Skocz do zawartości
karol86

MYCOSIDOL BIO CURE

Rekomendowane odpowiedzi

Jako, że śledzę temat i jestem zainteresowany jak to się zakończy, to jeszcze napiszę kilka zdań. Odniosę się do kwestii instrukcji. Nie miałem w rękach tego produktu. Mam inne produkty Colombo gdzie w środku była polskojęzyczna instrukcja od Pana Tryca (jako dystrybutora na Polskę) i porównywałem te instrukcje do oryginału i wiem, że te które mam w domu są rzetelnie przetłumaczone. Ba! testy mają nawet więcej informacji o składzie niż oryginale kartki i opakowania Colombo. Tak więc, nie mam powodów sądzić, że ktoś źle instrukcje Mycosidol Bio Cure przetłumaczył... ale... nauczony już, że produkty np Red Sea (jak Aptasia X) oraz kilka innych w tym nawet salifert…. mają ponaklejane skromne karteczki z podstawowym tłumaczeniem, z pominięciem wielu rzeczy, które widnieją w oryginale, uważam, że warto zapytać czy Wszyscy którzy stosowali Mycosidol Bio Cure... zrozumieli całą instrukcję po za dawkowaniem.

Do czego zmierzam. Poświeciłem chwilkę na przeanalizowanie oryginalnej instrukcji. Niestety nie jest to wersja Bio Cure, tylko ta pierwsza. Jednak dość długa i pewnie podobna jak nie identyczna z tą nową. A w niej, w skrócie (po za dawkowaniem): a) kilkukrotnie pojawia się sformułowanie aby cały czas mierzyć parametry wody zaraz od podania środka do akwarium i gdy tylko zauważy się cokolwiek co zagraża zwierzakom należy zrobić podmianę wody. Odpieniacz należy wyłączyć na 24h od momentu dodania środka do wody, ale tylko wtedy, gdy azotany i fosforany są na niskim poziomie. Colombo jasno pisze, aby odpieniacz włączyć natychmiast jeśli wyniki no3 i po4 będę złe. Ważne jest też, bo pojawiło się na początku instrukcji, aby włączyć napowietrzacz. (dokładnie tak samo jak w przypadku chemiclean)

Wraz ze wzrostem dwutlenkuwęgla w wodzie, wzrasta PH wody, a wysokie PH podnosi KH. (chyba dobrze to kombinuje?)  źle kombinowałem

Poza tym, ulotka jest na tyle szczegółowa, że nawet mówi jak obliczyć objętość wody, że nie stosować z innymi preparatami itd.

Pytanie moje, czy instrukcja jaką czytaliście to wszystko mówi? (chyba, ze ktoś ze zrozumieniem przeczytał po ang lub innym języku)

Braliście pod uwagę wszystkie zalecenia, łącznie z koniecznym napowietrzaniem wody? (jest ono potrzebne nawet gdy odpieniacz działa bez kubka)

Czy ktoś mógłby przesłać tutaj instrukcje abyśmy poddali ją analizie?

Edytowane przez human_87 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, human_87 napisał:

 

Wraz ze wzrostem dwutlenkuwęgla w wodzie, wzrasta PH wody, a wysokie PH podnosi KH. (chyba dobrze to kombinuje?)

 

Bardzo źle kombinujesz. 


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Jacek56 napisał:

Bardzo źle kombinujesz. 

Mogłem iść na chemię zamiast filologii. PH jest zależne od zawartości tlenu w wodzie. To wiem na pewno. 

Zatem, czy mógłbyś mnie poprawić, aby moje myślenie nie wprowadziło nikogo w błąd?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@TesterOk, dzięki. Czyli nie ma sensu doszukiwać się, żadnego związku pomiędzy np spadkiem tlenu w wodzie a wahaniem Kh?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trudno powiedzieć. Często spadek O2 oznacza wzrost CO2 ale czy tak było w tym wypadku?

Zakladając że pokazana tu karta charakterystki produktu odnosi sie do tego konkretnego preparatu to aktywny tlen, pochodzący z nadtlenku wodoru szkodliwie (wręcz śmiertelnie) wpłynął na tkanke korali. 

Wahania KH sa raczej zwiazana z dodawaniem węglanu (nadwęglanu), ale przyznam że troche zgaduję.

Ogólnie szkoda chłopaków, korali i Krzyśka.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyższe kh lepiej stabilizuje ph, ale ph nie ma wpływu na kh. Natomiast co2 ma wpływ na ph, a na kh już nie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
7 godzin temu, human_87 napisał:

Mogłem iść na chemię zamiast filologii. PH jest zależne od zawartości tlenu w wodzie. To wiem na pewno. 

Zatem, czy mógłbyś mnie poprawić, aby moje myślenie nie wprowadziło nikogo w błąd?

