Skocz do zawartości
lapsiak84

Silikon bezbarwny czy czarny?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Chciałem prosić o opinie (porady) doświadczenia z Silikonem.

Bezbarwny czy czarny.

Wiem oczywiście, że to rzecz gustu ale zaraz obok dochodzi do tego estetyka.

Na pewno na początku bezbarwny wyglada zjawiskowo i estetyczniej.

Pytanie jak utrzymać ten stan dłużej. Czy nie jest uciążliwe dbanie o zachowanie tego ładnego wyglądu? I czy w ogóle da się utrzymać dłużej ten śliczny wygląd?

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chetnie sie dowiem jak utrzymać przezroczysty silikon w formie. Sam mam taki i ciezko mi go doczyscic... skrobak do szyb wpycha glony pomiedzy silikon i szybę... :(


b502e8795b83189a88ee0374fc0240f2u929a809.png

Akwa: 100x55x60h, Sump: 70x45x45, 2xAI Hydra 26 + AI Director, Deltec SC1456, Ecotech Vectra M1, 2x RW-8, 1x RW-4, NP reducing biopellets
TM Syn-Biotic, Balling CZDA+AF Component Strong

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam akwarium: szklo Optiwhite klejone silikonem bezbarwnym. Po dwóch latach w zasadzie bez uwag. Czyścik magfloat z żyletką rozwiązuje problem.

Jeśli akwarium jest "otwarte" i wyeksponowane - zdecydowanie na tak.

 

Edytowane przez Arturro (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
10 minut temu, Arturro napisał:

Mam akwarium: szklo Optiwhite klejone silikonem bezbarwnym.

 

z wałkiem ? czy na "płask" bo moje krewetkarium jest z wałkiem i za cholerę nie idzie doczyścić jak wlezie w szpary

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, silvia napisał:

z wałkiem ? czy na "płask" bo moje krewetkarium jest z wałkiem i za cholerę nie idzie doczyścić jak wlezie w szpary

Toś mnie teraz "zastrzelił". Nie wiem :o, nic mi nie wystaje lub niewiele poza krawędzie wewnątrz i na zewnątrz;  przy okazji dowiem się jak to robił klejący, obiecuję że odpiszę.

Generalnie do momentu tego wątku nie wiedziałem, że problem z czystoscią istnieje. Każdemu polecę akwarium OW z szlifem trapezowym+ silikon bezbarwny. 

Edit: wyszperałem jakieś stare zdjęcie gdzie widać ranty, sam jestem ciekaw jakie to klejenie ?

foto 28_12_16.jpg

Edytowane przez Arturro (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotrek ja uważam że to rzecz gustu . miałem z czarnym teraz mam przezroczysty. Dla mnie żadna różnica i białe i czarne mi się podoba. Zresztą w tej chwili nie zwracam na silikon uwagi siedzę i oglądam korale i rybki . Jedno co słyszałem i co przemawia za czarnym jest podobno mocniejszy. ale czy to prawda? nie wiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
11 minut temu, Arturro napisał:

Toś mnie teraz "zastrzelił". Nie wiem :o, nic mi nie wystaje lub niewiele poza krawędzie wewnątrz i na zewnątrz;  przy okazji dowiem się jak to robił klejący, obiecuję że odpiszę.

Generalnie do momentu tego wątku nie wiedziałem, że problem z czystoscią istnieje. Każdemu polecę akwarium OW z szlifem trapezowym+ silikon bezbarwny. 

czyli raczej bez wałka :)

OW + szlif trapez polerowany super wygląda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jedno co słyszałem i co przemawia za czarnym jest podobno mocniejszy. ale czy to prawda? nie wiem.

A czerwone samochody są szybsze....
To oczywiście żart.. kolor silikonu to kwestia estetyki i oczywiście ceny.. W czarnym nie widać pęcherzyków powietrza.
Co do utrzymania w czystości... hmmm różnie ludzie do tego podchodzą.. ja używałem i używam bezbarwnego i o żadnych glonach nie ma mowy ale fakt mam "zboczenie" na punkcie czystych szyb jak pewnie większość z nas.

Dariusz Barcikowski
Wysłane z Samsung Galaxy S 7 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy transparentnym silikonie wieczorem widać piekny efekt jarzących się krawędzi i wizualnie nieco powiększa akwarium. Przy wielkich zbiornikach może nie ma to znaczenia, ale malym dodaje i trochę uroku i rozmiaru. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Owszem, przeźroczysty wygląda ładniej na początku, ale wczesniej czy póżniej pod silicon wrastają korale wapienne... I wtedy czarny ma przewagę.

