Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Bez wchodzenia w szczegóły (jest to zbyt nerwowa sprawa) w naszym akwarium wylądował koc.

Problem polega na tym ze odpieniacz zwariował. Skręcam go maksymalnie, ale piana i tak się przelewa. Podmieniłem 10% wody- 60l ale bez większego rezultatu. Uzupełniam baniaki RO do kolejnej podmianki...

Macie jakieś pomysły?

(System chodzi na ZEO)

Dodam ze pierwsza ofiara chyba już jest ponieważ od tego czasu zaginął gdzieś Chelmon...najdziwniejsze ze kompletnie nie mogę go znaleść. Mógł paść i schować się w skałach?

Pozdrawiam

334c5b5861a2a68a4655cdd03816f9ad.jpgbf2e08c3591473fd60c7400399082710.jpg

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

UPDATE głównego wątku: Koc oczywiście był w wodzie tylko pare chwil "Max 30sek" -tak usłyszałem od osoby bezpośrednio zaangażowanej. Byłem wtedy w domu i nie mogło trwać to kilka godzin.

Edytowane przez xyz2017 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyjąć koc z akwarium i przeczekać problem.


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Zakładając że mógł paść. U mnie np. Centropyga padła.jak mnie nie było szukałem i nic. Po 3 miesiącach wężowidło wykopało piasek spod skały i ukazała się głowa i kawałek tułowia centropygi... Mam nadzieje, że Chelmon tylko się schował.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zeby nie wylewac kubka co minute,moze ogranicz doplyw powietrza tak by kubek zapelnial sie wolniej a na miejsce wywalonej wody dodawaj nowej solanki,ktora sobie przygotuj,byc moze w ten sposobo troche zapanujesz nad sytuacja...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W kocyku pewnie było sporo detergentów, jakiś płyn do płukania. Ja bym jeszcze węgiel wrzuciła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłóż coś pod odpieniacz, żeby był wyżej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przydław pompe


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle ze problem z odpieniaczem wynika z dwoch rzeczy:

Po pierwsze resztki detergentów z koca powodują intensywne pienienie

Po drugie ładunek elektrostatyczny z koca powoduje zwiekszone pienienie.

Ta druga sytuacji zdarza sie u mnie gdy wkładam syntetyczną skarpetę z włókniny na rure spływu - dosłownie kilkanaście centymetrów od pompy odpieniacza.

Tak czy siak, odbierałbym urobek a wode uzupełnial nowa solanką.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja rozumiem że jest zimniej za oknami ale okrywanie koralowców kocykiem raczej nie pomoże. Zainwestuj w grzałkę.

Możliwe że zawartość koca miała wpływ na odpienianie (np. kurz).

Najlepiej przeczekać, niech się przelewa. Jeśli problem będzie się przedłużał to trzeba poszukać innego sposobu na uleczenie sytuacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak czy siak, odbierałbym urobek a wode uzupełnial nowa solanką.

Dokładnie tak robiłem po użyciu chemiclean i dość szybko opanowywałem wzmożone pienienie. Myślę, że to słuszny kierunek, bo szybciej usuniesz jednak to co wypienił, a przy sposobach wpłaywających na obniżenie wydajności odpieniacza zanieczyszczenie dłużej będzie unosić się w wodzie.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak czytam wlasnie o proszkach do prania, bo kojarzy mi sie, ze zawierają fosforany. Zawierają tez jakieś toksyczne surfaktany, ktore mogą spowodowac zakłócenia funkcji oddechowych skrzeli. Czy oprocz odbierabia piany nie mozna tez wlozyc jakichs adsobrerow?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ręcznik przepłukać we wrzątku kilka razy, na pewno wypłuczesz część tego co nie powinno się znaleźć w akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chelmon jest bardzo wrażliwy na nagłę skoki parametrów, u mnie jak skoczyły fosforany - nie przeżył :(


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak czytam wlasnie o proszkach do prania, bo kojarzy mi sie, ze zawierają fosforany. Zawierają tez jakieś toksyczne surfaktany, ktore mogą spowodowac zakłócenia funkcji oddechowych skrzeli. Czy oprocz odbierabia piany nie mozna tez wlozyc jakichs adsobrerow?

