Skocz do zawartości
SkoczekPL

ToTM - Akwarium Miesiąca NR - Marzec 2013

Rekomendowane odpowiedzi

Kuba w końcu wrócił do Polski, odczytał naszą wiadomość o wygranej i oficjalnie już możemy powiedzieć że marcową edycję wygrało "szkiełko" Kuby.

Kubaaas-owa domowa rafa (240x80x65)

gallery_8473_2617_111499.jpg

Wstęp

Oczywiście chciałbym zacząć od serdecznego podziękowania za wyróżnienie moich starań. Czuję się bardzo zaszczycony tym, że efekty mojej pracy są uznawane przez innych pasjonatów tego zwariowanego hobby. Jednocześnie jestem troszkę zmieszany, gdyż uważam, że efekt końcowy do którego dążę jest jeszcze daleko przede mną, a system ten ma dopiero około 2 lata i ciągle ewoluuje.

gallery_8473_2617_142870.jpg

Tym samym bardzo dziękuje i postaram się podzielić tutaj swoimi doświadczeniami i pomysłami na trzymanie w domu kawałka pięknej rafy koralowej. Pisząc te słowa, przypominam sobie moje pierwsze "słone" kroki i przechodzą mnie ciarki. Wątek powstawania tego systemu na NR opisuje różne szalone pomysły jakie miałem na początku. Naczytałem się wtedy o wszystkich rodzajach filtracji, suplementacji, cyrkulacji, etc. i miałem zamiar połączyć i zastosować wszystko na raz. Do tego tak skomplikowałem pierwszy projekt, że musiałbym zatrudnić hydraulika na pełen etat do utrzymania systemu. Na szczęście udało mi się trafić na dwóch kolegów (Roberta i Darka), którzy nakierowali mnie na dobrą drogę, wybili mi z głowy niektóre głupoty i pomogli w uruchomieniu systemu od strony sprzętowej.

Hardware

Ostatecznie cały system powstał w oparciu o najbardziej sprawdzone, klasyczne metody. Dużo światła z 400W lamp HQI w dużych kloszach Lumenarc III, duzo cyrkulacji, mocny odpieniacz (BK250) i suplementacja metodą Ballinga. Żywą skałę udało mi się odebrać dosłownie prosto z frachtu i "odgazować" samemu przez parę miesięcy przed wystartowaniem akwarium.

Fltracja więc w dużej mierze bazuje na klasycznym systemie Berlińskim (Skała+Odpieniacz) i jest wspierana przez regularne dozowanie bakterii (Zeobac) i pożywki (Zeostart3). Raz na miesiąc wymieniam też około litr węgla w filtrze przepływowym. Płyny do Ballinga dozowane są automatycznie za pomocą pomp GHL. Obecnie trochę ponad litr nasyconego roztworu KH na dobę.

Jeśli chodzi o cyrkulacje to też postawiłem na sprawdzone rozwiązania. Część cyrkulacji zapewniają zdublowane pompy powrotowe (Aquaspecial 8,000l/h) a wewnątrz akwarium znajdują się dwie sztuki Tunze 6105 oraz dwie Tunze 6205 kontrolowane sterownikiem 7096.

Przerabiałem już kilka kombinacji żarników i świetlówek. Na chwile obecną najbardziej podoba mi się zestawienie żarników BLV 20000K ze świetlówkami FM Royal Blue i Fiji. Jest to dosyć mocno przesunięte spektrum, ale patrząc na przyrosty korali to myślę, że energii im nie brakuje. Na pewno bardzo dużym udogodnieniem jest oddzielne pomieszczenie na "filtrownie". Bardzo mocno polecam takie rozwiązanie dla każdego kto ma taka możliwość. Pomijając kwestię wygody, sam byt tego akwarium mógł już wiele razy być zagrożony, gdybym tyle razy zalał salon świeżą solanką czy osmozą, ile razy zalałem już pomieszczenie na zapleczu. :)

Filozofia

Moja filozofia na prowadzenie tego akwarium to: maksymalna prostota i minimum "przeszkadzania". Wolę pomylić się na stronę niedoboru czegoś niż nadmiaru. W związku z tym od początku podmiany robione są na tzw. ubogiej soli - czyli Instant Ocean. Wszelkie niezbędne dodatki są dozowane w ramach pełnej metody Balling Light - m.in. uzupełnianie Strontu, Jodu i mikro-elementów.

