Skocz do zawartości
pdz

Pompa dozujaca - jaka , ile kanałów

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Dozuję ręcznie preparat na kH , fito , trochę mi się znudziło robić to ręcznie a dodatkowo pracuję na zmiany, czasem zapominam i chciałbym kupić pompę dozującą.

Pytania :

1.Jaka firma jest godna zaufania w kwestii jakości , dokładności ?

2.Ile kanałów powinna mieć ? Mogę kupić 2 kanały a później rozszerzać, tylko czy warto, czy nie lepiej kupić na większą ilość np. pod Ballinga o którym zaczynam czytać ?

3.Jakie dodatki warto , pojemniki z wężykami itp.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpierw dokładnie określ i przemyśl co będziesz potrzebował dozować w ciągu najbliższego pół roku-roku i potem policz ile kanałów potrzebujesz. Balling to minimum 2 pompy, u Ciebie jest chyba bardziej na miękko, ale pewnie zaraz będzie trzeba coś dozować. U mnie Balling to 3 kanały(ATI Essential, jak skończę obecny zapas przechodzę na Pro i wtedy zwalnia mi się 1 kanał) 1 VSV, 1 Mikro dla refugium. Dodatkowo chcę zautomatyzować dawkowanie Strontu i Jodu. 

1) Cena do jakości Aqua Trend. Generalnie ma dobre opinie, ja mam Jebao i nazwę to tak. Może być, ale szału nie ma, wielki kloc, upierdliwa obsługa, ale trzyma dokładność, więc w sumie nie można marudzić.

2) Minimum 3. Ja mam 4, startowaliśmy w tym samym czasie, a i tak zaraz rozbudowuje dozownik o dodatkowe 2 kanały, na razie trwają testy :)

3) Ja kupiłem pojemniki Skimza, bo ich wymiar idealnie pasował do mojej szafki. IMHO lepiej kupić pojemniki z LDPE, a wężyki silikonowe np. blue snake.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Ejdzej88 napisał:

ja mam Jebao i nazwę to tak. Może być, ale szału nie ma, wielki kloc, upierdliwa obsługa, ale trzyma dokładność, więc w sumie nie można marudzić

Nowy doser jebao jest mały, połowa tego co aqua trend. Obsługa przez WiFi nie trzeba się nawet pod szafkę schylać. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postawiłeś zbyt ogólne pytania moim zdaniem. 

Przede wszystkim powinieneś się zastanowić ile płynów chcesz podawać. 

Jeśli dajesz ballinga, to w podstawowej wersji wymaga 3 pomp, plus powiedzmy ten fitoplankton.

Opcji masz kilka:

Dozownik Aqua trend z rozszerzeniem to 6 pomp. Przyzwoity i tani

Kore 5th od Pacific Sun - wypasiony (w zależności od wersji) i dość kosztowny

Tanie dozowniki Jebao po 3 lub 4 głowice

Ewentualnie pojedyncze pompki - mikom czy jakoś tak (nie pamiętam w tej chwili nazwy)

Pojemniki i wężyki musisz mieć ale o ile wężyki są (prawdopodobnie) w zestawach to pojemniki możesz zrobić sam z butelek

 

 

 

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie ten temat jest nowy dla mnie i głównie mam miękkie , LPS , na próbę mam jednego SPS , dostałem w gratisie od jednego z Kolegów przy zakupie.

Jak wybierałem graty to pompę główną i cyrkulację chciałem wziąć Jebao ale opinie były takie sobie i wziąłem Tunze i Gyre.

Czy dozujące Jebao są ok w kwestii jakości , skoro są jak pisał jeden z Kolegów dokładne ?

Czy z Ali to to samo czy coś innego, bo ceny są znacznie niższe.

Na razie wystarczyłyby mi 2 kanały i ze względu na WiFi i wygodę blisko mi do Jebao Doser , ewentualnie Jebao na 4 + w przyszłości dodatkowy moduł ale jak padają to wolę od razu kupić coś lepszego.

Co jeszcze polecicie , pojemniki dedykowane czy DIY , jakieś uchwyty do podwieszenia czy DIY ?

