Skocz do zawartości
Grzegorz Dyzma

TEST SOLI - wyniki

Rekomendowane odpowiedzi

Siema :)

Tester, no Ci powiem chłopie że... Chyba największy kawał dobrej roboty jaki w życiu popełniłeś :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

Ja osobiście, jestem pod wielkim wrażeniem po pierwsze że Ci się chciało, a po drugie że wystarczyło Ci pary żeby dobiec do końca! Na krytyke powinieneś być przygotowany, jak wiesz, nie da się zadowolić wszystkich, tak czy inaczej - jak dla mnie bomba!

Bardzo dobre wyniki BT kompletnie mnie nie dziwią, jej jakość widzimy od dwóch lat w swoich akwariach, testy tylko ją potwierdziły. Jedno trzeba sobie jasno i wyraźnie powiedzieć, na co niewielu zwraca uwagę - skład NWM nie oznacza, że koralowce przyswajają WSZYSTKIE jej składniki, w związku z czym, założeniem producentów niekoniecznie, a nawet na pewno nie jest naśladowanie składu NWM, a stworzenie jak najlepszych warunków dla korali W AKWARIACH, tylko tyle i aż tyle. W związku z tym, NWM jako punkt odniesienia nie jest punktem idealnym, z drugiej strony - jakiś trzeba było przyjąć.

Co do Twojego obiektywizmu - ja osobiście jako Seb i my jako SF nie możemy się do niczego przyczepić, bo i znam Cie prywatnie i wiem że nie posunałbys się do czegoś takiego, z drugiej strony, taka rada, czy skorzystasz czy nie - Twój wybór, moim zdaniem jeśli robisz taki test i chcesz nie zostać posądzony o stronniczość w jakimkolwiek kierunku, to nie powinieneś absolutnie zamieszczać swojego podsumowania w którym wyraźnie jak by nie patrzeć ukazujesz swój wybór, on powinien pozostać Twoim wyborem, a w zadnym razie nie powinien być sugestią dla innych, a jak widzisz tak przez niektórych zostało to odebrane, najczęściej przez tych, którzy Cię nie poznali osobiście i z Tobą nie spali. Ups :ninja: coś chlapnąłem?

A tak jeszcze dla rozładowania atmosfery - Tester, dzięki za testy, wszystko wyszło tak jak ustaliliśmy wcześnie - BT i AF wyraźnie odstają od reszty stawki, więc, jak się umawialiśmy - kasa taka jak dogadane, Damian i ja po połowie, zadnych przelewów, do łapy w kopercie pod stołem, zgodnie ze staropolskim zwyczajem :baby:

Pozdrawiam

Seb

ps. popraw nazwę Trasure na Blue Treasure ;)

Edytowane przez seb (wyświetl historię edycji)

Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i mnie wydymali :hope:

Obie lapy mam puste, ale to nic. Zdjecia probek z czarnym osadem na dnie wiader zostawie na czarna godzine :harhar:


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jak wydymali??? Przeciez Ty dostajesz prowizję za przekazanie koperty, o co Ci chodzi??? Mało??? 10% z 20 000 pesos to mało???


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wychodzi z tego testu ze AF najlepszą solą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kwestia interpretacji ;) juz ustaliliśmy, że nie ma pojęcia "najlepsza", z solą i facetami jest jak z facetami i kolorami, prawdziwy facet rozróżnia trzy kolory:

- fajny

- pedalski

- c*ujowy

analogicznie sól jest jak dla mnie dobra albo nie ;)


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester- gratulacje za wytrwalosc I podziekowania za zrobienie czegos "dla nas" I podzielenie sie wszysykim na NR I RH. My potrafimy tylko narzekac, czekac, odczytac czyjas prace I znow narzekac ;)

Natomiast chcialbym tylko delikatnie podkreslic, ze sa to wyniki "pojedyncze". Pamietam jak kolega przez dluzszy czas domowymi testami sprawdzal podstawowe pierwiastki przez dosc dlugi czas soli H2O oraz RSCP (male wiadra). Tak dla siebie, zeby ustalic powtarzalnosc wynikow I tylko jedna z tych soli miala powtarzalne wyniki. Druga w kazdej partii wychodzila zupelnie inaczej. Tutaj mamy doczynienia z pojedynczymi wiadrami I nie jest powiedziane, ze przy kolejnym tescie wyszlo by tak samo, ale to tylko takie moje....

