Skocz do zawartości
Gość konto_usuniete

Jak "bezboleśnie" przejść na Ledy ?

Rekomendowane odpowiedzi

Gość DarekB30

Witam

Piszę w dziale dla nowicjszy bo temat dla mnie jest nowy :welcome:

Zamówiłem do swojego akwarium lampę Led i teraz się zastanawiam jak w miarę bezbolesnie przyzwyczaić swoje korale do nowego światełka,

W tej chwili świecę świetlówkami,

więc jeśli ktoś już ćwiczył taką zamianę światła będę wdzięczny za podpowiedzi na co należy zwrócić uwagę :welcome:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takjak przejście na hqi. Z tym że wygodniej bo nie kombinujesz ze zmianą wysokości tylko stopniowo np. Co tydzień dokładasz po 10% mocy. A od jakiej zacząć? musisz podać ile masz teraz w t5 i ile planujesz mieć w diodach i jakich(to ważne!)


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

tomasz

w tej chwili mam 10x54W w T5

nowa lampa bedzie miała 3x150W w ledach i 4x54W w T5,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie ledy?


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zrób zdjęcie akwarium aparatem w trybie manual ustawionym na statywie przed zmianą lampy, a następnie zamontuj nową lampę i ustaw jej tak %, żeby na następnym zdjęciu robionym przy tych samych ustawieniach aparatu akwarium wyglądało tam samo. Wtedy masz doświadczalnie dopasowaną taką samą ilość światła. Sądzę, że w ten sposób błąd jest mniejszy niż przy obliczeniach teoretycznych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30
<br />Jakie ledy?<br />
<br /><br /><br />

w lampie będą panele led z Metisa Hyperion R2, czyli:

Cree XM-L Cool White + XM-L Neutral White,

Cree XT-E Royal Blue 450nm,

Cree XT-E Royal Blue 465nm,

Cree Blue XP-E 475nm,

Cree XP-E Green,

Cree XP-E Orange,

Cree XP-E Red,

UV 400nm, UV 420nm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jak przechodziłem na oświetlenie ledowe zbytnio się nie przejmowałem i ustawiłem je od początku na 100% :thumbsup: . Najważniejsze w/g mnie jest ustawienie jak najdłuższego czasu wschodu i zachodu to daje koralkom czas na adaptację do nowych warunków oraz powoduje to, że lampy z pełną mocą świecą tylko przez 2-3 godziny dziennie. Jeżeli jednak zauważysz, że korale pokryją się śluzem w ciągu dnia to znak, że należy ograniczyć moc.

Pozdrawiam z daleka

Jacek


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ustawisz ledy na max to będziesz mial ponad dwa razy więcej światła niż miałeś dotychczas. Jako że lampy masz ful wypas to najlepiej faktycznie zròb tak jak pisze przedmówca jacek, jednak max moc do ktòrej dochodzą na początku nastaw na 50-60%. Co tydzień dokładaj 10-15% do maxa i wydłużaj czas. Chyba że Przemek dołącza jakiś kalkulator z przeliczeniem w parach, to będziesz miał "naukowo" (to nie złośliwość :welcome: )

natomiast sposòb ejerzyka jest zupełnie niedorzeczny, gdyż zarówno oko jak i matryca zupełnie inaczej odbierają światło ze świetlówek jak i z ledòw.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

akwarium mam raczej wysokie, samo szkło 60 cm + wysokość lampy około 15 cm

ale właśnie tak myślałem zrobić jak pisze Jacek,

będę musiał uzbroić sięd w cierpliwość i obserwować akwarium,

mam już trochę życia w akwarium i nie chciałbym przedobrzyć

porozmawiam jeszcze z Przemkiem jak będę odbierał lampę może coś mi podpowie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

W sofcie do Pandor Hyperion(m.in) zaszyta jest opcja AccliMate - automatycznie zwiększa natężenia światła od okresu zamontowania lampy - do ostatniego dnia.

