Skocz do zawartości
abzol

Miesieczny koszt energii elektrycznej

Rekomendowane odpowiedzi

Ale chyba właśnie dlatego lepiej zaplanować odpowiednio wcześniej na jak duże akwarium Cię stać niż założyć je i likwidować po zaledwie kilku miesiącach kiedy okaże się, że koszty Cię przerastają. Analogicznie do psa - nie stać Cię na Doga Tybetańskiego to idziesz i przygarniasz kundelka ze schroniska, który da Ci równie wiele radości i miłości ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

dla mnie zależność jest prosta, jak stać Cię na duże akwarium (oświetlenie, osprzęt, życie itd.)  to stać cię na jego utrzymanie, więc na etapie zakupu sprzętu można już mieć rozeznanie na co mnie stać, życzę powodzenia i jak największego akwarium :), zużycia prądu lepiej nie mierzyć i zrzucać na suszarkę do włosów żony :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,krótko i na temat moj zbiornik 660l w obiegu koszt miesieczny energi w woj.śląskim to prawie 180zl miesiecznie, i może ktoś  w to uwierzyć czy nie! Mam miernik poboru prądu i choćbym chciała to sie nie da mniej ;-)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

180zl za 660 litrow to nie tak duzo:) jaka masz lampe?


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cześć,a taką tam małą Led;-)zazor;-)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie 550l obiegu to jest 110zl więcej miesięcznie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miesięcznie czy do rachunku ? bo u mnie rachunek jest co 2 miesiące :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

240 i na koniec rozliczenia rocznego 600 dopłaty 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Być może wielu się narażę, ale moje zdanie jest takie.

Jeśli zaczynasz od analizy kosztów elektryczności utrzymania akwarium morskiego to znaczy że Cię na nie nie stać. Stały, umówmy się koszt energii to nic w porównaniu kosztów preparatów których nie da się przewidzieć w sytuacjach kryzysowych.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
4 minuty temu, Roman.P napisał:

Być może wielu się narażę, ale moje zdanie jest takie.

Jeśli zaczynasz od analizy kosztów elektryczności utrzymania akwarium morskiego to znaczy że Cię na nie nie stać. Stały, umówmy się koszt energii to nic w porównaniu kosztów preparatów których nie da się przewidzieć w sytuacjach kryzysowych.

:thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Roman nie do konca sie zgodze - zamiast porywac sie z motyka na slonce dopasowywuje sie wielkosc zbiornika do wlasnych mozliwosci. A najwiekszym pozeraczem jest energia bo to jak sam zauwazyles koszt staly. I jesli nas stac na ten koszt staly to dalej mozemy zaczac liczyc jakie beda dalsze koszty. Wbrew pozorom wcale koszt tych preparatow nie jest duzy w stosunku do energii. No chyba ze ktos jest fanem kupowania magicznych buteleczek, ktore mu marketing wcisnie - i ma na polce cala tablice "lambadajewa". To wtedy ok, zgodze sie ;P


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Roman.P napisał:

Być może wielu się narażę, ale moje zdanie jest takie.

Jeśli zaczynasz od analizy kosztów elektryczności utrzymania akwarium morskiego to znaczy że Cię na nie nie stać. Stały, umówmy się koszt energii to nic w porównaniu kosztów preparatów których nie da się przewidzieć w sytuacjach kryzysowych.


:thumbup: .
Ale z drugiej strony może ktoś nie wie  czy to będzie 100 czy 200 czy 500 i dlatego pyta . 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, VDR napisał:

Roman nie do konca sie zgodze - zamiast porywac sie z motyka na slonce dopasowywuje sie wielkosc zbiornika do wlasnych mozliwosci. A najwiekszym pozeraczem jest energia bo to jak sam zauwazyles koszt staly. I jesli nas stac na ten koszt staly to dalej mozemy zaczac liczyc jakie beda dalsze koszty. Wbrew pozorom wcale koszt tych preparatow nie jest duzy w stosunku do energii. No chyba ze ktos jest fanem kupowania magicznych buteleczek, ktore mu marketing wcisnie - i ma na polce cala tablice "lambadajewa". To wtedy ok, zgodze sie ;P

Pozwolisz że również się z Tobą nie zgodzę. Jeśli wszystko jest ok to jakieś bakterie czy pożywki albo Balling to nie jest wielka sprawa ale to też koszt. w przypadkach plag a te mogą sie zdarzyć, czego nikomu nie życzę, to zobacz jakie są ceny za środki do ich zwalczania. Przykładowo energia 100 zł na miesiąc a przy dino, cjano albo ospie, jednorazowy wydatek xxx zł kupa kasy.

Do tego np. przy świetlówkach T5 koszt wymiany.

Tak na prawdę nie da się obliczyć kosztów utrzymania akwarium morskiego.