Czytam artykuł @Tester o Ballingu ale na obecnym etapie chyba nie jest mi niezbędny , szczerze mówiąc to leję to co leję (wspomniane na kH i fito - reef booster) regularnie , regularne podmiany co tydzień a korale te co mam już nei grymaszą , ładnie się bujają i jakieś 2 miesiące nie robię testów.

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Namęczysz się ze znalezieniem miejsca na dwie butelki i dozownik, a za miesiąc dwa będziesz dokładał pompy pod Balling i zobaczysz, że trzeba cały układ przebudować :) 

Ja bym robił wersję docelową, tylko musisz przemyśleć co za 6+m-cy będziesz musiał dodawać do akwarium, bo taki litraż na samych podmiankach nie pojedzie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz ekonomicznie to kupuj jebao 3.4 na cztery pompy albo nawet dwie sztuki jak myślisz o większej ilości płynów. Ja brałem z Ali, połowę taniej niż w Polsce. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczytałem artykuł o Ballingu napisany przez @Tester , podstawowy to 3 roztwory + moje fito , więc jedna na początek wystarczy.

Mam małe akwarium , mało miejsca i do tego obudowa z Lacobell , która nie ułatwia mocowania gratów, więc muszę to jakoś podwiesić.

Obejrzałem kilka filmów , konfiguracja przez WiFi w przypadku dozowania jest bardzo wygodna , sama pompa niedroga.

Pytanie ostatnie odnośnie awaryjności ... czy często padają ? Pytam , bo takie opinie były co do pomp obiegowych i cyrkulacyjnych a na jednym z filmów o dozujących po rozpakowaniu od razu jest zapasowa pompa w pudełku.

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, pdz napisał:

Poczytałem artykuł o Ballingu napisany przez @Tester , podstawowy to 3 roztwory + moje fito , więc jedna na początek wystarczy.

Mam małe akwarium , mało miejsca i do tego obudowa z Lacobell , która nie ułatwia mocowania gratów, więc muszę to jakoś podwiesić.

Obejrzałem kilka filmów , konfiguracja przez WiFi w przypadku dozowania jest bardzo wygodna , sama pompa niedroga.

Pytanie ostatnie odnośnie awaryjności ... czy często padają ? Pytam , bo takie opinie były co do pomp obiegowych i cyrkulacyjnych a na jednym z filmów o dozujących po rozpakowaniu od razu jest zapasowa pompa w pudełku.

Jeba wrzuca do każdego opakowania jedną pompę "gratis" :)

Mam doser, obiegowe jedna i drugą, pompę w odpieniaczu oraz cyrkulatory jebao. Nigdy mi nic nie padło. Ale jest też dużo wątków o awaryjności tych pomp. Popytaj w sklepach które sprzęty najczęściej są kupowane. 

Podwiesilem pompę na tej półce 

https://allegro.pl/oferta/polka-pod-dozownik-akwarystyczny-l-8312982421?snapshot=MjAxOS0xMi0yMFQyMzoxMDo1NC44NTJaO2J1eWVyOzlkNzE3MzhiZWJiNjAyODEzMzZmZjhkY2IyYzFkMzM3YzE2YjMxZTk2MDJmM2NhYWQ2ODQ4NzIwYjQzYzE0YTg%3D

Widziałem że są jeszcze mniejsze wersję. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem , że jeśli kupię to Doser 3.4  , na razie wykorzystam 2 pompy , jak dojdzie Balling podstawowy to 3 + fito , zaleta jest taka , że zajmę mało miejsca.

Fajna sprawa z tą półką tylko 45 pln za kawałek metalu ... troszkę przesada , mam płytę OSB jako podkład na stelażu pod akwarium , coś wykombinuję.

Kolejne pytanie w trakcie przeglądania , może dziwne ale stawiam pojemniki , ciągnę przewody do pompy , wylotowe do sumpa i to wszystko a po co w wielu zestawach i sklepach są holdery na przewody ?


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, pdz napisał:

Zdecydowałem , że jeśli kupię to Doser 3.4  , na razie wykorzystam 2 pompy , jak dojdzie Balling podstawowy to 3 + fito , zaleta jest taka , że zajmę mało miejsca.

Fajna sprawa z tą półką tylko 45 pln za kawałek metalu ... troszkę przesada , mam płytę OSB jako podkład na stelażu pod akwarium , coś wykombinuję.

