Skocz do zawartości
Gość dieter25

Czy ledy są aby na pewno rewelacyjne???

Rekomendowane odpowiedzi

Staszek chcial powiedziec ze tomasz by te korale utrzymal nawet pod żarówką 100W ;P


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jam mam wlasnie takie wrazenie ze niezaleznie jakie mamy oswietlenie to wyglad baniaka zalezy od akwarysty i jego zdolnosci a rodzaj swiatla to tylko jeden z wielu czynnikow. My w na naszy forach doktoraty piszemy o ledach a sukces lezy gdzie indziej. Gosciu z reef in the sky tez mial rozne swiatla i zawsze baniak wygladal bosko bo roznica byla niewielka.

Nauczmy sie pedzic korale a swiatlo kupmy takie zeby baniak nam sie podobal.


960 L plus 135 sump, 8x54 plus 150 led, obieg DC12000, cyrkulacja wir :) , white skim 250 AN10000 i takie tam

6ay0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jam mam wlasnie takie wrazenie ze niezaleznie jakie mamy oswietlenie to wyglad baniaka zalezy od akwarysty i jego zdolnosci a rodzaj swiatla to tylko jeden z wielu czynnikow.

Hmmm... A ja myślę,że to kwestia podstawowa.

Parametry o których mówisz są w co drugim akwarium na tym forum.

Światło to życie... Więc myślę,że sprawa jak najbardziej podstawowa a nie drugorzędna.

Najwyraźniej nie dla każdego.

Edytowane przez Ben_sage (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jam mam wlasnie takie wrazenie ze niezaleznie jakie mamy oswietlenie to wyglad baniaka zalezy od akwarysty i jego zdolnosci a rodzaj swiatla to tylko jeden z wielu czynnikow. My w na naszy forach doktoraty piszemy o ledach a sukces lezy gdzie indziej. Gosciu z reef in the sky tez mial rozne swiatla i zawsze baniak wygladal bosko bo roznica byla niewielka.

Nauczmy sie pedzic korale a swiatlo kupmy takie zeby baniak nam sie podobal.

czytam temat ten od poczatku i inne przed nmim czytałem...i tutaj trafiłeś w sedno....

miałem HQI+ T5...szukając przysłowiowego grala...zmieniłem na ledy....ale to nic nie dało...poprawiłem wiele innych rzeczy....i powoli wszystko się odwdzięcza....


http://7140_7307.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś na jakims forum padło takie stwierdzenie z który się zgadzam w 100%

"Światło maluje korale"

Dla mnie jest duuża różniaca w wybarwieniu pod t5 led i HQI. Mi się podobaja pastele i poszedłem w kierunku T5 i tego nie zmienie dla oszczędności 100czy 200zł na miesiąc, i tak sporo więcej wydaje na to hobby. Jak komuś podoba si akwarium pod LED czy HQI to montuje taki typ oświetlenia i też jest ok jak się podoba ale nie piszcie że pod każdym jest tak samo a co więcej jako pierwszy plus nie stawiajcie oszczędności bo to hobby kosztuje i ma się podobać a nie byc oszczędne z założenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś na jakims forum padło takie stwierdzenie z który się zgadzam w 100%

"Światło maluje korale"

Dla mnie jest duuża różniaca w wybarwieniu pod t5 led i HQI. Mi się podobaja pastele i poszedłem w kierunku T5 i tego nie zmienie dla oszczędności 100czy 200zł na miesiąc, i tak sporo więcej wydaje na to hobby.

To prawda pod T5 pastele są najlepsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To prawda pod T5 pastele są najlepsze.

A ja myslalem ze na zeovicie ;D ;P ;P :p Zartuje oczywiscie. Nadal polecam watek Krzysztofa Tryca... jesli to Was nie przekonuje ze przez 9 miechow korale byly pod ledami to - to jestescie konmi w cyrku ;) Klapki na oczach i tylko w prawa strone .... ;]

Pastele sa najlepsze tam gdzie woda jest odpowiednia - a swiatlo .... swiatlo tez musi byc odpowiednie - natezenie, dlugosc fali itp itd. Ja rozumie w pelni ze LEDy sa dla tych ktorzy czuja baniak i potrafia wyczuc czy zielonego jest za duzo, czy czerwonego, czy lampa jest za nisko czy za wysoko itd itp ;) Dla reszty zostaja T5, rura w lampe i pstryk on ;) ;) Hue hue hue - pojechalem po bandzie ;P Ledy dla profi, T5 dla amatorow ;P ;P

No dobra zartuje, bo mnie zjecie :D

Prawda jest taka ze korale Tomasza pastele maja calkiem fajne i nie ustepuja tym z zeovitowych baniakow czy spod T5. Prawda jest taka ze zdjecia wrzucone przez K.Tryca pokazuja, ze swiatlo to jest jeden z czynnikow ale w rekach mistrza nie stanowi to problemu.

