Jump to content

SHARK_2

Klubowicz
 • Content Count

  38
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by SHARK_2

 1. Polecam https://az-led.pl
 2. [mention]dale [/mention] jeśli to nie tajemnica to jak wyeliminowałeś zakłócenia?
 3. [mention]klocek1973 [/mention] wielkie dzięki za info.
 4. A zdradzisz gdzie dorwałeś taki mechanizm?
 5. [mention]Felix [/mention] ale jak popatrzysz na wyłączonej lampie to wszystkie ledy w soczewce wyglądają „dobrze” a na zdjęciu [mention]Szarmon [/mention] ten led wygląda na uszkodzony.
 6. Może i jest tam dioda UV ale ta Twoja wygląda co najmniej dziwnie.
 7. No to patrząc na to: Wygląda podobnie.
 8. Może to Ci coś pomoże: https://reefbuilders.com/2018/11/13/kessil-a360x-review/ Ale z tego co patrzę to ta Twoja wygląda troszkę inaczej. Pytanie też którą dokładnie wersję posiadasz.
 9. Testy kupione jak i zgodnie z sugestią [mention]Darek85 [/mention] ślimaki. NO3 przed wpuszczeniem ślimaków wynosiło 0. Ślimaki ostatecznie kupiłem 2 bo wszędzie pisało, że minimalnie powinny mieć 40l zbiornik i nie chciałem przesadzić. Fajnie przekopały większość piasku. Niesamowicie też są czułe na jedzenie, jak tylko wrzucę kilka granulek to po chwili wychodzą z piasku i zasuwają w ich stronę.
 10. [mention]dale [/mention] sama kontrola pH nie jest problemem. Sam kontroluję pH w akwarium słodkim używając do tego modułu DFRobot https://www.dfrobot.com/product-1110.html tylko ja to zrobiłem na OrangePi (klon raspberry pi) i python’ie. Do „prezentacji” i sterowania przekaźnikami On/Off, światła (PWM)), sterowanie temperaturą itp. używam domoticz’a, tak już ze 2 lata.
 11. Możliwe, że było to też związane z moim rozmieszczeniem komór bo jak chciałem zrobić sump’a z akwarium 240l które mam.
 12. Będą w Acroporze w Warszawie rozmawiałem o sumpie z panem Łukaszem i doradził mi zrobienie oddzielnego zbiornika na dolewkę (też wcześniej myślałem o komorze w sumpie). Argumentował to tak, że w chwili kiedy będzie się taka komora opróżniała to będzie się w niej robiło „pudło rezonansowe” i będzie hałas (pompa, odpieniacz, drgania itp.). Dodatkowo robiąc oddzielny zbiornik, nawet o tych samych wymiarach podstawy zawsze może być wyższy niż sump przez co zwiększysz jego pojemność.
 13. SHARK_2

  Borsuk Pomocy!

