Skocz do zawartości
Grzegorz Dyzma

TEST SOLI - wyniki

Rekomendowane odpowiedzi

Dokładnie, dyskusja jak relacja tekstowa z meczu, co rusz trzeba odświeżać bo posty znikają i się pojawiają :D

Aha, badanie soli super pomysł :) Nie wiem czy komuś te wyniki coś dadzą w prowadzeniu akwarium, ale inicjatywa fajna :D

Edytowane przez Olek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Damian serio po za niższym magnezem i ca nigdy nie uważałem że AF to jakaś zła sól na którym nie da się ciągnąć baniaka problem tkwi w waszej nachalności i braku akceptacji do jakiejkolwiek krytyki. Wasza polityka jest naprawdę męcząca na dłuższą metę wystarczy poczytać forum to robi się jedna tablica reklamowa .AF dzieli Polaków na AF i całą resztę. Jechałem na waszej soli od stycznia nawet z tymi drobnymi uwagami ale doszedłem do wniosku że nie będę wpierał firmy która opracowała w taki sposób taktykę marketingową. Reklama reklamą ale tutaj zaszły sprawy nieco za daleko.

Klient dla was a nie odwrotnie bo wybór jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To o co chodzi z tymi testami? Żadna sól się nie nadaje?

Wysłane przez tapatalk

Wręcz przeciwnie pokazał że są dobre sole z WIELOLETNIM doświadczeniem i stosowane od wielu lat.

Tylko, że niektórzy nie chcą się do tego przyznać a nawet próbują zdyskredytować konkurencję.

Rynek ma to do siebie że dzięki konkurencji producenci walczą o nasze kieszenie i na koniec dnia to my konsumenci mamy większy wybór i możemy tylko na tym skorzystać.

Ten test dla mnie pokazał że są tu naprawdę wartościowe osoby, które chcą i mogą coś wnieść do naszej społeczności.

Szkoda że ich praca wywołuje takie zamieszanie i że są próby wyciągnięcia bezpośrednich korzyści z czyjegoś zaangażowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co raz blizszy jestm wniosku ze tak naprawde w celj tej dyskusji nie chodzi tutaj o wyniki testow soli, a o zachowanie, polityke czy charakter producenta. Kto komu dadepnal na odcisk i zale.

Czy tak naprawde te krzemiany sa koscia niezgody skoro sa 5-6 razy mniejsze od isloci znajdujacej sie w wodzie morskiej? Tu chyba raczej cos innego

Pomijajc zachowania czy osobiste niesnaski wyniki AF, BT, TM, mnie zadowalaja. Reszta niestety nie ze, wzgledu na przekroczone normy gdzie producenci na stronach wyranize pisza, lub prawia rzeczy nie prawdziwe.

Red Sea

- Full complement of trace elements - niestey brak wiekszosci mikroelementow

- No chemical binders - zaobserwowany dziwny osad po rozpuszczeniu

- No toxic levels of Heavy Metals - tabelka mowi sama za siebie

Aquarium Systems producent Instant Ocean i Reef Crystals

http://www.aquariums...ls_eaudemer.php

Oswiadczenie na stronie porducenta

A special additive helps to eliminate surplus heavy metals, like copper, which are often found at excessive levels in flourishing reef aquariums.a

A co mowi tabelka o soli RC - to juz kompletne jaja sa.

Bardzo bym prosil teraz "opozycje" by ustosunkowala sie do tego co deklaruja wyzej wymienieni producenci z wynikami jakie wyszly w testach.

Jezli tego nie dostrzegacie to z czystym sumieneim moge zarzucic wam bak obiektywizmu.

P.S.

Jarek link do RSCP nadal nic nie zmienia, KH i tak za wysokie, a deklaracje producenta miajja sie z prawda.

Przekonaj mnie a wyslucham.

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łochhhh doczytałem.

Tester wielkie brawa za test - na jego czytaniu zeszlo mi chyba troszke mniej czasu niz na czytaniu tego watku :).

Powiem szczerze ze ta tabelka o ktorej tak glosno nic mi kompletnie nie powiedziala, dlaczego, poniewaz prowadzilem baniaki juz na kilku solach i chyba z wszysttkich procz jednej bylem zadowolony. A i do konca nie jestem pewien ze z tej jednej nie bylem zadowolony przez nia sama.

Na kazdej z tych soli da sie prowadzic baniak i mysle ze z duzym powodzeniem. Ostatnio stosowalem np RSCP i bylem zadowolony.

Pozdrawiam

Maciej


START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

P.S.

Jarek link do RSCP nadal nic nie zmienia, KH i tak za wysokie, a deklaracje producenta miajja sie z prawda.

