Skocz do zawartości
Włodzimierz

Jest tak a będzie tak.

Rekomendowane odpowiedzi

Myślę że temat oświetlenia jest dużo bardziej skomplikowany niż nam się wszystkim wydaje. Poruszanie się w tej materii przy pomocy "stałych i sprawdzonych" wzorców nie zawsze przynosi zamierzony rezultat - a końcowy efekt zależy od tak wielu czynników, że trudno jest prosto określić - to wina tego - lub tamtego.

Na wybarwienie koralowców, oprócz światła(czas i moc świecenia), wpływ ma zarówno suplementacja pierwiastków jak i pozostałe parametry wody(podstawowe - twardość wody, poziom organiki).

Pamiętajmy o tym, że koralowce mają określone(uzależnione od gatunku) zapotrzebowanie na energię w ciągu doby.

Jedna osoba będzie świeciła 14 godzin światłem ustawionym na 70% - inna osoba - 8 godzin na 100% - i efekt może być zbliżony - choć nie musi.

Włodku - cieszę się że jest poprawa - jestem przekonany że wszystko idzie w dobrym kierunku, tym bardziej że z swoich źródeł wiem ze wielu osobom Twoje akwarium w tej chwili się bardzo podoba(cytuję - chciałbym mieć takie akwarium jak "on" teraz ma :) )

Co do lamp w Koszalinie - poszły tam dwie Pandory XM 1250mm(bo jest także już wersja 1650mm - z 4 panelami -i 4szt świetlówek 80W T5) - z panelami XM i świetlówkami T5(4szt każda - razem 8 sztuk).

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do lamp w Koszalinie - poszły tam dwie Pandory XM 1250mm(bo jest także już wersja 1650mm - z 4 panelami -i 4szt świetlówek 80W T5) - z panelami XM i świetlówkami T5(4szt każda - razem 8 sztuk).

pozdrawiam

Przemek

A to tam to poszło ?! Ja chce zdjęcie tego cuda! (martek6600 PW)


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem sobie z Testerem i tak się zastanawialiśmy co tam w Twoim baniaczku Włodku :) Lud pracujący miast i wsi domaga się zdjęć :)

Pozdro :)


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aż wstyd pokazać:( . Walczę z zielonymi łąkami i nalotem na skale i szybach. Leję wódkę. NO3 w/g Zooleka poniżej 5 mg/l., PO4 w/g. JBL poniżej 0,02 a glony nadal są.

post-8647-0-33468900-1317985954_thumb.jpg

post-8647-0-76163500-1317985963_thumb.jpg


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiesz co Wlodziu, mam to samo. Niby korale OK, poza jednym ktory ewidentnie na cos choruje. Niby ladne kolory i ladnie napompowane a pomiedzy nimi taki meszek glonow i gdzieniegdzie glony wlosowate i takie inne, sztywne patyki ale nie bryopsis. Sciany akwa porosniete burym glonem. Parametry kH 8, Mg 1300, Ca 400 NO3 0 PO4 0. Na to wszystko delikatnie wlazi dino. I badz tu madry. Zaczalem podnosic delikatnie magnez, ale nie jestem przekonany. Na razie podnioslem cyrkulacje i walcze odpieniaczem. Dzisiaj postanowilem zmniejszyc znaczaco ilosc wodki bo nie wiem czy moje bakterie sie nie uzaleznily :). Ciekawe jest to ze spomiedzy tych glonowych klaczkow wywiewam tumany detrytusu ktore sa zapewne bezposrednim zrodlem NO3 dla glonow.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze takie:

Złej baletnicy przeszkadza i ....:whistle:

Magnez podniosłem do 1800. Odpieniacz wali na mokro. Mikroelementów nie leje. Karmię oszczędnie 4 kostki i trochę alg Nori. Skała z 3 źródeł. Moja stara, odkupiona i świeża ze sklepu. I glony tylko na kilku kawałkach :wallbash: .


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze takie:

Złej baletnicy przeszkadza i ....:whistle:

Magnez podniosłem do 1800. Odpieniacz wali na mokro. Mikroelementów nie leje. Karmię oszczędnie 4 kostki i trochę alg Nori. Skała z 3 źródeł. Moja stara, odkupiona i świeża ze sklepu. I glony tylko na kilku kawałkach :wallbash: .

no to nic,pozostaje czekać


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, jeśli nie macie bryopsis to po co podnosicie Mg? Żeby zbiornik trochę pomęczyć? Co prawda zbiorniki nie wykazują reakcji nawet przy b.wysokich stężeniach Mg, ale zwykłe glony zielone także nie. Kilkakrotnie obserwowałem jak bryopsis bieleje i zanika a zielone włosiska które były przy okazji rosły w najlepsze. Włodek - zrób lepsze testy, zwłaszcza PO4, No3 takze masz wysokie - trzeba brać pod uwagę, że jest ono i tak już o wiele niższe niz było, bo przecież na czymś Ci glony urosły.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Włodzimierz- Ty stary wyga,tylu akwarystów mogło by się od Ciebie uczyć,i pokazujesz że robisz testy JBL,Zoolek, no nie wstyd Ci,przecież na oko widać że masz żarła dla glonów że hej,zrób dobre testy i na 100 procent dowiesz się co jest przyczyną pozdrawiam Grzegorz