Mimo dosyć dużej ilości SPSow, nie wydaje mi się aby koralom czegokolwiek brakowało. Inne preparaty, które stosuję od czasu do czasu to KZ CoralSnow, CoralVitalizer i Xtra. Dozowane są nieregularnie raz, dwa razy w tygodniu. Na pewno nie odkryje tutaj niczego nowego pisząc, że najważniejsza jest stabilność. Oczywiście im większy system, tym łatwiej utrzymać stałe parametry, ale nawet przy prawie 2000lt w obiegu KH potrafi lecieć ponad 1 stopień na dobę, jeśli wstrzymamy dozowanie. Ale nie chodzi tylko o KH, Ca czy Mg. Ważne jest, aby nie kombinować z czasem intensywnością oświetlenia, rodzajem soli, różnymi bakteriami, amino kwasami, mikro/makro elementami, etc. Wierzę w to, że za każdym razem jak wkładamy nasze ręce do akwarium to wprowadzamy do systemu jakieś zanieczyszczenia. Wyjątkiem do powyższego jest moje podejście do temperatury w akwarium. Stosuję 400W żarniki i nie mam chłodziarki. Pomieszczenie w którym znajduje się sump w zimie jest dosyć chłodne, a w lecie bywa tam całkiem ciepło. W wyniku tego w skali roku temperatura wody potrafi wahać się między 24.5 a 28 stopniami celcjusza.

Po 2 latach mogę z ręką na sercu stwierdzić, że nie straciłem przez to ani jednego korala. Mam tez wrażenie, że szczególnie przy tych wyższych temperaturach całe życie w akwarium dostaje dużego kopa i przyrosty są dwa razy większe. Oczywiście przy takiej ilości wody temperatura zmienia się bardzo powoli.

Życie

Zdecydowana większość korali trafiła do mnie jako szczepki od innych morszczaków. Bardzo za nie dziękuje i coraz częściej mam ostatnio szansę na odwdzięczanie się. Nie jestem jakimś aktywistą pro-ekologicznym, ale na pewno tego typu działania nie tylko pomagają oszczędzać troche naturę, ale wydaje mi się, że korale z innych akwariów po prostu są bardziej odporne na nasze zaniedbania. Jeśli chodzi o ryby to główną atrakcją są moje pokolce: białobrody, żółtek, lituratus, strigosus i nadal niezidentyfikowany naso. Wszystkie trafiły do mnie razem ponad półtora roku temu i - odpukać - są całkiem grubiutkie i zdrowe. Trochę mniej szczęscia miałem z drobnymi rybkami typu Chromisy, które notorycznie u mnie się wytłukiwały. Wydaje mi się, że na taki litraż mogłem po prostu mieć ich za mało. Powodowało to kumulowanie się agresji na pojedynczych osobnikach. Obsadę uzupełniają: doktorek, hexatenia, anthiasy, borsuk, mandaryny, helmon i kilka apogeonów.

gallery_8473_2617_99208.jpg

gallery_8473_2617_190751.jpg

gallery_8473_2617_103710.jpg

gallery_8473_2617_493591.jpg

gallery_8473_2617_96468.jpg

gallery_8473_2617_123426.jpg

gallery_8473_2617_10909.jpg

Dalsze plany

Na początku moim głównym celem było to, aby jak najszybciej nie było widać skały. Brałem szczepki wszystkiego co się dało i przyczepiałem jedno obok drugiego. Sugerowałem się tymi wszystkimi akwariami z Amerykanskich TOTMow gdzie korale prawie wychodziły z baniaków. Z czasem zrozumiałem, że to tylko wygląda fajnie z daleka na zdjęciach. W rzeczywistości jak się bliżej przyjrzeć to taki stan rzeczy wcale nie jest taki fajny. Korale zaczynają się nawzajem zabijać i zarastać a cyrkulacja i światło przestają docierać w niektóre miejsca. Okazuje się też, że te najpiękniejsze cukierki rosną po kilka mm miesięcznie a inne mniej ciekawe korale rosną jak chwasty zarastając wszystko dookoła. W związku z powyższym w ostatnich dniach wziąłem się z pomocą posolonego kolegi za dosyć drastyczną przecinkę. Wyleciały te bardziej ekspansywne korale typu Seriatopora Caliendrum a moje ulubione okazy dostały zasłużoną przestrzeń, światło i cyrkulacje. Mam świadomość, że musi minąć co najmniej pół roku żeby znowu akwarium robiło takie wrażenie jak przed przycinką, ale jakoś zupełnie mi to nie przeszkadza. To hobby naprawdę uczy cierpliwości :). Zdjęcia zamieszczone w tym opisie są jeszcze z przed przycinki. Nowe zdjęcia będę umieszczał w swoim wątku na nano-reef.pl No i oczywiście po ponad 2 latach nadal nie zabudowałem akwarium tak jak powinno to być zrobione. Gdzieś w tle ciągle chodzi po głowie plan na inne nowe akwarium. Niedawna zmiana pracy i przyjście na świat dwójki maluchów wstrzymały na razie te zapędy, więc decyzja na zabudowę akwarium w końcu zapadła i w ciągu paru miesięcy powinno to nastąpić.

