Skocz do zawartości
marine

Piaskownica i Glony czyli Dsb Refugium AS, Plenum i inne

Rekomendowane odpowiedzi

Dyfuzja, konwencja .. zbyt skomplikowane i przypomina mi przypowieść o bąku: Według naukowców bąk nie będzie latać ze swoimi skrzydełkami bo jest za ciężki, tylko bąk o tym nie wie i lata :)

Mnie wystarczy cenna wskazówka czy coś nie psuję ? (patrz #1066)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Wikipedia jest przynajmniej recenzowana przez społeczność i jest dzięki temu coraz lepsza. Angielska wikipedia jest całkiem niezła. Zresztą odnosi się do źródeł, które są w niej podane... To co było 2, 5, 10 lat temu to było i jest nie aktualne.

Jak chcesz mogę podać nawet z pamięci lepsze źródło, w którym są prawa Ficka: Marek Blicharski "Wstęp do inżynierii materiałowej" WNT . Jeśli przeczytasz te 2 prawa i je zrozumiesz to sam dojdziesz do wniosku że transport przez piasek nie odbywa się jedynie na drodze dyfuzji.

Sam nawet wspomniałeś o bakteriach, które żyją w piasku. Czy bakterie nie są żywymi organizmami? Może to bakterie beztlenowe w głębszych warstwach złoża wymuszają powolny przepływ wody przez piasek? W każdym razie w prawach Ficka nie ma mowy o bakteriach - nie ma tam takiej zmiennej.

Pan doktor J.Jaubert przeprowadził badania, w których obalił [kilkadziesiąt lat temu] hipotezę którą starasz się za wszelką cenę przeforsować. To co napisałem nie jest więc moim wymysłem ale udowodnił to jeden z autorytetów na który sam się powoływałeś. Źródło podałem wcześniej.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic swojego nie forsuje. Opieram sie na badaniach innych i podalem Ci konkretne zrodlo i fragment mowiacy o dyfuzji w zlozu dennym. Co wiecej takich zrodel sporo.

I jeszcze raz powtorze bo chyba nie zalapales. Uwazam, w przeciwienstwie do Ciebie dyfuzja w osadach dennych jest istotnym motorem transportu substancji chemicznych. Jedno ze zrodel podalem wyzej. Moge podac wiecej jak chcesz.

Co do pana Jauberta to szanuje jego prace co nie znacza ze musze zgadzac sie ze wszystkimi jego tezami.

Zapytam jeszcze raz zebys potem sie nie wykrecal prawami Ficka. Uwazasz ze dyfuzja nie ma znaczenia w DSB?


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Nie zasłaniaj się tarczą której nie ma.

Tekst, który cytujesz czyli:

gallery_10763_1727_94796.jpg

Przeczy twojej hipotezie. Po pierwsze nie dotyczy on piasku tylko jak pisze autor "spoistych osadów mulistych" [czyli mówiąc inaczej mułu a nie piasku - a kto używa mułu w DSB ? ]. To jest w zasadzie mało istotne. Zacytowałeś zresztą jedynie wycinek tekstu co może wprowadzać w błąd... Ważniejsze jest to że autor tekstu napisał coś co jest zgodne zgodne z tym co mówi Pan Jaubert i potwierdza to o czym piszę ja - dyfuzja ma jego zdaniem drugorzędne znaczenie. A transport adwektywny to jest coś zupełnie innego - o czym zresztą pisze autor...

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy dajcie sobie buzi, niewazne co za co odpowiada wazne, ze dziala w szczegóły moga sobie profesorowie wchodzic nas ma cieszyc piekne akwarium.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy dajcie sobie buzi, niewazne co za co odpowiada wazne, ze dziala w szczegóły moga sobie profesorowie wchodzic nas ma cieszyc piekne akwarium.

Polać mu bo dobrze gada.

Czy dyfuzja zachodzi czy nie i czy jest mniej ważna czy bardziej, grunt w tym, że bakterie usuwają z wody substancje szkodliwe.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, w związku z tym, że walczę z wysokim NO3 postanowiłem posadzić trochę zielonego w baniaku. Nie mam korali za wyjątkiem jednej euphylii i jeszcze czegoś (:)) ale mam ukwiały, które nie lubią NO3. Przytargałem na próbę Caulerpa prolifera ale nie przetrwała dwóch dni - wykop[ana, pożarta, zmielona i nie ma. Zostaje mi sump - ale - nie mam w nim dedykowanej przegrody na refugium:( Czy macie jakieś sprawdzone sposoby by utrzymać zielsko w miejscu a nie w pompie obiegowej czy odpieniaczu? Jakiś koszyczek z drobnej siatki rozpięty na rurkach PCV? Inne pomysły?