Przekonaj mnie a wyslucham.

Za wysokie bo twierdzi tak dystrybutor soli AS?

Wybacz ale nie mam na to czasu, jeśli bardzo sobie życzysz to mogę poprosić Łukasza by przekazał do RS że niszowy producent publicznie oskarża ich o kłamstwo i świadome wprowadzanie klientów w błąd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jarek kto twierdzi ze za wysokie? Jaki dystrybutor AS? kto kogo publicznie oskarza?

Zobacz na strone producenta, a co wyszlo w tescie. Czy Ty slepy jestes? Ale odstawiajc zawyzone KH co z innymi aspektami?

Prosze Cie nie mowi mi ze tez tego nie widzisz i prosze nie pisz ze nie masz na to czasu.

Co ma jakisz Lukasz do tego o czym my tu debatujemy?

No chyba ze masz na mysli Lukasza z Akropory. Daruj sobie przekaz do niego bo mam numer i kontakt bo czasmi sciagam od niego cos do UK.

Ale jezli chcesz powolac sie na jego osobe to juz teraz rozumiem skad lajkowanie Red Sea i hejtowanie AF. Znam sprawe od kuchni i oboje wiemy o co chodzi i tez tego nie popieram

Wczesniej odnoszac sie do mojej wypowiedzi pisales o urojeniach opluwaniu - do mnie to pisales?


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

proszę kolegów, koleżanki Panów / Panie nie podsycajcie już tematu. Zamiast napisać emocjonalnego posta sięgnijcie najpierw po herbatkę, spójrzcie na akwarium, na cudne przyrosty, pięknie napompowane korale lub atak cyjano.. Kto co lu lubi ;-)

Przepychanki nic nie dają. A przecież znamy się, spotykamy.. i mam nadzieję że mimo wszystko szanujemy...


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogolnie fajnie ze ktos wlozylem swoj prywatny czas, pieniadze i checi zeby zrobic takie testy i badania. Dla mnie jako laika najwazniejsza byla hygroskopijnosc, wydajnosc, rozpuszczalnosc oraz zawartosc mg, ca, poziom kH.

Na chemii sie nie znam i nie musze. Najwazniejsze ze jest to zestawione i objasnione.

Nie oszukujmy sie, ze najwiecej wypowiadaja sie w tym temacie ktore sa zwiazane zawodowo z branza, a dokladniej z ktoryms z producentow soli. Ciezko powiedziec kto ma racje, gdyz wszystko zaczyna wygladac jak przeciaganie liny, ale...

Przyznaje sie, zakup soli probiotycznej AF pokierowany byl wplywem marketingu, nigdy na zywo zbiornika na AF nie widzialem ale widzialem na forum i w zasadzie to mi wystarczy. Sam uzywam od dluzssego czasu soli BT, ktora byla bardzo srodze tutaj krytykowana. Nie mam pretensji ze ktos mbie oszukal, bo jako konsument powinienem byc swiadomy swoich wyborow, a o zadowoleniu bede mowil jak produktu zaczne uzywac.

Jednak, ostatnie wypowiedzi Panow z AF mnie troche zawiodly. Panowie powierzylem Wam juz moich pare marnych groszy i milo by bylo jakbyscie w sposob profesjonalny ale przyswajalny dla takiego laika jak ja wyjasnili watpliwosci kolegow ktorzy jak widze sie znaja na tematyce.

Jako szybko rozwijajaca sie firma, Panom biznesmenom nie wypada uzywac porownan to jednego czy drugiego polityka, bo to bardzo slabe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie jako laika najwazniejsza byla hygroskopijnosc, wydajnosc, rozpuszczalnosc oraz zawartosc mg, ca, poziom kH.

A tak wracajac do tematu... :D

To jest chyba wlasnie fajne podsumowanie. Dla osoby, ktora tylko "miesza i leje" bez cisnien na ozony i pastele to chyba jest najważniejsze. Z tym, że nawet wydajność powinna być przeliczana na cenę a nie na gramy.

Ważne jest też to, żeby zbiornik miał technicznie możliwość zrobienia podmiany powiedzmy 30-40%. Bo ja w swoim poprzednim miałem korale pod powierzchnią, a spuszczenie 40% wody oznaczało ze wiele z nich oraz skała, byłyby bez wody przez ponad godzinę.

Taka większa podmiana zawsze wyrówna rozjechane parametry i częsciowo przywróci balans chemiczny solanki


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli rozpatrywac sytuacje o jakiej pisze Bartek to najlepszym rozwiazaniem jest zrobienie tego na solance ktora swiezo po rozrobieniu posiada parametry jak najbardziej zblizone do tych ktore trzymamy w danej chwili w akwarium.