Jeszcze raz graty I podziekowania.

Pozdrawiam

Edytowane przez martinniemczyk (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

analogicznie sól jest jak dla mnie dobra albo nie ;)

:thumbup: dokladnie tak mysle. A ja nawet bym skłonil do stwierdzenia ze potrafie lub nie potrafie uzywac danej soli. Bo to nie sól, tylko nasza wiedza i doswiadczenie determinuja jakie mamy zbiorniki.

Ja bardzo dziekuje za przeprowadzony test, pozwolil mi na wyciagnięcie kolejnych wniosków dotyczących prowadzenia zbiorników i gratuluje wytrwalości. Nie wspomne o odwadze przy wkładaniu kija w mrowisko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BK 250, 4 x SOW-20, LED 800W, TEC III NG, Deltec PF 601, ZEOvit-Filter Easy Lift Magnetic M

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale to winiki z przed 8-9 lat?

Sam kiedys popadlem zwatpienie testow na chromatogrfie, ale wyslanie dwoch probek utwierdzilo mnie w przekonaniu ze testy wychodza tak samo.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny próba testu soli.

"Osobiście wolę wzorować się na konkretnych zbiornikach, które znam, widziałem i wiem na jakiej soli są prowadzone.

Niestety ale dotychczas nie widziałem żadnego TOTM prowadzonego na soli AF czy BT, na IO, RC widziałem. " i super podsumowanie tej próby.


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sól BT nie jest zbytnio znana w Stanach, choć ci co jej używali chwalą ją. A produkt, który nie jest promowany w USA robi tylko lokalną karierę/ Tak jak z aktorami. Jak nie trafią do Hollywood to nie są "światowej klasy"

http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=2464270

http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=2397734

http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=2169827

http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=2443450

A sól AF istnieje raptem parę lat, w tym dopiero kilka miesięcy w przyciągających oko wiaderkach.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Mit o ogromnej ilości pierwiastków w komercyjnych mieszankach został po raz kolejny obalony. We wszystkich solach brakuje wielu pierwiastków, które są w wodzie morskiej. Nie ma zatem dobrej soli. Wszystkie zbadane mieszanki mają skład chemiczny nie zgodny ze składem naturalnej wody morskiej.

Widać jednocześnie kto stosuje sole czda - wystarczy spojrzeć na stężenia krzemu... Rozumiem 20 ug/l ale 0,5 mg/l ?? Jest to dodatek całkiem nie szkodliwy [sam dozowałem kiedyś krzem do akwarium i robię to znowu] ale tu chodzi o prawdomówność - podstawową zasadę której należy się trzymać. Albo ktoś popełnił błąd w czasie wykonywania badań albo ktoś tu nie stosuje soli czda... Nie chcę tutaj cytować wypowiedzi "specjalistów" bo każdy może je znaleźć w temacie "sól własnej roboty" ale wydaje mi się że ktoś tu nie stosuje najczystszych składników - czyli jak sam mówił soli czda. Nie dodaje też rubidu o który sam Pan Grzegorz czyli twórca tego tematu tak się dopytywał.

20-1024x402.jpg

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nanokaczor, wynik który jest oznaczony metodą spektroskopii emisji atomowej odnosi się do atomów a nie cząsteczek. To w zasadzie uniemożliwia nam stwierdzenie czy wysoki krzem pochodzi z krzemianów czy z krzemionki. Jak wstrzykniesz wodę z pyłem szklanym do analizy tez Ci wyjdzie wysoki krzem a sam wiesz ze szkło się nie rozpuszcza w wodzie.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sól BT nie jest zbytnio znana w Stanach, choć ci co jej używali chwalą ją. A produkt, który nie jest promowany w USA robi tylko lokalną karierę/ Tak jak z aktorami. Jak nie trafią do Hollywood to nie są "światowej klasy"

http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=2464270

http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=2397734

http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=2169827

http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=2443450

A sól AF istnieje raptem parę lat, w tym dopiero kilka miesięcy w przyciągających oko wiaderkach.

