Skocz do zawartości
krzlew

sól aquaforest

Rekomendowane odpowiedzi

Mnie naszlo pytanie zwiazen ze wczesniejsza wypowedzia kolegi odnosnie REDOX.

Dlaczego po podmianach spada?

Albo dlaczego na AF nie spada


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grześ też mnie ciekawi :)


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzegorzu, lubię Twoje pytania, brzmią jak praca domowa, której nie sposób nie odrobić ;-).

Więc tak.

Co wiemy o składzie soli, poza tym, co wiemy? Z wiadomych przyczyn podaje się tylko np. zawartość Fe lub Mn, ale w jakich związkach występują, lub na jakich stopniach utlenienia są, już nie. Jakie są dodatki, stabilizatory, to też tajemnica produkcji, a mogą one znacząco wpłyać na ORP.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Debora, jesteś pewna, ze innej soli nie widziało...??

wysłane przez tapatalk

Tak, jestem pewna.

Akwarium w tej postaci nie widziało innej soli.

Mowa o akwarium złożonym na nowo:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie naszlo pytanie zwiazen ze wczesniejsza wypowedzia kolegi odnosnie REDOX.

Dlaczego po podmianach spada?

Albo dlaczego na AF nie spada

Przy podmianach na RS spadek redox u mnie maksimum 20-30 a przy AF 80.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marku a jakie parametry trzymales na AF kiedy uzywales a jakie trymasz teraz na RS

Mam male przemyslenie, ale musze doglebnie zglebic REDOX :D

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze dorzuciłbym kwestię przechowywania soli (samoistnego utleniania) i wpływu na REDOX.

Poza tym:

http://www.reefkeeping.com/issues/2003-12/rhf/feature/

dobry artykuł

zwłaszcza tabela 2. W zależności co i w jakiej ilości jest w soli, tak będzie zachowywał się redox. Ale trochę odeszliśmy od tematu soli AF. Może wrzucić dyskusję do właściwego wątku?


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marku a jakie parametry trzymales na AF kiedy uzywales a jakie trymasz teraz na RS

Mam male przemyslenie, ale musze doglebnie zglebic REDOX :D

Na soli RS i przy reaktorze średnio KH-7,5 Ca-420,Mg-1300 a redox utrzymywał się na 450.

Dziś podmiana na soli AF redox spadł właściwie do 350.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moze osoby, które wypowiedziały się w kwestii REDOX względem podmian AF dopiszą czas przygotowywania solanki (od mieszania do wlania w system)


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mieszam max. 1/2h, ale redoxu nie mierzę ;-). Bardziej skłaniałbym się do natleniania (napowietrzania) i wpływu na redox niż samego mieszania. Choć mieszanie też jest sposobem napowietrzania.

A tak swoją drogą, jeśli akwarium i woda do podmiany ma te same parametry, to zmian redox nie będzie, a taka sytuacja wydaje się być niemożliwa. Dlatego, wydaj mi się, Grzegorz słusznie pyta o parametry przed podmianą, celem porównania z solanką do podmiany.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Bo wlasnie zmiana parametrow przy podmianie, czy z innych powodow zmiany parametrow w zborniku maja wplyw na tych najmnieszch.

Szok osmotyczny zmiana KH, pH czy zasolenia ma ogromny wplyw na bakterie.

Tylko jaki te maja wplyw na redox? chyba duzy.

Ja mam jeszcze jedno spostrzeznie do AF

Kazdy lubi swoje, ale ze slysze to od osoby ktrora tez ma wplyw na moje akwarium ,........kurcze no masz kolory to banana mam bo spsami to nowicjusz jestem.

Ale zdarzalo mi sie cos czego nie potrafie sobie wytlumaczyc . Wiec pisze i otwarcie pytam o to samo reszte.

Nie tylko ze ja mialem takie obserwacje, bo koledzy "AF"" tez powiedzieli mi podobnie.

A mianowicie po podminie sa sytuacje ze mimo perfekcyjnej rozpusczalnosci i krystalicznej solanki ze po wlaniu mam jakbym dodal kilka kropel CoralB. Woda na momenty traci klarownosc, ale nie jest to jakas anomalia.

Po 2-3 godzzinach wszytsko jest jak trzeba.

Robilem parametry podczas mgielki, ale parametry be zmian

Nie potrafie tego ogarnac ale jak nie zdarzylo sie mi to dzieje sie u kolegi.

Czy ta sol tak ma czy to przypadki zwiazene z "warunkami robienia podmiany" ???


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jedną i drugą sól mieszam dokładnie w taki sam sposób trwa to około 1/2 godziny i wlewam do akwarium. Zaznaczam , że moja AF jest z probiotykami.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzegorzu, już kiedyś pisałem, że mieszałem FSRS dłużej, i im dłużej mieszałem, tym robiła się bardziej mętna. Po wlaniu do akwarium trochę woda zmętniała, ale się oczyściła po ok. 1-2h.

