Skocz do zawartości
Włodzimierz

Jest tak a będzie tak.

Rekomendowane odpowiedzi

@fal: poszukaj wątku Amnora - startował na samych LEDach i w końcu dołożył T5. Swoje spostrzeżenia niedawno opisywał.


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj Włodku.

Wiem że nie mam jeszcze doświadczenia bo dopiero 1/2 roku ale od 6 miesięcy czyli od początku świecę ledami z e-rybki 2 x 120 W

Wszystko co jest w baniaku przywędrowało w skali mikro jako szczepki 3-5 cm.

Po pół roku pod ledami wyglądają tak jak na załączonych fotach.

Oczywiście na drugiej fotce to nie koral ale chciałem się pochwalić :thumbsup:

Czy jest im źle i jaka jest ich kondycja prędzej ty będziesz mógł ocenić.

Nie wiem czy mam powód do zadowolenia czy nie, czy korale powinny być wielokrotnie większe czy jest to naturalny przyrost.

Zbiornik idzie tylko na Balingu bez żadnych innych dodatków.

Pozdrawiam

45295483.jpg

Uploaded with ImageShack.us

dsc01592sm.jpg

Uploaded with ImageShack.us

dsc0277tl.jpg

Uploaded with ImageShack.us

dsc0278r.jpg

Uploaded with ImageShack.us

dsc0279s.jpg

Uploaded with ImageShack.us

dsc0281qa.jpg

Uploaded with ImageShack.us

dsc0284u.jpg

Uploaded with ImageShack.us

dsc0287yf.jpg

Uploaded with ImageShack.us

dsc0285s.jpg

Uploaded with ImageShack.us

dsc0282y.jpg

Uploaded with ImageShack.us


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może nie powinienem się wypowiadać, bo nie dorównuje waszym zbiornikom. Ale każdy ma swoje sukcesy, więc opiszę swoje.

Moje oświetlenie w tej chwili to 5m taśmy (SMD 5050/ 6000-7000K/ 7,2 W/m) i niebieskie ok. 20W.

Widzę, że jest to za mało (Jak przyjdą fundusze będzie zmiana) . Ale te SPS-y które ocalały (wpadka z KH) w tej chwili od trzech tygodni cały czas mają powyciągane polipy i każdy ma swoje kolory. Widzę, że przybywa im ciała. Jeden rośnie jakieś 30cm od światła, a pozostałe trzy 15cm.

Więc przy taki LED-ach chce im się żyć.



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

właściwie to test połowa akwa na HQI lub T5 a druga na ledach powiedziałaby najwięcej. Wtedy Wlodku byłoby wiadomo czy to światło czyni "zło" w Twoim akwa.

Moja opinia mało miarodajna ale się dołożę mam 3 xt5 24W i Ledy jak w stopce od początku akwa... i wszystko co włożyłem do środka (pomimo tego, że niektórzy twierdzili, że mam za młode akwa na SPS) wszystko rośnie i seriatopory od Darka i monti od Seba nawet stylopora wędruje w górę!

minął może miesiąc a np monti digitara właśnie taka jak opisywałeś żółto-zielona zmieniła kolor z bladego na ciemniejszy (polipy są wyraźnie zielone) i ma z 0,5 cm przyrostu widać białe- jasne końcówki na każdej z gałązek... seriatopora też wyraźny przyrost spokojnie kilka milimetrów (podobny do monti)

myślę, że to może jednak nie wina typu światła, a np ilości W/L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Poczułem się nieco wywołany do tablicy - więc pozwolę sobie na kilka słów własnych przemyśleń oraz opisu własnych doświadczeń - i chodzi tu o światło LED ogólnie - a nie o konkretne firmy/lampy itd.

Świato LED, podobnie jak każde inne światło(poza słońcem do którego koralowce od milionów lat się przyzwyczajały) - nie jest światłem idealnym. Każde ze źródeł światła ma swoje zalety i wady. Do T5/T8 można przypiąć łatkę słabych wzrostów ale za to doskonałego wybarwienia(przy odpowiednim stosunku świetlówek). Nie mają niestety również blików.

Do światła HQI - piękne bliki, szybkie wzrosty(ciepłe żarniki) - lub powolne wzrosty/ładne wybarwienie(zimne żarniki przy dużej mocy - 250/400W). Niestety z wad - krótka żywotność i duża ilość emitowanego promieniowania w zakresie czerwieni - co powoduje znaczne nagrzewanie wody.

Światło LED..