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A myslisz, Grzegorzu, ze taka sytuacja jest mozliwa? Ze znajdziesz sól, ktora bedzie miala parametry powiedzmy 2-letniego akwarium? No moze w zakresie kH, Ca, Mg, ale to nie wszystko. I nie mam na myśli mikro, ale makro...


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No z makro to juz trudniej, ale mysle ze lepiej by bylo wybrac ta ktora mam ma ich najmniej lub niedobory, bo po tescie np w Triton mozemy je dodac.

Mysle ze KH, pH rozregulowany Balling czy reaktor to mimo wszystko glowny czynnik determinujacy ruch zwiazny z wieksza podmiana. Tyle ze czasmi w sytuacja w zbioniku nie daje nam wyjscia. KH i PH maja bardzo duzy wplyw na bakterie wiec moze nam to duzo namieszac w filtracji.

Jest jeszcze jeden aspekt przy dluzej podmianie przez ktory niektore korale najbardzij dostaja po grzbiecie. REDOX

Sps nie polipuja, niektore LPS przy zmianie zamykaja sie nawet na killka dni, gabki schodza.

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze jeden aspekt przy dluzej podmianie przez ktory niektore korale najbardzij dostaja po grzbiecie. REDOX

Sps nie polipuja, niektore LPS przy zmianie zamykaja sie nawet na killka dni, gabki schodza.

Moja prywatna obserwacja, nie poparta żadnymi dowodami naukowymi jest taka że jeśli mieszam sól 24h przed podmianką "szok" na redoxie jest zdecydowanie mniejszy i szybciej wraca do normy niż w przypadku 30min mieszania i siup do baniaka.

Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam miernik Redox i w moim przypadku przy 5-10% podmiany wynik nawet nie drgnie mimo mieszania soli i siup do baniaka

Ale biorac juz sol probiotyczna spadek mam o jakies 10% po czym po kilku godzinach odczyt wraca do poprzedniego stanu.

Moj redox to przedzial 300-330mV


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Duże uznanie dla autora analizy. Komuś sie chciało zrobić, opracować wyniki, przedstawić je reszcie. Moja żona pracuje w SGS i dzięki niej wielokrotnie robiła mi i robi analizy wody z akwarium na róznych solach przy użyciu ICP. Mógłbym tutaj wrzucić kilkanaście wydruków z analizy, tylko pytanie po co, żeby dolewać oliwy do ognia. Każdy wyciąga wnioski jakie mu pasują, zgodzę sie z jednym kolegą że tak jak w polityce, połowa jest za AF a połowa przeciw.

W wielu postach zniknęła gdzieś pasja tym hobby, została sama polityka. Każdy produkt sam się obroni i nie ważne czy będzie on polski czy made in ....

Mam już trzeci zbiornik, 10 rok, i by najmniej nie uważam sie za eksperta tej dziedzinie ale wiem jedno czasami wszystko jest wspaniale, używa sie najlepszych produktów a przychodzi dzień że coś sie dzieje i nie wiadomo dlaczego, szuka sie przyczyny, czasami ją znajdujemy a czasami nie.

To jest hobby, to ma cieszyć, na to każdy z nas wydaje mnóstwo pieniędzy, poświęca czas kosztem innych. Jakie piękne zbiorniki ludzie tu mają, każdy ma swoją drogę do sukcesu, u jednego ona się sprawdzi a u drugiego nie.

Powodzenia wszystkim.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie przy delikatnym podejściu spada z 420 do około 360 , przy agresywnym (szybkim) nawet do okolic 300 i powrót do normy zajmuje mu około 3-4 dni, podczas gdy w pierwszym przypadku jest to 1 max 2 dni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

20-1024x402.jpg

Zastanawia mnie tylko z czego wynikają te wszystkie przekroczenia?

Czy to tylko kwestia czystości składników stosowanych przy produkcji soli, czy celowe dodawanie niektórych mikroelementów przez producentów?

Bo skądś się tam musiały wziąć przecież.

Czy naiwne jest stwierdzenie że producent celowo dodaje żelaza, boru, jodu etc?

Może takie poziomy wg danego producenta soli nie są właśnie kluczem do zachowania prawidłowej kondycji korali?

Nie jestem expertem w chemi ale myślę że nie znamy wszystkich mechanizmów procesów biochemicznych w komórkach korali i ich zapotrzebowań a może właśnie dany producent prowadzi swoje badania i stara się dobrać skład soli w ten sposób?

