Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszystkich

Mam aktualnie małe akwarium morskie ponieważ tylko 150l na panelu bo nie miałem miejsca na więcej ani na samp.

Przy zmiany mieszkania nadaża mi się okazja by zmienić akwarium na większe, a mianowicie mam wnękę w której chce dać akwarium. A myślę nad takim zbiornikiem: 260x70x60h plus komin zewnętrzny. Chciał bym kilka porad od osób które takie zbiorniki mają lub zakładały. Nie chce popełnić za dużo błędów.

Myślę by zbiornik był typowo miękki z odrobinką lps. Nie chce wcale spsów bo mi nie idzie coś w tym temacie.

Chce dać sampa teraz pytanie jakiego. Mam miejsce by dac dosyć dużego.

Akwarium będzie stało na szafce 1m więc w środku odjąć grubość profili wychodzi około 90cm wysokości i długości 285cm.  Prosze o podpowidź jaki samp dac.

Myślę o takim zbiorniczku 150x60x60, komory dać tak by wody było około 25cm. Ale nie wiem znowu ile dac przegród.

 

Mysle o takim sprzęcie do tego zbiornika:

Odpieniacz twistmana 200

2x cyrkulator aqael 4000

1x jecod cp25

pompe obiegową hmmm i teraz nie wiem jaką myślę nad taką z 4tyś lub 6tyś

lampę diy ledową

Cały zbiornik chce startować na suchej skale, ale nie wiem w jakiej ilości zależy co wyjdzie.

Narazie jestem w fazie orjętowania się co i jak przy takim zbiorniku oraz zbieraniu info by nie popełnić za dużo błędów.

Z góry dziękuje za wszystkie podpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacny wymiar ale według mnie cyrkulacja i obieg za słaby taki to ja mam u siebie w akwarium 3 razy mniejszym.

Sump to już zależy od wyobraźni zależy co w nim chcesz trzymać może jakieś DSB zrobić albo refugium..

 


ReefMax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,znawcą nie jestem ale lubię wyzwania;-)trochę z motyką na księżyc,ale czemu nie...

Akwarium rozmiary piękne:-)

Ja bym zrobiła dwa kominy po bokach przy tej długości,pompa obiegowe 15.000l/H lub 2x po 10.000l/H bedzie z zapasem,cyrkulację 2x15tys plus 2x10tys zawsze skrecisz na mocy,a sump czym większy tym lepiej,co do odpieniacza boje się ze możesz mieć słaby choc czytam te parametry jego to może lepszy bedzie ten licz cala wodę w obiegu dwusetna jest do 1000L ten będzie dobry

http://www.twistman.eu/pl/p/Odpieniacz-bialek-TWISTMAN-EXTREME-300/348

Zresztą poczekaj wypowiedzią sie inni to moje tylko propozycje z opinie rynku i forum,powodzenia:-)

Edit:nie wiem czy zdajesz sobie sprawę jakie są ktoszty tego w zakupie i potem w utrzymaniu,tak na sam start 30.tys zł lekko...nie licząc życia..

Edytowane przez @Beti (wyświetl historię edycji)

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz oszczędzić przy takim akwa - to sobie daruj 

Cyrkulacja za mało 

Odpieniacz - obleci na starcie 

Obieg za mało 

Swiatło - zamało 

Już nie wspomnę o podmianach 

Jak chcesz oszczędzić to postaw mniejsze Jak ty na dzień dobry obcinasz to co potrzebne 

Lepiej mieć mniejsze i wypas niż duże i kichę 

 

Edytowane przez AnT (wyświetl historię edycji)

... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postawiłem niedawno 2 razy mniejsze. Obiegzrób 2 kominy na dwóch końcach, pompy po 10k lub więcej. Cyrkulację przy takiej długości musisz dać albo co 60-70cm jedną pompę na tył, albo mocarne waveboxy Tunze na końcach. popatrz na akwarium @waldek123blau. Na światło DIY wydasz ze 2-3 tysiące lekko - potrzebujesz 4 lamp DIY po 250-300W.

