Skocz do zawartości
Włodzimierz

Jest tak a będzie tak.

Rekomendowane odpowiedzi

...a może po prostu 480W w LEDach na 1000L to jednak za mało, wbrew powszechnej opini 2:1 na korzyść LEDów.

To by tłumaczyło że LPSy mają się dobrze...

Znam baniaki na LEDach 1W:1L i mają się dobrze a widziałem też poniżej 1W i średnio to wygladało (kolory etc).


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne że dużo za mało. Ja mam ponad 1W/l i w sumie jeszcze ze 100W RB Cree na pewno po wakacjach załoze.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak trzymają się korale, które są blisko źródła światła?

Pozdrawiam Mateusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Idealnie. Właściwie szkoda ze wszystkich nie da się ustawić pod taflą.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko istnieje pytanie to po co ledy skoro i tak zużycie prądu takie same a koszty trochę inne t5 to jednak t5 ja mam 6x39W ATI na 250L(przy wys.zbiornika 50cm) świece 2x39W 12h ,a 6x39w 8h i kolory mam raczej ładne i przyrosty też .

ps, znam ludzi którzy z ledów zrezygnowali więc opinia Włodka jest chyba miarodajna zwłaszcza że nie ma solniczki z spsami od wczoraj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tutaj pojawia się pytanie o rzeczywistą opłacalność lamp LED która jest moim zdaniem mizerna.

Dodaj sobie jeszcze że wszystko co po gwarancji to lubi się psuć... Wnioski zostawiam Tobie.

Prawda jest taka że akwarium morskie to koszta i jak chcemy ich uniknąć to albo rezygnujemy z posiadania akwa albo robimy to na 100% i wtedy nie odbywa się to z uszczerbkiem na naszych zwierzętach.

Padłeś po prostu ofiarą marketingu forumowego - takie wolne przemyślenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale w poprzednim akwarium też miałeś LEDY i jakoś wszystko rosło :coffee:


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlodek,

te szczepki ktore kiedys ode mnie miales, nie byly "z Zeo". To byly jasne, ale naturalne kolory z akwarium, w ktorym pracowal jedynie odpieniacz. Oswietlenie tam bylo mieszane HQI i T5. :welcome:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie co prawda to prawda. LEDów jeszcze nikt nie rozpracował od A do Z i jednym to rośnie przy LEDach, innym nie. Ja testowałem najtańsze paski LED w 30 litrach, było tego 12W i sobie rosły montipory, potem też acry...byłoby lepiej, gdybym w późniejszym okresie miał tyle samo czasu na dla akwarium jak miałem na początku, ale rozchwiane parametry zrobiły swoje a Ty Włodku masz dobre więc widzę dwie przyczyny:

1. Albo faktycznie LEDów jest za mało i trzeba by dołożyć, ale wtedy faktycznie koszt przewyższa opłacalność LEDów

2. Tym LEDom co masz czegoś brakuje - jakiegoś widma, spectrum, którego potrzebują korale. Ja miałem u siebie LEDy niebieskie, białe i czerwone. Czerwień wg mnie "coś" dała zbiornikowi. Może warto pomyśleć o LEDach UV- gdzieś mi się obiło o uszy, że tego też może brakować

Szkoda takiego baniaka. Kibicowałem mu od początku i mam nadzieję, że nie zrezygnujesz z niego ze względu na koszty :( Jeżeli testy z LEDami nie wyjdą, to jak mówią koledzy - doświetl extra 2/3 baniaka a 1/3 zostaw ciemniejszą - rybom będą tam odpoczywać oczy od "Słońca" ;)

Pozdrawiam


www.podforak.rzeszow.pl --->PODkarpackie FORum AKwarystyczne

Parametry mojej solniczki

4626_4632.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie pod LEDami na początku tez montipory bielały, teraz jednak (po 3 m-cach) zaczynają odzyskiwać kolor. Montipora Włodek ta żółto-zielona od Ciebie z całkowicie białej polipy robią się zielonkawe pomalutku odzyskuje kolor ale przyrostów u niej od założenia ledow brak. Inne montipory rosną i to w miarę spore przyrosty maja poza talerzówkami które raczej wegetują , acry delikatnie tez sie powiekaszaja ale nie tak jak wcześniej pod t5.


45Litrów :) ciasne ale własne !! start 04.06.2010 - 4.07.2010 przesiadka na Reef Maxa :) 6.02.2011 nowe 150L w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wizualnie patrząc na akwa to światła wydaje się dużo. Akwarium nie jest też jakoś strasznie wysokie, ma 62 cm. Najdziwniejsze w tym wszystkim jest to, że część korali a zwłaszcza Montipory zareagowały tak jakby tego światła (energii) otrzymały za dużo. Nie straciły tkanki tylko tak jakby wyrzuciły zooksantelle. Stały się po prostu białe ale przez jakiś czas jeszcze żyły i polipowały. Niektóre z tych Montipor stały na samej górze pod lampami a inne jak Montipory talerzowe na piasku na dnie i też zbielały. Według "marketingu forumowego" mam w ledach 480W co odpowiadałoby ~1000W w T5 lub HQI. Mam też dołożone 2x 54W T5 Ati Blueplus. Nawet jakby światła brakowało na dnie zbiornika to i tak chyba Montipory nie powinny bieleć, chyba, że się mylę . No nic, dołożę jeszcze 2x 80W T5 i zobaczę co się stanie.

