Skocz do zawartości
lapsiak84

Wysokość akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Wielkimi krokami zbliżam się do zamówienia szkiełka.

 

I tu pojawia się dylemat. Akwarium ma mieć wymiary 150x60x??? Właśnie. Myślałem o wysokości 70cm lecz niektórzy odradzają mi tak wysokie akwarium. Obsada to 90% będzie lps i miękkie.

 

Wydawało mi się że wysokie bedzie fajne.

 

Podpowiedzcie proszę z doświadczenia. Co wybrać 70 czy jednak 60 cm

 

Dla uniknięcia niepotrzebnej dyskusji dodam, że pozostałe wymiary nie podlegają negocjacji... ;)

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cześć Piotr 150x60x60 ja mam takie i jest super nie za wysokie nie za niskie ;-)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej 60, potem "grzebanie" bywa problematyczne. I oświetlenie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2:1 dla 60 :) ktos jeszcze się może wypowiedzieć. Dziękuję @Beti j Leel00


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja stawiam w połowie roku 65 cm. Jestem dość wysoki więc nie powinno być większych problemów, by przy dnie grzebać.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej zrób sobie makietę z kartonu i sprawdź przy jakiej wysokości sięgniesz do dna przy tylnej szybie. 70 wbrew pozorom nie jest mega wysokie, no chyba że ktoś jest "konus" jak ja i ma krótkie ręce. Ale z drugiej strony szerokość 60 to nie jest dużo i można dać spokojnie 70 cm. T5 dadzą radę doświetlić spokojnie.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 65 i też mi się podoba.

De facto samej wody jest 60,3cm. Odchodzi szkło na dnie i 3,5cm od góry. Na grzebieniu mam spiętrzenie 1,5cm.

Przy 60cm wysokości będziesz miał 55cm wody.

Ja też robiłem makietę, wszystko było super. A jak zalałem i muszę coś sięgnąć to wygodniej ze stołka. Po prostu wygodniej, chociaz bez też sięgam.

jak odliczyć 2cm na piasek to wody wychodzi jeszcze mniej.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie. Teraz mam wysokosc 40 cm i idchodzi pare cm z dolu i z gory i jakos malo sie robi. Dla tego wlasnie myslalem nad h=70cm


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dawaj 70 :D tylko nie zapomnij o adekwatnym oświetleniu :)

 


12litrów- było,28 grudzień 2011- ‎9 ‎lipca ‎2012 216+36sump- było, ‎9 ‎lipca ‎2012 160litrów- było, ‎22 ‎lipca ‎2013-wiosna 2014 23litry- 05.01.2015-01.08.2015 60litrów 01.08.2015-15.06.2016

240litrów + 112sump- 15.06.2016-01.04.2018

360+240 sump- 01.04.2018

98+64  sump-13.12.2018

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
dawaj 70 [emoji3] tylko nie zapomnij o adekwatnym oświetleniu [emoji4]
 



Jasne ale co bedzie adekwatnym oświetleniem do tej wysokości?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Celowałbym w mocne 10w ledy i jakieś t5 hybryda jak się patrzy, oczywiście jeśli myślisz o samoróbce

Edytowane przez boo12 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

np taka jak ja mam i potrafi dobrze przypalić w dno, Lampa Led Maxspect RAZOR  320w  15.000k lub model najnowszy cena podobna;-)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość michalfa

Witam, ja mam 70 cm h i stoi na stelażu 120cm h ;) Wszystkie prace wykonuję z drabinki 120, to prawie tak jak by n ziemi stało :) Co do oświetlenia, mam t5, LPS świetnie sobie rade dają na dnie, SPS od 10 cm w górę.