380l+100lsump,HQI2x250W+T5 2x54W,cyrkulacja30000,ATI BM200,Eheim 1262,Reaktor wapnia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czym jedne testy różnią się od innych? Ceną? Na Saliferta też tutaj narzekają a Hanka na PO4 ma dokładność +/- 0,04 ppm. Niestety tylko badania laboratoryjne dają powtarzalne, dokładne wyniki. Wiem coś o tym, bo w mojej pracy codzienne mam do czynienia z analizami nawet wody ale nie morskiej niestety. Patrząc na wyglą jednej z Acropor w moim baniaku tej na 2 zdjęciu uważm, że PO4 i NO3 jest mało. A testy są tego potwierdzeniem. Generalnie wszystkie Acropory wychodz z brązów. Glony to zaszłość historyczna, z którą trzeba się uporać.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, skoro się upierasz. Spróbuj więc wpuścić np. dolabelle. Powinna pomóc Ci to przetrzebić i jeśli poziomy zanieczyszczeń są takie jak twierdzisz - nie powinny już tak chętnie odrastać.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomasz, nie upieram się, ale widzę jak Acropory jaśnieją w kierunku białej tkanki. A niedawno były brązowe i ciemnogranatowe. Glony powoli zejdą.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro widzisz postęp w cofaniu się glonów to znaczy wszystko ok. - potrzeba tylko czasu. Czyli na dyskusję która tu ma miejsce jeszcze nie pora.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Włodek ale Ty piszesz że PO4-0,02 NO3- poniżej5 ,po tym co widzę jestem pewien że twoje testy mogą przekłamywać gdyż przy takich wynikach nie można mieć takiego gloniska,chyba że przyczyna jest gdzie indziej np woda po RODI pozdrawiam Grzegorz sory ale skoro zanikają to się nie odzywam


380l+100lsump,HQI2x250W+T5 2x54W,cyrkulacja30000,ATI BM200,Eheim 1262,Reaktor wapnia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester dolabella usunie tylko skutek,nie przyczynę,gloniska muszą czymś się żywić,w zera przy takich glonach nie wierzę,a może parametry wody RODI


380l+100lsump,HQI2x250W+T5 2x54W,cyrkulacja30000,ATI BM200,Eheim 1262,Reaktor wapnia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przypuszczam, a nawet jestem pewien, że te glony to jeszcze z czasów jak mi "leciały" Montipory. Zapewne przelałem wtedy zbiornik mikroelementami, żelazem i potasem. Teraz Montipory już nie giną, nawet są zielone :smoke: ale glony pozostały. Woda się wyjałowi to iglony zejdą. A biała Acropora z niebieskimi przyrostami jest piękna :thumbsup:


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Włodek , to że korale jaśnieją wcale nie musi oznaczać , że masz niskie PO4 i NO3 , dla przykładu , u mnie przy podawaniu wódki i glukozy korale jaśniały w oczach mimo tego , że PO4 było na poziomie 0,08 , dlatego na Twoim miejscu nie sugerowałbym się tym , że korale wychodzą z brązu i że jest to zasługa niskiego PO4 i NO3.

Dlatego na Twoim miejscu , sprawdziłbym dobrze wodę , bo coś musi być nie tak , jest czegoś za dużo i stanowi to znakomitą pożywkę dla glonów.

Pozdrawiam


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja juz kiedys pisalem o tym ale jakos nikt nie podjal dyskusji. Otoz parametry wody moga byc super ale istniejace glony na skutek pewnych sytuacji moga tworzyc mikrobiocenozy z przeplywem energii i obiegiem materii. Detrytus, mikroorganizmy oraz same glony sa pozywieniem dla nowych. Zobaczcie pierwszy film w watku pt "zycie w kropli" Te pierwotniaki zyja pomiedzy glonami. A takich organizmow jest tam znacznie wiecej. Co sie z nimi dzieje po smierci? Sa natychmiast rozkladane a glony konsumuja produkty ich rozkladu. Takie NO3 i PO4 podane na talerzu. Mimoze testy wody daja wyniki zerowe. To troche tak jak z oaza na pustyni. Srednia ilosc nawozu na pustyni jest niemal zero ale juz w oazie ktora jest jakby samowystarczalna mamy bujna roslinnosc.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale przy dozowaniu wódki bakterie powinny skonsumować powstający NO3 i PO4 a odpieniacz usunąć je z obiegu. Glukozy nie podaję, powstawał brązowy nalot na piasku. Teraz piasek mam czysty.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester wydaje mi się że to co piszesz to skrajność,nie stosowne do tematu,to tylko moje zdanie


380l+100lsump,HQI2x250W+T5 2x54W,cyrkulacja30000,ATI BM200,Eheim 1262,Reaktor wapnia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, powinny i pewnie to robia ale glony tez sa chetne do koryta a jesli maja nutrienty tuz pod nosem...?

Bioly,

Kiedy dmucham w te glony pompa to leci z nich mnóstwo detrytusu, ktory wsrod nich jest rozkladany.

Chodzi mi o to ze sklanialbym sie do opinii Tomasza. Mechaniczne usuniecie glonow spowoduje usuniecie nutrientow dla nich samych i juz nie odrosna.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale występowanie miejscowo kolonii glonów jednak jest zastanawiające.

To tylko na nowej skale, czy na tej z poprzedniego zbiornika również?


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.