Skocz do zawartości
grzechotnic

Pęknięte górne wzmocnienie od akwarium - porada pilnie potrzebna

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć Wam. 2 tygodnie temu zalałem akwarium 560l o wymiarach 150x60x60 ze szkła optiwhite 12 mm. Akwarium ma wklejane wzmocnienia na górnej krawędzi na około. Dziś o zgrozo na wzmocnieniu przedniej szyby zauważyłem pęknięcie. Wygląda na to że przednia szyba odształciła się pod naporem wody, wzmocnienienie nie wytrzymało i pękło. Dodam że nie ma wzmocnienia spinającego tył i przód baniaka tylko mam tę górne ze szkła 10mm (baniak z 12). Rozmawiałem z producentem i powiedział że może przesłać mi wzmocnienia nowe i sam je wkleję. Trochę się na tym nie znam więc zaproponowałem że wezmę szklarza ze swojego miasta ( producent odmówił przyjazdu ) on wystawi fakturę za usługę producentowi. I tu jak się domyślacie pojawił się spór. Producent twierdzi, że gwarancja jest na szczelność a nie na takie uszkodzenia. Czy ma rację nie wiem. Może wy wiecie. Co robić? Poza szybka naprawa na się rozumieć.34feb18f3bda10c18d9cf095934cc11a.jpg12b46cee0a7425cd67b34e5b157e8a3b.jpg

 

Pozdro Grzechotnic

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Czy sprawdzałeś poziomowanie akwarium ? na dwie strony ? wzdłuż i poprzek ?
2. Jeśli pękło, masz nawet prawo odesłać cały baniak do producenta, by naprawił lub dostarczył Ci produkt wolny od wad. Tu nawet możesz żądać rękojmi do produktu.
3. Możliwe że samo wzmocnienie było słabe i pękło samo z siebie, jednakże może dojść do sytuacji że faktycznie przyjęło ciężar wody i niebawem może tafla podobnie zrobić. 
Jeśli masz brać sam szklarza, lepiej upuścić wody ile się da, odciąć wzmocnienie i wstawić nowe. Ale zabawy na 2 dni będzie.


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do gwarancji/rękojmi już wiesz. 

Dla pewności zmierzył bym bardzo dokładnie odległość pomiędzy przodem a tyłem w pełnym akwarium, potem spuścił 10cm wody do czasu naprawy. Przy niskim stanie wody zmierz jeszcze raz odległość ścian. Jeśli  różnica będzie większa niż 2-3mm to szyby się odkształcają. Problem możesz rozwiązać dając 2cm szersze wzmocnienia. Naprawa tak naprawdę banalnie prosta. Wycinasz i na silikonie akwarystycznym wklejasz nowe wzmocnienie. Wersja 2 naprawy: na niskim stanie wody wklejasz spinkę nad pęknięciem, czekasz aż wyschnie i nalewasz wody. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uwzględniając rozkład naprężeń bardzo dziwne że to pękło , raczej musiała być skaza i poszła dalej  . Jedyny możliwy sposób to uderzenie z zewnątrz lub w/w  .Jeśli do tego nie doszło to i tak ciężki temat , wada materiału i nie dziwie się producentowi że "oponuje" .Niestety powinien pokryć koszta naprawy .Temat nie jest trudny , i zajmie niewiele czasu ale bezapelacyjnie koszty/sprawę powinien załatwić producent . 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jejku, czemu nie obniżyłeś poziomu wody skoro pękło wzmocnienie ? Jak trzaśnie przód bedziesz miał niezłe jeziorko w domu. Teraz naprawa dość prosta jak pisali Koledzy wczesniej, jak "poleci" dalej .... aż nie chcę myśleć. 


150x50x50 + sump 103 l. 55 kg LR + 9 kg LS , cyrkulacja 2 x JVP 102, obieg At-306, odpieniacz - stożkowy, światło 2 x 54 t5 + HQI 70W + 120W LED, start 13.08.2010

Kupię szczepki korali miękkich i LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo nie miałem do czego zlać wody. Mam już trochę baniaków i dziś obniżam poziom wody w oczekiwaniu na nowe wzmocnienie. Ps co to takiego spinka o której piszecie? To ten kawałek szkła spinający tył i przód akwarium?