Kolejne pytanie w trakcie przeglądania , może dziwne ale stawiam pojemniki , ciągnę przewody do pompy , wylotowe do sumpa i to wszystko a po co w wielu zestawach i sklepach są holdery na przewody ?

Jest też wersja za 39 z groszem. Zrobiona jest z plastiku. Chyba to najtańsza półka dostępna na rynku. Zobacz sobie cenę półki pacific Sun. 

Uchwyt jest do montażu wezykow. Aby kończyły swój bieg w jednym miejscu i nie wyskakiwaly z sumpa. 

Edytowane przez @Pawel (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dopytuję, bo u mnie chyba nie będzie raczej potrzebny, szafka mała, mało miejsca, dam pojemnik 3w1 czyli 3x1.5l , na nim zawieszę fito a nad tym dam pompę to przewody też nie będą zbyt długie.

Do niedawna miałem stałą obsadę, wszystko ładnie się buja, teraz wprowadziłem nowe życie, planuję kolejne, więc trzeba to ogarnąć - dozowanie i testy, bo szkoda, żeby coś padło.

Dzięki za pomoc.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Ejdzej88 napisał:

Najpierw dokładnie określ i przemyśl co będziesz potrzebował dozować w ciągu najbliższego pół roku-roku i potem policz ile kanałów potrzebujesz. Balling to minimum 2 pompy, u Ciebie jest chyba bardziej na miękko, ale pewnie zaraz będzie trzeba coś dozować. U mnie Balling to 3 kanały(ATI Essential, jak skończę obecny zapas przechodzę na Pro i wtedy zwalnia mi się 1 kanał) 1 VSV, 1 Mikro dla refugium. Dodatkowo chcę zautomatyzować dawkowanie Strontu i Jodu. 

1) Cena do jakości Aqua Trend. Generalnie ma dobre opinie, ja mam Jebao i nazwę to tak. Może być, ale szału nie ma, wielki kloc, upierdliwa obsługa, ale trzyma dokładność, więc w sumie nie można marudzić.

2) Minimum 3. Ja mam 4, startowaliśmy w tym samym czasie, a i tak zaraz rozbudowuje dozownik o dodatkowe 2 kanały, na razie trwają testy :)

3) Ja kupiłem pojemniki Skimza, bo ich wymiar idealnie pasował do mojej szafki. IMHO lepiej kupić pojemniki z LDPE, a wężyki silikonowe np. blue snake.

Jakie Micro lejesz dla refugium? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kent Iron&Mangan, Kent All for Reef i Fosforany ATI. Generalnie przygotowuję 100ml płynu składającego się z 20ml fosforanów 6ml I&M, 4ml All for Reef, resztę uzupełniam VSV. Leję z dozownika 2x dziennie 5ml takiej mieszanki :) Ostatnio na ICP wyszło, że były to proporcje trafione w punkt. We wtorek wysłałem wodę do Marine Lab, jak przyjdą wyniki to wrzucę do swojego tematu, bo dawno nie aktualizowałem.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem się na Jebao Doser 3.4 + pojemnik zintegrowany 3x1.5 litra , dlatego , że obecnie będę potrzebował 2 kanały i 1 pojemnik , drugi kanał z opakowania z fito.

Jak przejdę na podstawowego Ballinga to wystarczą mi 3 kanały + pojemnik 3x1.5 litra + 4 kanał na fito .

Nie sądzę ale gdybym rozbudował coś bardziej, to wtedy pomyślę o zmianie Dosera lub dokupieniu drugiego.

Dzięki za pomoc.

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompa zamówiona , wężyk już mam.

Jestem na etapie wyboru pojemnika , gotowe są w nieco chorych cenach , mam miejsce ( dł x szer x wys) : 30 (max. 40) x 22 x 20 , w markecie znalazłem 1 , 1.5 i 3.2 litra , odpowiednio 10x10x14 , 10x10x21 , 10x20x21.

Planuję teraz kupić kilka i zrobić moduł łącząc je razem , wg. artykułu @Tester pod Ballinga potrzebuję 4 roztwory , fito mam gotowe w woreczku Easy Reef Booster.