Moc nie zmienia się prostoliniowo - a jedynie wg tabeli - aby odzwierciedlić faktyczne różnice w natężeniu światła(promieniowania PAR)

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

Witam

W sofcie do Pandor Hyperion(m.in) zaszyta jest opcja AccliMate - automatycznie zwiększa natężenia światła od okresu zamontowania lampy - do ostatniego dnia.

Moc nie zmienia się prostoliniowo - a jedynie wg tabeli - aby odzwierciedlić faktyczne różnice w natężeniu światła(promieniowania PAR)

pozdrawiam

Przemek

Przemek będziesz mi to musiał wytłumaczyć na słonikach, czyli co z czym i dlaczego

czytaj przełożyć z polskiego na nasz, :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle samo prądu tylko światła dwa razy więcej, to tak gwoli ścisłości...


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemek będziesz mi to musiał wytłumaczyć na słonikach, czyli co z czym i dlaczego

czytaj przełożyć z polskiego na nasz, :lol:

Srata drata, Ty już nie rób z siebie takiej sierotki Marysi :)

Dasz sobie radę i zrozumiesz szybciej niż ...... zajęło ci rozgryzienie Profka :)


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

Srata drata, Ty już nie rób z siebie takiej sierotki Marysi :)

Dasz sobie radę i zrozumiesz szybciej niż ...... zajęło ci rozgryzienie Profka :)

profilux to pikuś, spróbuj opanować i napisać program do naważarki 36 głowicowej, to jest wyzwanie 2 lata się uczyłem :wallbash:

Napisz proszę dlaczego przechodzisz na ledy?

Lampa bedzie ciągnąć tyle samo prądu. Tylko koszt wymiany świetlówek?

Zamówiłem lampę z 4 świetlówkami więc dalej je będę musiał wymieniać co kilka miesięcy, fakt może nie 10 szt tylko 4 szt ale zawsze.....

a tak poważnie widziałem akwarium na ledach, rozmawiałem z właścicielem i dopiero to mnie przekonało :thumbsup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

Ja jak przechodziłem na oświetlenie ledowe zbytnio się nie przejmowałem i ustawiłem je od początku na 100% :thumbsup: . Najważniejsze w/g mnie jest ustawienie jak najdłuższego czasu wschodu i zachodu to daje koralkom czas na adaptację do nowych warunków oraz powoduje to, że lampy z pełną mocą świecą tylko przez 2-3 godziny dziennie. Jeżeli jednak zauważysz, że korale pokryją się śluzem w ciągu dnia to znak, że należy ograniczyć moc.

Pozdrawiam z daleka

Jacek

miałeś rację zero stresu dla zwierzaków, przejście praktycznie bezbolesne

minął pierwszy miesiąc, strat w koralach zero :thumbsup:

nawet w dzień polipują jak szalone :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ze tak powiem - podbije temat.

Od wczoraj wisi u mnie przerobiona Giesemann 3x250w HQI + 4x80w T5. Z tym ze zamiast zarnikow HQI ma 6 paneli LED (nie Cree) po 72w kazdy co daje razem 432w w LED i 320w w T5.

Moduly LED maja 9 kolorow podzielonych na 4 kanaly.

Nastraszony apokaliptyczna wizja smierci w akwarium zaczalem od 20% swiatla na kazdym kanale, z tym ze mam na moje, ludzkie oko zdecydowanie za ciemno. Korale natomiast po dniu swiecenia zupelnie sie nie przejely zmiana swiatla. Przed zdemontowaniem zarnikow mierzylem luksomierzem swiatlo przy powierzchni wody i otrzymalem okolo 50k Luxow. W tej chwili miernik pokazuje okolo 14k pod skrajnymi panelami i okolo 20k pod czterema srodkowymi przy placzonych swetlowkach. Sterowanie nie zawiera programu do adaptacji korali wiec musze to robic na tak zwane oko. W zwiazku z tym mam pytania:

- Wedlug czego przyjac optymalna ilosc swiatla? Wydaje sie ze te 50k Luxow z ledow bedzie za duzo.

- Zakladajac teoretycznie ze lampa bedzie docelowo "leciala" na 60% to jaki jest minimalny czas na osiagniecie tych 60%

- Zakladajac, ze korale zle znosza swiatlo LED, po jakim czasie widac pierwsze objawy stresu?

