Skocz do zawartości
Luca197

Reaktor do fitoplanktonu

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie nie wiedziałem w jakim dziale mam zadać to pytanie jeżeli jest nie odpowiedni to z góry przepraszam, ale nie jestem w stanie już sobie z tym poradzić, a mianowicie chodzi mi, o hodowlę fitoplankton. Niby bardzo prosta rzecz itd....., a mianowicie tak było do tej pory. Od kiedy wyjechałem na święta coś się stało z moim fito po prostu wszystko padło. To, co mi zostało co odlewałem wciąż mam w butelkach, ale  nie mogę rozpocząć od nowa hodowli, ponieważ wszystko mi non stop pada. Nie istotne czy zaczynam na moim fito i rozrabiam  1 do 1 i tak padnie robi sie coraz jasniejsze aż żółte czy jadę do znajomego sklepu, w którym tez mają fito i nie mają żadnego problemu z hodowla tam kupię  Litr wlewam u mnie rozrabiam 1 do 1 i to samo robi sie coraz jasniejsze aż w końcu pada. Czy ktoś mi jest w stanie powiedzieć, o co dokładnie chodzi.

Fito, rozrabiam z wodą, o zasoleniu 1017 na soli red sea na każdy litr dodaję pożywkę firmy grotech 10 ml na 1 L to wszystko jest w reaktorze w którym jest odpowiednie oświetlenie i natlenienie. Nigdy nie miałem problemów, a teraz nie potrafię się od tego odbić.

 

Za wszelką pomoc bardzo dziękuje.

Edytowane przez Luca197 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymyj dobrze reaktor może jest czymś zakażony, ja swój myję gorącą wodą i potem OXY. Druga opcja, chociaż jej nie jestem pewny do fito dostał się zooplankton i w momencie gdy hodowla rusza on wybija fito. Będąc w lodówce jest w hibernacji i dlatego nie zjada fito.  Druga teoria jest zasłyszana, nie sprawdzona, ale taką sprzedał mi znajomy któremu hodowla nie chciała wystartować za którymś razem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup sobie trochę alkoholu izopropylowego lub nawet zwykłej taniej wódeczki i przed każdym startem nowego nastawu wszystko dokładnie płucz lub wycieraj namoczonym ręcznikiem papierowym. 

U mnie raz czy dwa razy nastawy zbladły. Raz na pewno dlatego, że wyłączyła się pompka a jeśli fito jest intensywnie oświetlane to musi mieć napowietrzanie i cyrkulację. Drugi raz, zanieczyściłem nastaw wrotkami z sąsiedniej butelki. Inna sprawa jest taka że nigdy nie miałem tak gęstego nastawu z wrotkami. :D


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem OXI one jest najwygodniejszy w użyciu :) Wlewam na oko litr wody dodaję łyżeczkę proszku, zamykam reaktor(swój zrobiłem z plexy), zostawiam na chwilę i wylewam całość do kanalizy. Środek sprawdzony, bezpieczny i tani, w końcu to nadwęglan sodu. Nie trzeba nic przecierać, a mamy gwarancję, że wszystko zostało zdezynfekowane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super dziękuje za pomoc Panowie zdecydowałem na kupno alkoholu izopropylowego właśnie zamówiłem. Jak dojdzie to umyje i odswieze hodowle dam znac czy pomogło. Jeszcze raz dziękuję za pomoc.

Edytowane przez Luca197 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 3.02.2020 o 14:58, Tester napisał:

Kup sobie trochę alkoholu izopropylowego lub nawet zwykłej taniej wódeczki i przed każdym startem nowego nastawu wszystko dokładnie płucz lub wycieraj namoczonym ręcznikiem papierowym. 

U mnie raz czy dwa razy nastawy zbladły. Raz na pewno dlatego, że wyłączyła się pompka a jeśli fito jest intensywnie oświetlane to musi mieć napowietrzanie i cyrkulację. Drugi raz, zanieczyściłem nastaw wrotkami z sąsiedniej butelki. Inna sprawa jest taka że nigdy nie miałem tak gęstego nastawu z wrotkami. :D

Bartek,a jeszcze jedno. Po umyciu tym alkoholem izopr.........  trzeba jeszcze ten reaktor przeplukac z tego alko, czy wystarczy, ze odparuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Alkohol izopropylowy bardzo szybko paruje więc raczej nic nie bedziesz musiał przemywać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok super, dziękuję wszystkim za pomoc. Dam znać czy będzie lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dodam od siebie. Jeżeli reaktor jest wykonany z plexiglassu czy jak inaczej go zwał PMMA i części są wycinane laserowo to umycie go alkoholem IZO spowoduje nieodwracalne mikropęknięcia krawędzi ciętych laserem i w rezultacie rozszczelnienie się reaktora.


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, twistman napisał:

dodam od siebie. Jeżeli reaktor jest wykonany z plexiglassu czy jak inaczej go zwał PMMA i części są wycinane laserowo to umycie go alkoholem IZO spowoduje nieodwracalne mikropęknięcia krawędzi ciętych laserem i w rezultacie rozszczelnienie się reaktora.

A to ciekawe info. Ale to kwestia tylko ciecia laserem? Jak cięte mechanicznie, frezowane itd, to nie będzie problemu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no no, nie wiedziałem o tym.

Jednokrotne umycie ma tez taki wpływ? W sumie to nie wyobrażam sobie aby wytarcie szmatka nasączoną IPA spowodowało pękniecia na wylot w 2-3 mm pleksi.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jest to reakcja niemalże natychmiastowa. Dotyczy wszystkich powierzchni przegrzanych (w tym po cięciu laserem) oraz polerowaniu ogniowym i mechanicznym, gięciu termicznym  - wszędzie tam gdzie w strukturze materiału na wskutek działania temperatury powstają napięcia materiału.
Plexi można nawet przegrzać poprzez działanie (doklejonych diód LED bez sprawnego odprowadzenia ciepła)
Taki filmik na szybko z YT jak wygląda sama reakcja materiału - sam nie miałem czasu obejrzeć całego...

 


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to się dotyczy plexi wylewanej czy ekstrudowanej? Bo one mają troszkę inne parametry. Pytam tych co rozumieją wszystko z filmiku :P bo mój ang. troszkę kuleje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie przeczytałem tego wcześniej co kolega twistman napisał. Mój problem z reaktorem się zakończył ponieważ alkohol izopropylowy praktycznie rozerwał mi reaktor :(. Rozszczelnił się na dole plastki dosłownie popękał w oczach. Niestety jest tylko do wywalenia. Nie polecam mycia reaktora z plexiglasu, bo na 1000% nie będziecie musieli już go kończyć myć. Pojechałem do sklepu i kupiłem nowy niestety :( .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, MichalCz napisał:

A to się dotyczy plexi wylewanej czy ekstrudowanej? Bo one mają troszkę inne parametry. Pytam tych co rozumieją wszystko z filmiku :P bo mój ang. troszkę kuleje.

niestety oba rodzaje sa podatne, chociaż typ GS tzn wylewana nieco mniej..


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, twistman napisał:

niestety oba rodzaje sa podatne, chociaż typ GS tzn wylewana nieco mniej..

Co w takim razie byś polecił do takich akcji, tzn gruntowne mycie z odkażaniem? Zwykły alkohol będzie ok? Woda utleniona? Ocet?... Po tym niusie z IPA to strach się z czymkolwiek na bazie węgla zbliżyć do pleksy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czym oświetlacie wasze hodowle fito?

Czerwone światło typu Plant czy białe?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.