Światło LED jest światłem monochromatycznym - co to znaczy? Znaczy to że w udziale emisji konkretnej barwy bierze WĄSKA wiązka (mała rozpiętość długości fali). Światło emitowane przez diody Royal Blue mimo że przypomina aktyniczne - jest wypromieniowane w dużo węższym zakresie niż ze świetlówki powiedzmy ATI Blue plus(daje PODOBNY efekt wizualny w akwarium - nawet można powiedzieć że niebieskie diody dają efekt lepszy - dla oka ludzkiego(! ważne!))

Światło białe które powstanie po zmieszaniu diody o barwie zielonej czerwonej i niebieskiej - dla oka ludzkiego będzie światłem białym - choć nie będzie to TO SAMO białe światło emitowane przez słońce, hqi czy świetlówkę - zupełnie inne będzie "wypełnienie" spectrum.

Stąd w lampach LED NALEŻY stosować różnego rodzaju diody które to spectrum poszerzą - diody białe ciepłe, białe zimne, Royal Blue, Blue itd. Czerwone - IMHO nie potrzebne, światło czerwone w naturze dociera na głębokość do 15cm - i dalej po prostu go nie ma.

Dlatego też, z punktu widzenia koralowców - jeśli porównujemy dwa źródła światła - białego, które powstaje z HQI czy tez białego (powstają z wymieszanych diód o różnych temp. barwowej) - to jeśli to światło ma zbliżony wykres spectrum - to dla koralowców jest to TO SAMO ŚWIATŁO(o tyle takie samo o ile zbliżone są wykresy spectrum).

TO wszystko - światło to fala elektromagnetyczna o określonej charakterystyce/długości - i bez znaczenia jak powstaje - jest to to zawsze ta sama fala(np. wiązka światła o długości 450nm(aktynika) wytworzona przez LED i przez T5(badając tylko fragment spectrum) - TO TAKA SAMA w 100% fala. I to jest fakt z którym w zasadzie nie ma co polemizować.

Co do konkretnego przypadku Włodka - wiem że Włodku jesteś osobą która ma spory zasób wiedzy i naprawdę pokaźne doświadczenie - ale w tym konkretnym przypadku upatrywałbym problemów z SPSami w dwóch przyczynach:

1. To niestety młody zbiornik - 3 czy nawet 4 miesięczny zbiornik to niestety zbiornik NIEDOJRZAŁY jeśli mówimy o gotowości do utrzymywania wymagających SPSów - to nieustabilizowana biologia w podłożu, pewne wahania parametrów(nie wykrywalne testami). Zauważ proszę, że zbiornik naprawdę dojrzały uważa się akwaria CO NAJMNIEJ pół roczne - nie chciałbym powiedzieć że roczne. Fakt braku wzrostu czy też blednięcia koralowców wskazuje na wiele czynników stresotwórczych - które mogą być związane z przenosinami do nowego akwarium(które przecież zalałeś w lutym, prawda?) - nowymi parametrami wody itd. Dlatego też moim skromnym zdaniem - stwierdzanie nie przydatności LED dla SPSów na podstawie braku przyrostów SPSów w młodym akwarium myślę że jest nieco nie uprawnione.

Myślę że jest wiele osób które również tu na forum miało dosyć długą przygodę z LED'ami - jak choćby przywołany już snocho czy Efendi. Z tego co wiem u Snocho lampy BP200W nie zawisły nigdy - a model 90W świecił ponad rok - i tu na forum jest relacja Michała z prowadzenia akwarium pod tymi diodami.

http://nano-reef.pl/topic/12813-180l-ciasne-ale/page__st__100__p__222211#entry222211

Efendi - miał panele BP od kwietnia zeszłego roku(popraw mnie Piotr jak się mylę) - jednak z tego co pamiętam, bo rozbujaniu akwarium(wyjęcie wkładu NP Biopellets) kilka miesięcy temu - zaczęła się jazda w dół - i wysokie fosforany = śmierć korali.

Proszę zauważyć - że nie ma znaczenia czy jeden LED użyjemy taki - czy inny - różnią się one w zasadzie wydajnością(ilością lumenów z W) - i jesli Royal Blue jednego producenta postawimy obok Cree - to są to podobne diody(takie SAMO spektrum) - tyle że czasem tych tańszych trzeba dać dwa razy więcej. To wszystko.

Nie ma "złych diód" - są tylko czasem błędy związane z niedostosowaniem/nieprzyzwyczajeniem koralowców do nowego światła(LED) - które jest bardzo energetyczne dla nich/a ciemne dla oka ludzkiego.

