Skocz do zawartości
dale

Korale po zakupie - jak to u Was wygląda?

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio zauważyłem jedną ciekawostkę, mianowicie, kupowałem korale z różnych miejsc. I z systemów zeowitowych o niskich nutrientach i z systemów zbliżonych żyznością do mojego. Przynosiłem osobiście lub odbierałem pocztą. Miałem świadomość że koral wymaga aklimatyzacji w nowym środowisku. Zakłądałem że korale z wody podobnej do mojej będą łatwiej miały. Ale moje obserwacje tego nie potwierdziły.

Jak to jest, powiedzcie, że korale z wody o zbliżonych parametrach, czy to od znajomego, czy ze sklepu, po wsadzeniu do wody przechodzą okres aklimatyzacji, grymaszą, potem zazwyczaj rosną, ale okres startu trwa jakiś czas, a korale przywiezione od Jadwigi, z tego co wiem, prowadzi je na zeowicie i parametrach dosyć wyśrubowanych, wsadzone do mojej wody, gdzie azot jest na poziomie do 15 a fosfor, jestem zadowolony, jak jest na poziomie 0,2 - 0,25, wsadzone do wody po wyrównaniu temperatury i przelaniu raz czy dwa, pompują się w ciągu kilku godzin. Czy to miękki, czy lps czy acropora.

Niewiele z tego rozumiem, jedyne wytłumaczenie jakie mi przychodzi do głowy, to że zwierzaki są w bardzo dobrej kondycji i to ułatwia im start.

Jak to u Was wygląda?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie zauważyłem jakieś większej zależności. Znakomitą większość korali obecnych w moim zbiorniku mam z 4 źródeł: CH, Jadwiga Morska, i od czterech akwarystów.

Zazwyczaj korale z tych źródeł bezproblemowo aklimatyzują się u mnie w akwarium.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie będzie to tak ,że korale z akwariów "wyzerowanych" po wsadzeniu do wody bardziej żyznej wciągają pokarm bez umiaru :) i pokazują odrazu swoje zadowolenie.

Z tego co zaobserwowałem to korale pochodzące z akwakultury do tych prosto z rafy zawsze lepiej się aklimatyzują ,bez względu na to  co mamy w akwarium.

 


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja przez te lata nauczyłem się od kogo mogę brać korale a od kogo nie. Mam osoby i sklepy w których mogę kupować w ciemno i zawsze wszystko ładnie się przyjmuję i jest zadowolone. Natomiast mam trzy osoby od których jak tylko biorę piękne korale po paru dniach zaczynają się kłopoty i przeważnie padają .

Przeważnie widać po dwóch dniach czy koral zadowolony czy nie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze trochę nie na temat ale kupujecie korale kurierem? W moich rejonach ciężko znaleźć kogoś kto sprzedaje więc zostaje mi w przyszłości wysyłka. Patrzyłem na tą stronę Jadwigi ale ceny tam kolosalne i sama wysyłka chyba 60 zł. Jedynie OLX


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Chrusciik napisał:

Moze trochę nie na temat ale kupujecie korale kurierem? W moich rejonach ciężko znaleźć kogoś kto sprzedaje więc zostaje mi w przyszłości wysyłka. Patrzyłem na tą stronę Jadwigi ale ceny tam kolosalne i sama wysyłka chyba 60 zł. Jedynie OLX

Masz Crazy Corala pod nosem. Z okolic Bydgoszczy też widziałem kilka ofert ba OLX.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurierem to na dzień dzisiejszy tylko Jadwiga Morska.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
59 minut temu, katani napisał:

Kurierem to na dzień dzisiejszy tylko Jadwiga Morska.

