Skocz do zawartości
abzol

Miesieczny koszt energii elektrycznej

Rekomendowane odpowiedzi

13 minut temu, Ura napisał:

Ja zrezygnowałem z jednego drogiego hobby - astronomii amatorskiej, na rzecz akwarystyki morskiej - stwierdziłem że nie mogę ciągnąć dwóch drogich hobby jednocześnie - sprzedałem wszystkie teleskopy i lornetki i zamieniłem na sprzęt do akwarium :P ale pewnie jestem w mniejszości.

Trzeba szukać oszczędnych sprzętów - cyrkulatorów i pomp oszczędnych bo one pracują cały czas.

dodatkowo trzeba się zastanowić nad ledami - przy dobrych markowych ledach można spokojnie trzymać proste SPS i fajnie LPS i miękkie, ukwiały i małże - no i odpadają koszty chłodzenia latem - cyrkulatory też można dobrać tak by nie grzały wody. 

Dokładnie o to mi chodzi, widzę w ofertach piękne designerskie  lampy po 7000zl i aż korci żeby zamówić, tylko że ten efekt można uzyskać za 700zł i można się oddać drugiemu hobby, w przyzwoitej cenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, Roman.P napisał:

Pozwolisz że również się z Tobą nie zgodzę. Jeśli wszystko jest ok to jakieś bakterie czy pożywki albo Balling to nie jest wielka sprawa ale to też koszt. w przypadkach plag a te mogą sie zdarzyć, czego nikomu nie życzę, to zobacz jakie są ceny za środki do ich zwalczania. Przykładowo energia 100 zł na miesiąc a przy dino, cjano albo ospie, jednorazowy wydatek xxx zł kupa kasy.

Do tego np. przy świetlówkach T5 koszt wymiany.

Tak na prawdę nie da się obliczyć kosztów utrzymania akwarium morskiego.

To moje zdanie.

Balling ? Zerknąłem na fakture z 2012 roku - 317zl za 5kg NaHCO3, 5kg CaCl2 bezwodny, MgCl2 szesciowodny - wszystko CZDA.  Magnez jeszcze mam poltora kg, NaHCO3 skonczylo sie w zeszlym roku, CaCl2 z racji ze bezwodny mam jeszcze pol puszki do dzisiaj. Fakt, ze nie podaje teraz w ogole ballinga. Ale nawet liczac 3 lata do 2015 to wychodzi 100zl rocznie.

Srodki do zwalczania plag ? O jakich srodkach mowisz i o jakich plagach ? Raz uzylem chemicleanu - zaplacilem cos kolo 30zl. Wystarczylo z tego co pamietam na 2 kuracje w tych moich 300l. Zreszta do dino i cyano nie potrzeba chemii. Ospa - gorzej ale wezmy herbtane - 473ml za 85zl czy jakos tak. 1ml  dziennie na 20l wody. Czas kuracji 10 dni.

Akwa 300l w obiegu -  15ml dziennie - 150ml jedna kuracja. Zostaje nam taka butelka jeszcze na 2 kuracje. A przeciez mozemy kupic mniejsze opakowanie.

Taka butelka za 85zl wystarczy na kuracje 900l akwarium. A jak ktoś już ma akwarium 900l to te 85zl raz na być może nigdy - to jest kropla w budżecie akwariowym.

Jakie jeszcze inne preparaty mega drogie ?

 

 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

110l netto brutto 128l koszt 75zl miesiecznie. Przy dozowaniu makro i mikro wzrośnie o jakieś 30zl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielu z Nas doradza się, aby podchodzić długofalowo do tematu. Zakupy ciągną się za mną ponad rok i dopiero dobiegają końca. Pomimo, że wywaliłem grubo ponad ... zł na sprzęt nadal liczę się ze stałymi kosztami eksploatacyjnymi. Jeżeli mogę je ograniczyć bez dużej straty to tak zrobię. Nie mogę się zgodzić z faktem, że stać Ciebie na założenie to z utrzymanie m nie powinieneś mieć problemu czy nie powinieneś o tym myśleć broń Boże mówić/ pisać. To trochę jak z psem- decydując się na niego liczyłem się z rocznymi czy sezonowymi wydatkami ale trafiło się kilka które zrujnowały nawet zaplanowane wakacje bo koszt leczenia okazał się zbyt wysoki. Udało się, ale jeżeli teraz jest coś co mogę przewidzieć i zaplanować to to wliczam PLUS ew. nieprzewidziane wydatki. Koszt energii elektrycznej jest policzalny i w miarę constans dlatego nie idę po 500l a 250 aby wyważyć koszty i odłożyć dodatkowo na czarną godzinę. Myślę, że jak ktoś pyta to podchodzi do tematu odpowiedzialnie. Jak powiedział Alfik wstyd się przyznać do niepowodzenia finansowego- już wszyscy wolą zganiać na brak czasu. Na forum jest sporo zbiorników, które z góry są skazane na "niepowodzenie" i rozczarowanie użytkownika przede wszystkim dlatego, że zakładane są pochopnie, bez analizy kosztów i zagłębieniu tematu co tak naprawdę kupimy. 