Debora po czesci ma racje - tylko ze parametry kh, Ca, Mg, PO4, NO3 to podstawa ale nadal nie gwarantuje sukcesu. Sa tu magicy co leja tyle chemi ze woda moze byc tak wzbogacona ze korale nigdy nie beda mialy pieknych kolorow tylko beda w brazach, zieleniach itp itd. Albo znowu korale tak sa zaglodzone ze wegetuja mimo ze parametry wody sa ok. Na wlasnym baniaku, obserwuje u siebie jak zmieniaja sie kolory w zaleznosci od ilosci suplementacji czy czystosci wody. Mam taka fajna acane echinate ktora jak kupilem byla jasnozielono-pomaranczowa. Jak przesadzilem z micro/macro zrobila sie zielono brazowa, pozniej cala ciemnozielona.Mordki zrobily sie prawie ciemnobrazowe. Kiedy wzialem sie za baniak, zaczalem oszczedniej lac chemie, pilnowalem podmian - wrocila do pomaranczowych kolorow, ciemnazielen powoli zaczyna ustepowac pojawiaja sie jasnozielone miejsca. Ten sam koral, to samo swiatlo ! Po drugie skoro co drugi tutaj ma dobre parametry wody to -- co drugi ma T5 ;] Ktos tu napisal o swietym Graalu ;) Poniekad ma racje IMHO :p

Dobra koniec elaboratu bo mi sie woda z podmianki juz do baniaka wlala ;P Czas spac ;]


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

T5 dla amatorow ;P ;P

Chyba tylko te co miałeś szansę zobaczyć, na belce glo.

Co innego 10 rur ATI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacytowalem wypowiedz Olivera Pritzela z ATI prosto z Reef Central i wydaje mi sie ze bardzo sluszna i nie widze abys sie w jakikolwiek sposob chcial odniesc do niej. Wspomnial tam miedzy innymi dlaczego firma ATI nie ma wciaz w swojej ofercie lamp 100 % diodowych ... A marginalnie, odswiez watek Krzysztofa Tryca, ktory bodajze 3 razy juz podzielil sie spostrzezeniami na temat LED ...

Zreszta wydaje mi sie ze dalsze rozwazania na temat tego co jest lepsze nie ma sensu. W moim mniemaniu, w moim, LEDy nie daja spektrum swiatla, ktore by mi odpowiadalo. Moze co niektorym koralom jak najbardziej ale to mi ma sie podobac a nie im :) :) :). A wydawanie fortuny na najnowsze lampy hybrydowe czy diodowe tymbardziej nie ma dla mnie sensu ... Przynajmniej na ta chwile. Zadna oszczednosc ( sa promowane jako oszczedne zrodlo energii ) w tym przypadku, ani przyjemnosc ... Zreszta co to za podejscie do tematu z ta oszednoscia ...

A zatem ( czy ) LEDy na pewno nie sa rewelacyjne ...

I zeby nie bylo to rowniez podobaja mi sie bardzo lampy HQI w polaczeniu z T5, np SFILIGOI.

Edytowane przez Groenendael (wyświetl historię edycji)

50"x25"x30" AGA Herbie Overflow - ATI Sun Power T5HO 8x54 W - DIGITAL AQUATICS Reef Keeper Lite Controller - 2x VORTECH MP 40 + MP 10 + Vertex V6 ( 1580 gph ) - VERTEX Omega 180i - VERTEX RX-z ZEO Reactor ( All in One Biopellets ) - VERTEX LIBRA Doser - ESV Two Part Calcium System - VERTEX ROX .8, Tropic Marine Pro Reef - Salt Mix.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znam caly watek Krzysztofa - to dlaczego przeszedl z LED i co sadzi o LED tez. Natomiast ja widze zdjecia spod LED ktore wrzucil i to mi osobiscie wystarcza :) Jak bedziesz mial takie kolory chocby pod T5 to pogadamy ;) ;) ;) A to ze mistrz chce jeszcze wiecej to juz zupelnie inna sprawa. Moze jak bede mial taki baniak jak Krzysiek to bede myslal tylko o T5 ;) Poki co wystarczy ze bede mial takie korale jak on pod LEDami ;P