Zapomnij, znajomemu w październiku wysłali ze jednym podgrzewaczem woda 18 stopni, dobrze że chociaż si zachowali i kase oddali, bo jak mi wysłali brzydala zamiast tominensisa to kazali zwrócić i to zwykła przesyłkę kurierską dali...także ten...nie wspomnę o chromisie z powiększonym okiem...ale ogarnął się...najlepiej życie pakuje jonafish w każdą pogodę i Mrozy dotrze...ale co kto woli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, dale napisał:

Ostatnio zauważyłem jedną ciekawostkę, mianowicie, kupowałem korale z różnych miejsc. I z systemów zeowitowych o niskich nutrientach i z systemów zbliżonych żyznością do mojego. Przynosiłem osobiście lub odbierałem pocztą. Miałem świadomość że koral wymaga aklimatyzacji w nowym środowisku. Zakłądałem że korale z wody podobnej do mojej będą łatwiej miały. Ale moje obserwacje tego nie potwierdziły.

Jak to jest, powiedzcie, że korale z wody o zbliżonych parametrach, czy to od znajomego, czy ze sklepu, po wsadzeniu do wody przechodzą okres aklimatyzacji, grymaszą, potem zazwyczaj rosną, ale okres startu trwa jakiś czas, a korale przywiezione od Jadwigi, z tego co wiem, prowadzi je na zeowicie i parametrach dosyć wyśrubowanych, wsadzone do mojej wody, gdzie azot jest na poziomie do 15 a fosfor, jestem zadowolony, jak jest na poziomie 0,2 - 0,25, wsadzone do wody po wyrównaniu temperatury i przelaniu raz czy dwa, pompują się w ciągu kilku godzin. Czy to miękki, czy lps czy acropora.

Niewiele z tego rozumiem, jedyne wytłumaczenie jakie mi przychodzi do głowy, to że zwierzaki są w bardzo dobrej kondycji i to ułatwia im start.

Jak to u Was wygląda?

To pokaż te korale ze swojego akwa . 

Jestem ciekaw - jeśli można ? 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Chrusciik napisał:

Moze trochę nie na temat ale kupujecie korale kurierem? W moich rejonach ciężko znaleźć kogoś kto sprzedaje więc zostaje mi w przyszłości wysyłka. Patrzyłem na tą stronę Jadwigi ale ceny tam kolosalne i sama wysyłka chyba 60 zł. Jedynie OLX

Ja osobiście wolę w sklepie. Ale OK, co, kto woli. Osobiście wolę zapłacić za koral w Jadwidze, dostać go w super stanie i nie martwić się o przesyłkę. Jeśli uważasz że ceny są kolosalne, to mogę pokazać Ci na PW kilka innych. Podpowiem, zerknij na mój staż :) Zobacz ile mam zbiornik. Uwierz mi, byłem w paru sklepach, z kilku sprowadzałem życie i korale. Na liście milionerów też mnie nie zobaczysz :) A z jakiegoś powodu tam kupuję.

38 minut temu, wojtas350 napisał:

Zapomnij, znajomemu w październiku wysłali ze jednym podgrzewaczem woda 18 stopni, dobrze że chociaż si zachowali i kase oddali, bo jak mi wysłali brzydala zamiast tominensisa to kazali zwrócić i to zwykła przesyłkę kurierską dali...także ten...nie wspomnę o chromisie z powiększonym okiem...ale ogarnął się...najlepiej życie pakuje jonafish w każdą pogodę i Mrozy dotrze...ale co kto woli

Mocno niewiarygodne rzeczy opowiadasz, Jadwiga daje zdjęcia realne, to co, nie widziałeś jaki gatunek bierzesz czy chcesz powiedzieć że brzydala z pokolcem pomylili?

Kilka ryb nie doszło do mnie, bo sklep nie wysłał ich, bo się okazało że np. w czasie kwarantanny łomot ryba dostała i choruje, może w transporcie oko się powiększyło?

obraz który malujesz, jakoś nie pasuje mi do moich doświadczeń z firmą.

2 minuty temu, AnT napisał:

To pokaż te korale ze swojego akwa . 

Jestem ciekaw - jeśli można ? 

