Skocz do zawartości
Gość

Akwarium morskie SPS - wersja mocno ekonomiczna

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Nic nie zmieniałem w zbiorniku i kilka koralowców zrobiło się dużo jaśniejszych jaki może być powód? Poniżej fotka bez zapalonej lampy i z lampą. Pacjenci to seriatopora caliedrum, montipora digitata różowa i euphyllia glabrescens.


053dbc28be351160cac1321c0c2c0c15.jpg3c98699e7e95e864f20719cf5442b48d.jpg

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie podobny efekt był przy braku strontu. po tygodniu dawkowania, wszystko wróciło do normy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A u mnie tak zbielały kiedy potas miałem poniżej 330 jednostek. 

Pierwsze milka zrobiła się albinosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nie wiem jakie mam poziomy potasu i strontu ale profilaktycznie od zawsze dozuję po kilka kropel i strontu i potasu no i co 2 tygodnie leci podmiana na soli RSCP. Inni sugerowali też temp ale mam 24,5. Inni że może podkręciłem lampę - nic od kilku miesięcy nie zmieniałem w oświetleniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Od jakiegoś dłuższego czasu nie sprawdzałem zasolenia :D w weekend zabrałem się za testowanie wody no i wyszło z 35-36 zrobiło się prawie 39ppt hehe Obstawiam codzienne dolewanie fitopalnktonu DIY :P w weekend poszła podmianka i we wtorek poleci kolejna większa,. No i co wracamy na dobre tory hehe 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, =Fresz= napisał:

Od jakiegoś dłuższego czasu nie sprawdzałem zasolenia :D w weekend zabrałem się za testowanie wody no i wyszło z 35-36 zrobiło się prawie 39ppt hehe Obstawiam codzienne dolewanie fitopalnktonu DIY :P w weekend poszła podmianka i we wtorek poleci kolejna większa,. No i co wracamy na dobre tory hehe 

Myślisz, że przez to korale zrzuciły zooksantelle?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nie wiem, zjadę z zasoleniem do 35 i zobaczymy czy coś się poprawi. Podmiana wpłynie też na inne parametry więc nie do końca będę wiedział czy to tylko przez zasolenie. Dziwne że tylko ten jasny kolor jest u 3 koralowców w tym euphylli, a reszta bez zmian.

Żona mi przypomniała że nie było prądu z powodu awarii w bloku przez 3h i czy to mogło jakoś wpłynąć na zbiornik. Tu też może być winowajca.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, =Fresz= napisał:

Nie wiem, zjadę z zasoleniem do 35 i zobaczymy czy coś się poprawi. Podmiana wpłynie też na inne parametry więc nie do końca będę wiedział czy to tylko przez zasolenie. Dziwne że tylko ten jasny kolor jest u 3 koralowców w tym euphylli, a reszta bez zmian.

Żona mi przypomniała że nie było prądu z powodu awarii w bloku przez 3h i czy to mogło jakoś wpłynąć na zbiornik. Tu też może być winowajca.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
 

Ja u siebie trzymałem zasolenie 38ppt przez około 3 miesiące. Nie miało to wpływu na bladnięcie kolorów. Tu bym nie szukał przyczyny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ja u siebie trzymałem zasolenie 38ppt przez około 3 miesiące. Nie miało to wpływu na bladnięcie kolorów. Tu bym nie szukał przyczyny.
No to dziwne co może być powodem hmm. Co ciekawe ta zmiana to tak z dnia na dzień. Fragowałem euphyllię glabrescens i myślałem że jej to cięcie zaszkodziło ale że inne koralowce też mocno pojaśniały to stwierdziłem że to raczej nie od cięcia.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, =Fresz= napisał:

No to dziwne co może być powodem hmm. Co ciekawe ta zmiana to tak z dnia na dzień. Fragowałem euphyllię glabrescens i myślałem że jej to cięcie zaszkodziło ale że inne koralowce też mocno pojaśniały to stwierdziłem że to raczej nie od cięcia.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
 

Tne na potęgę koralowce różne i stwierdzam, że napewno to nie to.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Laszek ma rację. Zasolenie samo w sobie tu nie ma znaczenia. Być może zwiększył się poziom miedzi - znany sposób na rozjaśnianie korali.

Znam tez historię kiedy krótkotrwałe przebicie no z pękniętej grzałki lub z zatopionej lampy powodowały taki efekt, choć być może też miała tu miedź znaczenie


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi jak w piątek wpadła prawie 3 lata temu jedna z lampek nocnych diodowa, a wróciłem w niedziele. Po icp miałem miedź przekroczoną 45x a wtedy korale faktycznie wywaliły zooksantelle i zbladły.

Edytowane przez Laszek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

To muszę zacząć szukać po sprzęcie.

zM9nmtK.png

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Tak sobie myślę że jedno to zasolenie a dwa że chyba jednak prześwietliłem koralowce bo ostatnio więcej słońca wpada przez okna. Podmianki zrobione i białe ledy o 10% skręcone. Obserwujemy.

 lhd4K9E.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość



Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to za koral w 1.56 minucie?

Ten żółty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Dokładnie ;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 9.06.2020 o 22:54, =Fresz= napisał:

Dokładnie

W jakiej apce to kręciłeś/montowałeś? Zajefajeny efekt, dosłownie jak stare filmy.

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
14 godzin temu, Słony leszcz napisał:

W jakiej apce to kręciłeś/montowałeś? Zajefajeny efekt, dosłownie jak stare filmy.

Telefon Xiaomi ma takie opcje jak się kręci krótkie 15 sekundowe filmiki. A całość skleiłem programem kinemaster na telefonie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Przy wschodzie słońca.

Jak na razie wszystko "gra i buczy".
09937cceca22add08e6c0e1aca7be070.jpg

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Seriatopora i montipora różowa wraca powoli do swoich kolorów. Dopiero teraz uważam że acropory nie wyglądają zdrowo @VDR w porównaniu z tym co było kilka stron wcześniej :P zrobiły się ciemne. 

Teraz wnioski jakie wyciągnąłem w ostatnim czasie:

-lałem sporo fitoplanktonu DIY (podniosło się sporo zasolenie bo z 35 na 39) - aktualnie nic nie leję

-korale były ładne jasne więc karmiłem więcej żeby im czegoś nie zabrakło (no to podniosło się NO3 do 5) - aktualnie karmię dużo mniej

-lałem na oko jod 3-5 kropli dziennie! (i to chyba główna przyczyna problemów z popaleniem korali sps) - aktualnie nie daje nic

Po tym jak zrobiłem dużą podmianę wodą od znajomego i kilka mniejszych na soli RSCP kolory u tych mocno jasnych koralowców zaczęły wracać. Teraz pozostało mi ogarnąć NO3. 

Żeby nie było nudno to kupiłem używany filtr przepływowy od bubblemagus i zeolit od JM i w weekend będzie zwodowany w sumpie. Zobaczymy jakie będą efekty.

 

bVXvdgX.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek, przechodzisz na zeo? Ja mam taki plan, czekam na niebieskie butelki i sprawdzę co są warte. 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Tylko same kamyki na razie idą na ruszt ;) chcę wrócić do kolorów które miałem 2-3 miesiące temu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.