Co do ATI - posluze sie Wasza demagogia - ATI nie ma lamp 100% to co maja powiedziec ? Ze 100% full LED lepsze ? Ta wypowiedz to reklama ich lamp nic wiecej ;P ;P Wy stosujecie takie argumenty to ja tez moge :D Po co wiec mam sie odnosic do reklamy ;]

A tak juz na powaznie - nigdy nie negowalem polaczenia T5 i LED !!! Natomiast Wy negujecie LEDy jako tako, dla zasady - gdyby ktos to nazwal T5 New Age i te diody umiescil w rurkach to moze byloby inaczej ;)

Poczekamy zobaczymy - ja uwazam ze bedzie sie pojawiac coraz wiecej TOTMow na LEDach i z wykorzystaniem swiatla LED.

Ben_Sage - nie baw sie w politykow ;P Nie wycinaj z kontekstu ;P Napisalem ze zartuje :D

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Tak czy siak - cały czas brakuje mi opinii tych, którzy używali i T5 i LEDów

A zdjęć to już w ogóle mi mało:)

Dyskutujmy, dyskutujmy..

VDR - nie bądź już taki agresor:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Deborko - ja jestem spokojniutki, znasz mnie --- gdzie ja agresor -- emotion iconek typu ;) czy :) czy ;P cala masa zeby pokazac ze mam pokojowe nastawienie ;) ;) A ze obnazam slabosc argumentow to juz inna historia ;)

Fakt - zdjec jakos malo :D

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie same ledy marnie wygladaja, dodalem T5 i teraz jest extra.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikt baniaka na ledach nie rozwali wiec jesli podobaja sie komus ledy niech sprawdzi to na wlasnej skorze. Wojny n temat ledow na tym i innych forach trwaja od wielu lat i beda trwaly tylko ze ja jak czytam 100 temat o ledach to jest mi niedobrze.

Od 4 lat ciagle przybywa producentow ledow wiec widocznie korale rosna bo w innym przypadku nie byloby ich na rynku.

Dajcie juz spokoj i swieccie czym chcecie bo i tak moze jeden lub dwoch uzyska super kolory bo reszta tak kombinuje ze najlepiej im wychodzi rozmnazanie brazowych zooksantieli.

Widac to doskonale na targowisku ze malo kto ma szczepki w pieknych kolorach a co dopiero dorosle korale:lol: nawet jakbyscie swiecili prywatnym sloncem z nad bali to i tak bedzie jak zwylke.


960 L plus 135 sump, 8x54 plus 150 led, obieg DC12000, cyrkulacja wir :) , white skim 250 AN10000 i takie tam

6ay0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście mam lampkę DIY w oparciu o cree xte xpe uv i xpg myślę że lampa ledowa to przede wszystkim świetna zabawa bo można zrobić wszystko jeżeli chodzi o barwę światła, a to czego się nie da można zawsze dołożyć przy pomocy t5.

Powiem tak miałem same t5, miałem t5 w połączeniu z hqi 14tys, miałem ledy i t5, a obecnie jadę na samych ledach.

Przyrosty się nie zmniejszyły (choć czas zbyt krótki żeby dokładnie powiedzieć), a powiem że pod połączeniem hqi i t5 bardzo łądnie rosły acry, miękasy uciekały w cień, pod samymi t5 wszystko było ok ale wymiana rurek i mało miejsca nad zbiornikiem mnie męczyły, pod ledami i t5 hmmm właściwie było idealnie ale jak chciałem pogrzebać to mi przeszkadzały t5 a lubię mieć szybki dostęp do zbiornika więc wyrzuciłem t5 i właściwie nic się nie zmieniło.

Przyznam że żeby uzyskać fajny efekt musiałem troszkę popróbować diód i właściwie z tych co wyrzuciłem druga lampa by się zrobiła ale dłubanie mi się podobało. Oczywiście lampy od 6 miesięcy jeszcze nie skończyłem.