Można, można :) Tylko w dzień coś zrobię, bo światło zgasło. No i pokleił bym ostatni zakup.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
57 minut temu, dale napisał:
Godzinę temu, AnT napisał:

To pokaż te korale ze swojego akwa . 

Jestem ciekaw - jeśli można ? 

Można, można :) Tylko w dzień coś zrobię, bo światło zgasło. No i pokleił bym ostatni zakup

Też jestem ciekaw. A i koniach nie zapomnij:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, dale napisał:

Ja osobiście wolę w sklepie. Ale OK, co, kto woli. Osobiście wolę zapłacić za koral w Jadwidze, dostać go w super stanie i nie martwić się o przesyłkę. Jeśli uważasz że ceny są kolosalne, to mogę pokazać Ci na PW kilka innych. Podpowiem, zerknij na mój staż :) Zobacz ile mam zbiornik. Uwierz mi, byłem w paru sklepach, z kilku sprowadzałem życie i korale. Na liście milionerów też mnie nie zobaczysz :) A z jakiegoś powodu tam kupuję.

Wierzę na słowo :) Dlatego pytam jak to u was wygląda i czy kurierem jest bezpiecznie. Co do cen... Myślałem, że szczepki będą trochę tańsze. Bo przykładowo u Jadwigi szczepke dostanę za 80 zł a na OLX za 15 zł. Głównie mi chodzi o tą różnicę :)


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Chrusciik napisał:

Dlatego pytam jak to u was wygląda i czy kurierem jest bezpiecznie. Co do cen... Myślałem, że szczepki będą trochę tańsze. Bo przykładowo u Jadwigi szczepke dostanę za 80 zł a na OLX za 15 zł. Głównie mi chodzi o tą różnicę

Mi zdarzyło się kupować i tu i tu. Co do olx to zależy jak trafisz - niektóre przesyłki przychodziły w takim stanie, że szkoda gadać a niektóre pełna profeska. No i wtedy jeżeli sprzedawca okaże się nierzetelny to tylko od niego zależy czy zwróci Ci kasę. Z Jadwigą miałem jeden przypadek, że koral padł i to z przyczyn powiedzmy "obopólnych" i zwrot pieniędzy nawet bez upominania się. Co do cen to czasem warto poczekać na promocję:)

18 godzin temu, dale napisał:

Jadwiga daje zdjęcia realne

Zdjęcia ryb tak, ale to co ostatnio wyprawiają ze zdjęciami koralowców to trochę przesada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, dale napisał:

Mocno niewiarygodne rzeczy opowiadasz, Jadwiga daje zdjęcia realne, to co, nie widziałeś jaki gatunek bierzesz czy chcesz powiedzieć że brzydala z pokolcem pomylili?

Kilka ryb nie doszło do mnie, bo sklep nie wysłał ich, bo się okazało że np. w czasie kwarantanny łomot ryba dostała i choruje, może w transporcie oko się powiększyło?

obraz który malujesz, jakoś nie pasuje mi do moich doświadczeń z firmą.

Tak chce powiedzieć, że brzydala z pokolcem pomylili, coraz więcej ludzi na nich narzeka że ceny wywindowane w kosmos nie jest to tylko moja opinia, ale mniejsza z tym kogo stać niech płaci za foty z aktyniki i nazwie rainbow, super fluo etc., bo pakując jeden podgrzewacz do kartonu z kilkoma koralami jakoś licho się się z tą ich no....IATA...generalnie najlepiej kupować osobiście korale reszta to loteria

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Chrusciik napisał:

Głównie mi chodzi o tą różnicę

Czynsze, Zusy, podatki, daniny, darowizny na rzecz Państwa swoje robią. A oczywiście trzeba doliczyć fakt iż pracownik również kosztuje (oczywiście zarabia na swoje i czyjeś wynagrodzenie)... A ceny zapewne nie zmaleją po nowym roku.

