Jump to content

Sagerrak1

Klubowicz
 • Content Count

  1121
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Sagerrak1

 1. A może chce wyłapać glony ścierane z szyby? Ja ścieram ostrzem, to ogromna desjardini pływa za czyścikiem jak szalona i zjada glony
 2. Z węglem są zwolennicy, niech oni peany pochwalne śpiewają. Dla mnie bywa użyteczny w trochę innych celach. W tym celu ma swoje wady. Ale na ten temat akurat to nie chce prowadzić polemiki. UV w akwarium działają w pewnym, niepoliczalnym stopniu. Ba pewnie nawet korzystnie w wielu przypadkach. Ja wolę natomiast metody, które są jakkolwiek mierzalne i policzalne. A zawodowo to mają tak dużo punktów krytycznych, które obniżają skuteczność, a są jednocześnie charakterystycznymi cechami akwarium że szkoda mi kręgosłupa na montowanie UV. Osobiście UV użyłbym chyba tylko w przypadku zakwitu lub bruzdnic, które w ciemności przechodzą w pływki Oby fora wróciły do łask. Toż to jest większe i bogatsze w treści niż najdłuższe książki
 3. Dzięki za konkrety Starymi poczciwymi uv-kami zajmuje się trochę zawodowo w wiekszej skali, dlatego UV nie mam :). Moim celem nie jest wybijanie bakterii czy bruzdnic a rozkład organiki w celu pozbawienia wody koloru, mętności i niwelacji zapachu. Tego UV nie zrobi, a ozon na poziomie dezynfekcyjnym zabiłby wszystko w akwarium. Bezpieczeństwo należy rozpatrywać na kilku poziomach. Bezpieczeństwo dla ludzi - IMO te dawki, akceptowalne w akwarium, nie stanowią zagrożenia. Bezpieczeństwo dla akwarium - owszem powinien być to reaktor lub odpieniacz gdzie niewiele ozonu wchodzi do obiegu. To ze względu na ewentualne lokalne duże stężenie ozonu. Do tego pomiar potencjału redox, najlepiej na 2 poziomach bo to śmieszny i podatny na błędy pomiar (tak samo jak pH). A tak BTW to z ryzyka zdaję sobie sprawę. Gdybym nie podejmował ryzyka kilka razy to nie miałbym fajnego akwarium. Na NaOH też każdy się pukał w głowę jak zaczynałem jako jeden z niewielu na forum. Ozon w tej kwestii jest jednak znany od lat, tylko niszowy. A, że fora umierają na korzyść chwilowych beznadziejnych postów na tablicach FB to niewiele osób się tym dzieli.
 4. Tradycyjnie FTS pH 8,0 dKH 8,3 Ca 410 Mg 1320 NO3 5 PO4 0,06 Filtracja ponownie sobie radzi zatem do łask wrócił karmnik i wreszcie rybony dostaną śniadanie z granulek i płatków: Trochę juz porosło, a że plag nie ma to wziąłem się za robienie dzieci. Bernardopora ( goniopora minor) już się ładnie goją: Skoro nie ma problemów to sam ich poszukam. Dołożyłem do układu tani chiński ozonator. 120mg/h w teorii. Ozon podaję 2x dziennie po 10 min. Kamieniem przed wlot pompy odpieniacza. Część wciąga odpieniacz, część leci dalej obiegiem na watę. Nie wiem czy to nie zbieg okolicznosci ale po 4 dziesięciominutowych cyklach woda z podmiany byla zdecydowanie mniej żółta niz kiedykolwiek do tej pory. Oczywiscie pomiaru ORP nie ma, bo chcialbym mierzyć, ale nie byle czym. A "niebyleco" kosztuje za duzo. Czy ozon w takiej dawce moze byc az tak skuteczny ? Co myslicie o takim sposobie? I tradycyjnie tez spamik:
 5. Jakbyście chcieli podnieść PO4 to mam ze 2 kg szkieletów oczyszczonych z tkanki tyle o ile . Ciekawe czy ktoś jeszcze używa własnego gruzu koralowego jako zasypu do reaktora.
 6. Bo żeby docierać do takich informacji i to rzetelnych to należy szukać w publikacjach. Niestety mechanizm google lubi karmić masy łatwoprzyswajalnymi clickbaitami albo treściami marketingowymi, bo tak się kasę robi. Wystarczy poszukać haseł kluczowych na pubmed czy ncbi i znajdziesz sporo odpowiedzi. Moim zdaniem to nie człowiek obrastający tłuszczem, jak koral rosnie szybko to ma perfekcyjne warunki. Wszak potrafią się na pierdnięcie motyla obrazić
 7. No czym innym jest sztuczne odbudowywanie rafy po okresie bielenia, gdzie wszystko odeszło od normalnego porządku rzeczy. Czym innym jest też normalny wzrost. Pierwszy z brzegu artykuł naukowy: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7020822/ Przyrosty acropor ponad 30cm rocznie . Kto ma takie wyniki w akwarium ? Trzeba też uwzględnić ze dynamika wzrostu dużej kolonii jest większa, bo całą tkanka dzieli się tym co złapie .
 8. Bardzo ładne zdjęcia robisz. Ten ostatni koral to favia czy goniastrea ?
 9. Nie wiem czy nie zaszło nieporozumienie. Acropora to główny budulec raf, jedne z najszybciej budujących ogromne kolonie. Wg danych naukowych, których cytować czy szukać nie mam teraz czasu ( google : acropora growth rate) to przyrosty owszem 0.5-2cm ale na MIESIĄC nie na rok i mogę się zakladać o to. Szczerze, te wszystkie "boostery" to tylko drobna namiastka boosterów z oceanu. Nie sądzę by w akwariach generalnie przyrosty były większe niż w naturze... ale to już tylko opinia.
 10. Trochę pocieszacie, bo na moje oko jak na 4 miesiące to lipa z przyrostami. Albo mi się wydaje, albo za dużo oczekuje. Co leję? Balling : NaOH jako KH , Ati essentials Plus tylko #2 butelka Z metali: 1.Żelazo 1kropla na 2dni albo jak się przypomni 2. Mangan dla goniopor 3. Red sea colors c niewiele raz na jakiś czas co by uzupełnić pozostałe Z niemetali: - AF component C - fluor i jod - ati nutrition C jako pożywka Aminokwasy i witaminy rotuję różne w dawce może 1/5 zalecana Easyreefs easybooster dla mikrofauny, choć akurat się skończyło a budżet na zakupy się wyczerpał w tym miesiącu... zobaczymy jak będzie bez.
 11. Porównanie wzrostu w niecałe 4 miesiące: 25 maj: 17 września: Ciekaw jestem szczerych opinii biorąc pod uwagę że w maju startowałem z resztek problemów RTN / STN
 12. Kronikarstwo, ale chciałbym wiedziec: jakie LPS traciły tkankę
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.