@Waldi, w poprzednim akwa miałem tylko T5 a Ledy powiesiłem tylko na tydzień, żeby zobaczyć jak świecą.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aaa to zmienia postać rzeczy


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Włodek,

Szkoda , że wszyscy nie piszą o swoich problemach z oświetleniem LED , bo jak znam życie to takie problemy ma większość osób , no ale ciężko przyznać się do tego , że wydało się parę tysięcy na oświetlenie , które nie działa.

Nie piszę tego złośliwie sam nad zbiornikiem świeciłem ledami , ale to już przeszłość , oczywiście szukałem oszczędności jak zapewne większość z nas , z drugiej jednak strony takie firmy jak Giesseman nie wchodziły by w led gdyby to był bubel , dlatego ciężko jest wywnioskować o co w tym wszystkim chodzi.

Myślę , że za dużo czytamy i zbyt często chcemy polepszyć coś co jest sprawdzone i doskonale działa , ale jak to mówią mądry Polak po szkodzie no i uboższy o te parę klocków.

Na Twoim miejscu porozmawiał bym z osobami , które świecą Led i odnoszą jakieś sukcesy , tylko czy znajdziesz ich na naszym forum , tego niestety nie wiem.

Pozdrawiam


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chce spekulowac, ale moze jest jeszcze kwestia parametrow diod ktore sa "selektywnie dobierane"


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@fal, może być problem z dotarciem do takich osób. Z moich informacji, oczywiście ze źródeł tajnych B) wynika, że większość osób posiadających Ledy była z nich nie do końca zadowolona. Kilka lamp pojawiło się nawet we wtórnym obiegu. Zresztą, jeżeli ktoś posiada lampy Led w konfiguracji podobnej do mojej, 0,5W/l. to może swoje spostrzeżenia opisać w tym wątku. Zapraszam.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiające jest jedno - dlaczego nikt wcześniej się nie skarżył na oświetlenie LED. Teraz nagle pojawiły się negatywne opinie o tego typu oświetleniu.

A tyle pięknych artykułów, komentarzy można było przeczytać.

Sama niedawno wymieniłam oświetlenie z HQ+T5 na LED - dopatrując się m.in. ergonomii. Czy na dobre wyszło trudno jak na razie stwierdzić - póki co borykam się z plagami w swoim baniaczku, a wszystko co twarde zostało oddane albo niestety odeszło na wielką rafę.

Kupując lampę - sprzedający również zachwalał lampę LED (spore przyrosty).

Panie Włodzimierzu, życzę Panu jak najszybszego wyprowadzenia zbiornika z kryzysu (choć na moje oko wygląda imponująco) :thumbup:

Pozdrawiam


300 litrów + 100 sump

ATI 6x54W DIMM

WP 40

WhiteSkim200

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Nicol, to jest tylko moja opinia poparta 4 miesiącami świecenia i porównaniem przyrostów i życia korali między obecnym akwa a poprzednim opartym na T5. Jak już mam problem z Montiporami to chyba coś jest nie tak. Montipory talerzowe wprowadzałem co najmniej 4 razy. Za każdym razem kończyło się tak samo. Zejściem. Montipory digitaty też kilka razy mi schodziły. A były z różnych źródeł. No jak one nie chcą rosnąć to jest to chyba dziwne. Może jednak ktoś jest zadowolony?


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja już napisałem swoje zdanie 2 strony wcześniej ;) Nie wiem, może w tych lampach jest za dużo białego w stosunku do niebieskiego? Masz tam w ogóle czerwone LEDy?

Znam zbiornik raku-kraku, który jest oświetlany LEDami i montipory stalowe mają b.duze przyrosty, czerwone też rosną, talerzówki także - i nawet kolory zachowują intensywne. Ostatnio zawitały tam tez acropory i fakt, jakieś się "wysypały", ale są też takie, które rosną.

