Jump to content

katani

Szlachta Morska
 • Content Count

  5029
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by katani

 1. Ładna ta acropora na ostatnim zdjęciu. Gorgonie też mi się podobają, ale przy mojej cyrkulacji by za bardzo fruwały.
 2. testy: NO3 - 5, stabilnie PO4 było 0.16, nie zrobiłem dzisiaj, do tego przeprowadziłem demolkę w akwarium. KH... salifert 8.0, stabilnie, Ca 390, stabilnie pH, powyżej 8.0. temperatura, 24-26. zasolenie 34. Powiedzcie, czym pokleić skałę pod wodą. W czasie wycinki blastomussy merletti z filaru prawego przedniego tak operowałem kleszczami, że aż się filar urwał. musze go czymś przykleić do reszty skały. Blastomussa trafi na tylny prawy filar. Niezła demolka wyszła przy tym. Żeby acry miały taki twardy szkielet, to by się ich nie dało ciąć.
 3. Jak masz taką możliwość, to zdecydowanie bym tak zrobił, jeśli filtr miałby być cały czas pod ciśnieniem. Problem w tym, że jak RO będzie się lała, i potem rewizją do kanalizacji to spadnie zasolenie i wszystko w kibel. Ale mieszkania przynajmniej nie zalejesz. Moim zdaniem lepiej mieć duży zbiornik na dolewkę, taki, żeby wystarczył na urlop, ale na tyle duży, żeby cała zawartość się zmieściła w obiegu (sumpie). Ja mam u siebie dolewkę 50l, sump to przyjmie nawet przy zatrzymanym obiegu. Ale nie starczy na 2 tygodnie urlopu. Zazwyczaj wtedy proszę kogoś, żeby przyszedł odkręcił i później po kilku godzinach zakręcił filtr.
 4. W zeszłym tygodniu zalałem podłogę. Całe szczęście syn w środku nocy wstał do toalety i zobaczył że przedpokój pływa. Obeszło siębez strat. Zabezpieczenie zawór 4drożny i pływak. Pływak pękł po 5 latach i RO lała się z szafki na podłogę. Wolę nie wiedzieć, co by było, jakby to się stało bezpośrednio do zbiornika i na wakacjach. W akwarium by był cmentarz i jeszcze pozalewani sąsiedzi + mieszkanie do remontu. Normalnie zawsze włączam filtr, nalewam dolewkę do pełna i zakręcam zawór. Tym razem zapomniałem i zostawiłem. Nie ma 100% zabezpieczeń. To nie kwestia statystyki, czy szczęścia. To kwestia czasu.
 5. To z Euphylią to coś niesamowitego - jeśli to rzeczywiście jaja. Fungie tak się rozmnażają. Ale to wiesz Moja od ciebie z 2 cm już ma prawie 5 od maja.
 6. katani

  Wapno sodowane

  Marek w RO z reguły jest kwaśna, bo CO2 jest w powietrzu i dobrze rozpuszcza się w wodzie. A w wodzie RO nie ma nic co by równoważyło kwaśny węglan powstający z CO2.
 7. Ja mam refugium. Bez tego u mnie PO4 rośnie. Ale samym refugium nie jestem w stanie sprowadzić do np 0.05 mimo podawania VSV.
 8. Ogólnie jest tak, że ryby które potrafią się zawzięcie zwalczać, robią to przy małych ilościach. Jak wpuścisz 4 chromisy, to agresja rozkłada się na 4. 3 zamęczą czwartego, potem zostaną dwa jako parka. Jak będziesz miał kilkanaście, to agresywny osobnik gania kilka sztuk i się nie zamęczy. To samo wszystkie chrysiptery. Jedna w akwarium może ganiać inne rybki. Dwie - to przepis na zgon jednej z dwóch. Ale jak masz bardzo duże akwarium (patrz @Beti ), to możesz wpuścić 10 sztuk, będą się przeganiać, ale każda zajmie kawałek skały i będzie spokój. Lepiej zrobić stadko 10 sztuk jednego gatunku, niż 3 stada różnych po 3-4. Wtedy ryby zachowują się naturalnie i pływają w toni. 3 małe stadka i wszystkie ryby mogą siedzieć w skale, o ile w naturze nie tworzą wspólnych stad. Na przykład w naturze Chromis dimidata pływa razem z Pseudanthias squamipinnis, Jest spora szansa, że w akwarium też będą pływać razem. Natomiast dimidata też trzeba minimum kilkanaście sztuk bo są w stosunku do siebie agresywne.
 9. zamiast hexy przemyśl chrysusa albo iridisa.
 10. Ty serio chcesz wrzucić 50 ryb do akwarium 700l brutto?
 11. Twoje akwarium jest świeże dosyć, niech zarośnie dobrze rurówkami, ślimakami, wężowidła, wieloszczety, miliony malutkich zwierzątek i każde je i się wypróżnia.
 12. Ile masz ryb, czym i ile karmisz?
 13. Jak raz widziałeś u siebie w zbiorniku, jak wyglądają akropory przy niskim PO4, to nie chcesz ich już oglądać przy wysokim. To tak, jakby ktoś ci zabrał ulubiony kufel do piwa, i kazał pić z puszki.
 14. katani