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, w związku z tym, że walczę z wysokim NO3 postanowiłem posadzić trochę zielonego w baniaku. Nie mam korali za wyjątkiem jednej euphylii i jeszcze czegoś ( :)) ale mam ukwiały, które nie lubią NO3. Przytargałem na próbę Caulerpa prolifera ale nie przetrwała dwóch dni - wykop[ana, pożarta, zmielona i nie ma. Zostaje mi sump - ale - nie mam w nim dedykowanej przegrody na refugium:( Czy macie jakieś sprawdzone sposoby by utrzymać zielsko w miejscu a nie w pompie obiegowej czy odpieniaczu? Jakiś koszyczek z drobnej siatki rozpięty na rurkach PCV? Inne pomysły?

Rafał, skoro nie masz miejsca popróbuj z bakteriami, może to wystarczy zamiast glonów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rafał, skoro nie masz miejsca popróbuj z bakteriami, może to wystarczy zamiast glonów

Się akwesan, lałem wódkę, leję VSV od Seba - i nic. Jak stoi tak stało. Karmienie ograniczyłem do połowy tego co wcześniej i d$%@$a. Skałą czyściutka, prawie biała, ledwo coś na tylnej szybie rośnie. Twistman podrzucił mi dobry pomysł by wsadzić tam jakiś naturalnych pochłaniaczy NO3 - myślałem o zielonym własnie ale może też jakieś miękkie? Supma będę w najbliższym czasie przerabiał na większy model więc technicznie rzecz biorąc miejsce bym znalazł ale na teraz coś muszę wykombinować na zielsko bo mi zwierzaków szkoda. U Jadwigi widziałem rozwiązanie z zewnętrznym filtrem przepływowym owiniętym różowymi ledami - gloniska rosną jak poparzone - u mnie to nie przejdzie bo musiałbym rzeźbić coś do zanurzenia.


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rafał a ile lałeś wódki ? Może za mała porcja była żeby to ruszyć ? Ile masz NO3 teraz?


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a NitroOut z ML lałeś w dawce startowej? - masz w Murenie


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Się akwesan, lałem wódkę, leję VSV od Seba - i nic. Jak stoi tak stało. Karmienie ograniczyłem do połowy tego co wcześniej i d$%@$a. Skałą czyściutka, prawie biała, ledwo coś na tylnej szybie rośnie. Twistman podrzucił mi dobry pomysł by wsadzić tam jakiś naturalnych pochłaniaczy NO3 - myślałem o zielonym własnie ale może też jakieś miękkie? Supma będę w najbliższym czasie przerabiał na większy model więc technicznie rzecz biorąc miejsce bym znalazł ale na teraz coś muszę wykombinować na zielsko bo mi zwierzaków szkoda. U Jadwigi widziałem rozwiązanie z zewnętrznym filtrem przepływowym owiniętym różowymi ledami - gloniska rosną jak poparzone - u mnie to nie przejdzie bo musiałbym rzeźbić coś do zanurzenia.

Miałem podobny problem na początku jak startowałem teraz.

Sucha skała, świeże akwarium, kilka rybek i przekarmionych na dodatek. Kombinowałem, a może glony, może pelletki, może to może tamto ;-) w końcu zrobiłem tak:

15 litrów siporaxu do tego prawie 3 litry wkładu Seachem Matrix i bakterie Fauna Marin Bacto Reef Balls .

jako że byłem "niecierpliwy" dwa tygodnie po podaniu bakteri doszedłem do wniosku że nie działają i podałem czyste C2H5OH ( 3 ml na 100l wody ;-) i się zaczeło, przegiąłem ;-) zakwit bakteryjny, gluty w sumpie i tak dalej. Trwało to tydzień, póżniej lampa UV 18W i ognia aż się woda wyklaruje, kolejne 5 dni.

Teraz woda kryształ, NO3 na odpowiednim poziomie ( nie przekracza 10), u mnie zadziałało, ale fakt mam jeszcze mało korali głownie szczepki więc zaryzykowałem tak szybkie zbicie NO3.

Edytowane przez DarekB30 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NO3 różowe aż filetowe. Między 50 a 100:( Wódkę lałem - jakieś 20ml, Sebowy specyfik zgodnie z jego zaleceniem ok 7ml dziennie. Tego NitroOut nie znam - co i jak z tym? Czasem jak polałem wódki więcej to miałem taki mleczny nalot na szybach,a le p[o redukcji tego nie było. Muszę zbadać PO4 - bez niego mogę nie zbić NO3 ale nie sądzę żebym go nie miał wcale, stara skała z mojego poprzedniego baniaka musi coś mieć:) O siporaxie myślę w złożu zraszanym. Może jednak ten akwesan nie jest taki cudowny - na SF chłopaki piszą, że nie w każdym baniaku "żre". Może u mnie własnie nie żre?


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może jak nie masz miejsca na glony to taki reaktor spaghetti byłby niezłym pomysłem. Ktoś tu na forum ma i opisywał jak to działa.