I jeszcze jedno, samo porównywanie solanek do NSW też nie jest doskonale bo przecież nasze akwaria to zupełnie inne systemy niż ocean.

Więc właściwe zdaje się pytanie Grzegorza Dyzmy w innym wątku "czym jest dla Ciebie sól" :)?


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod wzgledem chemicznym akwarium to nie rafa. I tu sie z Toba zgadzam. Ale w akwariach trzymamy zwierzeta, ktore przez miliony lat ewoluowaly w miare stabilnym srodowisku. Pisze "w miare" bo przez te miliony lat sklad wody tez sie zmienil. Nie mniej jednak NSW jest wydaje sie jakims rozsadnym mi imum jesli chodzi o pu kt odniesienia. Mozna smialo powiedziec, ze z punktu widzenia chemii trzymajac 5 czy 6 makroelementow na poziomie NSW mozna utrzymac te zwierzeta przy zyciu w przyzwoitej kondycji. To jednak akwarysci daza do trzymania coraz trudniejszych gatunkow i walcza o coraz to lepsze kolory i przyrosty. W takiej sytuacji same naturalne poziomy NSW nie wystarcza i zaczyna sie suplememtacja.

Reasumujac, to czego oczekujemy od soli zalezy od tego jak lajtowo podchodzimy do akwarium i jaki koncowy efekt chcemy osiagnac.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod wzgledem chemicznym akwarium to nie rafa. I tu sie z Toba zgadzam. Ale w akwariach trzymamy zwierzeta, ktore przez miliony lat ewoluowaly w miare stabilnym srodowisku. Pisze "w miare" bo przez te miliony lat sklad wody tez sie zmienil. Nie mniej jednak NSW jest wydaje sie jakims rozsadnym mi imum jesli chodzi o pu kt odniesienia. Mozna smialo powiedziec, ze z punktu widzenia chemii trzymajac 5 czy 6 makroelementow na poziomie NSW mozna utrzymac te zwierzeta przy zyciu w przyzwoitej kondycji. To jednak akwarysci daza do trzymania coraz trudniejszych gatunkow i walcza o coraz to lepsze kolory i przyrosty. W takiej sytuacji same naturalne poziomy NSW nie wystarcza i zaczyna sie suplememtacja.

Reasumujac, to czego oczekujemy od soli zalezy od tego jak lajtowo podchodzimy do akwarium i jaki koncowy efekt chcemy osiagnac.

Właśnie o tym pisze, zależy co chcemy osiągnąć.

Mnie nurtuje tylko pytanie czy to co nazywany zanieczyszczeniami to faktyczne zanieczyszczenia? I czy te poziomy to tylko błąd w sztuce producentów?

Czy nie jest podobnie jak z NO3 czy PO4, dążymy do zera, w soli ich nie ma, a faktycznie dobrze jest trzymać niskie poziomy dla prawidłowej kondycji korali.


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ GrzegorzK

Dla mnie sol to tylko jeden z elementow ukladanki. Nie stawialbym jej na pierwszym miejscu patrzac na sukces w prowadzeniu akwarium.

Dawniej bylem zdania ze sol to podstawa, taraz uwazam ze stabilnosc, parametry i inne warunki sa znacznie wazniejsze. Sol to bardziej narzedzie do prowadzneia zbornika niz jego glowny element mimo tego ze on sprawia ze woda jest slona.

Piszac narzedzie posluze sie przykladem kielni w pracy murarza. Jak jest murarz dobry to bedzie murowal kazda kielnia jaka wezmie w reke. Jak jest slaby to musi miec swoja bo inaczej bedzie sie tlumaczyl kiedy sciana wyjdzie mu krzywo.

Jeden akwarysta musi miec swoja sol bo wierzy w nia mocno, a z inna bedzie czul sie nie pewnie. Kiedy w zbiorniku dzieje sie cos nie po jego mysli pierwsze co robi patrzy w kat gdzie stoi wiadro i mysli o niej przy kazdej podmianie whajac sie czy dobrze wybral.

Dla tego fajnie ze ktos w koncu zrobil testy. Bo teraz wiemy znacznei wiecje co siedzi w srodku

O co chodzi z sola i parametrami w akwarium zdalem sobie sparwe dopiero w momecie kiedy zrozumialm o co chodzi w Ballingu.

Kiedy po ustawien pompy parametry graja, podmianaka nie rozregulowuje nic to o wiele przyjeniej prowadzi sie mi akwarium. Tygodniowe testy sa tylko czysta formalnoscia. Spie spokojnie a korale rosna.