To moje zdanie.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prąd prądem policz wodę. 

@@Beti to ile masz na lampach bo mi miernik przy ca.500l bez Led pokazał 130w

Edytowane przez Kajtek77 (wyświetl historię edycji)

Akwarium OW 120x60x60 + Sump 80x50x45h + Dolewka 40 l. / Deltec APF 600 na NJ 800 // Obieg Jebao DCT 8000 // Cyrkulacja 2 x Jebao RW 8 // Lampa Led Lumini glisten 150r2 + 120r1 // Grzałka Jager 250 wat // Sentry ATO //

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Teraz, Kajtek77 napisał:

Prąd prądem policz wodę. 

a może tak razem policzyć - energia el.+ woda - wtedy będzie bardziej kolorowo :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co ja liczyłem to u mnie baniak wyciąga w maksie 0,7kW/h przy kosztach prądu u mnie to jakieś 220zł/miesiąc. Baniak 500l w obiegu. Lampa 8x54w t5 12h/doba plus falowniki 3 szt, dolewka, pompa dozująca, nocne oświetlenie, czujnik pH, lampa w sumpie i to chyba wszystko.

To koszty stałe, ale tak jak pisał Roman są koszty dodatkowe też które trzeba wziąć pod uwagę. Sól , suplementy, balling jeśli ktoś stosuje,lub reaktor(zasyp,butla ,elektrozawór), karma dla ryb korali. 

No i nie wydaje mi sie ,żeby ktoś nie chciał zakupić sobie korala,lub ryby choć raz w miesiącu,bądź kwartale.

Dlatego tak często widzimy posty sprzedam baniak, bo ktoś po prostu przeliczył się z możliwościami, a napisać że to powód sprzedaży głupio.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, twardovski.michal napisał:

nic nie jest tak prądożerne jak lampy :D

Tak ale światło to życie. Najlepsze HQI + t5 :ph34r:ale koszt prądu większy i sauna w domu. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie przy 160l bez sumpa czyli lampa 4x39W, odpieniacz, dwa cyrkulatory, grzałka 200W, cyrkulacja i oświetlenie reaktora spagetti wychodzi jakieś 80 zł miesięcznie. O tyle średnio wzrosły rachunki za prąd w porównaniu do tego co płaciłem przed startem akwarium. Lampa zżera oczywiście najwięcej.


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie co za sens liczyć koszty, przecież żaden facet nie zrezygnuje ze swojego chobby (chyba że sprawy losowe) doliczając do akwarium  wydatki związane z  mojego fioła na punkcie kaktusów, hm pewnie niedługo pójdę z torbami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No niestety każde hobby generuje koszta, ale w coś trzeba się bawić;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że tak, ale można wybierać taki sprzęt który pobiera mniej prądu a nie odstaje parametrami od podobnych sobie urządzeń. Można kupić cyrkulatory czy pompy zasilane z 230V a można założyć takie zasilane z 24V które biorą mniej prądu.


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Darek85 napisał:

Oczywiście że tak, ale można wybierać taki sprzęt który pobiera mniej prądu a nie odstaje parametrami od podobnych sobie urządzeń. Można kupić cyrkulatory czy pompy zasilane z 230V a można założyć takie zasilane z 24V które biorą mniej prądu.

a kto ci tak powiedział że tej zamej wydajności tylko na 24 v biorą mniej,raczej odwrotnie


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, volf napisał:

W sumie co za sens liczyć koszty, przecież żaden facet nie zrezygnuje ze swojego chobby (chyba że sprawy losowe) doliczając do akwarium  wydatki związane z  mojego fioła na punkcie kaktusów, hm pewnie niedługo pójdę z torbami.

Ja zrezygnowałem z jednego drogiego hobby - astronomii amatorskiej, na rzecz akwarystyki morskiej - stwierdziłem że nie mogę ciągnąć dwóch drogich hobby jednocześnie - sprzedałem wszystkie teleskopy i lornetki i zamieniłem na sprzęt do akwarium :P ale pewnie jestem w mniejszości.

Trzeba szukać oszczędnych sprzętów - cyrkulatorów i pomp oszczędnych bo one pracują cały czas.

dodatkowo trzeba się zastanowić nad ledami - przy dobrych markowych ledach można spokojnie trzymać proste SPS i fajnie LPS i miękkie, ukwiały i małże - no i odpadają koszty chłodzenia latem - cyrkulatory też można dobrać tak by nie grzały wody. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hobby każde kosztuje i niech ktoś poda takie które nie generuje kosztów. Jak powiedział bardzo znany polski oligarcha i biznesmen "Przecież do grobu nie wezmę"

Więc cieszmy się naszym hobby pomimo kosztów.

 

26993284_1505407659527711_6603633726963400275_n.jpg

Edytowane przez Alfik1980 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.