 

Co ewentualnie mogę w przyszłości dozować ? Pytam, ponieważ w miejsce jakie mam mogę zainstalować max. 8 x 1 lub 1.5 litra lub mniej pojemników np. 4 x 3.2 litra.

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy to prawda, że tańsze pompy, np. Jedao potrafią się przywiesić i wylać wszystko ? Zasłyszałem taką opinię , nie wiem na ile to prawda.

Jeśli tak, to czy bardziej markowe i droższe modele nie mają tej przypadłości ?


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czy to prawda, że tańsze pompy, np. Jedao potrafią się przywiesić i wylać wszystko ? Zasłyszałem taką opinię , nie wiem na ile to prawda.
Jeśli tak, to czy bardziej markowe i droższe modele nie mają tej przypadłości ?
Prawda. Ja miałem taką kupioną w chinach i pompka nr 3 się zawieszała i kilka razy wlała mi wszystko. Na szczęście miałem pod nią podpięty tylko litr soli bez soli. Teraz od 2 miesięcy mam pompę aqua medic. Jeszcze za wcześnie, żeby oceniać, bo chińczyk też zawiesił się pierwszy raz tak po roku.

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakie inne w rozsądnej cenie warte są uwagi ? Zasięgam informacji i wychodzi na to, że Grotech dość drogo ale pewnie a coś pomiędzy chińczykami i Grotechem ?

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam do dozowania 3 preparaty z Ballinga, fito, 2 dodatki to razem 6 kanałów.

Skoro Jebao i niedrogie pompy Aquamedic, Aquanova itp. są też wg. opinii jakie znalazłem niedokładne a rozsądne jakościowo np. Grotech to 1700 pln albo ok. 1000 za używkę to czy nie lepiej zrobić DIY ?

8 pompek z Allegro , Arduino , zasilacz, moduł przekaźnik na 8 szt. do Arduino , LCD z przyciskami, zegar rtc, obudowa i to wszystko, cena ok. 400-500 pln.

Czy robił ktoś z Was pompę dozująca DIY ? może ktoś napotkał problemy nie do przejścia ? Nie miałem takiej pompy i w tym projekcie martwi mnie jedynie ewentualna niedokładność pomp/głowic z Allegro/Ali. Co do przelewania nie powinno być problemu, robi to przekaźnik, który raczej nie powinien się zawiesić a jeśli nawet to może się to także zdarzyć w Grotech.

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aqua trend? Nie myślałeś o tej marce? 6 kanałów coś koło 900 zł co prawda nie ma wifi i innych bajerow ale dużo osób sobie chwali. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, sith114 napisał:

Aqua trend? Nie myślałeś o tej marce? 6 kanałów coś koło 900 zł co prawda nie ma wifi i innych bajerow ale dużo osób sobie chwali. 

Znajomy sprzedaje Grotecha a wcześniej miał właśnie Aquatrend i w jego opinii była niedokładna.

Pytanie, jaka to była niedokładność, każdy ma inne wymagania i inaczej postrzega pewne wady produktu a jeśli tak jest to czy często tak się dzieje, czy może sporadycznie.

Jeśli mam wydać 900 pln i mieć niewiele lepszy albo porównywalny produkt do Jebao z Ali za 250 pln to nie ma sensu, za ok. 1000 pln można kupić używki fajnych pomp.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jest to 4 kanały:

A co do niedokładności to kolega ma tego najnowszego dosera? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi też DP-4 wlała wszystko co było w pojemniku (na szczęście też był to SBS wprawdzie stężony 2x ale końcówka). Zrobiłem testy i okazało się, że po zaniku napięcia potrafi się losowo załączyć pompa i pracować cały czas. Po testach kupiłem Aqma Doser Six wywaliłem bebechy Jebao i wsadziłem te od @magu (dzięki za wskazówki i pomoc) teraz pompa wygląda tak jak na zdjęciach, mam dostęp przez bluetooth, i mam wsumie DIY :D. Na wszelki wypadek pompa jest podłączona przez UPS...

I w razie potrzeby można rozbudować o 2 dodatkowe pompy.

 

4.JPG

1.JPG

2.JPG

3.JPG

Edytowane przez RaLe (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.