Tak więc liczę na wyjątkowo niskie rachunki czego także Wam życzę :D AHOJ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doliczając jedzenie, którego obecnie prawie nie podaję. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, Ura napisał:

Ja zrezygnowałem z jednego drogiego hobby - astronomii amatorskiej, na rzecz akwarystyki morskiej - stwierdziłem że nie mogę ciągnąć dwóch drogich hobby jednocześnie - sprzedałem wszystkie teleskopy i lornetki i zamieniłem na sprzęt do akwarium :P ale pewnie jestem w mniejszości.

Trzeba szukać oszczędnych sprzętów - cyrkulatorów i pomp oszczędnych bo one pracują cały czas.

dodatkowo trzeba się zastanowić nad ledami - przy dobrych markowych ledach można spokojnie trzymać proste SPS i fajnie LPS i miękkie, ukwiały i małże - no i odpadają koszty chłodzenia latem - cyrkulatory też można dobrać tak by nie grzały wody. 

Miałem hobby za którego koszty bym co rok stawiał wypasiona bańkę 300- 500L ( a szedłem po taniości :D )   , ale jest czas gdy dzieciaki dorosną i trzeba dać im kopa .
Cyrkulacja czy czerpie 10 czy 50 żadna to kwota roczna .
I najtańsze LED spokojnie zapewni byt nawet Akrom więc  po taniości się da  . 
Każde 10 W pod wodą nieważne czy za 500 czy za 50 będzie wodę grzać o te 10 W . 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, SU1 napisał:

Miałem hobby za którego koszty bym co rok stawiał wypasiona bańkę 300- 500L ( a szedłem po taniości :D )   , ale jest czas gdy dzieciaki dorosną i trzeba dać im kopa .
Cyrkulacja czy czerpie 10 czy 50 żadna to kwota roczna .
I najtańsze LED spokojnie zapewni byt nawet Akrom więc  po taniości się da  . 
Każde 10 W pod wodą nieważne czy za 500 czy za 50 będzie wodę grzać o te 10 W . 

:) ja mam cyrkulatro poza wodą - tj silnik, a wirnik w środku - Vortech - raczej nie grzeje wody.

Można po taniości oczywiście, i zachować oba hobby na taniości, tylko ja cholernie nie lubię takich kompromisów przejechałem się na sprzęcie chińskiego brandu Jebao i podziękowałem za kompromisy, to tak jak się nie ma czasu na oba hobby to lepiej zostawić jedno :) a środki przeznaczyć na dofinansowanie systemu - nawet mniejsze akwarium ale dofinansowane tak by nie mieć co chwila zgrzytów jak zepsuty sprzęt w serwisie.

EDIT: oczywiście jak ktoś nie może sprzedać sprzętów z innego hobby a nie ma środków to może być i Jebao :) albo coś używanego - ja kupiłem używaną lampę i odpieniacz, i odpieniacz jest do dziś.

Edytowane przez Ura (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Ura napisał:

:) ja mam cyrkulatro poza wodą - tj silnik, a wirnik w środku - Vortech - raczej nie grzeje wody.

Można po taniości oczywiście, i zachować oba hobby na taniości, tylko ja cholernie nie lubię takich kompromisów przejechałem się na sprzęcie chińskiego brandu Jebao i podziękowałem za kompromisy, to tak jak się nie ma czasu na oba hobby to lepiej zostawić jedno :) a środki przeznaczyć na dofinansowanie systemu - nawet mniejsze akwarium ale dofinansowane tak by nie mieć co chwila zgrzytów jak zepsuty sprzęt w serwisie.

