Jump to content

katani

Klubowicz
 • Content Count

  3551
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by katani

 1. Ostatecznie mam spływ i rewizję 40mm, powrót 32mm. I bardzo sobie chwalę. 120x70x65h, komin wewnętrzny z ciemnego szkła 15x30, opaska wokół, 3 otwory:2 x 60mm + 45mm pod powrót. Dzisiaj szczepek na fungii naliczyłem już 5.
 2. Nie czekaj kilka miesięcy na wymianę lampy A cyjano i dino przyjdą i pójdą. Musi się nowa równowaga wytworzyć pod nowym światłem.
 3. Diody 3W mają 3 W tylko z nazwy. Diody są pewnie 700mA i zasilane prądem 3,6V. 3,6V * 0.7A = 2,52W 15 diod to 37,8W, przy założeniu, że świecą pełną mocą i nie są skręcone. To światło dobre do refugium 40x30cm Jaki masz sterownik do diod?
 4. Czyli trzeba patrzyć na światło po bokach. Z taką lampą nie podziałasz.
 5. Jeszcze jedno, na środku jest jakaśdruga biała lampa czy to tylko na zdjęciu tak wyszło?
 6. Moim zdaniem koralom doskwiera brak światła. Masz 15 diod, czyli jakieś 35 W światła na ponad 100 litrów wody.
 7. Też muszę przyciąć zoaski pink zppery bo mi się zbliżają dy cyphastrei. I zastanawiam się, jeśli dwie odmiany się zetkną, to czy zaczną się przerastać, czy będą trzymać się frontu?
 8. Moim zdaniem lipa, bo to powinno mierzyć 0-50 a nie 0-5. Imo świadomość, że test saliferta się nie zabarwia, lub zabarwia minimalnie jest wystarczająca. A czy to jest 1, 1,5, czy 3 nie ma znaczenia. Jeśli taki będzie docelowy zakres to ja sobie podaruję.
 9. Dla mnie z hankami sprawa jest prosta. Jestem daltonistą i czasem mam problem, żeby odczytać wyniki ze skali kolorów. muszę wołać zonę. Dlatego nie robię prawie testów na Ca i Mg w domu. Raz na miesiąc i używam do tego oczu żony. NO3 saliferta barwi się tak, że widzę różnice. Ale PO4 i KH się nie bawię, parę stówek, pewny wynik i kilka minut na zrobienie testów. Bajka. Jeśli No3 wyjdzie i będzie w podobnej cenie co pozostałe, to nawet sekundę się nie będę zastanawiać.
 10. Moim zdaniem wszystko zalezy od tego, jak chcesz skałę ustawić, bardziej skomplikowanych struktur nie kleiłbym na super glue bo się z czasem rozpadną.
 11. Ja mam 2 hanki - 713 na fosforany i 755 na KH. Obie polecam, są dokładne i powtarzalne. Ja nalewam 3 fiolki, jedna jako kontrola, do 1 odczynnik PO4 do drugiej KH. Cały pomiar zajmuje niecałe 10 minut.
 12. Tester jak wysoko masz lampy nad wodą? Jak są np. na 50% to też są takie ultra głośne? Jeszcze jedno pytanko może. Czy można nimi bezpośrednio sterować z telefonu, czy trzeba jakieś dodatkowe urządzenie do tego?
 13. Fajnie zarasta. Podoba mi si twoja turbinaria.
 14. Sól i bakterie dobierz takie, na jakich będziesz chciał ciągnąć, Ale tak jak sith napisał, potem się i tak zmienia.
 15. Właśnie to mnie ciekawiło. Czy zlałeś wodę, odkażałeś szkło i robiłeś pełen reset z wymianą wody i skały włącznie. Tak w ogóle to super, że dzielisz się doświadczeniem. Wiele osób w czasie dołka znika a wiedzę zachowuje dla siebie. Życzęszybkiego powrotu SPSów. Na pewno będzie moc. Fajnie by było, gdybyś nie skąpił opisów powrotu na właściwe tory. Nie boisz się, że robale przeżyją w skale?
 16. katani

  pokolec do 250l

  Wszystkie, lub prawie wszystkie pokolce z rodzaju ctenochaetus będą ganiać ślizgi i ślizgopodobne (np. babki). Ale raczej mają w 4 literach całą resztę (oprócz pokolców rzecz jasna). Bardzo dziwne, że atakował chrysusa, a jeszcze dziwniejsze, że garbika.
 17. Jacek robiłeś pełen reset? Szkoda, piękne akwarium było i takie kolonie nie rosną w chwilę.
 18. Parametry w akwarium masz w zasadzie książkowe. Lekko podbić KH i dawkować jod. Coś złego ci się dzieje w zbiorniku czy test zrobiłeś od tak, żeby wiedzieć? Poziom aluminium jest pewnie w granicach błędu pomiarowego, tak samo cyny. Ja bym się tym nie przejmował. Krzem jest ważnym pierwiastkiem, też się nim nie przejmuj. W jaki sposób od krzemu mają rosnąć fosforany? Skąd ci przyszedł pomysł pozbywania się cynku z akwarium? Cynk i krzem nie bez powodu są w zakładce "micronutrients" - mikroelementy (w domyśle dobre i potrzebne składniki wody). Jod podbij jakiś preparatem do podnoszenia poziomu jodu, lub płynem lugola z apteki.
 19. Ant czy non photo będą rosły w dobrym oświetleniu? Czy światło im przeszkadza jakoś?
 20. Ja wg ostatniego ICP też mam 38. W czerwcu było 36. Teraz bardzo powoli zbijam - mniej nieco solę wodę do podmian.
 21. Wygląda na to, że mam dwie małe szczepki wyrastające.
 22. Polać mu bo dobrze gada. Dobra babka nie jest zła. Rozgwiazda słabo kopie w porównaniu o babek. Udmulaczem nie wszędzie się sięgnie.
 23. No to tu mam diametralnie inne zdanie na ten temat. I nie ma takich argumentów, żebyś mnie przekonał, że jestem w błędzie. To zdanie przeczy poprzedniemu. Bakterie = pokarm dla korali, głównie SPS. Im więcej bakterii, tym szybsze procesy biochemiczne, tym więcej rozkładanego detrytusu, tym szybsza mineralizacja materii organicznej, tym więcej pokarmu dla korali. Mi przy metodach biologicznych bez odpieniacza właśnie bardzo zależy na dobrostanie bakterii, bo one działają za mnie na korzyść życia w akwarium. Po co dajesz pożywkę? Żeby zbić NO3 i PO4. Dlaczego? Bo przy niższym korale świętują. Jak to robisz? Uzupełniasz to, częgo brakuje bakteriom w zbiorniku - mają dużo NO3 i PO4 a brakuje im węgla. Więc dajesz pożywkę = łatwo przyswajalne źródło węgla. Bakterie szybko rosną, szybko się dzielą, pobierają z wody NO3 i PO4. Parametry spadają, korale mają w bród żarcia.
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.