Skocz do zawartości
dadario

Kalkwasser reaktor czy w dzisiejszych czasach ma to sens

Rekomendowane odpowiedzi

Odkopuję temat. jak tam wasze kalkwasser miksery? Pochwalicie się kto co i jak robi?

@Jacek56 na ile ci starcza powiedzmy kilogram proszku? Ty masz to podłączone pod dolewkę dalej?

@dadario robiłeś reaktor? Pochwalisz się?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój niestety przestał działać, po dwóch miesiącach wytarł się wirnik od ośki i pompka dostała drgań. Metoda z błotem kalkwasser sprawowała mi się bardzo dobrze przez te dwa miesiące. Trochę krótko ale straciłem zapał do przeróbek reaktora i wróciłem do reaktora wapnia. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wtrącę się. :) U mnie sprawdzają się 24 dawki co 1/2 h w nocy dla stabilizacji pH (22.00-10.00). Leci po 25 ml na dawkę wody wapiennej i działa wyśmienicie. Także kalkwasser nie musi być podawane drogą kropelkową i też działa. Kwestia jest tylko dużej częstotliwości i odp. objętości dawki. Oczywiście zajęło mi trochę czasu zanim ustaliłem co i jak. Przy grawitacyjnej metodzie kropelkowej dozowanie było nie do wyregulowania. Teraz 5l baniak kalkwasser wystarcza mi na ok. 2 tyg. i jest super. Tak samo można by zrobić w dzień, niestety ja mam pompę dozującą dla której max. to 24 dawki. Pozdr. tomko

Edytowane przez tomko (wyświetl historię edycji)

Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lecę na balingu i od pewnego czasu zapodalem pomiar ph.

Dwa razy podałem na podbicie steachem pH dawkę 1/3 na litraż akwa. 

pH wody mam średnio 8.4  parę razy nawet 8.6 tak to trzyma 8.5- 8.3 

Więc na balingu praktycznie trzyma ta wartość. 

Odpieniacz wl. tylko w dzień. 

 

Edytowane przez AnT (wyświetl historię edycji)

... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, AnT napisał:

Lecę na balingu i od pewnego czasu zapodalem pomiar ph.

Dwa razy podałem na podbicie steachem pH dawkę 1/3 na litraż akwa. 

pH wody mam średnio 8.4  parę razy nawet 8.6 tak to trzyma 8.5- 8.3 

Więc na balingu praktycznie trzyma ta wartość. 

Odpieniacz wl. tylko w dzień. 

 

Czym mierzysz ph? Masz pomiar stały czy robisz sam testy / pomiary?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, sith114 napisał:

Czym mierzysz ph? Masz pomiar stały czy robisz sam testy / pomiary?

Stały . 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AnTcik może i kiedyś mierzył na oko... ale nie zapominajcie, że on już ma 134lata... Oczy nie te...

Ja zrezygnowałem z KW na rzecz NaOH. 

KW przez domowej roboty reaktor (czyli tak jak kiedyś pokazywałem, mieszadło magnetyczne i pompa dozująca podająca 24/d dawki KW) okazało się niewypałem. Od pastylki wycierało się dno w pojemniku, potem szlag trafił silnik mieszadła. Kombinowałem z mieszaczem w środku, ale ostatecznie pomysł upadł. NaOH mieszane wg receptury @norbi2222 działa lepiej, wymaga mniejszych nakładów pracy i środków oraz jest stabilniejsze. Aczkolwiek wymaga dozowania dodatkowo Ca. Kwestia przyzwyczajenia. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 20.02.2024 o 21:02, katani napisał:

Odkopuję temat. jak tam wasze kalkwasser miksery? Pochwalicie się kto co i jak robi?

U mnie leci jako dolewka odparowanej wody na pompie perystaltycznej. Na 90 litrów akwarium, 10 litra KW i wymiana KW co 3 tygodnie. pH rano 8.2 i wieczorem prawie 8.4, Jak dla mnie najlepsza metoda prowadzenia  małego akwarium z łatwymi koralami

 

IMG_2255.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja mam mixer magnetyczny  DIY na dnie pod magnesem szkiełko ze smartfona . Magnes obraca się b. wolno więc szkiełko się mocno nie wyciera. RO mam w zbiorniku 20l kalkwasser dozuje się  co  1godz  pH nie spada poniżej 8 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, dadario napisał:

mieszane wg receptury @norbi2222 działa lepiej, wymaga mniejszych nakładów pracy i środków oraz jest stabilniejsze. Aczkolwiek wymaga dozowania dodatkowo Ca. Kwestia przyzwyczajenia. 

Możesz podać recepturę?


577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.