Dlaczego chcesz dać sump 150x60x60 skoro masz 280cm do dyspozycji. Jeśli filtrację chcesz oprzeć tylko na odpieniaczu, to za mały odpieniacz. Jeśli masz inne pomysły to przemyśl sump.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie tak jak poprzednicy napisali. Robisz akwarium 1000 litrów, a sprzęt dopasowujesz do 500, choć i tu wielu ma mocniejszy (tj. cyrkulację, obieg czy odpieniacz). Duże akwarium pozwoli na dużą ilość ryb więc na filtracji staraj się nie oszczędzać.

Przy tej długości dwa kominy to podstawa. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oglądałem zbiorniki z jednym temu tak pomyślałem. 

Odpieniacz wystarczy, będzie refugium a korali wymagających to nie chce. 

A co do światła to lps dobrze pompuje się przy mniejszej ilości a miekasy aż tyle nie potrzebują. Ale przemyśle to ile musi być światła. Zrobię dwie lampki wyrazie czego dołożę t5. 

Co do obiegu to sądziłem że wystarczy tyle. Ale skoro mówicie że nie to będę musiał dać mocniejsza. 

A co do cyrkulacji tak sobie to wyobrazilem, nie sądziłem że za słabo. To szukam dalej co dać. 

A samp mogę dać nawet 200x60x60 a resztę na dolewke i pierdolki do zbiornika. 

 

A co do kosztów to miesięczne nie będę wygórowane myślę że w 200zl się zamieszczę. Ponieważ sądzę że same podmiany co tydzień z 100l będzie ok by utrzymać parametry ew baling.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Może na samą sól te 200 wystarczy. Nie wiem jak inne sole ale moja wychodzi na 10l 380g soli także ja musiałbym dawać prawie 4kg tygodniowo przy takich podmianach

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Krewetka:) napisał:

A co do kosztów to miesięczne nie będę wygórowane myślę że w 200zl się zamieszczę. Ponieważ sądzę że same podmiany co tydzień z 100l będzie ok by utrzymać parametry ew baling.

Planuje podobny zbiornik ale za 200zeta/miech utrzymanie .... to ja chętnie znajdę przepis na tak tanie utrzymanko tak sporego zbiornika :D

Może i się nie znam (jeszcze) ale jak koledzy piszą lepiej mniejsze na wypasie jak większe ledwo dyszące ...

Naprawdę sporo do przemyślenia przed Tobą ... będę obserwować co się dzieję ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, Krewetka:) napisał:

A co do kosztów to miesięczne nie będę wygórowane myślę że w 200zl się zamieszczę. Ponieważ sądzę że same podmiany co tydzień z 100l będzie ok by utrzymać parametry ew baling.

Marzyć każdy może. Sam prąd cię więcej będzie kosztował.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
26 minut temu, Krewetka:) napisał:

A co do kosztów to miesięczne nie będę wygórowane myślę że w 200zl się zamieszczę.

200zł mieś na zbiornik ponad 1K w obiegu ? WCHODZĘ W TO :P - kolego zapomniałeś o kosztach choćby samego prądu (i nie myślę wyłącznie o lampie)

policz też np. koszt wody RO (filtr i wymiana wkładów)

słowem jak zliczysz WSZELKIE koszta i wyjdzie w okolicy 500zł ... to będzie dobrze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zwiększysz wszystkie pompy dopiero licz pobór prądu bo faktycznie z tym co podałeś to spokojnie się zmieścisz. 

Zestaw pompa 15000 + 4 cyrkulatory + odpieniacz i 5kWh  dziennie nie ma a gdzie tu jeszcze lampę policzyć i inne pierdoły podpięte do gniazdka :)


ReefMax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

robiąc same podmianki po 100l potrzebujesz 400l RO miesięcznie - nie liczę dolewki -  czyli 1 wkład żywicy "pójdzie"  - już masz blisko 40zł

do tego koszt wody .. nie ma mowy o choćby zbliżeniu się do 200zł miesięcznie

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawie 400zl to ja wydaje 660L w obiegu w miesiąc twoje 1100+700sump to 1800L lekko wszystko 800zl pożyjemy zobaczymy:-)A odpieniacz nie wystarczy 200,mając takie akwarium chyba z myślą o pokolcach go stawiasz a nie o garbikach, @Krewetka:)z całym szacunkiem ale odpuść sobie jesli tak myślisz ze te 200zl styknie, 500+ braknie:D