2. Włodku, nie wiem na jakiej mocy uzywałeś lampy, ale powinny one chodzić na 100% - i do tej wielkości akwarium powinieneś dać ich zdecydowanie więcej(co najmniej o 1 sztukę). Sądzę , ze w Twoim wypadku skumulowały się dwie przyczyny - za mało światła(lub źle ustawione) - i dodatkowo niestety stosunkowo niedojrzały zbiornik - bo teraz on ma cztery miesiące - ale 2 czy 3 miesiące temu było to raptem kilku tygodniowe akwarium. I nie ma tu znaczenia że testy nic nie pokazywały - a do jego użycia dałeś "starą" skałę - której IMHO jest również za mało(jeśli faktycznie masz 110kg na 1000 litrów). Pomijam kwestię nowego podłoża(które w starym akwarium również pełniło rolę filtra biologicznego - w zależności od grubości jaka była - przyjmując na siebie nawet 50-70% obciążenia filtracyjnego).

Z własnych obserwacji powiem że właściwie dobrane i ustawione dla SPSów światło PALI LPSY I MIĘKKIE - grzybowieńce potrafią zniknąć w ciągu kilku tygodni a lpsy otwierają się tylko w miejscach zacienionych. Jak sam napisałeś - u Ciebie LPSy i miękkie były ok - znaczy to że światła po prostu było za mało - oraz dochodzi kwestia dojrzałości zbiornika - i wtedy właśnie są takie efekty.

Przykro mi - aczkolwiek rozumiem Twoje rozgoryczenie - jednak IMHO źródło niepowodzeń nie jest wskazane właściwie.

pozdrawiam

Przemek

PS. Jest tu także na forum Jacek 56(jak widzę przegląda wątek) - Jacek używa ledów w zasadzie najdłużej w 3mieście - i swoje spostrzeżenia może zechce również opisać. Używał zarówno lamp 90W jak i teraz 200W(jak mi się zdaje - od września)


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ba, rozgoryczony jestem na pewno. Przed zakupem lamp czytałem, że jeden panel 160W to jest mniej więcej ekwiwalent 300-350W z HQI. I że jedna lampa powinna być na 70 cm. długości zbiornika. Na podstawie tych danych dokonałem zakupu. Czyli zastosowałem się do zaleceń producenta. Teoretyczny przelicznik 0,5W/l. też został zachowany. Po konsultacji Z Przemkiem zwiększyłem pod koniec kwietnia moc lamp na 100% i skróciłem czas pełnego świecenia na 8 godzin. Czyli 2 miesiące lampy świecą według zaleceń. Rozumiem, że zbiornik ma dopiero 4,5 miesiąca ale żeby Montipory digitaty i talerzowe nie rosły to tego już nie rozumiem. I zwalanie winy na starą skałę? Faktycznie mam obecnie ~110-120 kg. skały, w tym 25 kg. nowej odgazowanej z dobrego sklepu. W poprzednim akwa też miałem 10% skały w stosunku do objętości i wszystko żyło. Jestem w stanie zrozumieć, że akwarium jest jeszcze nie ustabilizowane dla wymagających Acropor. Ale dlaczego w miarę proste SPS-y nie chcą rosnąć. Broń Boże nie winię Przemka jako producenta tych lamp ale coraz więcej osób mówi mi, żebym przeszedł na inne oświetlenie. Dla ścisłości dodam jeszcze, że mam od miesiąca dołożone 2x54W T5 Ati Blueplus. Czyli teoretycznie światła z Led i T5 jest dosyć. Czyli teoria o 0,5W/l. z Ledów wzięła u mnie w łeb. A czy Wy po wydaniu 7500 zł. na światło nie bylibyście lekko wkurzeni????


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Włodku,

Moim celem nie jest wdawać się z Tobą w spór - czy też starać Ci się cokolwiek udowodnić.

Chodzi mi jedynie o to, że wg mnie nastąpił niesprzyjający zbieg różnych okoliczności - który wpłynął na taką a nie inną sytuację w Twoim akwarium.

Lampy masz powieszone dosyć wysoko(ok. 25-30cm jak widzę) - dodatkowo przez dwa miesiące były ustawione na niższą moc - to skutecznie ograniczyło ilość światła docierającego do koralowców.

Dodatkowo zauważ - to nie jest tak że przełożyłeś korale 4.5 miesięcznego akwarium nad którym wiszą lampy LED - koralowce zostały włożone do ŚWIEŻEGO akwarium - i znajdują się tam już od początku..