O tak , albo skąpimy , albo mamy spokój .
Dlatego albo zaczynamy z świadomością kosztów , albo mamy utrapienie zamiast przyjemności . 
Da się mniej da się więcej ale ja po pewnych doświadczeniach stwierdzam że 100 pln /litr to podstawa .Plus koszty utrzymania 2pln /litr miesięcznie .Oczywiście w 100 L można mieć korale za 2K i za 20k ,To już zależy od właściciela . 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

pies kosztuje wiecej niz 200l akwarium a moze nawet 400l jezeli ktos karmi gotowa pasza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Stefan85 napisał:

pies kosztuje wiecej niz 200l akwarium a moze nawet 400l jezeli ktos karmi gotowa pasza.

to prawda ponad 300zł mc karma ale to jak mówiłem koszt stały policzalny. Jak podchodzisz odpowiedzialnie do tematu to się w niego wgłębiasz i liczysz koszty. Jak rok zbieram na sprzęt to ciężko powiedzieć, że teraz te 200zł mc to dla mnie nic (to także "niewidzialny" do końca koszt bo przecież wolałbym kupić za to rybkę... a jakiego miałbym korala! a w sumie to utrzymuje przy życiu moje pozostałe zwierzęta ale o tym z góry nie pomyśę!)... możliwe ale wolałbym wiedzieć, że to 200 albo czasem 250zł a nie jak w przypadku nagłej diagnozy psa 2,5k i nie ma, że boli- tu także to zapłacę jak ktoś powiedział hobby is hobby ale 500l nie będzie 200l :) Napisałem tylko dlatego, że nie powinno być odpowiedzi w stylu "nie liczy się kosztów, bo Ciebie nie stać", "nie uda ci się jak pytasz o koszty" etc. raczej rzucenie wartości i wielkości zbiornika być może komuś da do myślenia, że stworzy przemyślany i doinwestowany zbiornik a nie wielki bo przecież im więcej wody tym łatwiej a koszty to siara pytać "biedaku" hahaha- takie "małe" wyolbrzymienie. 

 

Edytowane przez flexin (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Kajtek77 napisał:

Prąd prądem policz wodę. 

@@Beti to ile masz na lampach bo mi miernik przy ca.500l bez Led pokazał 130w

U mnie miernik poboru prądu w szczycie pokazuje 1320w w nocy spada ,sama się zastanawiam czemu aż tyle. Chyba że ten miernik to jakaś  tandeta chińska:-)

Edit: a co do kosztu utrzymania akwarium miesięcznie  nie licząc kosztow energi to u mnie to okolo 250zl czyli można powiedziec że prawie 500zl na miesiąc. 

Energia,woda,sól,bakterie AF,dodatki AF,balling,pokarm dla ryb i korali,o czym jeszcze zapomniałam?no to tak mniejwiecej,oczywiście nie liczymy jakiegoś nowego życia w akwarium;-)gdybym chciala dokupić. Cala operacja od poczatku do dziś koszt akwarium na ten stan to prawie 25 tys zł. ( wszystko mam na myśli od akwarium po lampę korale rybki po testy)i to się tak wydaje koszty są rozłożone na miesiące tego tak nie widac jak się wydawało co miesiąc na to na tamto i owo:-)

Może ktoś nie uwierzyć czemu aż tyle, ale np sama lampa to koszt 3900zl odpieniacz 2000zl a reszta:-) szybko dojdzie do tej kwoty:-)

Utopione pieniądze dosłownie :P

Edytowane przez @Beti
Edit (wyświetl historię edycji)

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
pies kosztuje wiecej niz 200l akwarium a moze nawet 400l jezeli ktos karmi gotowa pasza.
Mamy to na co dzień . Mamy 2 Bernardyny które miesięcznie pochłaniają 100 kg karmy :-)

A co do akwarium sprawa jest prosta.... akwarystyka to dla wielu z nas tylko hobby i liczenie w ten sposób kosztów ogólnie nie ma sensu bo jak każde hobby jest poprostu kosztowna i dobrze jest mieć tego świadomość inaczej akwarium prędzej czy później skończy na targowisku.