Pozdrawiam

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi osobiście podobają się lepiej wyższe akwaria, ale trzeba wziąć pod uwagę wygodę obsługi. 70cm na pewno fajnie wygląda, ale wygodniejsze w codziennej obsłudze będzie 60cm. Do oświetlenia wysokiego akwarium najlepiej dać LED lub hybrydę według mnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam od trzech lat akwarium o identycznych wymiarach 150x60 i właśnie 70cm wysokości.

I konusem nie jestem :)

Z praktyki powiem Ci że po pierwsze: 60cm szerokości to zdecydowanie za mało i ja obecnie jestem na przymiarce do poszerzania akwarium. I na początku wiele osób też mi radziło zrób szersze, zrób szersze i ...... mieli rację. No ale wiadomo jak nie masz fizycznie miejsca to się nie da.

Po drugie: co do wysokości to 70cm da się ogarnąć jeśli masz dostęp z trzech stron. Ja mam taki i daje radę. Staje na krzesełko, bo mam dość wysoką szafkę i spokojnie daje radę. Jeśli dostęp byłby tylko z jednej strony to było by ciężko.

Po trzecie do LPSów i miękasów nie musisz mieć jakiegoś suuper oświetlenia. T5 8x54 spokojnie wystarczy.

Co do samej wysokości to zależy od gustu ale mi się podobają wysokie akwaria, takie tafle wody :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dostęp bedzie z trzech stron


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

T5  8x54w to prawie 0,5kw i co 6miesiecy wymiana świetlówek koszt 1szt 60-70 zl dobrej marki,to też wes pod uwagę. Plus koszt poboru pradu i zapomnij ze T5 podkresli np Fluo Lps,mialam w zastępstwie na 2tyg T5 widziałam różnice. Ale oczywiscie każdy ma tam swoje zdanie.belke t5 już  kupisz za pare stowek i tez bedzie świecić;-)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, @Beti napisał:

T5  8x54w to prawie 0,5kw i co 6miesiecy wymiana świetlówek koszt 1szt 60-70 zl dobrej marki,to też wes pod uwagę. Plus koszt poboru pradu i zapomnij ze T5 podkresli np Fluo Lps,mialam w zastępstwie na 2tyg T5 widziałam różnice. Ale oczywiscie każdy ma tam swoje zdanie.belke t5 już  kupisz za pare stowek i tez bedzie świecić;-)

@Beti, biorę pod uwagę. Ale jeśli chodzi o SPSy to podobno pod T5tkami rosną najlepiej. I nie jest to do końca moja opinia, tylko osób z o wiele większym doświadczeniem w akwarystyce niż ja, którzy przerobili już drogę od T5 do przez HQI do ledów i wrócili do T5tek.

No ale jeśli mają być LPSy i miękasy to też ledy spokojnie wystarczą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomyśl nad hybrydą 4x80+led 200-300w

 


12litrów- było,28 grudzień 2011- ‎9 ‎lipca ‎2012 216+36sump- było, ‎9 ‎lipca ‎2012 160litrów- było, ‎22 ‎lipca ‎2013-wiosna 2014 23litry- 05.01.2015-01.08.2015 60litrów 01.08.2015-15.06.2016

240litrów + 112sump- 15.06.2016-01.04.2018

360+240 sump- 01.04.2018

98+64  sump-13.12.2018

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sporo lps będziesz pewnie miał na dnie bezpośrednio, jak długą masz rękę żeby móc swobodnie manewrować przy koralach w razie potrzeby?


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 75 cm i jeszcze koronę. Grzebie z trudem z krzesła, ale nie zamieniłbym na płytsze. Dawaj 70 i będziesz zadowolony, ale pamiętaj ze te 10'cm wysokości trochę więcej wody daje. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Kapsel1981 napisał:

Ja mam 75 cm i jeszcze koronę. Grzebie z trudem z krzesła, ale nie zamieniłbym na płytsze. Dawaj 70 i będziesz zadowolony, ale pamiętaj ze te 10'cm wysokości trochę więcej wody daje. 

A nie prościej byłoby zdjąć koronę do grzebania? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.