 

Wprowadziło i to bardzo. PH zależy od ilości CO2 a nie tlenu. CO2 z wodą tworzy kwas węglowy. Bardzo nietrwały ale wykorzystywany w akwarystyce w reaktorach wapnia. Słyszałeś chyba że do takiego reaktora podłącza się butlę CO2. Nie wiem skąd pomysł że O2 wpływa na ph. Pomieszało Ci się z REDOX.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, Stefan85 napisał:

Wprowadziło i to bardzo.

Chyba zły fragment zacytowałeś. Nikogo moja wypowiedź w błąd nie wprowadziła, ponieważ w ciągu kilku minut zostałem poprawiony i mój tekst przekreśliłem. Niestety nie posiadam reaktora wapnia i się nie zanosi. Douczę się. Niemniej jednak nie rozmijajmy się - producent zaleca aby wodę napowietrzać, skąd był mój wniosek (jak się okazało raczej mylny), że środek obniża zawartość tlenu w akwarium, a co za tym idzie, Co2 wzrasta.  Zatem moja główna pomyłka polegała na tym, iż założyłem, że jeśli O2 spada to rośnie CO2. Wyżej, kolega Tester poddał to założenie w wątpliwość, bo nie wiemy czy taka sytuacja ma miejsce w przypadku podania tego produktu.

41 minut temu, Stefan85 napisał:

PH zależy od ilości CO2 a nie tlenu

Uważam, że często to się zazębia. Niektórzy, dają wężyk od odpieniacza za okno, aby dać więcej O2 do akwa. Lub w przypadku reaktorów glonowych, załączane są w nocy, gdy światło nad zbiornikiem gaśnie, aby utrzymać PH na równym poziomie. Znów źle myślę?

Edytowane przez human_87 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
8 minut temu, human_87 napisał:

Uważam, że często to się zazębia. Niektórzy, dają wężyk od odpieniacza za okno, aby dać więcej O2 do akwa. Lub w przypadku reaktorów glonowych, załączane są w nocy, gdy światło nad zbiornikiem gaśnie, aby utrzymać PH na równym poziomie. Znów źle myślę?

Nie "zazębia się". W domu jest dużo wyższe stężenie CO2 niż poza domem - domownicy oddychają, włączamy kuchenkę... a okna nawet jeżeli są często otwierane i tak nie dają tyle co ich brak. Wężyk za okno to mniejszy zasys CO2 więc mniejszy spadek ph dla tego może nie ekonomicznie ale technicznie sprawdzają się pochłaniacze CO2 na wężyku odpieniacza. Tlen, bezpośrednio na PH nie wpływa w żaden sposób (nie poruszam tu kwestii jonu zasadowego OH bo to szerszy temat)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, human_87 napisał:

Niektórzy, dają wężyk od odpieniacza za okno, aby dać więcej O2 do akwa.

No nie do końca. Nie po to, żeby dać więcej O2, tylko mniej CO2.

Stefan dobrze pisze. Jak mierzysz pH to łatwo można zrobić eksperyment, o ile akwarium nie stoi w otwartym sporym pomieszczeniu o dobrym przepływie powietrza. U mnie stoi w tzw. salonie 20m2. Normalnie jest zawsze otwarty, okna mają wentylację i jest dobry przepływ powietrza przez mieszkanie. pH 8.1, 8.2 Wystarczy, że ktoś przyjedzie i śpi w salonie, wtedy drzwi są zamknięte, przez noc "nachucha" CO2 i pH potrafi spaść do 7.9 a nawet niżej.

Edytowane przez katani (wyświetl historię edycji)

Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja Was rozumiem, ale Wy mnie nie chcecie zrozumieć. Żałuje bardzo, że mam tak skromne pojęcie o tym. Przyjąłem do wiadomości, że tlen nie ma bezpośredniego wpływu na PH.

Chodziło o dodatkowe napowietrzanie wody w czasie stosowania Mycosidolu i ewentualny wpływ tej czynności na PH a następnie KH. Z ustaleń wynika, że nie ma to wpływu. Więcej się tym zajmować nie będę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, alic3 napisał:

Wiecie ale to producent powinien przetestowac produkt... trudno sprzedajac towar przetestowac wszystko co sie ma w ofercie
Moze nie szukajmy kozla ofiarnego bo to tez nie jest Ok 

W pełni się z tym zgadzam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Strona Colombo zmieniła dzisiaj swój wygląd na nowy. Jest na niej Mycosidol Bio Cure. Jest też PDF z instrukcją również po Polsku. Data utworzenia dokumentu PDF wg Adobe to 26 września. W instrukcji nie ma nic o dodatkowym natlenianiu, zatem odwołuje i odszczekuje, moje domysły na temat złego przetłumaczenia instrukcji i tego co w nie jest. Każdy może sam ją pobrać i ocenić. Nie mają zatem sensu również moje rozważania, na temat Co2 O2 PH i KH.