Pozwolę sobie na offtopic.

Właściwie wszystkie detergenty zawierają duże ilości fosforanów w postaci związków powierzchniowo czynnych. Starsi pewnie pamiętają, że jak się kiedyś wrzuciło pranie i zamoczyło w proszku IXI albo innej trutce to przez 3 tygodnie mogło leżeć i nic się nie działo. Teraz pranie namoczone po 3 dniach zaczyna śmierdzieć bo sinice i inne bakterie korzystają ze środków enzymatycznych i fosforanów i mnożą się na potęgę.

W Polsce średnio 1 rodzina produkuje 28kg fosforu rocznie. 1/3 jest oczyszczana w oczyszczalniach a reszta idzie do rzek i Bałtyku. Tak, tak, to nie rolnicy powodują zakwity wód nawożeniem azotowym tylko wszyscy mamy w tym udział waląc miliony ton fosforanów do naszych rzek, jezior i morza - fosfor w glebie jest uwsteczniany do związków nierozpuszczalnych - jego wymywanie rocznie z 1ha to nie więcej niż 0,5kg. A azotu sinice i jednokomórkowe glony nie bardzo potrzepują bo w większości wiążą azot atmosferyczny.

Koc nawet dobrze wypłukany ma w sobie pełno chemii. Na 100% nie był wygotowany bo to nie jest pielucha tetrowa z czystej bawełny tylko coś sztucznego co się pierze w max 40 st.

Ofiary to pewnie dopiero będą.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jedno mnie zastanawia, dlaczego szybko nie wyciągasz koca tylko grzebiesz przy sumpie?:p on ma już tam zostać?

Wysłane gołębiem pocztowym z pomocą Tapatalka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musiało się dziać ;-) dziewczyna w kocu robi foto a ty bez grzebiesz w sumpie :-)

1. Wyjmij koc 2. Włóż węgiel 3. Przygotuj podmianę.


PŁYTKIE....

150L, 6x39W , Tunze ReefPack,

Obsada : miękkie oraz LPS 

http://nano-reef.pl/forums/topic/79258-płytkie-akwarium-2016/#comment-991136

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

To nawet nie koc a szlafrok i osoba fotografująca jest chyba ubrana w taki sam :p widać w odbiciu heh

Wysłane gołębiem pocztowym z pomocą Tapatalka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O czym wy wogule piszecie? Przecież koc nie został włożony celem podbicia fosforanów.

Koc zapewne wpadł przypadkowo (dzieci?) i zapewne został wyciągnięty od razu jak go zauważono w akwarium.

Co do odpieniacza to tak jak pisali koledzy ( i koleżanka :) ) to jak za szybko odpienia to trochę go skręcić i cały czas uzupełniać solanką.

Michał


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

My w ogóle to piszemy o tym co widzimy na zamieszczonej fotce ;) dzieci z tego powodu to się może pojawią jak zauważył Andretti.

Wysłane gołębiem pocztowym z pomocą Tapatalka.

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może zostaw odpieniacz tak jak jest i tylko dolewaj solankę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może zostaw odpieniacz tak jak jest i tylko dolewaj solankę.

Dokładnie jak wywalisz kilkanaście kubków to sam przestanie stopniowo pienić .

Musi wywalić to co jest niepotrzebe w wodzie .

Zazwyczaj tak mam jak wymieniam skarpetę na spływie ale w mniejszej skali.

Edytowane przez rafik73 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak tam ryby i korale? Widac jakies niepokojace objawy? Chelmon sie odnalazl?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A jak tam ryby i korale? Widac jakies niepokojace objawy? Chelmon sie odnalazl?

Chrlmona jak nie było widać tak dalej go nie ma.. boje się o odczyty parametrów jak będzie się rozkładał w systemie po takich zawirowaniach.

Korale napompowane, ryby nie wykazują żadnych oznak osowienia lub tęsknoty za Chelmonem.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.