Pozdro Grzechotnic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, grzechotnic napisał:

Bo nie miałem do czego zlać wody. Mam już trochę baniaków i dziś obniżam poziom wody w oczekiwaniu na nowe wzmocnienie. Ps co to takiego spinka o której piszecie? To ten kawałek szkła spinający tył i przód akwarium?

Pozdro Grzechotnic
 

Tak to takie wzmocnienie poprzeczne - ty masz zastosowane wzmocnienia wzdłużne - im szersze i gurbsze tym większa ich wytrzymałość na zginanie ( beczkowanie ) akwarium dąży do beczki na najdłuższych szybach i dla tego robi się takie wzmocnienia.  Te poprzeczne czasami przeszkadzają oświetlać zbiornik zabierają trochę światła. 

Tutaj trzeba będzie wyciąć wzmocnienia żyletką przy niskim poziomie wody, oczyścić stary silikon, odtłuścić, oraz wkleić nowe wzmocnienia na silkonie akwarystycznym - np Soudal, podzeprzeć oraz umocować by nie spadło i poczekać aż silikon zwiąże w pełni - tak z 48H i dolać wody 

Najbardziej upierdliwe będzie czyszczenie silikonu i odtłuszczanie w działającym baniaku tak by nie nakapać środków do akwa. trzeba będzie podkleić najakiejś taśmie ręcznik pod miejscem czyszczenia by nie spływało do akwarium. Zamontowanie wzmocnienia poprzecznego było by prostsze bo nie trzeba wycinać starego wzmocnienia.

Ewentualnie można nowe wzmocnienie nakleić na stare u góry i będą dwie tafle razem, silikon bezbarwny dać i nie będzie bardzo widać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wklejalem wzmocnienia wzdłużne w poprzednim akwa i niestety jest to bardzo niewdzięczne zajęcie. Wzmocnienie mimo klejenia taśmą, podparcia listwami i innymi cudami zsuwa się, krzywi i brudzi szybę silikonem. Najprostszym sposobem będzie naklejenie na stare wzmocnienie i problem z głowy. Odtłuszczałem spirytusem salicynowym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

W akwarium 200x50x50 miałem pęknięte takie wzmocnienie, szklarz kazał usunąć oba i wkleił spinkę z podwójnej szyby.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wklejalem wzmocnienia wzdłużne w poprzednim akwa i niestety jest to bardzo niewdzięczne zajęcie. Wzmocnienie mimo klejenia taśmą, podparcia listwami i innymi cudami zsuwa się, krzywi i brudzi szybę silikonem. Najprostszym sposobem będzie naklejenie na stare wzmocnienie i problem z głowy. Odtłuszczałem spirytusem salicynowym.

Rozumiem że można wkleić poniżej tego pękniętego? Powyżej nie miało by czego trzymać bo wzmocnienia są wklejone jakieś 1-2mm poniżej górnej krawędzi.

 

Póki co woda spuszczona do połowy i czekam na wzmocnienia od szklarza. Najwcześniej w poniedziałek. Że też taki pech zakłócił mi dojrzewanie 1cd973ed74a73f2d8fa9e0b4e8dc94b4.jpg5c3001a41afab69d2790a6b0ce665081.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej przy pustej skale, bo jak miał byś korale na skałach blisko wody to nie miał byś jak zlać wody - dwa dni by nie wytrzymały ponad wodą, spokojnie możesz wkleić pod posmarować silikonem spód i przykleić na zlanej wodzie tak by beczkowatość przedniej szyby odpuściła. chwyć na małe ściski stolarskie to nowe wzmocnienie, nic ci się nie będzie przesuwać i paprać silikonem. To i tak jest pod koroną jak widzę więc nie będzie widoczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz czekać do poniedziałku, podjedziesz jutro do najbliższego szklarza i dotnie ci taki pasek na miejscu. Jak nie będziesz wycinał pękniętego wzmocnienia to masz praktycznie zero roboty, podkleisz od dołu, podeprzesz byle patykiem i będzie trzymać. Powodzenia. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Samo klejenie od spodu bym nie ryzykował, musi być silikon od strony szyby frontowej bo tam właśnie pracuje szklo

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli strzelilo wzmocnienie to znaczy sie ze nie wytrzymalo jakis napreżeń - rozumiem ze jak powstanie rysa na przedniej szybie na odcinku np. 2cm pod wzmocnieniem to producent rowniez stwierdzi ze gwarancja nadal nie obowiazuje bo akwarium jest szczelne tylko wode nalezy nalewac ponizej 3cm od wzmocnienia ? Olewackie podejscie do klienta.