Także faktycznie coś musi być na rzeczy...


www.podforak.rzeszow.pl --->PODkarpackie FORum AKwarystyczne

Parametry mojej solniczki

4626_4632.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlodku ja sie bawilem ledami 2 lata temu, i to nie byly pytony, tylko po prostu 5 swietlowek 12000K i 5 swietlowek 420450nm, w sumie 240W, sprawnosc 90lm/wat. wisialo to nad baniakiem 250L. z dnia na dzien jak powiesilem te ledy musialem zwiekszyc dawke ballinga ze 100 na 200ml dziennie kazdego z roztworow. nie zaobserwowalem zadnych negatywnych skutkow, a mialem i montipory i acropory. bylo tego minimum 30 gatunkow. po zalozeniu ledow byla reakcja blyskawiczna - z dnia na dien wiekszosc acropor powysuwala stozki wzrostu gdzie sie dalo, montipory mialy biale konce, tak szybko rosly. ja watpie aby to bylo spowodowane ledami, chociaz po tym jak tu jeden kolega (dobrze znajacy sie z Łapą) sie pozbyl 3 nowych lamp BP ze strata kilku tysiecy PLN aby kupic w ich miejsce wcale nie tania, wloska lampe 2x400 HQI to juz niczego nie mozna byc pewnym

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie próbowałeś szukać innej przyczyny ?

Miałem na początku oświetlenie 0,45 w/l i rosły i monti i acropora która miałem może nie było przyrostów super ale jednak nie straciłem żadnego korala.

Obecnie mam oświetlenie bardzo stare a korale rosną .

Nowe akwarium masz od 4 miesięcy jak się nie mylę może jednak system się nie "przegryzł" ?

Takie moje gdybanie :-)


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

No nieźle, nieźle, a ja za 3 tygodnie do PL jadę i miałem z LEDami wracać. Ale jednak przemyślę temat jeszcze raz.

Super Włodzimierz, że o tym napisałeś, dzięki temu więcej ludzi przegrzebie internet w poszukiwaniu konkretów, a nie marketingu. W sumie mogę dowiesić drugą lampę T5 6x24W i też będzie dobrze i taniej.

z drugiej jednak strony takie firmy jak Giesseman nie wchodziły by w led gdyby to był bubel

Giesseman jak każda taka firma jest nastawiona na sprzedaż, jak masa ludzi na świecie rzuciła się na LED to oni też sprzedają LED. Klient ma zawsze rację.

...edycja...

Najfajniej napisał koleś na amerykańskim forum - LED to chwilowa moda i nie przyjmie się tak jak T5 się nie przyjęło :D (no fakt oni tam wszyscy mają HQI).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kapitan, koło też podobno miało się nie przyjąć. Pamiętam czasy gdy to samo mówiono o t5. Wszyscy mieli t8 i myśleli że jest najlepiej na świecie. I mieli g... nie rację. Pomimo całej rzeszy klakierów ledy same się obronią, bo postępu nie da się zatrzymać. Tym bardziej że jak widzę Ci co najgłośniej krzyczą to w zasadzie ledów raczej ni widzieli a jak już to żółte, które obok prawdziwych to kiedyś przypadkowo na półce leżały.

W moim akwa 380l - najpierw było 2x150W HQI ReefLux - pomyłka

2x250W HQI Hamilton - lepiej ale jeszcze nie ideał

3x250W HQI Hamilton - ideał

Oczywiście wszystko doświetlane t5. - razem 950W. Piękne przyrosty, naprawdę wreszcie mi sie podobało. Tylko to 950W i 1600 zł za roczna wymiane świateł.

Teraz mam 430W Led Cree. Lampa nie przekroczyła 4000zł. Czyli zwraca się po roku w stosunku do mojego ostatniego oświetlenia (nie wspominając nawet o różnicy w poborze prądu)

Światło jest takie że zwala z nóg. Jaki ja byłem głupi że tyle wczesniej władowałem w tamte podróby oświetleń.

Mam Włodziu pewnie tyle światła co Ty - jeśli nie wiecej w zbiorniku ponad 2 razy mniejszym. I nigdy mi nic nie zeszło.

Montipora bieleje? I to znaczy ze całe ledy są be? Jakieś kpiny.

Włodzimierz nie gniewaj się, to nie atak na Ciebie, tylko na tą klakę która ma tu miejsce. U Ciebie problem pewnie leży gdzieś zupełnie indziej i z Twoim doświadczeniem i determinacja na pewno do tego dojdziesz.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ile dobrze pamiętam , to oświetlenie Led na naszym rynku jest ponad rok , dlatego chciałbym , żeby ktoś pokazał mi zbiornik u nas na forum , który wystartował od zera na samym oświetleniu LED. Chciałbym zobaczyć jakie są przyrosty po roku funkcjonowania.

Pozdrawiam


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie mogę odnaleźć tematu na targowisku, ale chyba @JARO z Kwidzynia wystawiał swego czasu sps-y. i z tego co wynikało i z opisu i z fotek zbiornik w całości oświetlami led-ami. Korale zrobiły na mnie niesamowite wrażenie. ale to tylko moje odczucie na podstawie fotek.

edit:

znalazłam TEMAT niestety już bez fotek. ale @Nicol, Ty chyba widziałaś "by real" to akwarium?

Edytowane przez nika
uzupełnienie (wyświetl historię edycji)

130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.