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A do jednego styroboxu ile wejdzie szczepek? Są jakieś wielkości tej paczki? Bo jednej sztuki to się nie opłaca zamawiać. 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, chris_ek napisał:

Zdjęcia ryb tak, ale to co ostatnio wyprawiają ze zdjęciami koralowców to trochę przesada.

Chodzi o zdjęcia z filtrami?  Z tego co rozmawiałem, dodali do zdjęć w trybie "dziennym" zdjęcia z filtrami na prośbę klientów, to dla nich dodatkowa robota, bo i oświetlenie muszą zmienić i filtry założyć - ale takie były wymagania.

12 godzin temu, chwialek napisał:

Czynsze, Zusy, podatki, daniny, darowizny na rzecz Państwa swoje robią. A oczywiście trzeba doliczyć fakt iż pracownik również kosztuje (oczywiście zarabia na swoje i czyjeś wynagrodzenie)... A ceny zapewne nie zmaleją po nowym roku.

Ale zawsze można wspomóc złodzieja który ma akwarium nastawione tylko pod hodowlę szczepek i pełną ofertę "w drugim obiegu". Można też dorobić do tego ideologię że walczy się z systemem. 

Nie piszę tutaj o okazjonalnym odstąpieniu szczepak po przecince, bo w takich wypadkach, nawet sól się nie zwróci.

11 godzin temu, Chrusciik napisał:

A do jednego styroboxu ile wejdzie szczepek? Są jakieś wielkości tej paczki? Bo jednej sztuki to się nie opłaca zamawiać. 

Styroboxy są różne, ale nie wiem ile korali musiał byś zamówić by się nie zmieściły do jednego. Z resztą, jestem w stanie zaryzykować zakład, że jeśli zamówisz na tyle dużo, że nie zmieści się do jednego, wyślą dwoma, oczywiście w cenie jednej przesyłki, przecież przy zamówieniu masz jedną pozycję.

 

ps. zdjęcia będą, ale wczoraj miałem trochę domowej roboty, nie zdążyłem spróbować czegoś ładniejszego niż komórką zrobić.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może któryś ze sklepów wypowiedział by się w przedmiotowej sprawie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, dale napisał:

Chodzi o zdjęcia z filtrami?  Z tego co rozmawiałem, dodali do zdjęć w trybie "dziennym" zdjęcia z filtrami na prośbę klientów, to dla nich dodatkowa robota, bo i oświetlenie muszą zmienić i filtry założyć - ale takie były wymagania.

Nie kupuję tego. Moim zdaniem zdjęcia z filtrami maja za zadanie napędzić sprzedaż, łatwiej sprzedać pięknie świecące korale bo przecież w większości kupujemy oczami. Żeby nie było to nie uważam to za coś nagannego bo wiele sklepów robi podobnie. Sęk w tym żeby nie przesadzić. Bo o ile mogę zrozumieć pokazywanie zdjęć w świetle aktynicznym to nakładanie na to filtrów powoduje to, że koral świeci bardziej lub pojawiają się kolory których tam normalnie nie da się zobaczyć. No chyba, że to specjalnie dla tych co siedzą w pomarańczowych okularach przed akwarium:)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, dale napisał:

Ale zawsze można wspomóc złodzieja który ma akwarium nastawione tylko pod hodowlę szczepek i pełną ofertę "w drugim obiegu". Można też dorobić do tego ideologię że walczy się z systemem. 

tego nie napisałem... i tym bardziej nikogo złodziejem nie zamierzam nazywać. Także nie rozpędzaj się zbytnio. Każdy z nas w pewnym momencie "oddał lub odda" to co urosło.

13 godzin temu, dale napisał:

Nie piszę tutaj o okazjonalnym odstąpieniu szczepak po przecince, bo w takich wypadkach, nawet sól się nie zwróci.

I właśnie tu jest pies pogrzebany... co to jest "okazjonalne odstąpienie"... wg prawa ?  Absurd...