- Jakimi swietlowkami uzupelnic widmo LED? Planowalem ATI BlueSpecial ale moze macie inne doswiadczenia.

Pozdro


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester, 50k luxów z ledów to tyle samo co 50k luxów z hqi czy t5. Jeśli więcna ledach dojdziesz do tej wartości to koralowce dostaną wtedy tyle samo światła co na poprzedniej lampie. A ile to będzie % świecenia ledów to dopiero wtedy zobaczysz bo Twoje założenie że 60 jest trochę z kapelusza.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do świetlówek to przy tylu kolorach LEDów dałbym od tyłu bluplus, specjal, blueplus, i purple przy szybie (ładnie podkreśla kolorki ryb).

Z rozkręcaniem lampy też bym się zbytnio nie bawił :) Przeskakiwałem z T5 na LED i w drugą stronę i wielkiego stresu nie zauważyłem.


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrob na 60% I sprawdz luksomierzem ile Ci wyszlo...

Jak chcesz startowac z 20% do 60% to minimalny czas powinien byc w granicach miesiaca.

(Czyste teoretyzowanie)

Wysłane z mojego GT-N7100 przy użyciu Tapatalka


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mierz tego luxometerem. Niektóre uwagi/rady tu przytoczone mogą się skończyć całkowitym zejściem Twojej obsady. "Przymierzanie" ilości natężenia światła mierzonego pod led i pod t5 jest bardzo dużym błędem - i wynika to ze specyfiki porównywanych źródeł światła.

Dlaczego?

Ano dlatego ze wszystkie luxometry skalibrowane są aby mierzyć natężenie fal elektromagnetcznych o długości "najlepiej" widzialnej przez oko ludzkie - czyli szczyt aplitudy około 560nm.

lxp1_ch_czu.jpg

Używane w akwarystyce źródła światła takie jak T5 mają w okolicach 550nm wyraźnie wysoki "pik" - wynika to z użycia jednego z trzech rodzajów wartsw luminoforu(w świetlówkach trój lub 5 warstowych) - i ten pik odpowiedzialny jest za tworzenie widma "dyskretnego".

Proszę zobacz popularne świetlówki Aquablue special oraz Blue +

as.jpg

bp.jpg

Obie świetlówki (mimo że blue plus jest "niebieska") mają w okolicach 550nm wyraźne podbicie - co wpływa na odczyt luksometru).

Większość nowoczesnych lamp LED w tym zakresie ma "dół" - jeśli porównasz "niebieską" świetlówkę Blue+ do diod "niebieskich" które mają symulować światło aktyniczne - to zobaczysz że spektrum jest poza obszarem największej czułości luksometru:

alsrb.gif

Mimo że dla oka "ciemniejsze" światło LED - emituje jednak więcej(nawet trzykrotnie!) energi z każdego pobieranego wata(porównując energię wypromieniowaną z T5 oraz LED RB) - mając wyższą sprawność i dostarczając więcej energi koralowcowi do wzrostu..

Jeśli więc będziesz "dostrajał" lampę pod luksometr - jeśli zrobisz tak opierając się na jakimś typowym combo 1:2 lub 1:3 - (w: B) - to gdy w końcu osiągniesz porównywalne "natężenie światła w zakresie działania luksometru" - w zakresie energi niezbędnej do procesów fotosyntezy(zakres Chl.A ) po prostu koralowce zabijesz...

Zacznij od mocy 20-25% i powoli zwiększaj(5% tygodniowo) - jeśli bedzie za mało światła - koralowców nie zabijesz - najwyżej ściemnieją. Jeśli przegniesz w drugą stronę i ustawisz jasność "na oko"(bo "podobnie" było wcześniej) - to jeśli je prześwietlisz - to zejdą w ciągu kilku dni..


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z ledami zacząłem od 20% i pomału dodawałem aż do poziomu 50%

dwie 120W na 300l wysokość akwa 50cm wiszą lampy nad baniakiem 15cm

jest ciemniej od T5 ale dla mojego oka ale nie dla korali


QUQU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.