Skocz do zawartości
Włodzimierz

Jest tak a będzie tak.

Rekomendowane odpowiedzi

Rafałku, przecież żartowałem :lol:

A co do światełka to pozostaje czekać. Skoro innym rośnie to i musi mi. Za miesiąc napiszę czy coś się zmieniło.

tiphat2.gif


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ahaa Włodek, bo stopkę Twoją loookałem. Sól masz taką od początku czy od zmiany baniaka dopiero ?


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik zalany był na 25 kg. Kenta i ~10kg. TM BA. Obecnie podmianki robię na TM BA. Używam jej już od ponad 2 lat. Wcześniej przez rok miałem Preisa ale coś mi nie pasował. Za dużo dino po Preisie wywalało i po restarcie ponad 2 lata temu przeszedłem na TM BA. W poprzednim baniaku byłem z niej bardzo zadowolony . W tym też mi pasuje poza problemami z Montiporami ale to raczej nie od TM BA.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Włodziu masz tu moje chwasty pod ledami. Wsadzałem 8 miesięcy temu wielkości małego palca. Teraz tworzą gąszcz i jak widzisz wrastają jedna w drugą. Na ledach 6 miesięcy. Talerzowe są wieksze od meskiej dłoni (nie ma skali porównania). Czerwona - przyrost o 2/3 w ciągu 6 miesięcy. Zielona rośnie jeszcze szybciej i zupełnie inaczej - pomimo że są na tej samej głębokości.

Głębokość - 45 cm - 10 cm od dna. jak widać na tej głębokości ładnie mają się też i acry i zoa i jakoś sobie nie przeszkadzają.

post-6697-0-22199400-1308947808_thumb.jpg

post-6697-0-10376700-1308947824_thumb.jpg

post-6697-0-55224500-1308947837_thumb.jpg


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@tomasz, śliczne. A ja nie mam praktycznie żadnej talerzówki. A w poprzednim akwa zajmowały ~15% objętości. Zerknij na pierwszy post tego tematu. Jest tam zdjęcie mojej poprzedniej 400 ale prowadzonej przez 3 lata na T5. A ledy tylko chwilowo zawisły nad nią na tydzień z ciekawości.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widziałem, widziałem. Już się nie mogę doczekać jak moje też bedą takie.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Tomasz korale ładne,ale nie o to chodzi czy ledy działają czy nie,tylko o to jaka jest różnica w płaceniu rachunków za prąd przy świeceniu 400W led od 400W HQI ,400w T5 bo według mnie chyba to to samo zużycie energii elektrycznej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Event, no to ja w takim razie chyba nie wiem o co chodzi. Bo jeśli nie widzisz różnicy pomiędzy 950W które miałem wcześniej HQI+t5 a 430W Led które mam teraz to Ci gratuluje.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne że dużo za mało. Ja mam ponad 1W/l i w sumie jeszcze ze 100W RB Cree na pewno po wakacjach załoze. to twoja wypowiedź przy dobrej lampie T5 i odpowiednich świetloówkach czy dobrych HQI 1W/L to spokojnie wystarcza przy wysokości zbiornika do 60cm więc wiem co napisałem <_<

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tobie wystarcza a mnie nie wystarcza. W zbiorniku Włodka powiesiłbym 1800-2000W w hqi lub 9000-1000W w ledach.

1W/l w hqi jak dla mnie to minimum, a uważam że od minimum do optimum brakuje mniej więcej jeszcze raz tyle. Skoro jesteś minimalistą - Twoja sprawa. Mam w ledach połowę tego co miałem w HQI + t5 to chyba znaczy że jest ta oszczędność i to znaczna. O co więc biega?

PS. Zaznaczam, że sps-y będą żyły i nawet rosły przy oświetleniu znacznie mniejszej mocy, ale mnie się akurat podobają akwaria jasne "skąpane w słońcu", i cieszą mnie ładne przyrosty.

Także u Włodka wcześniej czy później wróci do normy i zacznie rosnąć przy tym oświetleniu które ma. Nie ono jest bowiem przyczyną kłopotów.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o montipory, to mam podobne doświadczenia Włodziu. U mnie pod T5 na przykład stalowa miała piękny kolorek i co najważniejsze rosła. Pod Pytongami zrobiła się brązowa i "stanęła". Po prostu wegetuje. Próbowałem już różnych kombinacji. Trzy duże szczepki tej samej monti w różnych miejscach - w pełnym świetle, w półcieniu, w cieniu. I d*pa zbita. A przelicznik mam 0,85 W/l. Akwa relatywnie niskie, jak w stopce.


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Zlocie była "burza mózgów" w sprawie lamp z większymi specami ode mnie i wnioski są mało budujące na chwilę obecną.:crybaby: Muszę jeszcze sprawdzić jedną teorię, ale na razie brak czasu.:wallbash:


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

Wlodek

Rozmawilem z Robertem o tym co widzialem u Ciebie w zbiorniku I o moich spostrzezeniach

Zrobimy tu u siebie burze mozgow, ale chyba bez odwiedzin u Ciebie sie nie obejdzie

Tak czy inaczej mozesz sie nas spodziewac w najblizszym czasie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. Zapraszam. Może coś wymyślimy. Tylko dajcie znać wcześniej.:thumbsup:


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Włodek - i jak tam zbiornik -jakieś postępy, wnioski?