Różnica jest znacząca - gdyż jestem w 100% przekonany że tego typu operacja wpłynęła mocno niekorzystnie na ich kondycję - co jak zapewne wiesz skutkuje nieraz wielomiesięcznym wstrzymaniem wzrostu - a czasem nawet może spowodować zejście koralowca.

Moim celem jedynie jest wskazanie - że nieco mało prawdopodobne jest że w wielu akwariach koralowce rosną - a w innym nie - i jest to wina światła prawda? Przyznać musisz, że gdyby winne było światło i koralowce po prostu nie rosłyby pod światłem LED - to działo by się to we wszystkich akwariach tak samo, prawda?

Co do zaleceń - oczywiście, jedna lampa na ok. 70cm - z tym że ty masz dosyć szerokie akwarium i lampy powieszone bardzo wysoko(aby doświetlić przód i tył jak się domyślam) - gdybyś jednak lampy powiesił na wysokości ok.5-10cm - to sam zauważyłbyś że muszą być one zawieszone równolegle do bocznych szyb - nie do frontowej - i w tej sytuacji potrzebna jest jeszcze jedna lampa aby zapewnić właściwe doświetlenie.

Zobacz proszę jak bardzo spada PAR w stosunku do odległości od lampy:

http://www.pacific-sun.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=53&Itemid=61

Zobacz to proszę na przykładzie lampy Metis 2x100W - są tam dwa wykresy - jeden dla odległości 12 cali - drugi odległości 24" od urządzenia pomiarowego.

Różnica w natężeniu światła docierającego do miernika jest niemal... trzykrotna! A to przecież tylko 25cm różnicy.. Dodatkowo - lampy nie pracowały na 100% mocy przez dwa miesiące - i to wystarczyło do tego aby ilość światła do nich docierająca była za mała - i koralowce zaczęły gubić zooksantele.. Błędnie rozpoznałeś objawy - to nie od prześwietlenia - a od za małej ilości światła(bardzo często to można obserwować gdy jakiś koral wpadnie między skały - jak go wyciągamy - polipuje - ale jest czasem po prostu biały...) Tak też się stało u Ciebie...

Dlatego z całą stanowczością twierdzę - że to po prostu nie możliwe że lampy są źródłem problemów związanych ze wzrostem koralowców. Jeśli zamontowane i ustawione są prawidłowo - to po prostu koralowce rosną jak szalone - i nie jest to kwestia takiego czy innego producenta lampy - mówię tu po prostu o technologii LED.

Jeśli zaś chodzi o skałę - obawiam się że zostałem źle zrozumiany - nie mówię o tym że użyłeś starej skały(to dobrze - tak w zasadzie powinno być - z świeżą skałą by to nie przeszło) - jednak zauważ proszę, że nowe akwarium nie miało szansy spokojnie(przez kilkanaście tygodni) dojrzeć ze skałą - ale z tego co przeczytałem, wszystko(koralowce i skałę) przełożyłeś w tym samym dniu do rozmieszanej solanki(która się wprawdzie kręciła miesiąc czy więcej - ale to bez znaczenia - mogła równie dobrze 5 dni - woda taka nie dojrzewa - także nie dojrzeje z małą ilością skały). Swoją droga - 10% skały to dosyć mało, obawiałbym się o stabilność parametrów(ale to oczywiście moja prywatna opinia).

Dlatego też - może po prostu przyczyna aktualnego stanu rzeczy leży gdzie indziej? Mam nadzieję że uda Ci się znaleźć przyczynę niepowodzeń.

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Przemku, Peace :surrender, po prostu szukam przyczyny niepowodzeń.

Lampy wiszą 12,5 cm. nad taflą wody. Są powieszone tak, żeby strumień światła o kącie 120* oświetlał tylko skałę z koralowcami i nie oświetlał niepotrzebnie piasku z frontu akwa. Może jeszcze wypowie się ktoś, kto ma podobnie skonfigurowane oświetlenie, podobne lampy Led i 0,5W/l. z lamp. Zostawiam więc światło w spokoju i szukam dalej przyczyny porażek.

:waving


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ile dobrze pamiętam Matejoz z Kłobucka ma podobne akwa i 3 BP. Napisz do niego.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Jako, że ja zostałem wywołany to podzielę się swoimi na temat lamp BP i technologi LED.