Zgadza się. Dlatego muszą sobie "zapracować" na uznanie akwarystów. Jak narazie zdania są bardzo podzielone co wskazuje że jednak nie są takie super :)


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Czy próbkę z tą solą przygotowałeś w inny sposób niż inne próbki? Jeżeli zawsze przygotowywałeś próbkę w ten sam sposób to dlaczego jeden wynik jest zupełnie inny niż pozostałe? Może warto to powtórzyć?

Z drugiej strony z tego co mi wiadomo krzem w roztworach wodnych, w warunkach ciśnienia i temperatury jakie panują na ziemskich rafach koralowych nigdy nie występuje w postaci "atomowej" tylko w postaci cząsteczkowej...

Z trzeciej strony jeżeli użyłeś metody ICP-OES to jakim cudem w badanej próbce mają być cząsteczki? Czy możesz mi to wyjaśnić? Może nie stosowałeś tej metody, o której piszesz?

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetna robota :thumbup:


Akwa 375l + sump 126l Odpieniacz ATI - Bubble Master 200,Lampa ATI Power Module T5 4x 80W ,Cyrkulacja pompy Tunze 6060-6080,Tunze -Nano Wavebox + Gł QuiteOne-4000l,GroTech - TEC III NG - dozownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie probki byly wykonane tak samo.

Co do krzemu masz racje, ale niektore jego formy dysocjuja a niektore nie. Jesli probka jest zanieczyszczona np pylem kwarcowym albo talkiem to wynik wykaze obecnosc krzemu choc zarowno kwarc ani talk nie powoduja wzrostu okrzemek.

czytalem ze w mlynach kulowych stosowane sa kamienne kule. Mozliwe ze scierajac sie uwalniaja krzemionke. Z drugiej strony nie wiem czy takie mlyny sa stosowane przy produkcji soli.

Konrad, przeginasz palke. Mozesz podwazac wyniki, ale nie podwazaj mojej uczciwosci.

Wynik ktory dostalem zawieral rowniez fosfor w przeliczeniu na fosforany i dlatego go zamiescilem w opracowaniu.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Ty robiłeś te badania czy wysłałeś próbki i dostałeś wyniki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Jeżeli próbki zostały zbadane tą metodą to znaczy, że w próbkach jest krzem. W tym przypadku nie ma znaczenia to w jakiej fazie przed badaniem znajduje się ten pierwiastek bo w czasie badania próbka jest "zmieniona" w plazmę. Pewnie jest to plazma wyładowania jarzeniowego o częstotliwości radiowej - RF - o bardzo wysokim stopniu jonizacji. Atmosferę stanowi Argon - gaz obojętny o dużej masie atomowej. W dodatku plazma ma temperaturę kilku tysięcy K. Nie ma szans na to że w tych warunkach w plazmie będzie krzem w postaci cząsteczkowej...

Ta metoda w dodatku jest bardzo dokładna a wiec nie ma mowy o błędzie pomiaru.

ICP-OES%20image%202%20%28Custom%29.jpg

Jeżeli bardzo chcesz sprawdzić jakie związki krzemu są w soli to wyślij próbki na badania rentgenowskie, XPS-a, FTIR.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

To są jakieś związki krzemu. Krzem w akwarium i morzu nie występuje przecież w postaci atomowej. Badania, które zrobiłeś nie pozwalają na stwierdzenie jakie związki krzemu są w próbce.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

W wodzie morskiej krzemu jest dość sporo i nie są to okrzemki tylko związki krzemu w roztworze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.