  Najlepsze bakterie

  Dokładnie tak, jak napisał aquaman. Zmknąć obieg, odsysać wodęz jednej komory z syfem, uzupełnić świeżą solanką, i tak komora po komorze.
 15. Temat u mnie na pierwszym miejscu obecnie i mam podobny dylemat. Nawet miałem założyć nowy temat i poddać pod dyskusję drogę do niskiego PO4. Tzn. nie mam dylematu czy zbijać. To na pewno chcę zbijać. Pytanie jak. Zastanawiam się nad lekkim przemodelowaniem filtracji. Jakiś czas temu zlikwidowałem refugium, ale PO4 poszło jeszcze do góry, więc znów świecę. PO4 utrzymuje mi się w okolicach 0.2-0.3. Już się piasku pozbyłem w tym celu, ale niewiele to dało. Zastanawiam się nad GFO, zeovitem, peletami, nie wiem co jeszcze można zrobić. Pytanie, czy GFO musi być w osobnym filtrze, czy jakiś worek wystarczy (tak jak węgiel). Chciałbym zbić u siebie w okolice 0.05. Lanie VSV działa, muszę do tego lać NO3 cały czas. Ale to nie zbija aż tak nisko, jakbym chciał.
 16. Ciekaw jestem, jaka będzie żywotność świetlówek bez chłodzenia.
 17. katani

  Ktoś obgryza ogony!

  Jak miałbym obstawiać, to albo błazenki albo kraba. Może głoduje i bierze się za mięso ? Ewentualnie masz kraba dzikusa przytarganego przypadkiem, lub jakiświeloszczet z agresywnego gatunku, ale tutaj raczej znikałyby ryby.
 18. katani

  Wapno sodowane

  NaOH ja daję g na litr. jednomolowy roztwór to 43g/l. Nie wiem ile na maxa można wymieszać... Ale w przypadku tego preparatu zalecam ostrożność. Ja do mieszania używam suchych rąk, ale kiedyś rozlał mi się roztwór, przy ścieraniu z parkietu nie użyłem rękawic i poparzyłem rękę do II / III stopnia
 19. Jest niedziela, są testy: NO3 - 5, wzrost z 0, trochę polałem za dużo PO4 0.16, spadek z 0.21 KH... salifert 8.0, stabilnie, Ca 390, stabilnie pH, powyżej 8.0. Od dzisiaj do wiosny leci czysty NaOH jako bufor KH i pH w ballingu. temperatura, 24-26. zasolenie 34. Wczoraj przy okazji wizyty w CoralHouse zakupiłem żółtą gonioporę. Na razie po traktowaniu dipem jest zamknięta, ale jak się otworzy, to wrzucę zdjęcia. Dzisiaj coś dla koneserów LPS: No dobra, jedna fotka acropor... Ze zmian w akwarium. Zamierzam pozbyć się euphylii i caulastrei i w to miejsce pójdą patyki. Z prawej strony blastomussa merletti zostanie usunięta ze skałki z przodu i trafi na filar z tyłu po prawej stronie. Na jej miejsce będą przesadzone blastomussy wellsi, które teraz są przez B. merletti parzone i ograniczany jest ich wzrost.
 20. bardzo ładne, estetyczne akwarium.
 21. katani

  Najlepsze bakterie

  Ten wynik jest nieprawdopodobny.
 22. Tak, mogą zjadać, drażnić korale.
 23. Super to wygląda. Zazdroszczę i gratuluję.
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.