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, chris_ek napisał:

Nie kupuję tego.

Spoko, nie musisz :)

2 godziny temu, chris_ek napisał:

Moim zdaniem zdjęcia z filtrami maja za zadanie napędzić sprzedaż, łatwiej sprzedać pięknie świecące korale bo przecież w większości kupujemy oczami.

No właśnie niezupełnie, ja, jeśli chcę kupić coś, chciałbym wiedzieć jak będzie wyglądał w moim akwarium. Nie ma opcji, żebym na co dzień świecił tak w baniaku, bo bym życie wykończył. Może nie zdradzę tajemnicy, ale widziałem w sklepie zestaw jakim robią te zdjęcia, no i była to belka (chyba orphek niebieski- aktyniczny - ale głowy nie dam) i filtry jakieś do tego (tak to wyglądało). Nie mam nawet złudzeń żeby uzyskać taki efekt w baniaku, więc po co miałbym się sugerować tym? Przecież wystarczyło by podbić kolory, tak jak robią to niektórzy na fejsie czy nawet większe sklepy...  A wiem że dla wielu jest istotny rozkład pigmentu fluo.

Ale to moje zdanie :) Nie twierdzę że jedyna i słuszna linia logiczna.

2 godziny temu, chris_ek napisał:

No chyba, że to specjalnie dla tych co siedzą w pomarańczowych okularach przed akwarium

Są i tacy. ja patrzę na zdjęcia dzienne, mnie też dziwiły te fotki, ale wiem że jest spora grupa klientów, która tym się kieruje, nie potrafię sobie tego inaczej wytłumaczyć, dlatego takie wyjaśnienia są dla mnie spójne i logiczne, bo jako reklama, to takie zdjęcia słabo wypadają.

30 minut temu, chwialek napisał:

tego nie napisałem... i tym bardziej nikogo złodziejem nie zamierzam nazywać. Także nie rozpędzaj się zbytnio. Każdy z nas w pewnym momencie "oddał lub odda" to co urosło.

Nie, to jest moje zdanie i moja opinia. Nie rozpędzaj się Ty, proszę Cię bardzo i zważ że wyjaśniłem o jakiej grupie pisałem. I bynajmniej nie jest to ktoś, "oddał co urosło"

14 godzin temu, dale napisał:

Ale zawsze można wspomóc złodzieja który ma akwarium nastawione tylko pod hodowlę szczepek i pełną ofertę "w drugim obiegu".

Ano właśnie...

34 minuty temu, chwialek napisał:

I właśnie tu jest pies pogrzebany... co to jest "okazjonalne odstąpienie"... wg prawa ?  Absurd..

Wiesz, jak masz zbiornik ozdobny i kolonia Ci się rozrasta, łamiesz ją, zostawiasz sobie szczepkę, a reszta idzie do znajomych, których znasz twarzą w twarz, nikt Ci słowa nie powie, ale jak połamiesz kilka korali, wyjdzie wiadro szczepek, wrzucisz to na olx z ceną, no i robisz to przy każdej możliwej okazji, to raczej nie rozliczasz się z fiskusem, prawda?

Ale każdy ma swoją własną moralność i prawo do oceny postępowania, zarówno własnego, jak i cudzego. Nie przeszkadza mi inne zdanie, kogoś innego na dany temat. Nic mi do tego. Oczywiście na zasadach wzajemnych.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, dale napisał:

Spoko, nie musisz :)

No właśnie niezupełnie, ja, jeśli chcę kupić coś, chciałbym wiedzieć jak będzie wyglądał w moim akwarium. Nie ma opcji, żebym na co dzień świecił tak w baniaku, bo bym życie wykończył. Może nie zdradzę tajemnicy, ale widziałem w sklepie zestaw jakim robią te zdjęcia, no i była to belka (chyba orphek niebieski- aktyniczny - ale głowy nie dam) i filtry jakieś do tego (tak to wyglądało). Nie mam nawet złudzeń żeby uzyskać taki efekt w baniaku, więc po co miałbym się sugerować tym? Przecież wystarczyło by podbić kolory, tak jak robią to niektórzy na fejsie czy nawet większe sklepy...  A wiem że dla wielu jest istotny rozkład pigmentu fluo.

