Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

34 minuty temu, Beti napisał:

nie wszystkie korale to akceptują, z tego co widzę kolega ma mieszaną obsadę, jest to zrozumiałe ale przy akwarium z większości SPS.

To prawda, ja musiałem schować acany do cienia, bo się zaczęły kurczyć i bieleć. A w cieniu rosną bardzo dobrze i mają lepsze kolory.

36 minut temu, Beti napisał:

opisuje problem wcześniejszy o padających koralach i brązowieniu, nie sądzę że korale brązowieją i padają z powodu Ph lub jego lampy która nie jest taka tragiczna. 

Ja wcześniej opisałem moje doświadczenia. Nie byłem w stanie utrzymać SPS przy życiu. A teraz wszystko (prawie) rośnie.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, Raff 2020 napisał:

@Beti tu gra toczy się o patyki. I panowie pod tym kątem starają się pomóc. Ja chyba jeszcze nie dojrzałem do twardych i pewnie mój baniak też ;) ale broni składać nie zamierzam.

Te twoje patyki które pokazujesz na zdjęciu to proste SPS, to rośnie nie koniecznie przy mega watach, a z twojego filmiku wnioskuję że masz mieszaną obsadę? ( chyba że się mylę) chyba że myślisz że Ci utrudniam a Panowie chcą pomóc. 

i tu masz rację, ja wiem co chłopaki piszą, doskonale to rozumiem i po części się zgodzę, ale wysokie Po4 też powoduje wstrzymanie przyrostów i brązowieniu koralowców, kolory tracą i to widać gołym okiem.

Pozd ;)

 

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, Beti napisał:

ale wysokie Po4 też powoduje wstrzymanie przyrostów i brązowieniu koralowców, kolory tracą i to widać gołym okiem

i od tego zacznę, dlatego zamówiłem Hankę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, Beti napisał:

czy o to w tym wszystkim chodzi by rosły jak szalone i ciąć je co chwilę, czy może niech rosną w średnim tępię i cieszyć oko.

Jak już Rafał napisał o co chodzi, to raczej nie ma dyskusji. Ze światłem to nie tylko wzrost, a również wybarwienie...Jak chcesz podyskutować merytorycznie to chętnie. Na razie z tą merytoryką to średnio:P.

Kolejna kwestia to biologia.  Zbiornik raczej dosyć świeży. SPS-y, szczególnie acropory nie lubią świeżych zbiorników, w których jest jeszcze słaba biologia.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, norbi2222 napisał:

Kolejna kwestia to biologia.  Zbiornik raczej dosyć świeży. SPS-y, szczególnie acropory nie lubią świeżych zbiorników, w których jest jeszcze słaba biologia.

Problem w tym, że jemu nawet prostsze SPS nie rosną.

Edytowane przez katani (wyświetl historię edycji)

Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, norbi2222 napisał:

Jak już Rafał napisał o co chodzi, to raczej nie ma dyskusji. Ze światłem to nie tylko wzrost, a również wybarwienie...Jak chcesz podyskutować merytorycznie to chętnie. Na razie z tą merytoryką to średnio:P.

Po pierwsze nie obrażaj mnie pisząc że nie da się ze mną merytoryczne rozmawiać,  dobrze że z tobą wszystko ok! a dwa,

jak Ci się wydaje że masz już sklep to jesteś wszechwiedzący i twoja racja jest większa jak moja itd.

Niech będzie po twojemu.

Pozdrawiam 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 19.11.2021 o 22:08, Beti napisał:

i tu masz rację, ja wiem co chłopaki piszą, doskonale to rozumiem i po części się zgodzę, ale wysokie Po4 też powoduje wstrzymanie przyrostów i brązowieniu koralowców, kolory tracą i to widać gołym okiem.


Mam problem z Po4. Dziś zmierzyłem i na kropelkowym (jeszcze nie przyszła Hanna, jest sobota!;)) wyszło 0.06 a to znaczy, że jest dużo więcej skoro na poprzednim badaniu było 0.02 a ICP pokazywało 0.20!

@katani to co napisałeś o moim zapleczu dało mi do myślenia. Przebiłem się dziś przez strop na poddasze na którym hula wiatr i cały czas jest świeże powietrze i na razie założyłem kratkę. W tygodniu dobiorę odpowiedni wentylator, który będzie wdmuchiwał czyste powietrze w kierunku zbiornika technicznego. Myślę, że drobny zabieg rozwiąże mi problem z niskim PH 

Dalej, za radą Norberta założyłem z powrotem dwie lampy, każda po 120w. Wisiały już wcześniej, ale zdjąłem je, bo wkurzało mnie inne światło, jakie daje Pandora.