Szok osmotyczny, hmm, może. Trzeba by policzyć osmolarność (lub osmolalność, w sumie nie ma dla nas znaczenia co), choć w teorii jeśli weźmiesz sam NaCl w zasoleniu 35g/l i drugi NaCl w tym samym zasoleniu, to osmolarności (lub osmolalności) będą te same. Bardziej sprawa będzie dotyczyła innych jonów, wahnięć Ca, Mg, równowagi pomiędzy jonami 1 i 2 wartościowymi i ich parami (znaczy resztami kwasowymi ich soli).

Co do braci mniejszych, może, ale one też muszą mieć trochę czasu na "bujnięcie" swojego laboratorium.

Z definicji REDOX, to ruch elektronów, różnica potencjałów, czyli raczej dotyczy elektrolitu a nie braci mniejszych. Dlatego skłaniałbym się do teorii, że zmiany redox pomiędzy podmiankami są powodowane przez bakterie, ale nie podczas podmiany.

Podczas podmiany dostarczamy atomy, związki, które mogły zostać zużyte. "Na nowo" pojawiają się rzeczone, wprowadzając swój potencjał, zmienając tym samym ORP.

Czy bakterie mają wpływ na redox? No mają, chociażby utleniając związki azotowe, "konsumując" dostarczane podczas podmiany związki. Ale czy tylko bakterie? Sens życia to utlenianie. ;-)


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy wasza sól rozpuszcza się tak samo po 2 miesiącach od kupna ?

U mnie zaczęła się brylować i po 4 razy dłuższym czasie mieszania ok.2 godzin (26c i 5000l/h wiadro 15l) dalej widać że nie rozpuszcza się jak na starcie.

Sól zamykam klipsem i siedzi w pokoju wolnym od nadmiernej wilgoci w kartonie, z IO i RC jest podobnie ale jak pamiętam nie po 2 miesiącach.

Na szczęście dużo mi jej nie zostało bo za kolejne 2 miesiące musiałbym chyba w moździerzu ją mielić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie normalnie się rozpuszcza.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czy wasza sól rozpuszcza się tak samo po 2 miesiącach od kupna ?

U mnie zaczęła się brylować i po 4 razy dłuższym czasie mieszania ok.2 godzin (26c i 5000l/h wiadro 15l) dalej widać że nie rozpuszcza się jak na starcie.

Sól zamykam klipsem i siedzi w pokoju wolnym od nadmiernej wilgoci w kartonie, z IO i RC jest podobnie ale jak pamiętam nie po 2 miesiącach.

Na szczęście dużo mi jej nie zostało bo za kolejne 2 miesiące musiałbym chyba w moździerzu ją mielić.

Musiała być źle zamknięta - do niedawna miałem jeszcze zapasy z czasów "promocji" który u mnie był grubo ponad 4 miesiące i do ostatniej podmiany nie było ani jednej bryłki i rozpuszczalna się jak należy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam w dość wilgotnym pomieszczeniu ale szczelnie zawiazuje worek recepturką i staram się usunąć z niego możliwie dużo powietrza. Sol od pól roku zachowuje się tak samo. 15 min mieszania i siup do akwarium. Zbrylenia nie mam.

wysłane przez tapatalk


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja mam jeszcze opcje w wiaderku, rok temu otwarta, soli jest juz na dnie ale nigdy nic sie nie zbryliło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ile macie CA w gotowej solance? Mi 460 wychodzi przy zasoleniu 1.025 mieżone refraktometrem

Edytowane przez SunRose (wyświetl historię edycji)

SOSNOWIEC // Sprzedam / Zamienię główki : Euphyllie Divise i Paradivise - > na LPSY lub ACROPORY.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja trzymam zamkniętą klipsem w pokoju gdzie jest raczej susza w gardle nad ranem i staram się zamykać bez powietrza.

Następnym razem spróbuje rozpuszczać dłużej i pół dnia zobaczymy czy się rozpuści całkowicie.

Przypominam że sól rozpakowałem jakoś na koniec stycznia początek lutego.

post-8483-0-36165300-1398690788_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wartość Ca jest zależna od poziomu zasolenia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niestety sól jest ewidentnie zbrylona z uwagi na zawilgocenie wskazuje na to kolor błękitny. Sól może mieć tendencje do strącania się węglanu wapnia podczas rozpuszczania . Nie dyskwalifikuje to soli ,ale też nie zaleca się jej w bardzo wrażliwych systemach używać .


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zachu, przy zasoleniu 1025 wyszło mi CA 460, robiłem nowym testem dopiero co kupionym :) i z ciekawosci wziąłem przeterminowany i te same wartosci pokazal


SOSNOWIEC // Sprzedam / Zamienię główki : Euphyllie Divise i Paradivise - > na LPSY lub ACROPORY.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakie kh I mg?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kh 8.0


SOSNOWIEC // Sprzedam / Zamienię główki : Euphyllie Divise i Paradivise - > na LPSY lub ACROPORY.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.