Ale to moje zdanie :) Nie twierdzę że jedyna i słuszna linia logiczna.

Są i tacy. ja patrzę na zdjęcia dzienne, mnie też dziwiły te fotki, ale wiem że jest spora grupa klientów, która tym się kieruje, nie potrafię sobie tego inaczej wytłumaczyć, dlatego takie wyjaśnienia są dla mnie spójne i logiczne, bo jako reklama, to takie zdjęcia słabo wypadają.

Nie, to jest moje zdanie i moja opinia. Nie rozpędzaj się Ty, proszę Cię bardzo i zważ że wyjaśniłem o jakiej grupie pisałem. I bynajmniej nie jest to ktoś, "oddał co urosło"

Ano właśnie...

Wiesz, jak masz zbiornik ozdobny i kolonia Ci się rozrasta, łamiesz ją, zostawiasz sobie szczepkę, a reszta idzie do znajomych, których znasz twarzą w twarz, nikt Ci słowa nie powie, ale jak połamiesz kilka korali, wyjdzie wiadro szczepek, wrzucisz to na olx z ceną, no i robisz to przy każdej możliwej okazji, to raczej nie rozliczasz się z fiskusem, prawda?

Ale każdy ma swoją własną moralność i prawo do oceny postępowania, zarówno własnego, jak i cudzego. Nie przeszkadza mi inne zdanie, kogoś innego na dany temat. Nic mi do tego. Oczywiście na zasadach wzajemnych.

Czyli mając jakieś tam większe akwarium i dużo korali które sobie rosną lepiej wyrzucić je do klopa niż odsprzedać. Bo inaczej wujek @dalenazwie Cię złodziejem xD 

Powinsmy odróżnić sprzedaż nadwyżek z własnego akwarium od handlarzy którzy sprowadzają życie, a potem sprzedają na prawo i lewo. I głównie bez paragonu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, sith114 napisał:

Czyli mając jakieś tam większe akwarium i dużo korali które sobie rosną lepiej wyrzucić je do klopa niż odsprzedać. Bo inaczej wujek @dalenazwie Cię złodziejem xD 

Za pierwszym razem mogło to być nawet dowcipne, ale jak kolejna osoba nie potrafi czytać ze zrozumieniem, staje się to męczące.

33 minuty temu, sith114 napisał:

Powinniśmy odróżnić sprzedaż nadwyżek z własnego akwarium od handlarzy którzy sprowadzają życie, a potem sprzedają na prawo i lewo. I głównie bez paragonu. 

Przecież to właśnie napisałem. Może nie dosłownie, ale sens był taki sam.

Nie życzę Ci żebyś zobaczył swoje korale, które Ty dałeś komuś, na start (całą obsadę korali i ukwiał - bo przecież nemo musi być) A za miesiąc widzisz to na olx z cenami sklepowymi i wyjaśnieniem, że akwarium musi się zwrócić.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie rozumiesz. Sprzedawać czy rozdawac okazjonalnie Szczepki jest ok. Natomiast nastawiać się na hodowle szczepek i robić to nie legalnie nie jest ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 19.12.2021 o 22:11, AnT napisał:

To pokaż te korale ze swojego akwa . 

Jestem ciekaw - jeśli można ? 

 

W dniu 19.12.2021 o 23:14, Raff 2020 napisał:

Też jestem ciekaw. A i koniach nie zapomnij:)

 

W dniu 19.12.2021 o 22:15, dale napisał:

Można, można :) Tylko w dzień coś zrobię, bo światło zgasło. No i pokleił bym ostatni zakup.

 

???

 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.