 

A, przy sprzątaniu wyczyściłem zbiornik na dolewkę, pierwszy raz od założenia. Nie uwierzycie ile było szlamu. Przy okazji znalazłem przyczynę wysokiego glinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, Raff 2020 napisał:

@katani to co napisałeś o moim zapleczu dało mi do myślenia. Przebiłem się dziś przez strop na poddasze na którym hula wiatr i cały czas jest świeże powietrze i na razie założyłem kratkę. W tygodniu dobiorę odpowiedni wentylator, który będzie wdmuchiwał czyste powietrze w kierunku zbiornika technicznego. Myślę, że drobny zabieg rozwiąże mi problem z niskim PH 

Na pewno pomoże.

EDIT: Jedna rzecz mi przyszła do głowy. Żeby to nie było bardzo zimne powietrze, bo zaraz będziesz miał problem z temperaturą i będziesz musiał instalować setki wat grzałek ;)

EDIT2: możesz pomyśleć o dwóch dziurach. Jedna z aktywnym wentylem (chociaż teoretycznie chłodniejsze powietrze powinno samo ściekać do fishroomu)a druga jako wywietrznik. No i warto rozważyć wilgoć. Czy poddasze ma wentylację, żeby ci tam za x miesięcy grzyb nie wylazł.

29 minut temu, Raff 2020 napisał:

A, przy sprzątaniu wyczyściłem zbiornik na dolewkę, pierwszy raz od założenia. Nie uwierzycie ile było szlamu. Przy okazji znalazłem przyczynę wysokiego glinu

A niby czysta woda leci. Ja staram się co kilka miesięcy wyciągnąć zbiornik dolewki i go wyszorować. Zawsze jest delikatny osad bakteryjny. A co niby było przyczyną?

 

29 minut temu, Raff 2020 napisał:

Dalej, za radą Norberta założyłem z powrotem dwie lampy, każda po 120w. Wisiały już wcześniej, ale zdjąłem je, bo wkurzało mnie inne światło, jakie daje Pandora.

A co to za dodatkowe lampy? Chinki ?

Beti Norbi, wyluzujcie ;-) Forum jest po to, żeby dyskutować.

 

Edytowane przez katani (wyświetl historię edycji)

Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Raff 2020 a jak na taki wentylator zareaguje kominiarz??? Tłoczenie powietrza do domu nie jest dobrym pomysłem... Tak samo jak wyciąganie bez kontroli... Wentylacja to system a nie jeden element... Przemyśl to dobrze... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
56 minut temu, dadario napisał:

 

@Raff 2020 a jak na taki wentylator zareaguje kominiarz??? Tłoczenie powietrza do domu nie jest dobrym pomysłem

 

:)

Przecież Ty też tłoczysz ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Raff 2020 napisał:

:)

Przecież Ty też tłoczysz ;)

Jest spora różnica w wężyku od odpieniacza a wentylatorem... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Beti napisał:

Po pierwsze nie obrażaj mnie pisząc że nie da się ze mną merytoryczne rozmawiać,  dobrze że z tobą wszystko ok! a dwa,

jak Ci się wydaje że masz już sklep to jesteś wszechwiedzący i twoja racja jest większa jak moja itd.

Niech będzie po twojemu.

Pozdrawiam 

Beata, pewnie zauważyłaś emotikon przy moim wpisie...podążając za Twoją radą "...nie odbieraj tego personalnie..."

Ponadto PO4 na tym poziomie co wskazuje ICP nie jest problemem dla wzrostu koralowców, pomijam fakt, że ICP jest raczej mało wiarygodne w kwestii tego parametru, ze względu na sposób otrzymywania tego wyniku.  Dobrze, że jak przeglądam wyniki ICP to robię to daleko od akwarium aby acropory nie go nie widziały, bo by się już dawno wyprowadziły;).

Oczywiście nie wiem wszystkiego i wielokrotnie mam zagwozdkę w czym jest problem, niby teoretycznie powinno grać, a tu zonk. W tej sytuacji obstawiam trzy typy: światło, biologię i/lub pH.

 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Raff 2020 napisał:

Mam problem z Po4. Dziś zmierzyłem i na kropelkowym (jeszcze nie przyszła Hanna, jest sobota!;)) wyszło 0.06 a to znaczy, że jest dużo więcej skoro na poprzednim badaniu było 0.02 a ICP pokazywało 0.20!

U mnie też kropelki pokazywały dużo mniej niż ICP. Do czasu zakupu Hanki robiłem tak:

Test salifert - zmiana barwy niedostrzegalna - wynik poniżej 0,1

Test salifert - zmiana koloru (nawet bardzo delikatna) - Test Zooleku - brak zmiany koloru - wynik PO4 w przedziale 0,1-0,2.

Test Zoolek i Salifert zmiana koloru - wynik pow. 0,2.

