Jump to content

twistman

Klubowicz
 • Content count

  1094
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Imię
  Krzysiek
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Lublin
 • Zainteresowania
  Akwa, Motocross i kilka innych :-)
 • Akwarium
  800 L SPS+, 480 L Miękkie

Recent Profile Visitors

3412 profile views
 1. aktualizacja. PS. Zestaw nieco zaczyna przeszkadzać mi w biurze :-) Jeżeli masz jakieś propozycje - dzwoń smiało !
 2. Klika rzeczy znalazło nowych właścicieli, na kilka innych - nowe ceny. Zapraszam.
 3. twistman

  Reaktor wapnia, czyszczenie i konserwacja

  tak, zlewam naddatek znad zasypu aby latwo wyciagalo mi sie reaktor bez chlapania po podłodze... Zasada działania reaktora jest stałe podawanie rozpuszczonego wsadu i jest to rozłożone w czasie. Zlanie takiej ilości "zupy" z reaktora do obiegu ok 800 l nie stanowi zadnego problemu i nie jest to rownoznaczne z wlaniem takiej samej ilosci kH czy Ca np z Ballinga...
 4. twistman

  Reaktor wapnia, czyszczenie i konserwacja

  No, i to jest akwarystyka morska. Szanuje.
 5. twistman

  Reaktor wapnia, czyszczenie i konserwacja

  Fox no co Ty ? W Gold Coast nie znacie tej zasady? :-)
 6. twistman

  Reaktor wapnia, czyszczenie i konserwacja

  U siebie robię to tak: - wyjmujemy i myjemy (ja zlewam zupę z reaktora do akwa) - wkładamy sprzęt spowrotem do akwa - dosypujemy zasp (przed włożeniem tego nie robię bo jest ciężki) - skręcam całość (oprócz najwyżej położonego zaworu sondy - przez nią odpowietrzam) - uruchamiam bypas zasilającuy rektor wodą akwariową - poziom się podnośi wypychając powietrze poprzez zawór sondy) - kiedy woda leci przez zawór znaczy to że reaktor jest w dużej mierze już odpowietrzony - zakręcam sondę w porcie uszczelniając tym samym cały układ (zawsze znajdzie się trochę poiwietrza w rurach lub głowicy pompy ale czym go mniej tym lepiej i krócej będzie trwała krystalizacja odcieku) - uruchamiam pompę recyrkulacyjną - uruchamiam podawanie Co2 przez komputer - i to wszystko (nie buforuję żadnymi ballingami itp. - cała operacja trwa max 1,5 h a to co zlałem z kolumny nieco buforuje kH w akwarium) Daj mi prozę na PW swojego maila. Mam starszą wersje instrukcji do reaktora gdzie jest co nieco napisane o starcie i dosypywaniu zasypu.
 7. twistman

  Reaktor wapnia, czyszczenie i konserwacja

  Robię tak jak Robert K. I to prawda zalecana jest wymiana wkładu - raz na rok. Przyznam się jednak że ja tego nie robię.... Wkład z reaktora zsypuję do widara i kilka razy mocno go płuczę żeby odmulić. Potem mieszam z nowym wkładem (też przepłukanym) aby uzupełnić ilość i zwiększyć drenaż poprzez złoże uzupełniając je nowym wkładem o większej gradiacji. Po płukaniu sporo tego ubywa więc dosypywana porcja jest dosyć duża co w moim przekonaniu gwarantuje odświeżenie właściwości wkładu. Korzystam z Knop Korallith 6-10 mm i do tej pory ten sposób uzupełniania u mnie się sprawdza... Po zasypaniu wkładu reaktor należy odpowietrzyć przed rozpoczęciem podawania Co2 oraz uruchomieniem pompy recyrkulacyjnej - wtedy szybko i kulturalnie podejmie właściwą pracę.
 8. twistman

  Twistmana Lubelskie 800litrów na ZEO

  Powiem Ci szczerze, że nie bardzo przywiązuję do tego wagę.. Priorytetem w tym zbiorniku zawsze były SPS a LPSy są tylko na dokładkę. Jeżeli widziałbym że jest któremuś niedobrze to pewnie zmieniłby dom. Dopóki wyglądają solidnie, tkanka jest zdrowa, kolor OK i nie odsłaniają szkieletów , nic nie stoi na przeszkodzie aby były dalej w tym zbiorniku. Myślę też, że może to być kwestia mocnego światła - u mnie wypada coś ok 1,32 W/litr wody - co niekoniecznie musi podobać się wszystkim koralowcom. A może po prostu ta sztuka tak ma?
 9. twistman

  Twistmana Lubelskie 800litrów na ZEO

  tak to Fungia i rzeczywiscie u mnie też pompuje sie tylko w nocy. U siebie wiazalem to zawsze z parametrami nutrientow które utrzymuje głównie pod sps
 10. twistman

  Twistmana Lubelskie 800litrów na ZEO

  Hołduję w tym dwóm zasadom: "głodna ryba to zdrowa ryba" i "co znajdziesz to twoje" Karmie w związku z tym bardzo mało - 2x dziennie szczypta płatek suchego pokarmu i tutaj mix Vitalisa oraz różnych Ocean Nutrotion oraz 1 kostka mrożonek ON wrzucana w tym samym czasie na korpus pompy cyrkulacyjnej - a to z myślą o Chelmonie, który jest u mnie przyzwyczajony do takiego rodzaju karmienia. Kiedy widzę ze ryby sa za chude to nieznacznie zwiekszam dawki pokarmu.
 11. twistman

  Barlinecka pięćsetka z SPS

  ładne kolorki :-)
 12. twistman

  Twistmana Lubelskie 800litrów na ZEO

  tak zgadza się, post do dzienniczka z mininalnym opóźnieniem :-) Z ryb nie zmienialem kompletnie nic, staram sie miec stałą obsadę. Co do skały to tez teraz nie wymieniałem ale juz od kilku miesiecy podmienialem kawalki na RRR ktora pasuje mi bardzo z wygladu i pięknie się pomiędzy sobą zazębia...
 13. twistman

  Twistmana Lubelskie 800litrów na ZEO

  No i trzeba było do zbiornika włożyć łapki... i to tak na poważniej. Powodem były podstawowe błędy, które przyznam się szczerze popełniam za każdym razem gdy zakładam nowe akwarium. - chodzi tu oczywiście o zbyt gęste posadowienie obok siebie szczepek SPS (które przecież muszą mieć miejsce na wzrost) oraz wprowadzenie do zbiornika ekspansywnych gatunków (chodzi głównie o Montipory) Z początku, kiedy wszystko jest małe wygląda to oczywiście fajnie bo zapełnia gołą konstrukcję skalną ale później robi się prawdziwy problem. Monti porastają inne koralowce a te z kolei parzą się między sobą. :-( Tak więc dwa pełne dni pracy, spora rewolucja i zmiany z którymi trzeba się oswoić. Montipory odkute od dna, niektóre koraliki poprzestawiane a inne dostały eksmisje. Ogólnie masy koralowej jest mniej ze 4 kg. :-) Ogólnie wszysto wygląda nieco biedniej, kolory oczywiście też nieco poleciały, ale to hobby dla cierpliwych więc poczekam aż wrócą :-) W zbiorniku zrobiło się nieco oddechu i miejsca na rozrost gatunków, które chciałem sobie w nim zostawić. krótki filmik ze stanu na chwilę obecną:
 14. chłodzenie - sprzedane...
×

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.