3-5kw pradu na godzinę x 24 x30dni sam prąd300- 400zl(No może przez 12godz to 2kw ale to i tak ...dużo

Światło,pompy cyrkulatory odpieniacz,grzałki filtry,zejdź na ziemię:-) oczywiście będzie fajnie jak będzie następna taka osoba na forum co ma taki baniak ale potem jest różnie i to przemyśl...koszty będą szły nawet nie wiesz kiedy sam balling miesięcznie,a reszta sól,woda,oczywiście kibicuję Tobie ale wydaje mi sie że jeszcze potrenuj na tej 150 litrach:-)marzenia nie kosztują:-) 

Zresztą jest takie powiedzenie "kto bogatemu zabroni":D

 

Edytowane przez @Beti
Poprawa 700 sump (wyświetl historię edycji)

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość michalfa

Co do kosztów... Mam podobny litraż jak Ty planujesz, 200 to jest wersja dla żony ;) oczywiście bez prądu bo rachunki widzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odpuść .... lepiej mieć ładne mniejsze akwarium niż wielką paść ... akwarium kosztuje i nie ma się co oszukiwać wg. mnie trzeba przyjąć 1 zł na litr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 zł = 1 litr nie wzięło się znikąd ;) 

Trochę poprzednicy napisali, ale nikt nie wspominał o karmieniu.

W takim zbiorniku będzie też sporo kosztować. Snocho przy 1125 litrach pisał że wrzuca od 15 do 30 kostek dziennie. Artemia Ocean Nutrition to koszt ok. 11 złotych i wystarczy Ci na max 2 dni jak już będziesz miał zarybione. Do tego suche pokarmy, algi i  inna suplementacja.

200 złotych miesięcznie na utrzymanie = nie ma szans.

Ciekawe, jak chcesz zarybić takie akwarium skoro tniesz koszty na każdym kroku? Przecież ryby morskie kosztują i to nie mało.

Edytowane przez Pawel_Q (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mówimy o nowym sprzęcie i zakupie życia w sklepach całość projektu to okolo 50-60 tys zł z życiem koszty utrzymania mięs min 800zl,zapytaj @waldek123blau ile kosztuje to wszystko;-)

No ale życzę oby się udało;-) tu masz linka życzę takiego :-)

http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=7144545734


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, @Beti napisał:

3-5kw pradu na godzinę x 24 x30dni sam prąd300- 400zl(No może przez 12godz to 2kw ale to i tak ...dużo

tylko skąd  te 3-5kw na godzine :D??? ps przy 4kw na godzinę to jakieś 1700 zł według twoich obliczeń no i jeszcze przez 24h ;p

ja w moich 330l to światło 320w z 10h średnio (świetlówki od 6-12h świecą) + pompa obiegowa i falownik razem z 50w przez 24h to jakies 80 zł mi wychodzi ale nie wiem ile grzałka weźmie w ciągu dnia ale pewnie teraz cos koło 100 miesięcznie za akwarium :/ za sam prad

a i odpieniacz to to będzie więcej :D

Edytowane przez azgar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie odnoszę wrażenie (tak sądzę po sobie)... ktoś kto już ma morskie w domu... powinien sobie z tego wszystkiego co poprzednicy napisali zdawać sprawę.. i znać odpowiedzi na postawione pytania. Mam na myśli, siłę pompy obiegowej, cyrkulatorów... bo o to zapytałeś... Dzisiaj po dwój latach z morskim (piszę o sobie) bez problemu skompletowałbym raczej sprzęt nawet do 2000L... i chyba nie musiałbym za wiele tutaj nikogo pytać... tylko dajcie mi platynową kartę... bo gdzieś zapodziałem... xd Reasumując, o co mi chodzi... to raczej temat dla samego pisania by sobie pogadać. Pozdrawiam. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak z doświadczenia - jak zmieniasz mieszkanie na większe to kasa idzie jak woda na mebelki i urządzanie. Sama kuchniami łazienka to kosztuje, a często jest tak ze w budżecie zakładanym x2 się cieżko,zmieścić. Samo akwarium i sprzęt nawet używka to lekka ręka 15 tys wydasz, a gdzie do tego życie jeszcze. Zastanów się czy projekt akwarium nie przesunąć trochę na pózniej jak finansowo,się odkujesz. Przemysł to jeszcze raz sobie. Ludzie na forach nie mówią tego wszystkiego z zawiści, lecz z doświadczenia, a koszty akwarium to są na lata  i,każdego roku będzie Ci dobra wycieczka koło nosa przechodzić, bo taka kasę będziesz musiał wydać na akwarium.

