-
Content Count
1121 -
Joined
-
Last visited
Content Type
Profiles
Forums
Gallery
Calendar
Blogs
Articles
Member Map
Store
Everything posted by Sagerrak1
-
A może chce wyłapać glony ścierane z szyby? Ja ścieram ostrzem, to ogromna desjardini pływa za czyścikiem jak szalona i zjada glony
-
Z węglem są zwolennicy, niech oni peany pochwalne śpiewają. Dla mnie bywa użyteczny w trochę innych celach. W tym celu ma swoje wady. Ale na ten temat akurat to nie chce prowadzić polemiki. UV w akwarium działają w pewnym, niepoliczalnym stopniu. Ba pewnie nawet korzystnie w wielu przypadkach. Ja wolę natomiast metody, które są jakkolwiek mierzalne i policzalne. A zawodowo to mają tak dużo punktów krytycznych, które obniżają skuteczność, a są jednocześnie charakterystycznymi cechami akwarium że szkoda mi kręgosłupa na montowanie UV. Osobiście UV użyłbym chyba tylko w przypadku zakwitu lub bruzdnic, które w ciemności przechodzą w pływki Oby fora wróciły do łask. Toż to jest większe i bogatsze w treści niż najdłuższe książki
-
Dzięki za konkrety Starymi poczciwymi uv-kami zajmuje się trochę zawodowo w wiekszej skali, dlatego UV nie mam :). Moim celem nie jest wybijanie bakterii czy bruzdnic a rozkład organiki w celu pozbawienia wody koloru, mętności i niwelacji zapachu. Tego UV nie zrobi, a ozon na poziomie dezynfekcyjnym zabiłby wszystko w akwarium. Bezpieczeństwo należy rozpatrywać na kilku poziomach. Bezpieczeństwo dla ludzi - IMO te dawki, akceptowalne w akwarium, nie stanowią zagrożenia. Bezpieczeństwo dla akwarium - owszem powinien być to reaktor lub odpieniacz gdzie niewiele ozonu wchodzi do obiegu. To ze względu na ewentualne lokalne duże stężenie ozonu. Do tego pomiar potencjału redox, najlepiej na 2 poziomach bo to śmieszny i podatny na błędy pomiar (tak samo jak pH). A tak BTW to z ryzyka zdaję sobie sprawę. Gdybym nie podejmował ryzyka kilka razy to nie miałbym fajnego akwarium. Na NaOH też każdy się pukał w głowę jak zaczynałem jako jeden z niewielu na forum. Ozon w tej kwestii jest jednak znany od lat, tylko niszowy. A, że fora umierają na korzyść chwilowych beznadziejnych postów na tablicach FB to niewiele osób się tym dzieli.
-
Tradycyjnie FTS pH 8,0 dKH 8,3 Ca 410 Mg 1320 NO3 5 PO4 0,06 Filtracja ponownie sobie radzi zatem do łask wrócił karmnik i wreszcie rybony dostaną śniadanie z granulek i płatków: Trochę juz porosło, a że plag nie ma to wziąłem się za robienie dzieci. Bernardopora ( goniopora minor) już się ładnie goją: Skoro nie ma problemów to sam ich poszukam. Dołożyłem do układu tani chiński ozonator. 120mg/h w teorii. Ozon podaję 2x dziennie po 10 min. Kamieniem przed wlot pompy odpieniacza. Część wciąga odpieniacz, część leci dalej obiegiem na watę. Nie wiem czy to nie zbieg okolicznosci ale po 4 dziesięciominutowych cyklach woda z podmiany byla zdecydowanie mniej żółta niz kiedykolwiek do tej pory. Oczywiscie pomiaru ORP nie ma, bo chcialbym mierzyć, ale nie byle czym. A "niebyleco" kosztuje za duzo. Czy ozon w takiej dawce moze byc az tak skuteczny ? Co myslicie o takim sposobie? I tradycyjnie tez spamik:
-
Jakbyście chcieli podnieść PO4 to mam ze 2 kg szkieletów oczyszczonych z tkanki tyle o ile . Ciekawe czy ktoś jeszcze używa własnego gruzu koralowego jako zasypu do reaktora.
-
Bo żeby docierać do takich informacji i to rzetelnych to należy szukać w publikacjach. Niestety mechanizm google lubi karmić masy łatwoprzyswajalnymi clickbaitami albo treściami marketingowymi, bo tak się kasę robi. Wystarczy poszukać haseł kluczowych na pubmed czy ncbi i znajdziesz sporo odpowiedzi. Moim zdaniem to nie człowiek obrastający tłuszczem, jak koral rosnie szybko to ma perfekcyjne warunki. Wszak potrafią się na pierdnięcie motyla obrazić
-
No czym innym jest sztuczne odbudowywanie rafy po okresie bielenia, gdzie wszystko odeszło od normalnego porządku rzeczy. Czym innym jest też normalny wzrost. Pierwszy z brzegu artykuł naukowy: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7020822/ Przyrosty acropor ponad 30cm rocznie . Kto ma takie wyniki w akwarium ? Trzeba też uwzględnić ze dynamika wzrostu dużej kolonii jest większa, bo całą tkanka dzieli się tym co złapie .
-
Bardzo ładne zdjęcia robisz. Ten ostatni koral to favia czy goniastrea ?
-
Nie wiem czy nie zaszło nieporozumienie. Acropora to główny budulec raf, jedne z najszybciej budujących ogromne kolonie. Wg danych naukowych, których cytować czy szukać nie mam teraz czasu ( google : acropora growth rate) to przyrosty owszem 0.5-2cm ale na MIESIĄC nie na rok i mogę się zakladać o to. Szczerze, te wszystkie "boostery" to tylko drobna namiastka boosterów z oceanu. Nie sądzę by w akwariach generalnie przyrosty były większe niż w naturze... ale to już tylko opinia.
-
Trochę pocieszacie, bo na moje oko jak na 4 miesiące to lipa z przyrostami. Albo mi się wydaje, albo za dużo oczekuje. Co leję? Balling : NaOH jako KH , Ati essentials Plus tylko #2 butelka Z metali: 1.Żelazo 1kropla na 2dni albo jak się przypomni 2. Mangan dla goniopor 3. Red sea colors c niewiele raz na jakiś czas co by uzupełnić pozostałe Z niemetali: - AF component C - fluor i jod - ati nutrition C jako pożywka Aminokwasy i witaminy rotuję różne w dawce może 1/5 zalecana Easyreefs easybooster dla mikrofauny, choć akurat się skończyło a budżet na zakupy się wyczerpał w tym miesiącu... zobaczymy jak będzie bez.
-
Porównanie wzrostu w niecałe 4 miesiące: 25 maj: 17 września: Ciekaw jestem szczerych opinii biorąc pod uwagę że w maju startowałem z resztek problemów RTN / STN
-
Kronikarstwo, ale chciałbym wiedziec: jakie LPS traciły tkankę