Edit: http://nano-reef.pl/topic/89497-moje-domowe-1700l-marcin-jm/ post #15


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rafał, jak nie masz miejsca w sumpie, u jadwigi są fajne reaktory na spagetti. Ale jeśli masz jakieś światło do sumpa, możesz glony wsadzić w zwykłym pudełku - takim na boxie śniadaniowym, tyle że podziurawionym. Postawisz to, tam gdzie masz miejsce. Ewentualnie, jak ma to być tymczasowo, to możesz nawet wsadzić takie spagetti w siatkę na media i do baniaka wrzucić, jak Ci korali nie poniszczy.

Grzesiek ma spadetti w komorze pompy. Tylko pompa ma firmową osłonę - koszyczek.

Jak projektujesz sump pod refugium, zrób maksymalne zaciemnienie od lampy. Przegroda i lampa z boku. Ja początkowo nie miałem lampy zasłoniętej,... No ale dzięki temu odpieniacz mam obecnie tak czysty, jak nigdy :)

Jak będziesz spaghetti potrzebował, daj znać, nie będę wyjmował jeszcze nadmiaru.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rafał pojedź do Mureny u kup sobie tego ML - działa - chłopaki Ci powiedzą jaką dawkę zapodać


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A możesz też spróbować zrobić DIY komorę na glony. Jak masz miejsce to jakaś mała pompa i plastikowy pojemnik na sumpa. Pompką popmujesz wodę na górę, grawitacyjnie spada, a nad tym jakieś światełko. Też startując na suchej miałem NO3 50-100 i do tego PO4 0, sztucznie podbijałem PO4 i dopiero wtedy DSB mi to ładnie wyciągnęło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też polecam Microbe Lift Nitro Out. Co prawda "z braku laku" kupiłem ostatnio Specjal Blend. Właśnie sprawdziłem sobie fosfor i azot. Wg. saliferta NO3 jest w okolicach 2-3, a fosforany 0,03. Kolory weryfikowane przez Żonę i Córkę - czterolatkę (testów nie odpuszcza :) ).

Ale chętnie bym wyniki hanką zweryfikował, tylko nie wiem do kogo się uśmiechać :).

Rafał, byłem w niedzielę u Jadwigi, trochę pooglądałem co mają, może spróbuj zamówić - pojutrze będziesz miał pewnie:

http://jadwigamorska.pl/equo-bio-extra-1-ampulka.html bakterie

http://jadwigamorska.pl/equo-bio-nitronex-150-ml.html albo to

i równocześnie

http://jadwigamorska.pl/reeflowers-bioclean-i-85-ml.html

coś z tej serii...

Jak zaskoczy, będziesz miał z miesiąc na rozbujanie refugium... albo reaktora jak masz miejsce w szafce a szkoda Ci w sumpie. Reaktor można łatwo odizolować od sumpa - żeby nie świecił, łatwo się czyści, a jak się rozmyślisz - wypinasz i sprzedajesz dalej :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

(...) a jak się rozmyślisz - wypinasz i sprzedajesz dalej :)

sporo tracąc :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomysł z plastikowym pudelkiem z ponacinanymi/powierconymi otworami chyba będzie najlepszy. Zanurzyć to można, łatwo przypiąć do krawędzi sumpa a jak wybiorę coś nieprzezroczystego to i z oświetlaniem odpieniacza nie będzie problemu. Rozwiązanie Jadwigi z ledami dookoła filtra przepływowego znam - na razie chciałbym jednak "low cost" pójść. Nawet dziś byłem przejazdem w Radzyniu ale celowo przed świętami nie chciałem zajeżdżać...wiecie jak to jest:) Teraz tylko kwestia światła do tego - tu jak zwykle milion opinii:) Podpytam Jadwigę jakich używają pasków, może sprzeda tajemnicę:)


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy Microbe Lift Nitro Out usuwa tez PO4 czy tylko NO3?


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Caulerpa u mnie rośnie lepiej przy świetle 6500K natomiast spaghetti przy tej barwie prawie stoi w miejscu. Natomiast przy 6000 K spaghetti rosło tak że nie nadążalem ciąc...

Ile masz PO4? bo bez dostępu fosforu nic nie zdzialasz. Czym i jak często karmisz? Dozowałeś PO4?

Caulerpa u mnie rośnie lepiej przy świetle 6500K natomiast spaghetti przy tej barwie prawie stoi w miejscu. Natomiast przy 6000 K spaghetti rosło tak że nie nadążalem ciąc...

Ile masz PO4? bo bez dostępu fosforu nic nie zdzialasz. Czym i jak często karmisz? Dozowałeś PO4?

Edytowane przez Bartolomeo84 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@up: karmię głównie mrożonkami, suche tylko z karmnika coś ta się sypnie codziennie ale to raczej uzupełnienie. Wiem, że PO4 musi być, ale ile mam to nie mam pojęcia:) Haka jest ale reagenty wyszły - akwa bez korali więc to nie jest jakiś najważniejszy parametr. Ale zmierzę:) Jakiego źródła światła używasz? power compact czy LED? jakiś link może?


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.