coral star, później ati coral plus, a teraz jest ati blue plus ;) 

Niesamowite jest to że taka jedna 24w świetlówka tak dużo daje nieprawdaż? ;) 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

5ml czyli połowę dawki i to dlatego że te podmiany jakieś tam robię na bogatej soli red sea coral pro. Zakładam też według starych nauk że odpieniacz jak wywala z wody to wszystko, a ja jego nie mam więc dozuję z ostrożnością ;) Jak widzisz wszystko staram się z głową wszystko bilansować :P 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miliony akwarystów go nienawidzą, zobacz jak. :D

Anyway bdb+. Podoba mi się i zbiornik i metoda prowadzenia. 

Aż dziw bierze, że pochodzi od takiego foliarza :bump

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
19 minut temu, FajnyRadziu napisał:

Aż dziw bierze, że pochodzi od takiego foliarza :bump

Do foliarzy mi jeszcze bardzo daleko, ale science fiction lubię to prawda :P 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
52 minuty temu, =Fresz= napisał:

5ml czyli połowę dawki i to dlatego że te podmiany jakieś tam robię na bogatej soli red sea coral pro. Zakładam też według starych nauk że odpieniacz jak wywala z wody to wszystko, a ja jego nie mam więc dozuję z ostrożnością ;) Jak widzisz wszystko staram się z głową wszystko bilansować :P 

Nie moge znalezc ile lales na poczatku ale cos mi sie tak kojarzy ze podobna ilosc. A co z AF ? :) No i podmiany jednak zaczales robic :) Wymiana diod pseudo Royal Blue (fioletowych) na niebieskie. Wbrew pozorom Krzysiek, zmian w Twoim baniaku zaszlo bardzo duzo ;)


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
20 minut temu, VDR napisał:

Nie moge znalezc ile lales na poczatku ale cos mi sie tak kojarzy ze podobna ilosc. A co z AF ? :) No i podmiany jednak zaczales robic :) Wymiana diod pseudo Royal Blue (fioletowych) na niebieskie. Wbrew pozorom Krzysiek, zmian w Twoim baniaku zaszlo bardzo duzo ;)

Na początku lałem 10ml bo nie robiłem przez ponad rok podmian, zacząłem po wpadce z chemicleanem i tak mi już zostało żeby co jakiś czas przewietrzyć zbiornik ;) Zamiast płynów od AF zacząłem sam robić płyny DIY. No oświetlenie było prawie cały czas modyfikowane od samego początku bo mi się kolor światła nie podobał. Na nowy rok jeszcze chyba dopalę kolejną świetlówką 24w.

Chodziło mi bardziej o to że można bez odpieniacza mieć fajne parametry, lepsze często od tych osób co ten sprzęt ma u siebie no i utrzymać zbiornik w ryzach tak żeby mieć problem z zarośnięciem zbiornika (już nie mówiąc o ilości koralowców jaka tez poszła do ludzi). Myślę że byłem pokorny o czym pisałeś na samym początku :P 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, =Fresz= napisał:

Na początku lałem 10ml bo nie robiłem przez ponad rok podmian, zacząłem po wpadce z chemicleanem i tak mi już zostało żeby co jakiś czas przewietrzyć zbiornik ;) Zamiast płynów od AF zacząłem sam robić płyny DIY. No oświetlenie było prawie cały czas modyfikowane od samego początku bo mi się kolor światła nie podobał. Na nowy rok jeszcze chyba dopalę kolejną świetlówką 24w.

Chodziło mi bardziej o to że można bez odpieniacza mieć fajne parametry, lepsze często od tych osób co ten sprzęt ma u siebie no i utrzymać zbiornik w ryzach tak żeby mieć problem z zarośnięciem zbiornika (już nie mówiąc o ilości koralowców jaka tez poszła do ludzi). Myślę że byłem pokorny o czym pisałeś na samym początku :P 

Widzisz Krzysiek - 10ml przy zdecydowanie mniejszej masie koralowej i braku podmian. Nie sądzę by brak podmian rekompensował konsumpcję i aż takie ilości Grotecha przy 6 miesiecznym zbiorniku i kilku centymetrowych szczepkach ;) Przy większej masie koralowej lejesz połowę tego i jeszcze robisz podmianki. Czyli równie dobrze - możesz rozrzedzać nadmiar tego co niezostalo skonsumowane. Nie ma seafourm - ale tam był fajny excell pokazujący efekt podmianek - wykres pokazujący nadwyżki w czasie, nie dążył do nieskończoności a do określonego poziomu.