Często się pojawiają pytania "ile kosztuje akwarium morskie " odpowiedź jest tylko jedna... tyle ile jesteś w stanie na nie wydać.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, DarekB30 napisał:

Mamy to na co dzień . Mamy 2 Bernardyny które miesięcznie pochłaniają 100 kg karmy :-)

A co do akwarium sprawa jest prosta.... akwarystyka to dla wielu z nas tylko hobby i liczenie w ten sposób kosztów ogólnie nie ma sensu bo jak każde hobby jest poprostu kosztowna i dobrze jest mieć tego świadomość inaczej akwarium prędzej czy później skończy na targowisku.

Często się pojawiają pytania "ile kosztuje akwarium morskie " odpowiedź jest tylko jedna... tyle ile jesteś w stanie na nie wydać.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
 

Ale wbrew wielu opiniom samo założenie akwarium morskiego średniej wielkości wcale nie musi być drogie wystarczy tyko trochę poszukać trochę zrobić samemu i koszty znacznie spadają a co do utrzymania później już to pewnych rzeczy nie da się oszukać i obejść bo później kończy się tak jak pisałeś akwa na targowisku bo coś poszło nie tak 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Napisalem o psie dla tego ze wielu ludzi uwaza ze akwarystyka morska jest dla ludzi z grubym portfelem. Ze to rozrzutnosc a czasem glupota. Ci sami ludzie czesto wlasnie maja psa czy inne zwierze a nawet jezeli nie to maja telewizje z pakietem za 50-80 zl telefon nie tanszy albo internet bo na tanszym zle sie filmy oglada... prawda jest taka ze zbiornik ok 100l jest tanszy niz wszystko ww taka tylko roznica ze pies najczescie nie kosztuje nic na pocztku. Ot tak kumplowi sie wyszczenila suczka i chcial sie pozbyc młodych wiec dal za darmo albo za symboliczna kwote. kosztow biezacych z reguly ludzie nie licza.

 

ps. inspiracja dla mnie jest moj brat od czasu do czasu wytykajacy mi ze pakuje tyle... kasy a moglbym miec psa tak jak on. kiedys mu wyliczylem ze sama karma kosztuje go ponad 150zl/mc  a wcale nie jest tak ze go karmi tylo gotowcem. moje akwarium to koszt ok 40 zl/mc. wiec za "taniego" psa dziekuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ale wbrew wielu opiniom samo założenie akwarium morskiego średniej wielkości wcale nie musi być drogie wystarczy tyko trochę poszukać trochę zrobić samemu i koszty znacznie spadają a co do utrzymania później już to pewnych rzeczy nie da się oszukać i obejść bo później kończy się tak jak pisałeś akwa na targowisku bo coś poszło nie tak 
Zgadzam się tylko trzeba zawsze brać poprawkę na to co kto uważa i jak sobie wyobraża akwarium morskie. Jeśli ktoś planuję akwarium na dłuższy czas niż rok to czasami się poprostu nie oplaca robić "pozornych" oszczędności. Taki przykład z mojego podwórka... samochód. Przejeżdżam rocznie około 80 tyś... I to właśnie księgowa mi uświadomiła że mnie poprostu nie stać na tani używany samochód... wbrew pozorom zakup nowego samochodu z salonu z ekonomicznego punktu widzenia jest w dłuższym okresie czasu bardziej opłacalny.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak ja obecne akwa mam już 3 rok i lampa samorobka działa ok koszt startowy ok 900zl za 6x39w t5 i 2x 54w t8 4 kanałowa razm że swietliwkami już 

hydraulika z obi odpieniacz diy który zakupiony na forum kosztował 300zl i do tej pory świetnie działa pompa obiegowa jebao cyrkulacje jvp i 1x jebao filtr przepływowy diy koszt ok 150zl i jakoś działa i nie narzekam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Roman.P napisał:

Pozwolisz że również się z Tobą nie zgodzę. Jeśli wszystko jest ok to jakieś bakterie czy pożywki albo Balling to nie jest wielka sprawa ale to też koszt. w przypadkach plag a te mogą sie zdarzyć, czego nikomu nie życzę, to zobacz jakie są ceny za środki do ich zwalczania. Przykładowo energia 100 zł na miesiąc a przy dino, cjano albo ospie, jednorazowy wydatek xxx zł kupa kasy.

Do tego np. przy świetlówkach T5 koszt wymiany.