Lampy (4szt 200W, akwarium 180x90x60cm) mam już od roku, ok. 10cm nad powierzchnią wody. Moc ustawiona na 83% i tabelą par dodatkowo ograniczona tak, że lampy świecą ze swoją max. mocą przez 3 godziny dziennie, reszta z 13 godzinnego cyklu to rozświetlanie i ściemnianie. Barwa światła ustawiona na 18000K.

- koralowce rosną co widać na załączonych kiepskich zdjęciach, robionych przed chwilą. Seriatopora hystix (ponad 50cm średnicy), która leży na dnie rośnie, a gałązki które obumierały pod HQI i T5 (zacienione przez nowe odrosty) wypuściły polipy. Więcej zdjęć akwarium w Galerii (o ile działa).

- rachunek za energię elektryczną (cały dom) 300zł/mc. Z tego faktu jestem najbardziej zadowolony bo bez wielkich wyrzeczeń mogę utrzymać takie duże akwarium, a wszyscy wiemy że koszty oświetlenia to największy ból.

O całej reszcie zalet wszystko już zostało powiedziane i napisane. Jeszcze jedno, obecnie koralowce rosną i wybarwiają się przy PO4=0.4 (dzisiejszy pomiar).

Ja generalnie jestem zadowolony z lamp i zapraszam do mnie obejrzenia akwarium na żywo.

Pozdrawiam

Jacek

post-8276-0-68707400-1308851842_thumb.jpg

post-8276-0-76189800-1308851856_thumb.jpg

post-8276-0-50134600-1308851876_thumb.jpg

post-8276-0-23418100-1308851890_thumb.jpg


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli 0,5W na litr z Led jednak się nie sprawdza :wallbash:


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie do końca. Montipory to w dobrej wodzie pod żarówka rosną. Jednak taj jak przy innych źródłach światła 1W/l to minimum i szału nie ma, tak to samo jest przy 0,5W/l w ledach.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ile dobrze pamiętam Matejoz z Kłobucka ma podobne akwa i 3 BP. Napisz do niego.

Ja kojarze u hepatusa1000 podobną konfiguracje i podobne przejście z mniejszego zbiornika na duży, tez chyba jakoś na przełomie roku.

Powodzenia!!!


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie 0,6W na ltr się sprawdza :) . Ale tak na poważnie jeżeli koralki ustawione pod lampą Ci nie rosną to przyczyn szukałbym w parametrach wody i systemie. Mam drugie akwarium też oświetlone lampą BP ale jest to wersja master 120W (zbudowany na diodach 1W) i montipory ustawione na dnie (wys. akwarium 60cm) też rosną, a lampa jest ustawiona na 50% mocy.


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za rady :coffee:. Może te nieszczęsne Montipory zaczną w końcu rosnąć.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U niego się sprawdza DTOTQ

Pozdrawiam Mateusz

Czyli 0,5W na litr z Led jednak się nie sprawdza :wallbash:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlodziu, nie jestem specjalista od SPSow ale przespalem sie z tematem i moge sie podzielic wnioskami.

Przede wszystkim wydaje mi sie ze to nie jest problem z natezeniem swiatla poniewaz te montipory ktore stoja najwyzej maja przelicznik znacznie wiekszy niz 0,5 watta na litr. Przemek natomiast wyjasnil sprawe kolorow LEDow i mysle ze to wlasnie brak pewnych spektrum (cholera jaka jest liczba mnoga od spektrum, spektrumow??? :D) powoduje ze swiatlo ktore korale dostaja nie daje takiego powera mimo swojej mocy. Proponowalbym doswietlic jakimis T5 wtedy spektrum pomiedzy pikami poszczegolnych kolorow bedzie wypelnione. Mozesz tez pobawic sie natezeniami poszczegolnych kolorow LEDow.

I jeszcze jedno pytanko. Na pewno wyeliminowales sprawe jakosci wody cyrkulacji i suplementacji? Moze to tu lezy problem?

Pozdro


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
(cholera jaka jest liczba mnoga od spektrum, spektrumow??? :D)

Po prostu spektra - spektrów :)

Czy zooxantelle żyjące w koralach bardzo różnią się od siebie? Jeżeli widmo światła odpowiada tym z LPSów, to czy "wersji" SPSowej może zupełnie nie pasować, powodując totalny pomór? :icon_confused:


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli 0,5W na litr z Led jednak się nie sprawdza :wallbash:

to jak dołożysz jeszcze jedną lampe to co to za oszczędność?

jest jeszcze jedno wyjście,zostac przy tych lampach co są i zrezygnowac z spsów

a zainwestować w lpsy i miękkie,cos w stylu Brunona :welcome:


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale SPSy tylko ze światła nie żyją, wątpię aby zdychały tylko dlatego, że jakiejś długości fali im brakuje (a raczej zooksantellom).