Sorry, odeslalbym ten baniak na koszt producenta do naprawy jesli nie potrafi zalatwic tematu w postaci zaplaty za fakture od szklarza lokalnego, ktory wklei to wzmocnienie. Podejrzewam ze koszt wklejenia takiej uslugi nie przekroczylbym 20zl czy tam 50z (transport w jedna i w druga strone wyniesie pewnie wiecej).  Kupiles produkt i naprawa uszkodzenia lezy w zakresie sprzedawcy a nie kupujacego. 

To tak jakbym Ci wyslal kondensatory i kazal samemu sobie wylutowac uszkodzone np. na plycie glownej komputera.

Przy okazji kto jest tym producentem ?  Chciałbym wiedziec kogo unikać.

 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ja zamawiałem szkło 135x65x65 szyba 12mm to szklarz z 25 letnim doświadczeniem absolutnie nie chciał słyszeć o nie wklejeniu spinki.

Wiec lepiej było by wkleić ,spokojnie będziesz spał .


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szyba ma poltora metra, tez byl dal jedna spinke.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja bym spuścił całość wody i opróżnił akwarium, nie masz jeszcze zwierzaków a na pewno będzie się łatwiej kleić, dasz sobie podpory spokojnie, jak się silikon położy źle to poprawisz nadmiar spokojnie usuniesz bez zmartwień o wodę

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem całkowite usunięcie wody byłoby najlepszym rozwiązaniem. Wiem że znalezienie baniaków na tak dużą ilość wody nie jest łatwe, ale może się uda. A spuszczenie całkowite wody daje ci też pewność że szyba na pewno nie jest wygięta i nowe wzmocnienie na całej długości będzie dobrze przylegać do szyby, co zapewni jego maksymalną wytrzymałość.


Akwarium 80x40x40cm (128l) + sump z DSB i refugium, w obiegu 130l wody. Start 17.02.2017r. Akwarium prowadzone na metodzie DSR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
54 minuty temu, pumba07 napisał:

Moim zdaniem całkowite usunięcie wody byłoby najlepszym rozwiązaniem. Wiem że znalezienie baniaków na tak dużą ilość wody nie jest łatwe, ale może się uda. A spuszczenie całkowite wody daje ci też pewność że szyba na pewno nie jest wygięta i nowe wzmocnienie na całej długości będzie dobrze przylegać do szyby, co zapewni jego maksymalną wytrzymałość.

Gdyby szyba gięła się już przy zalaniu ~30 cm to natychmiast podziękowałbym za to akwarium.

Przy zalaniu połowy akwarium nie ma prawa być żadnych wygięć szyby, zwłaszcza 12 mm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy Cię to uspokoi, ale podam przykład z własnego szkiełka, 4 lata temu kupiłem akwa 120x50x50 profilowane z szyby 8mm , wzmocnienie zaokrąglane na przedniej szybie i wzmocnienie na tylnej. Podczas pierwszego zalewania poszedłem spać (zalewane ponad 12godz) i oczywiście nie zakręciłem wody. Co było rano to wszyscy wiedzą, ale to tylko woda. Po odlaniu wody ok 3cm zauważyłem że pękło tylne wzmocnienie dokładnie jak u Ciebie. Do tej pory zastanawiam się czy to wymienić :D. Jeżeli nie ma ubytku w szkle to dalej spełnia swoje zadanie. Także śpij spokojnie, ale sprawdź wpierw czy zakręciłeś wodę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, VDR napisał:

Jesli strzelilo wzmocnienie to znaczy sie ze nie wytrzymalo jakis napreżeń - rozumiem ze jak powstanie rysa na przedniej szybie na odcinku np. 2cm pod wzmocnieniem to producent rowniez stwierdzi ze gwarancja nadal nie obowiazuje bo akwarium jest szczelne tylko wode nalezy nalewac ponizej 3cm od wzmocnienia ? Olewackie podejscie do klienta.