Dodam jeszcze w tym miejscu, że szukałem informacji o karcie charakterystyki. Nie jest ona listą składników - zawiera tylko informacje o substancjach niebezpiecznych. Całej listy składników nie znamy. Colombo twierdzi, że zawiera on szczepy bakterii, które pożerają detytrus, zatem pewnie tak jest.

Szukałem też, firmy Colombo na europejskiej stronie patentów, jednak firma Colombo żadnego patentu tam nie zarejestrowała, chyba, że ich ewentualny patent jest zarejestrowany na konkretną osobę.

Pozdrawiam.

mycosidol_manual.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mają rozdwojenie jaźni. Bo czasem używają Mycosidol, który był innym produkte, a czasem Mycosidol Bio Cure.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 10.10.2018 o 22:01, laszek napisał:

Kupując kreta też trzeba mieć na uwadze że może uszczelki popalić. Wracając do tematu nie mam nic do kolorowych. Tylko pranie mózgów naturalnymi metodami dla nowicujszy a sami co robicie? Chemia. I tak się kończy łatwizna w morskim.

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka
 

@laszekproszę Cie, przestań już trolować, zwłaszcza że bzdury piszesz. Po pierwsze problem nie dotyczy jednego użytkownika, a akwarystów z których część śmiem twierdzić posiada wiedzę większą niż Twoja. Żeby nie było, uważam że masz ładne akwarium :)
Po drugie - jeśli Pani Zosia chce udrożnić rury i kupuje środek dedykowany do tego celu, czyli Kreta, to nie musi być chemiczką i wiedzieć że może on uszkodzić uszczelki, zwłaszcza jeśli producent nie umieścił takiej informacji w ulotce. Nie myl nieodpowiedzialności czy chodzenia na łatwiznę użytkownika z nieodpowiedzialnością producenta. Odpowiedzialny użytkownik to taki, który czyta ulotkę i stosuje się do jej wskazań. Pani Zosia nie próbowała myć zębów Kretem, co byłoby użyciem produktu niezgodnie z przeznaczeniem, tylko udrażniała rury zgodnie z instrukcją. Jeśli kupujesz środek SPECJALISTYCZNY który swoim działaniem ma wywołać określoną reakcję, to ona ma być taka jak przewidział producent w instrukcji. Pisanie rzeczy w stylu "stosujesz na własną odpowiedzialność" to tylko straszak na klienta, który nie ma absolutnie żadnej mocy prawnej. Każdy producent ponosi pełną odpowiedzialność za wadliwe działanie produktu. Jeśli producent boi się odpowiedzialności za swój produkt, bo go dobrze nie sprawdził, to niech go nie sprzedaje, a nie urządza poligon doświadczalny na użytkownikach. Skoro w innych krajach sklepy wyraźnie zaznaczyły, że produkt jest do FO, można wnioskować że mieli zgłoszenia od swoich użytkowników o szkodliwym wpływie na koralowce i inne życie. I to nie jest wina użytkownika.

Wykaż trochę więcej empatii. Mikroelementy które lejesz do akwarium to też chemia, tak samo jak Balling, Biopellety czy Bacto Reef Balls, z którymi sam kiedyś miałeś problem. :)


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uprzejmie upraszam o ograniczenie wycieczek poza główny temat.

Czekajmy na uaktualnienie od osób bezpośrednio zaangażowanych w temat. 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, human_87 napisał:

Strona Colombo zmieniła dzisiaj swój wygląd na nowy. Jest na niej Mycosidol Bio Cure. Jest też PDF z instrukcją również po Polsku. Data utworzenia dokumentu PDF wg Adobe to 26 września. W instrukcji nie ma nic o dodatkowym natlenianiu, zatem odwołuje i odszczekuje, moje domysły na temat złego przetłumaczenia instrukcji i tego co w nie jest. Każdy może sam ją pobrać i ocenić. Nie mają zatem sensu również moje rozważania, na temat Co2 O2 PH i KH.

Dodam jeszcze w tym miejscu, że szukałem informacji o karcie charakterystyki. Nie jest ona listą składników - zawiera tylko informacje o substancjach niebezpiecznych. Całej listy składników nie znamy. Colombo twierdzi, że zawiera on szczepy bakterii, które pożerają detytrus, zatem pewnie tak jest.

Szukałem też, firmy Colombo na europejskiej stronie patentów, jednak firma Colombo żadnego patentu tam nie zarejestrowała, chyba, że ich ewentualny patent jest zarejestrowany na konkretną osobę.