Wg mnie mogą wegetować, ale tak szybko raczej "nie zejdą". Szukałbym raczej w wodzie czegoś nadmiar/brak


Pozdrawiam,

Piotrek

120x70x50 3-side view, T5, 2x6100 + 2x6550, BK 250, Profilux, DaStaCo, AF, AiO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gwoli wyjaśnienia jeszcze. Największy problem mam właśnie z teoretycznie najłatwiejszymi SPS-ami - Montiporami digitatami i talerzowymi. Tylko one tracą kolor i stają się po pewnym czasie białe. Nie dotyczy to w żadnym wypadku Acropor. Acropory, które mam od seba :waving i nie tylko, żyją i nie bieleją. Natomiast największy problem mam z Montiporami. Praktycznie wszystkie wprowadzone wyleciały. Chyba, że jest odwrotnie niż zakładałem do tej pory. Może jednak światła jest tak dużo, że zooksantelle zostają z Montipor eksmitowane, a Acropory jako bardziej światolubne tą ilość wytrzymują. Problemy z wodą raczej wykluczam, ponieważ ponad 90 wprowadzonych szczepek Acropor i innych korali żyje. Nie mam też żadnych plag w zbiorniku, który nota bene tydzień temu widział na żywo tomiooo :waving.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aaaaa ..... widziałem widziałem :unworthy: i najważniejsze że na Basi zrobiło wrażenie, może w przyszłości coś z tego wyniknie :thumbup:

Włodek, może ja dodam jeszcze to, że faktycznie acry się trzymają, ale ich wzrost jest bardzo powolny - jak z resztą sam wspominałeś, nie uzupełniasz Ca bo go nie ubywa - więc czegoś brakuje, teraz tylko znaleźć co jest tym brakującym elementem układanki (to jest akurat najtrudniejsze) i wszytko ruszy że hej. Mam nadzieję że poruszymy ten temat na zlocie i dojdziemy do jakiegoś wniosku. W końcu zjadą się same grube głowy

:band:

PozdrT


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy będę obiektywny bo coś tam z lampami PS mam wspólnego, ale Ci co byli u mnie w domu to widzieli.

U mnie wychodzi mniej więcej 0,6 na litr. Lampa świeci na 80% - non stop od 9.30 do 21.30

Dwie T5tki odpalane są od 16.00 do 20.00 ale to też od nie dawna bo długo świeciło bez T5.

Przyrosty korali pisałem gdzieś tam w wątku o przyrostach ( np: monti talerz zielona około 0,5 cm /mc)

Wywaliłem kulki srulki i obecnie baniak lata tylko na ballingu, wódce i ABC.

Ostatnio padły mi 3 SPSy..... ale to inne story...... bo były noweeeeee, ale o tym nie bede pisał.


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Admin NR nie może być obiektywny :p . To jest po prostu niemożiwe :harhar:

Rafał, jeździsz tam i z powrotem a Płocka nie odwiedziłeś i pomocy nie udzieliłeś:realmad: .

W poniedziałek powinna przyjechać lampa T5 2x80W i 2 nowe świetlówki 54W Ati Blueplus. Zobaczymy co się stanie jak je dopalę. Może się poprawi.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Włodek, nie zabieram głosu jako Admin, ani jako osoba macająca palcami ledy :)

Napisałem jako ten co ma układ mniej więcej 0,5W na L :)

No a latam tu i tam bo.......... ale to tajemnica może niedługo będę miał bliżej do ciebie :D

Teraz lekko zawsze mnie czas gonił :unworthy: :unworthy: :unworthy: aa żeby poczuć zapach morza jestem w stanie nawet mandaty dostawać oby szybciej :coffee:

Ale wpadnę na kawe, obiecuję że jeszcze w tym roku :D

A jeszcze co do ledów, pamiętam że w podobnym układzie czyli 0,5 W/L w wersji chińskiej miał kiedyś Jacek z lublina i SPSy rosły ślicznie.

Ogólnie Włodziu upierałbym się że u Ciebie świeżo w baniaku po przeprowadzce, ale .... czas pokaże. BO to w końcu wyjdzie gdzie była przyczyna. Tylko czy w świetle ? Hmmmm :coffee:


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.