Sorry, odeslalbym ten baniak na koszt producenta do naprawy jesli nie potrafi zalatwic tematu w postaci zaplaty za fakture od szklarza lokalnego, ktory wklei to wzmocnienie. Podejrzewam ze koszt wklejenia takiej uslugi nie przekroczylbym 20zl czy tam 50z (transport w jedna i w druga strone wyniesie pewnie wiecej).  Kupiles produkt i naprawa uszkodzenia lezy w zakresie sprzedawcy a nie kupujacego. 

To tak jakbym Ci wyslal kondensatory i kazal samemu sobie wylutowac uszkodzone np. na plycie glownej komputera.

Przy okazji kto jest tym producentem ?  Chciałbym wiedziec kogo unikać.

 

Dziś szklarz milczy. Wczoraj twierdził, że jest u lekarza no cóż być może zbieg okoliczności :) Szkło kupiłem w Terra Queen.

 

26 minut temu, Pawel_Q napisał:

Gdyby szyba gięła się już przy zalaniu ~30 cm to natychmiast podziękowałbym za to akwarium.

Przy zalaniu połowy akwarium nie ma prawa być żadnych wygięć szyby, zwłaszcza 12 mm.

Fakt przy zlaniu praktycznie do połowy nie ma ugięcia frontowego szkła. Przy pełnym zbiorniku na brzegach miałem wymiar zewnętrzny 60 cm a po środku 60,5 cm. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a z drugiej strony, masz baniak zalany. Zamów u lokalnego szklarza identyczne wzmocnienie, zrobi tymczasową spinkę i wklei wzmocnienie, za tydzień będziesz miał problem z głowy. Albo inaczej wywal wszystko z baniaka wyślij do sprzedającego (2-3 dni) zanim to naprawi (+2 tygodnie jak nie będzie bardzo złośliwy) potem odeśle (+1 tydzień bo kurier nie przyjechał) i jeszcze czarna wersja przyjdzie stłuczone (odpukać ale nie w szkło). Przepraszam ale ja jestem z tych co wolą naprawić i mieć spokój niż udowadniać komuś winę i miesiącami wojować, (to akwarium przychodziło do mnie dwa razy potłuczone(półtora miesiąca oczekiwania)a tylko jedna firma w polsce miała taki wymiar, za trzecim razem dopłaciłem za wysyłkę bezpośrednią i jestem prawie zadowolony)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, PAdam napisał:

a z drugiej strony, masz baniak zalany. Zamów u lokalnego szklarza identyczne wzmocnienie, zrobi tymczasową spinkę i wklei wzmocnienie, za tydzień będziesz miał problem z głowy. Albo inaczej wywal wszystko z baniaka wyślij do sprzedającego (2-3 dni) zanim to naprawi (+2 tygodnie jak nie będzie bardzo złośliwy) potem odeśle (+1 tydzień bo kurier nie przyjechał) i jeszcze czarna wersja przyjdzie stłuczone (odpukać ale nie w szkło). Przepraszam ale ja jestem z tych co wolą naprawić i mieć spokój niż udowadniać komuś winę i miesiącami wojować, (to akwarium przychodziło do mnie dwa razy potłuczone(półtora miesiąca oczekiwania)a tylko jedna firma w polsce miała taki wymiar, za trzecim razem dopłaciłem za wysyłkę bezpośrednią i jestem prawie zadowolony)

No i dzięki takiemu podejściu ów producent upewnia się w przekonaniu, że może olewać kupującego bo kupujący sobie sam to naprawi. Do kolejnych uszkodzeń podejdzie w ten sam sposób. Też olewałem - a teraz nie popuszczam. Przyszło by stłuczone ? Zażądałbym zwrotu gotówki i kupił gdzie indziej. Jak do tej pory jestem więcej niż zadowolony z dochodzenia swoich praw.

 

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tym to tak nie do końca, dogaduje rekompensatę za naprawę. Ja nie twierdzę żeby odpuścić, bo tak jak mówisz następny klient z takim podejściem według sprzedawcy powinien się cieszyć że wogóle jakieś śmieci dostał. Dokładniej mi chodzi o tą sprawę : czy lepiej naprawić to od ręki na miejscu czy bawić się w przesyłki wysyłki i czekanie tygodniami na rozwiązanie sprawy. W Jego przypadku to nie są rzeczy które poleżą miesiąc czy dwa w wiaderku po to tylko że łaskawca stwierdzi "już dobra to ja Panu to naprawię, niech będzie moja strata", jestem realistą co do zamówień na odległość, choć prawo jest bardziej regorystyczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.