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Arturro napisał:

Generalnie do momentu tego wątku nie wiedziałem, że problem z czystoscią istnieje. Każdemu polecę akwarium OW z szlifem trapezowym+ silikon bezbarwny. 

Arturro gdzie zamawiałeś szkło?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kiedyś byłem tylko za bezbarwnym ale jak zobaczyłem jak fajnie prezentują się akwaria z zestawów Red Sea Reefer to teraz jak najbardziej jestem na tak jeżeli chodzi o czarny silikon, byle położony bez wałka. Daje to fajny kontrast a efekt szkła OW jest jak najbardziej widoczny. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiciak jak juz dlugo maszakwarium? Pokazesz foto szczegolnie naroznikow akwa? Jak je pielegnujesz?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zamawiałem swoje akwarium OPTI (w "dużym" sklepie na Śląsku.) byłem zdecydowany na silikon bezbarwny ponieważ wg mnie wygląda dużo estetyczniej.  No i jak można się domyślić zamówiłem czarny, ponieważ otrzymałem delikatną sugestię że "na dłuższą  metę" będzie z nim mniej problemów i jest trwalszy aniżeli bezbarwny. Nie dociekałem czy to prawda... uwierzyłem na słowo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ma mw moim akwarium czarny, szkło ma 9 lat i cały czas wygląda tak samo (dobrze). Brat ma akwarium od roku, może nieco ponad, i ma biały, super to wyglądało, dopóki dookoła nie zarosły glony, których za chiny nie da się doczyścić, I wokół białego silikonu ba ciemną krawędź. Tak sobie to wygląda.

Ja mimo to zbiornik pod morskie będę zamawiał akwarium z bezbarwnym. Podobają mi się takie szkiełka bardziej niż z czarnym.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie mi się bezbarwny bardzo podoba. Jednak przeraża mnie to ze za jakis czas koze wygladac zamiast uroczo to obleśnie.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przejrzałem na szybko wszystkie wątki, które mam w obserwowanych i większośc ma bezbarwny silikon.  @Damian07 z AF i @waldek123blauze Szczecina mają czarny, z kolei @egon24z AF też ma bezbarwny.

Nie ma reguły :)


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli akwarium jest  otwarte, wystawione na widok (dostęp z 3 stron lub 4;)) to zdecydowanie lepiej prezentują się baniaki z silikonem bezbarwnym i OW.

Ja nie wyobrażam sobie posiadania baniaka z czarnym silikonem. Choć wyobrażam sobie, że ktoś może woleć właśnie takie.

Wszystkie akwa i terraria mam bezbarwne i opti.

Jeśli silikon bezbarwny jest wklejony na płasko w szyby ze szlifem trapezowym, to nic się jakoś strasznie nie syfi.

Brud jest widoczny, jeśli silikon wklejony jest "na wałek" wtedy syf , glony wchodzi w szczeliny.

Druga kwestia, przy długich łączeniach szyb, chyba od 50 cm, podobno mogą pojawiać się w silikonie bezbarwnym bąble(wynika to z techniki nanoszenia silikony na łączenia), które niektórym mogą przeszkadzać. Dla mnie niezauważalne.

Także dla mnie zdecydowanie bezbarwny:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś akwaria miałem klejone bezbarwnym silikonem, teraz tylko czarny i takie klejenie lepiej według mnie wygląda. Jest mniej problematyczne jak w narożnikach zacznie zarastać glonem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jak zarasta glonem to szczoteczka i przy cotygodniowej podmianie wody jazda z koksem. A nawet jak zarasta to nadal akwarium z bezbarwnym wygląda ładniej jak z czarnym i tego się nie oszuka ;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy przecieranie silikonu gąbką, ewentualnie bardzo ostrożne przejechanie żyletką przy spoinie, ale to bardzo rzadko jest konieczne. Jak dobrze i równo sklejone szkło to nie ma problemów. Tak czy inaczej wygląda to lepiej niż z czarnym

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wpisując w google optiwhite tank, na próżno szukać akwarium z czarnym silikonem (no może z 5%).

Czy zatem miliony akwarystów się myli wybierając kolor transparentny? Nie sądzę.

Efekt podświetlonej krawędzi akwarium przez lampę, dający efekt oszlifowanego diamentu - bezcenny.

Być może problem leży w marce silikonu. Soudal po roku jest w idealnym stanie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to jeszcze pochwalcie się skąd macie akwaria. ja zamierzam zamawiać z eRybki. Ale czytałem jeszcze dużo dobrych opinii o Przemku ze Szczecina lub Myciok.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.