Patrzac na zbiorniki ktore mi sie podobaja doszukuje na jakich parametrach sa prowadzone, sprawdzam z tym co mam u siebie i cala ta srednia utwierdza mnie ze postepuje slusznie. W swiezej solance wole niedobory niz nadamiry po dodac cos do roztworu znacznie prosciej niz ujac

Sol ma mi pomagac w tym co robie, a nie przeszkadzac. Wole polozyc nacisk na oswietlenie, cyrkualcje, niechciane parametry dodatki niz dac soli poprowdzic moj zbiornik.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,z tego co pamietam ze szkoly to w wodzie morskiej jest zawarta cala tablica Mendelejewa, jednych pierwiastkow jest wiecej a drugich mniej.Zasolenie wody tez niejest we wszystkich akwenach jednakowe.Filipiny,Indonezja ogrom korali i ryb jest importowany z tamtych rejonow,oczyszczalni sciekow tam nie zobaczysz.Jak wyspa ''okragla'' wszystkie gowna splywaja do wody.To moze dlatego durzo zycia po wpuszczeniu do akwarium pada-moze woda za bardzo sterylna.Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prezesie... miałem mieszane uczucia odnosnie Twoich wczesniejszych wypowiedzi, bez obrazy... Tym postem przywróciłeś mi wiarę w to, ze wiesz co mówisz ;-).

A i tak wiemy baaardzo mało. Test jest super, a najważniejsze ze pokazuje nasze blądzenie po omacku, wlasnie naszą niewiedzę. Wszystkie posty na nie, są efektem rozgoryczenia, zawodu, ale to nie wynika z pokazanych parametrow, ale raczej z tego, ze do tej pory nam wszystkim co innego się wydawalo, albo nam wmówiono ze tak jest. Moze czas na korekcję naszej wiedzy, weryfikację poglądow, zamiast powtarzać utarte hasła. Blądzic jest rzeczą ludzką, glupców - trwać w błędzie.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzegorzu musisz zauważyć że nie każdy zaczynając przygodę z akwarystyką morską będzie wiedział co i jak powinien dozować.

O ile Ballinga można jakoś przyswoić bo znamy poziomy w których korale będą rosły i możemy je w miarę prosty sposób badać i kontrolować, tak z mikroelementami i pierwiastkami śladowymi jest znacznie gorzej.

Ile osób na tym forum potrafi odgadnąć czego ile dolać żeby wyciągać np. jakiś kolor? Są pewnie tacy co po kolorach wiedzą czego koralom brakuje, większość jednak takiej wiedzy nie ma.

Wracając do samej soli najważniejsze żeby informacja na ulotce zgadzała się z zawartością opakowania.

Musimy mieć jakieś zaufanie do producentów ale jak widać to test pokazał że chyba każdy producent w jakimś stopniu wprowadza nas w błąd podając inne wartości na opakowaniu niż te faktycznie.

I to jest zastanawiające czy producenci nie potrafią po prostu uzyskać jednorodnej, powtarzalnej soli?


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może tą zagadkę rozwikła sam producent i wyjaśni skąd pochodzi ten krzem, czy od jonu krzemianowego, czy od pyłu szklanego. Chyba nie jest to jakaś wielka tajemnica?

Ta wypowiedz jakosc umknela mi wczesniej....

No ciekawa zagadka choc wynik nie ma znaczenia. Poziom jest nadal nizszy niz w wodzie morskiej i nie stanowi problemu w akwarium. Odpowiedz jest chyba bardziej oczkiwana ze wzgeldu na spienke miedzy Nanokaczor vs producent bo kazdy na swoich kibicow

Jak jestemy juz przy zagadkch to nie wiem czy zauwazyliscie wspolny mienownik wszytskich soli oprocz AF

Mianowice MANGAN.

W soli Aquaforest wyszedl nam niedobor, natomiast pozostale brandy przesadzily z ilsocia grubo ponad kilkadziesiat razy.

I tez pytanie czy to celowe niekontrolowane dodanie czy zanieczyszczenie. Odpowiedzi pewnie nie uzyskamy co jednak nie zmienai faktu ze to poziomy toksycznie niebezpieczne.

EDIT

@GrzegorzK

Ciesze sie jako jeden z niewielu potrafisz spojrzec szerzej na cala sprawe. A problem w powtarzalnosci dotyczy wszytskich. Jak by nie bylo dla poczatkujacych mam jedna rade. Lepsze male niedobory czy zupelne braki niz smierc lub glony. Przy niedoborach korale zazwyczaj nie rosna lub nie wybarwiaja sie jak chcemy. Wtedy to sygnal ze czas cos zaczac dozowac co mozna skonsultowac z bardziej doswiadczonymi.

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.