Parametry:

SG: 1.027

KH: 7.0-8.0

Ca:400-420

Mg: 1350-1400

NO3: 2.5-5.0

PO4: 0.00-0.02

Temp: 24.5 -> 27.5C

gallery_8473_2617_338752.jpg

gallery_8473_2617_327795.jpg

gallery_8473_2617_211859.jpg

gallery_8473_2617_119063.jpg

gallery_8473_2617_50105.jpg

gallery_8473_2617_104229.jpg

gallery_8473_2617_99273.jpg

gallery_8473_2617_55751.jpg

gallery_8473_2617_43796.jpg

gallery_8473_2617_171999.jpg

gallery_8473_2617_51204.jpg

Podsumowując chciałbym jeszcze raz podziękować forumowiczom z Nano-Reef. Wiem, że ostatnio niestety rzadko bywam ze względu na ciągłe wyjazdy z pracy i małe dzieciaczki w domu, ale gdyby nie forum to na pewno nie poznałbym wielu bardzo fajnych osób, bez których nie udałoby mi się na pewno stworzyć tego kawałka oceanu w domu. Dla nowych morszczaków też parę słów na pocieszenie. Jak kilka lat temu zakładałem pierwszy wątek o swoim świeżo-nabytym Reefmaxie zostałem bardzo szybko sprowadzony na ziemię. Byłem bardzo zielony i polegałem tylko na tym co powiedział mi mało-ogarnięty sprzedawca w sklepie. Rzeczywiście błędów popełniłem niemało, ale w obecnym akwarium nadal mam kilka zwierzaków, które trafiły do tamtego Reefmaxa jako pierwsze :)

Pozdrawiam

Kuba


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja oczywiście bardzo gratuluję i przypominam że "dzienniczek" Kuby można na bieżąco śledzić tutaj

:clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gratuluje Kuba! - śledziłem akwarium od początku i o efekt byłem spokojny :)

piękne korale - super ryby - tylko ta tylna szyba :) ja bym czyścił :p


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:czapki z głów:)


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bardzo ładne super gratuluje :clap:


Pozdrawiam.

Irek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję baniaka. Chwilę rechotałem oglądając zdjęcie grupowe ciekawskich pokolców...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kuba duze gratki :thumbsup: za ładne okazy korali i zdrowe rybki ale najwieksze gratki i :czapki z głów:) za niezmienne i systematyczne prowadzenie zabiornika mimo pracy jaka masz i dzieciaków co u nie jednego powodowało likwidacje baniaka.


155x80xh60 , 3 x kessil a360x i 10 x 80w t5 i cała reszta sprzętu aby zwierzaka było jak w domu

1 litr NP reducing biopellets

BK 250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serdeczne gratulacje - kawał pięknego zbiornika :)


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KUBA ! - zachwycające dzieło !!!! - jesteś moim idolem ... :)

pozdrawiam


" Świadomość piękna podwodnego świata jest dla dziecka pasją całego życia..."

Aktualnie pielęgnowane akwarium 1000 L

Poprzednie akwaria 500 L , 1200 L , 400 L (TOTM 02.2013 )

-----------------------------------

gallery_7726_2489_32720.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ladny baniak - gratki !

Pierwszy ToTM N-R wart ToTMa :-)

Edytowane przez sledzik-wawa (wyświetl historię edycji)

350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

GRATULACJE :animier:

Piękne akwarium, a będzie tylko lepiej. Wytrwałości życzę :welcome:


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie Gratulacje. Przepiekny zbiornik, zasluzyl na te nagrode.


Nano Reef Boyu Zumbo 58Ltr - wystartował 20.01.2011 , sprzedane 15.09.2012

Zbiornik 275 Litr + sump 112 Litr - wystartował 10.09.2012 , sprzedane 22.09.2013

Ale jest już nowe akwarium 522 Litr + sump 166 Litr - wystartował 04.12.2014 (restart Kwiecień 2017)

Akwarium 145x60x60cm, 30kg.Dry Real Reef Rock,20kg.LS, odpieniacz BK 200 Double Cone, Lampa PS Althea 8x54wat T5, reaktor wapnia Dastaco, dozownik i dolewka PS Kore 5th

6122ebd46497c2d2cfa46a0b2ced1875u600a543.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik jak zbiornik ale ta rafineria na zapleczu!!! Jest moc!!!

Gratulacje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.