Obecnie 6 diód xpg CW ?K , 6 diód xte CW ? troszke bardziej żółte, 6 diód xpe CW ?, 6 diód xte royal blue ?, 6 diód xpe blue > które czekają na założenie

?K znaczy że nie pamiętam temp barwowej i może w przyszłości edytuje jak znajde. taki zestaw starczy u mnie z nadmiarem nad zbiornik 100x50x50

tu kilka fotek - babka zdjęcie robione na diodach białych 60 % i 20 % RB i uv 3sz t350 mA

zdjecie po obróbce w gimpie ale myśle że oddaje to jak to wyglada naturalnie

post-12711-0-88636300-1384266698_thumb.jpg

tutaj zdjęcie na 60 % (6 xpg,6 xpe, 6 xte białe) i 80 % (6 szt xte RB) bez uv u blue

post-12711-0-08352000-1384266925_thumb.jpg

tu fotka jak wyżej tylko dodatkowo 3 X uv 175 mV i 6 blue 1 A i xpe red 3 szt 175 mA

post-12711-0-48442800-1384267003_thumb.jpg

post-12711-0-79586100-1384267035_thumb.jpg

obecnie mam nastawione:

xpg i xte białe na prądy 1.1 A

xpe na 0,9 A

xte RB 1,4 A

xpe spalony driver i narazie nie świecą

uv na 375 mA

red wyrzucone bo efekt był słaby i wole niebieskiego w to miejsce dorzucić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Mam trochę korali głębinowych i one nie wytrzymywały pod ledami. Nie było katastrofy, korale nie czerniały, jak to się zdarzało przy wcześniejszych wersjach ledowych, ale traciły swoją żywą barwę." W tym zdaniu K.Tryc chyba ujął samo sedno sprawy. Katastrory nie ma ale dla ludzi z ciśnieniem na kolorki to nie to.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A Ty niby jesteś ten z ciśnieniem? Pokaż więc swoje kolorki...


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałem że zaliczam się do tych top ale zapraszam osobiście, chętnie pokażę to co mam ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uwazam ze kazdy kto pisze lub napisal w tym temacie powinien pokazac zbiornik i myślę ze dyskusja bedzie rozwiazana . Jedno dwa zdjecia plus info jaka lampa. I wtedy bedzie piekny obraz dla potomnych bo z tej dyskusji nic nie wiadomo tylko ciagle pyskowki.

Niech mod wstawi to w jedna wypowiedz i bedzie jak rachunek wynikow:D

Edytowane przez remel (wyświetl historię edycji)

960 L plus 135 sump, 8x54 plus 150 led, obieg DC12000, cyrkulacja wir :) , white skim 250 AN10000 i takie tam

6ay0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Uwazam ze kazdy kto pisze lub napisal w tym temacie powinien pokazac zbiornik i myślę ze dyskusja bedzie rozwiazana . Jedno dwa zdjecia plus info jaka lampa. I wtedy bedzie piekny obraz dla potomnych bo z tej dyskusji nic nie wiadomo tylko ciagle pyskowki.

Niech mod wstawi to w jedna wypowiedz i bedzie jak rachunek wynikow:D

Wstawisz zdjęcia pod ledami to Ci napiszą, ze akwarium założyłeś na t5 a ledy to tylko do zdjęcia. Ja juz przestałem brać udział w takich dyskusjach bo tylko mnie śmieszą. 90% z krytykujących wszystko nie potrafi nawet glonow utrzymać w akwarium nie mówiąc juz o koralach a wypowiadają sie jakby przerobili juz wszystkie możliwe techniki i sprzęty. Ale spokojnie, za pare lat każdy z nich bedzie miał lampe led i bedzie sie wypierał tego co teraz napisał.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak było z t5.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"dla ludzi z ciśnieniem na kolorki to nie to"

Schaubecken3.jpg

Nie, wcale nie ma kolorów...


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze

Chce się przekonać czy na ledach będzie rosło to buduje albo kupuje lampe - jeżeli reszta będzie ok to nie padnie nic z dnia na dzień. No fakt jak już padnie to przynajmniej będzie można na ledy zwalić, żebyśmy tylko się za bardzo kolorem światła nie martwili, a zapomnieli o fosforanach.

P.S. sinica pięknie rośnie pod czerwonymi ledami :-P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"dla ludzi z ciśnieniem na kolorki to nie to"

Schaubecken3.jpg

Nie, wcale nie ma kolorów...

Nie czytałeś wszystkich moich postów, pisałem że LPS i miękkie pod ledami wyglądaja bajecznie i jakbym prowadził taki baniak to na pewno wisiała by lampa led nad nim.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.