Czy jesteś pokorniejszy ? ;) Chyba trochę tak - nie mniej jeszcze trochę musisz spokornieć :D :P  i wtedy efekty pewnie będą lepsze ;)   Bo na razie to tak na prawdę LPS ładne a SPS .... na zdjęciach tego wow nie widzę - ale to może efekt zdjęcia ;) Tej dominaty fioletowo/niebieskiej z pierwszych fotek nie ma ale nadal te kolory takie jakbym patrzył przez niebieską folię ;)

A co do odpieniacza - nadal uważam, że moża z i można bez - i to zarówno - w obydwie strony - mieć ładny zbiornik jak i mieć brzydki zbiornik ;)

 

 

 

 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
7 minut temu, VDR napisał:

Widzisz Krzysiek - 10ml przy zdecydowanie mniejszej masie koralowej i braku podmian. Nie sądzę by brak podmian rekompensował konsumpcję i aż takie ilości Grotecha przy 6 miesiecznym zbiorniku i kilku centymetrowych szczepkach

Tylko że wtedy nie miałem problemu z tymi nadmiarami (być może nadmiarami bo testów ICP nie robiłem). Cały czas lecę po omacku i jako pedant mimo wszystko nie do końca mi się zbiornik podoba, zawsze mogłoby być lepiej heh nie podoba mi się stan kilku acropor po tym jak przesadziłem jakiś czas temu z jodem i innymi duperelami wprowadzonymi do zbiornika ale człowiek uczy się na błędach.

 

7 minut temu, VDR napisał:

Nie ma seafourm - ale tam był fajny excell pokazujący efekt podmianek - wykres pokazujący nadwyżki w czasie, nie dążył do nieskończoności a do określonego poziomu.

Szkoda bo bym podejrzał ;) podmiany robię niesystematycznie ale tak przeważnie raz na 2 tygodnie. Podmianki około 22l solą o dużo wyższym kh, nie ma skoków. 

 

10 minut temu, VDR napisał:

Bo na razie to tak na prawdę LPS ładne a SPS .... na zdjęciach tego wow nie widzę - ale to może efekt zdjęcia ;) Tej dominaty fioletowo/niebieskiej z pierwszych fotek nie ma ale nadal te kolory takie jakbym patrzył przez niebieską folię ;)

Zdjęcia robione telefonem, nie chce mi się z lustrzanką walczyć ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, =Fresz= napisał:

Szkoda bo bym podejrzał ;) podmiany robię niesystematycznie ale tak przeważnie raz na 2 tygodnie. Podmianki około 22l solą o dużo wyższym kh, nie ma skoków. 

Szukam po swoich zasobach tego excela i nie widzę. Było to zrobione w ten sposób - że wpisywałeś sobie np. że Twój zbiornik tygodniowo produkuje NO3 - 50. Utylizowane jest np. 25 jednostek. Robisz podmianę np. 10% co tydzień solanką z NO3 np. 5 albo 0 i on rysował Ci wykres w czasie jak przy takich założeniach poziom NO3 się ustabilizuje. Przy podmianach stabilizował się na jakiejś tam wartości powiedzmy 25 i było widać takie wypłaszczenie.  Krzywa logarytmiczna. Przy braku podmian - linia prosta do nieskończoności ;) 

Może w wolnej chwili sam zrobię takiego excela ;)

 

 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
21 godzin temu, VDR napisał:

Szukam po swoich zasobach tego excela i nie widzę. Było to zrobione w ten sposób - że wpisywałeś sobie np. że Twój zbiornik tygodniowo produkuje NO3 - 50. Utylizowane jest np. 25 jednostek. Robisz podmianę np. 10% co tydzień solanką z NO3 np. 5 albo 0 i on rysował Ci wykres w czasie jak przy takich założeniach poziom NO3 się ustabilizuje. Przy podmianach stabilizował się na jakiejś tam wartości powiedzmy 25 i było widać takie wypłaszczenie.

Myślałem że rozmawiamy o tym:

22 godziny temu, VDR napisał:

Widzisz Krzysiek - 10ml przy zdecydowanie mniejszej masie koralowej i braku podmian. Nie sądzę by brak podmian rekompensował konsumpcję i aż takie ilości Grotecha przy 6 miesiecznym zbiorniku i kilku centymetrowych szczepkach ;) Przy większej masie koralowej lejesz połowę tego i jeszcze robisz podmianki. Czyli równie dobrze - możesz rozrzedzać nadmiar tego co niezostalo skonsumowane.

A nie o No3 :P na No3 to ja mam test i z nim od zawsze wszystko było ok czy to robiłem podmiany czy nie. Zobacz do pierwszych postów gdzie podawałem pomiary podstawowych parametrów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.