PozdrT


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

Władku :)

:offtopic: sorki - ale pora na T5 jak dalej lipa ile byś miał świetlówek za tą kasę chyba na 10 lat

p.s

i zaraz będzie :laser::banned:

pozdrawiam AnT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poczekajmy na wiadomości od @Włodzimierza, trochę czasu minęło od ostatniego wpisu, ale czy wystarczająco?

...

p.s

i zaraz będzie :laser::banned:

pozdrawiam AnT

Daniel :nono, spokojnie z :banned: zawsze zdążymy :D


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:harhar:

I co tu pisać.

Na dzień dzisiejszy dołożone 2x80W i 2x54W T5 Ati Blueplus. Montipora talerzowa zielona zaczęła odzyskiwać kolor zielony.

Lampy led: biały skręcony na 50%. Zakupiłem dodatkowo używane 2 lampy PS BP 120W Master i Slave, dzisiaj wróciły z przęglądu technicznego, jutro je wieszam. Co do świetlówek to już to kiedyś pisałem - odpadają. Zmierzone średnie zużycie energii na dobę to obecnie ~500W/h przy oświetleniu ledowym. A gdyby były świetlówki to wolę nie myśleć jakie byłyby koszty energii i wymiany świetlówek w ciągu roku.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moze jakas aktualizacja :) jakies fotki :whistle::welcome: pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po 8-dniowym pobycie na wakacjach akwa jest w gorszej kondycji. Żółtek odszedł na Wielką Rafę i zaczęła lecieć duża Seriatopora hystrix. Dłuższe wyjazdy są problematyczne pomimo opieki nad akwa zaprzyjaźnionego doświadczonego akwarysty.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Włodek , coś mi się wydaje , że poszedłeś nie w tym kierunku , skoro patrzysz na oszczędności to po co stawiałeś tak duży zbiornik ? Nasze hobby nie toleruje kompromisu więc wniosek nasuwa się sam , zaoszczędziłeś na watach , a straciłeś na koralach.

Mam jednak nadzieję , że w końcu wyprowadzisz go na prostą.

Pozdrawiam


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobrze fal pisze... ja też chciałem zostawić akwarium nieco usprawnione pod "lżejszą" obsadę - ale policzyłem, że musiałbym jeszcze do tego dołożyć :) tu nie ma kompromisów - nie zdecydowałem się na "tanią" wersję...

a co do lampy LED - to ostatnia rzecz jaką bym dokupił do akwarium z sps-ami

trzymam kciuki


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Włodku, jak tam postępy?

Może jakies wnioski po ostatnich zmianach oświetlenia.

Może jakieś fotki :unworthy:


Nowe szło 135x90x65h-> start listopad'2016.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No coś tam rośnie. Mi się wydaje, że cały czas za wolno :angry: . Natomiast osoby widzące zbiornik raz na kilka tygodni twierdzą, że jest nieźle :whistle: Zdjęć nie pokażę, ponieważ po ostatnich zejściach życia w akwa zaczynam wierzyć w "rzucanie uroków" Chyba powieszę czerwoną wstążę na lampie :harhar:

Piotrze, wakacje się skończyły i może zajedziesz przy okazji?


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Może jednak światła jest tak dużo, że zooksantelle zostają z Montipor eksmitowane, a Acropory jako bardziej światolubne tą ilość wytrzymują."

sorki za wtrącenie, ale natrafiłem jakiś czas temu na artykuł w którym Amerykanie badali zależności w bytowaniu zooksanteli w ciałach koralowców. wnioski były takie, iż przy dość intensywnym dokarmianiu koralowców, ich przyrosty i wybarwienie bały niesamowicie zadawalające, ... do czasu. koralowce mając zapewnione dostatnie źródło pokarmu, wydalały z siebie zooksantele (fakt został potwierdzony wynikami badań, nie przypuszczeniami) i wówczas po ok. kilku dniach pomimo dalszego intensywnego dokarmiania dochodziło do zejścia koralowca.

koncluzja jest chyba taka, iż zbyt duża ilość światła nie powinna być przyczyną wtdalenia zooksanteli.

Z tego co zauważyłem jacek56 ma zbiornik 972-litrowy więc na litr przypada 0,82W światła.

ponadto w czerwcu tego roku zakładałem u znajomego baniaczek 260x60x60 czyli 936 litrów i z tego co pamiętam położyliśmy na baniaczku 2 szt. lamp hybrydowych długości 125cm każda, coś na wzór Deimosów, tzn 3 panele led po ok.150W + 2x t5 80W (Przemek będzie pamiętał co trafiło do Koszalina w czerwcu). Lampy pracują na 75 lub 80%, do zalania baniaczka użyczałem wody ze swoich zbiorników (ok. 650 litrów) reszta to świeża solanka, skałka odgazowywała się ok. 2 miesiące przed ułożeniem w baniaczku.

Efekt jest rewelacyjny: akry i inne sps, widoczne przyrosty i soczyste kolory, lps-y również na 5+. nie ukrywam że niektóre zwierzaki zmniejszyły piętro postoju (poszły w półcień).

zbiorniczek na shuran'ie 200, suplementacja ręczna poprzez znajomego (poprostu lubi to robić ręcznie) parametry na poziomach zerowych, phosforany 0,03 (miernik hanna).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.