 

ja pół roku temu dostałem wyrównanie za prąd do dopłaty 1700 złotyc, a akwarium zakładałem rok temu  - to są realne koszty a mam akwarium 470 litrów.

Edytowane przez Kapsel1981 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak tak dalej pójdzie to nie wiem czy koledze 100.000 starczy na ten projekt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, azgar napisał:

tylko skąd  te 3-5kw na godzine :D??? ps przy 4kw na godzinę to jakieś 1700 zł według twoich obliczeń no i jeszcze przez 24h ;p

Michał nie doszukuj się fakt źle napisalam z tym 24 mając na myśli dobę ,zaproponuj tez coś, bo czasem mam wrażenie że niektórzy tylko czatują i czyhają na kogoś potknięcie i zrobienia afery w temacie"temat w temacie" przeprasza za pomyłkę:Pale i tak 400 w prąd..chyba że inaczej;-)

Warto pomarzyć 

 

Edytowane przez @Beti (wyświetl historię edycji)

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. Pomyślę bo szczerze mówiąc nie spodziewałem się takich kosztów. 

Zastanawia mnie jedno skąd wy te koszty bierzecie. Bo 30tys na same sprzęty i akwarium to bardzo bardzo dużo. Tym bardziej że akwa nie pod sps. Zakładalem że 15tys mi starczy razem z życiem. Ale faktycznie przy tym co pisałem. Teraz muszę się zastanowić solidnie. 

 

Nawiązując do tematu że 1zl za litr to nie możliwe. Na tą chwilę w 12zbiornikach mam około 1200l i za prąd na 2 miesiące mam 450zl średnio. Oczywiście jest tylko jedno morskie tak jak pisałem 150l i koszt miesięczny razem z prądem to około 80zl. 

Śledzilem jak jedna osoba zakładała akwarium sps około 1500l i projekt razem z reaktorem wyniósł nie całe 15 tys 

Za prąd płaci 600zl co dwa miesiące. A świeci chyba 16x54w. 

Zgodzę się co do jedzenia. Ale nie planuje za dużej opsady i tak około 6-7 kostek dziennie będę dawał plus suchy. 

 

Znam ludzi co odpieniacz maja tylko by naylenial wodę. Sam zauważyłem że jak zbiornik nie jest przerybiony to odpieniacz nie wywala za dużo. Temu myślę o mniejszym. Ale wiadomo zawsze mogę zmienić na większy jak będzie za słaby. Bo zostawiam sobie taką możliwość. 

 

Co do obiegu to nie przesada 30tys na godzinę? Rodzice w oczku wodnym maja 10tys i wiem jak daje taka pompa więc chyba 2x15 to lekka przesada 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Krewetka:) napisał:

Oczywiście jest tylko jedno morskie tak jak pisałem 150l i koszt miesięczny razem z prądem to około 80zl. 

A teraz chcesz 7 razy większe akwarium to koszty razy 7 :)

10 minut temu, Krewetka:) napisał:

 

Nawiązując do tematu że 1zl za litr to nie możliwe.

Jest możliwe. Możesz zredukować te koszty, ale załóż sobie tę złotówkę dla bezpieczeństwa bo często wyskakują jakieś niespodzianki.

Prąd, jedzenie, balling, woda, sól, suplementacja, testy, wkłady ro, akcesoria to wszystko generuje koszty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.