Pozdrawiam.

mycosidol_manual.png

Producent nie wniósł niczego nowego do opisu preparatu, jest to skan ulotki informacyjnej , którą  zawierał produkt zakupiony prze zemnie w połowie września.Dla analityków zaistniałych problemów - moja wiedza do dalszej analizy widać jest niewystarczająca i nie mogę jednoznacznie stwierdzić , co spowodowało u mnie taką drastyczną reakcję, mogę nadmienić, że pomiary które wykonałem bezpośrednio przed zastosowaniem preparatu to  KH- ok.8,7-Salifert ,  pH - ok-8,0 - Colombo, NO 3 - 5  Salifert- PO4 -0,02 - Milwaukee..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
23 minuty temu, Tester napisał:

Uprzejmie upraszam o ograniczenie wycieczek poza główny temat.

Czekajmy na uaktualnienie od osób bezpośrednio zaangażowanych w temat. 

Nie do końca rozumiem gdzie wyjeżdżamy poza główny temat? Zaczęło się od opisu problemu a teraz dyskusja toczy się o możliwości niewłaściwego zastosowania preparatu w wyniku którego być może pojawiły się problemy. Sorry @Tester ale chyba za bardzo upraszczasz sprawę.

4 minuty temu, alenqer napisał:

Producent nie wniósł niczego nowego do opisu preparatu, jest to skan ulotki informacyjnej , którą  zawierał produkt zakupiony prze zemnie w połowie września.Dla analityków zaistniałych problemów - moja wiedza do dalszej analizy widać jest niewystarczająca i nie mogę jednoznacznie stwierdzić , co spowodowało u mnie taką drastyczną reakcję, mogę nadmienić, że pomiary które wykonałem bezpośrednio przed zastosowaniem preparatu to  KH- ok.8,7-Salifert ,  pH - ok-8,0 - Colombo, NO 3 - 5  Salifert- PO4 -0,02 - Milwaukee..

Jakie były parametry po?

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Stefan85 napisał:

Nie do końca rozumiem gdzie wyjeżdżamy poza główny temat? Zaczęło się od opisu problemu a teraz dyskusja toczy się o możliwości niewłaściwego zastosowania preparatu w wyniku którego być może pojawiły się problemy. Sorry @Tester ale chyba za bardzo upraszczasz sprawę.

Jakie były parametry przed?

To są właśnie przed...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 minutę temu, alenqer napisał:

To są właśnie przed...

tak, z rozpędu napisałem "przed" zamiast "po". Poprawiłem zanim odpowiedziałeś. Znalazłem też info że po miałeś KH 14,7 tj. skok o 6jednostek. Mierzyłeś resztę parametrów czy tylko KH?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak  całkowicie,, opadła mgła''  to te ,które zmierzyłem przed i wynosiły- Kh -jak zauważyłeś wzrost o 6 - kosmos, PO4 0,58 , No3 25 , pH +/- 9,0,- tak mi się wydaje po barwie nasycenia próbki- choć producent sugeruje tylko kontrolę Kh..

Edytowane przez alenqer (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
9 minut temu, alenqer napisał:

Jak  całkowicie,, opadła mgła''  to te ,które zmierzyłem przed i wynosiły- Kh -jak zauważyłeś wzrost o 6 - kosmos, PO4 0,58 , No3 25 , pH +/- 9,0,- tak mi się wydaje po barwie nasycenia próbki- choć producent sugeruje tylko kontrolę Kh..

Długo trwało to "opadanie mgły"? zastanawia mnie czy skok NO3 i PO4 jest skutkiem upadku życia czy to jakieś składniki preparatu. Duży wzrost PH jest dziwny, skok KH raczej tego nie spowodował.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Stefan85 napisał:

Długo trwało to "opadanie mgły"? zastanawia mnie czy skok NO3 i PO4 jest skutkiem upadku życia czy to jakieś składniki preparatu. Duży wzrost PH jest dziwny, skok KH raczej tego nie spowodował.

Całkowicie opadła po 3 godzinach  i wtedy zrobiłem pomiary..skala pH kolorystycznie jest do 8,6 ale nasycenie barwy było silniejsze... N03 i PO4 to chyba raczej skutek rozpadu tkanki korali .Tylko takie wzrosty wartości w 3 godziny..?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 minuty temu, alenqer napisał:

Całkowicie opadła po 3 godzinach  i wtedy zrobiłem pomiary..skala pH kolorystycznie jest do 8,6 ale nasycenie barwy było silniejsze... N03 i PO4 to chyba raczej skutek rozpadu tkanki korali .Tylko takie wzrosty wartości w 3 godziny..?

Jakoś szybko wzrosły te parametry. Korale ledwo zaczęły się rozpuszczać a już PO4 i NO3 na takim poziomie? Chyba najpierw powinien skoczyć amoniak a NO3 później. Nie wydaje mi się że 3 godziny wystarczyły do takiego skoku tylko przez upadek życia. Do tego gnicie tkanki korali i martwych bakterii chyba powinny obniżyć ph a tu mamy w górę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.