  Kiedyś słyszałem o metodzie wyjęcia takiego agresora ze zbiornika na 1-2 dni i ponownym wpuszczeniu (ale to dotyczyło ryb słodkowodnych no i trzeba mieć warunki aby to zrobić).
 14. Ja bym zrobił środkową nogę demontowalną (sam u siebie tak będę robił). Dzięki temu w razie w masz dobry dostęp do całej szafki. A jeśli drzwiczki mają być na zawiasy to zewnętrzne słupki od frontu muszą być cofnięte o ok 7cm. No i szczerze mówiąc chyba bym nie robił mieszanego stelaża. Albo całość ze stali i spawana albo z aluminium i skręcana (tak przynajmniej ja robię).
 15. Tak, dają jakiś podkład po obwodzie aby szkło nie stało bezpośrednio na ramie i tyle. Często nie mają nawet poprzecznych podpór, ale z racji, że tu na dnie będzie skała i jakieś „punktowe” obciążenia to bez poprzecznych trochę ryzyko. Kolejna opcja to sklejka szkutnicza jako blat a boki i tak zrobisz z „czegoś” więc mogą ją spokojnie „przykryć” i nie będzie jej widać.
 16. Zawsze możesz dać więcej poprzecznych wzmocnień w górnym stelażu i nie dawać blatu wcale tak jak to jest w regałach w sklepach akwarystycznych.
 17. Dzięki wielkie za podpowiedź jutro kupując testy na NO3 zobaczę też czy będą Nassariusy.
 18. Tego akurat nie wiem. Jutro kupię test na NO3 i sprawdzę.
 19. Hej, co do czyszczenia to w zasadzie są to 2 punkty o powierzchni oni 3x3 cm i w tych miejscach posiłkuje się starą kartą kredytową (idealna skrobaczka) reszta czyścikiem Tunze Care Magnet Nano. A podpowiesz co konkretnie by było dobre na początek? Jaki konkretnie ślimak czy krewetka? Co do wpuszczania korali to nic na szybko robić nie będę (trenuję cierpliwość co by przy docelowym baniaku nie szaleć). Podawałem mrożonego solowca ale nie wiem czy nie za mało.
 20. Witam wszystkich. Szykując się do odpalenia dużej solniczki (część gratów już mam, właśnie jestem w trakcie robienia stelaża), 05.03.2021 postanowiłem zacząć kręcić wodą i moczyć łapska w solance, wykorzystując to co już mam „na półce”. Taki mały poligon doświadczalny. Sprzęt: Zbiornik: Kostka 35l Aquael Filtracja: Kaskada Aquael FZN2 Media filtracyjne: W dużej komorze 0,5l Matrix’a, w małej obecnie wata docelowo pewnie pokruszona skała Oświetlenie: Kelo Led AO100S + WiFi Poziom wody + dolewka: Aqua-Trend Levelautomatic Eye (trafił się gratis do sprzętu kupionego pod duży zbiornik) Grzałka:HaPet 50W Szafka: Cinek Aqua Design Sól: Colombo Pro Reef Salt (za namową Pana Krzysztofa Tryca z AQUA-MOR - polecam odwiedzić, mały punkcik ale bardzo przyjemny) Bakterie: Colombo Bacto Start (j.w.) Skała: Macro Rocks (Sklep ROGATEK) Żywy piach Natures Ocean Nie pozostaje nic innego jak pokazać co z tego wyszło (mnie się podoba), jakość zdjęcia słaba bo nie umiem ich robić: Zaraz po zalaniu : Teraz wygląda tak: Start odbył się na żywym piasku, suchej skale oraz "żywej" wodzie z AQUA-MOR. Od samego początku lałem tylko bakterie tak jak zaleca producent + automatyczne uzupełnianie wody. Od startu dodałem też ze 3-4 razy Seachem Stability w dawcę zalecanej do tego litrażu. Dzisiaj zrobiłem testy i wygląda to następująco: Parametry 03.05.2021: Zasolenie - 1.026 NH3 - <0.15 (Salifert) NO2 - 0 (Salifert) Ca - 620 (AF) Mg - 1530 (AF) KH - 6.4 (AF) Z tego co wiem to ma zdecydowanie za dużo Ca oraz Mg i tu nasuwa się pytanie czy to już czas na zrobienie podmianki (ok 3l) na świeżą solankę? Jak widać na zdjęciu na szybach (oraz jedna "nitka") jest film bakteryjny (a przynajmniej tak mi się wydaje, że to on). Na piasku ogniska z brązowawym nalotem (okrzemki / dino)? Od uruchomienia zaraz miną 2 miesiące i zastanawiam się co dalej. Czy to już czas na wprowadzenie jakiegoś "pierwszego" życia? W końcu te bakterie też powinny dostawiać coś do "jedzenia". Będę ogromnie wdzięczny za wszelkie podpowiedzi, czy konstruktywną krytykę (dzięki niej wiele się można nauczyć). Pozdrawiam Borys.
 21. Zerknij tu: https://erumaqua.pl/rury-przewody/elastyczny-waz-pvc-u-40-mm.html
 22. SHARK_2

  Aquascaping

  Mnie to wygląda na CX5 zasypane po wierzchu rozkruszoną na proszek skałą - ale mogę się mylić
 23. Kolega pewnie ma MDC-8000 albo nowszy odpowiednik MDP-8000
 24. Jeśli chodzi o bardzo cichą pompę to zdecydowanie polecam (sam posiadam 2szt.): https://www.clarias.pl/aqualighter-apump-mini-najcichsza-pompka-napowietrzajaca-p-47596.html Lub mocniejsza wersja: https://www.clarias.pl/aqualighter-apump-maxi-najcichsza-2-wyjsciowa-pompa-do-200l-p-7502.html
 25. A nie jest ta lampa trochę za nisko? Tak przynajmniej na zdjeciu wyglada.
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.