Tak na prawdę nie da się obliczyć kosztów utrzymania akwarium morskiego.

To moje zdanie.

Można, wystarczy przez rok zbierać paragony po roku zsumować. Można się zszokować. U mnie akwa 112L + 40L szczepkarium wyszło średnio 160zł miesięcznie bez prądu.

11 godzin temu, Kajtek77 napisał:

Prąd prądem policz wodę. 

@@Beti to ile masz na lampach bo mi miernik przy ca.500l bez Led pokazał 130w

woda to nie koszt, m3 kosztuje 12zł to ile tych metrów miesięcznie zużywasz??


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek
woda to nie koszt, m3 kosztuje 12zł to ile tych metrów miesięcznie zużywasz??
Woda to nie tylko dolewka i podmiana. Mycie sprzetów raczej nie przeprowadza się u sąsiada? Wszystkie czynności przez okres wielu miesięcy napewno skumulują nie jeden m3 zużytej wody. Osobiście nie liczę kosztów utrzymania akwarium morskiego bo są to koszty nie małe i zdaję sobie z tego sprawę. Zakładając zrobiłem sobie kalkulacje plus nieprzewidziane wydatki. Żona się zgodziła i to się liczy. Cieszmy się hobby :)

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli nawet udałoby mi się zmniejszyć koszty stałe utrzymania baniaka o np. 50 zl miesięcznie to i tak bym tych pieniędzy nie oszczędził tylko pewnie kupił jedną szczepkę więcej. ale rozumiem ludzi którzy wchodząc do hobby chcę oszacować ile to będzie kosztować. 


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja planuję akwarium morskie za około półtora roku, a życie w nim za około 2 lata i koszty trochę mnie przerażają, tym bardziej że obecne hobby jakim jest fotografia głównie przyrodnicza, to już kilka tysięcy euro rocznie. Obecnie mam słodziaka 64 litry na bogato do którego kupowałem sprzęt z myślą o przejściu na większe szkło (eheim 350 professionel + grzałka przepływowa hydor 200W), ale to akwarium to nic w porównaniu do planowanej solniczki. Niestety wiem że za bardzo nie dam rady przyoszczędzić na jakości sprzętu, może jakieś używki, promocje, ale i tak na początek min. 4-5000 muszę liczyć. Życie swoją drogą, bo w sklepie byle szczepka koralowca wielkości paznokcia, czy najmniejszej rybki to min 40 euro. Na szczęście woda jest ogólnie za darmo, to chociaż tu koszt odpadu z filtra RO/DI odejdzie.

Jak jest w przypadku wilgoci w domach? Tego się głównie obawiam, bo o grzyba w Irlandii nie trudno, to pewnie do standardowych kosztów energii elektrycznej akwarium, muszę doliczyć pochłaniacze wilgoci i wentylatory.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
2 godziny temu, mkkaczy napisał:

Jak jest w przypadku wilgoci w domach? Tego się głównie obawiam, bo o grzyba w Irlandii nie trudno, to pewnie do standardowych kosztów energii elektrycznej akwarium, muszę doliczyć pochłaniacze wilgoci i wentylatory.

wilgoć, zresztą jak wszystko w przyrodzie dąży do równowagi :), wyjdzie Ci raczej na korzyść nie wiem jak w irlandi zimy ale u nas w zimie suchutkie powietrze z racji opalania domów więc akwarium jak na zbawienie, a w lecie nie osiągniesz więcej niż na dworze chyba że nie masz żadnej wentylacji i (typ szklarnia ) masz rosę na oknach w domu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Paczka fajek dziennie i małe co nieco raz w tygodniu i 1200 pyk co miesiąc .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

fajna jest tendencja ludzi, moi znajomi po zobaczeniu akwarium od razu pytają ile ty placisz za prąd hehe, ale prawda jest taka że rachunki za prąd to najmniejszy wydatek zwiazany z tym hobby :ph34r:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeden patrzy na koszty drugi nie;-)

Ja ostatnio prubuje zrozumiec koszty coby nie dopafla Cie depresja:D


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Ja nie liczę w ogóle wszystkie koszty związane z elektryką zrzucam na zmywarkę, suszarkę do ubrań i pralkę i czajnik i mikrofalę i hehe ach te prądożerne złe maszyny :),

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.