I te zakresy mi wystarczały aby podjąć decyzję o wymianie adsorvera:D

A jeśli chodzi o patyki .... mam 4 odmiany akropor od startu akwa. Zielona zaczęła rosnąć po ok 6 mies. od zalania zbiornika a pozostałe po roku od startu. Obecnie ich przyrosty ro ok 1 cm miesięcznie  ale mi nie zależy na dużych przyrostach tylko na utrzymaniu obecnego stanu, który mi się podoba. Tależòwki rosną jak szalone od samego początku bez względu na parametry

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 27.10.2021 o 18:19, Raff 2020 napisał:

Postanowiłem więc pójść skrótem; kupić 1 kg siarczanu sodu, rozmieszać go w trzech litrach wody RO i wlewać tego 1/30 każdego dnia. Po miesiącu, zrobić ICP i sprawdzić ilość siarki, jesli będzie za mała zwiększyć dozowanie. 
Jak myślicie? :X

Tak zrobiłem, no prawie, bo 1kg siarczanu sodu nie chciał rozpuścić się w 3 l wody RO, więc wymieszałem 1 kg w 6l.

Roztwór podawałem codziennie przez niecały miesiąc w ilości 50 ml na 2000l wody w akwarium. Dzisiejszy ICP pokazał wzrost siarki o 100 mg/l i zbliżył się do akceptowalnego poziomu.

Wygląda na to, że fartem wstrzeliłem się w odpowiednią ilość i dalej będę kontynuował suplementację siarczanu sodu w celu utrzymania siarki w baniaku.

Poniżej aktualny ICP

 

 

Results_32811_pl 2.pdf

Wydaje mi się, że baniak idzie w dobrym kierunku i niedługo będę musiał pożyczyć cęgi od koleżanki z forum do przycinania talerzy ;)

71C3EBEB-E1DC-499D-8E08-44792FF56499.png.980f632ea74800c073915d65f1a40c98.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rafał, co słychać w zbiorniku?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, katani napisał:

Rafał, co słychać w zbiorniku?

Może jakaś fotka całości ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od dwóch miesięcy nic nie padło, nie licząc salariasa, bo gdzieś przepadł. A teraz uwaga! Acropora puściła pierwszą odnogę. Jest sukces :clapping  Pod warunkiem, że to jest Acropora?;)

1 stycznia 2022 minie roczek i wrzucę filmik. 
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś minął roczek
Wszystkiego dobrego w Nowym Roku !

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super zbiornik :D Ponurkować też idzie widzę w takim litrażu :D


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Napiszę tak ,szału tam nie widzę , ale to kwestia gustu no i to dopiero roczek , więc wszystko przed Tobą .Uroki wysokiego zbiornika , pięknie się ogląda .

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, JerzyB napisał:

Napiszę tak ,szału tam nie widzę , ale to kwestia gustu no i to dopiero roczek , więc wszystko przed Tobą .Uroki wysokiego zbiornika , pięknie się ogląda .

Szału ? ale kto co ? 

Rozumiem że sobie żartujesz z kolegi . 

Rozumiem że  gustujesz w samych rybach bo raczej tyle z twojej strony tam widać od lat . 

Ale to kwestia gustu . :D 

 

@Raff 2020 fajny zbiornik - progres jest :D 

 

 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, JerzyB napisał:

szału tam nie widzę

A jak stanę na głowie? ;)

Ja wiem, że niektórym, to te korale zaraz po zalaniu rosną, ale mi dopiero od 2 m- cy pierwsze spsy się przyjęły. Wcześniej wszystko po tygodniu padało.

4 godziny temu, Chrusciik napisał:

Super zbiornik

 

3 godziny temu, AnT napisał:

fajny zbiornik - progres jest :D 

 

Miłe to, tego mi trzeba ;)

Jak widzisz, że zaczyna rosnąć, to aż się chce dodatkowy etat złapać  na więcej :yes

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, AnT napisał:

Szału ? ale kto co ? 

Rozumiem że sobie żartujesz z kolegi . 

Rozumiem że  gustujesz w samych rybach bo raczej tyle z twojej strony tam widać od lat . 

Ale to kwestia gustu . :D 

 

@Raff 2020 fajny zbiornik - progres jest :D 

 

 

@And  Nie było moją  intencją obrażanie , to jest  opinia , co widzę.Jeśli chodzi o mój zbiornik , to też mi się nie podoba. Ale napisałem , że koralowce będą , jak wrócę na stałe do PL. Nie zostawię zbiornika z koralowcami komuś , kto się kompletnie na tym nie zna. Teraz jest , jak jest i tylko wnuki są zadowolone. :)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez JerzyB (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brakuj3 jakiegos stada drobnicy tak z 20 chromisow zrobilo by swoje 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, fOe napisał:

Brakuj3 jakiegos stada drobnicy tak z 20 chromisow zrobilo by swoje 

Myślę że bardziej anthiasy zrobią robotę, chromisy pływają w górnej części zbiornika, ale oczywiście kwestia gustu.

 

Co do borsuka_dawno bym go ewakułowała za takie podgryzanie górnej płetwy, zresztą ta ryba nigdy nie była ładna mało tego uwielbia podgryzac Lpsy tymi swoimi ząbkami, ale może kwestia gustu, kto jak woli..:)

ładny zbiornik za rok będzie petarda.

 

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.