Skocz do zawartości
boo12

Start na suchej skale

Rekomendowane odpowiedzi

Zamierzam startować na suchej skale i mam pytanie odnośnie samego rozruch kupić na przykład ze 2kg żywej do suchej, żeby bakterie miały skąd się wziąć i wspierać z buteleczek czy same syntetyczne ładować od początku, jak generalnie powinien wyglądać proces startu na suchej skale ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja startowałem na suchej i nie narzekam , wkładasz skałę lejesz bakterie np. Special blend do tego pożywkę notę-out ll i czekasz[emoji6]


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też startowałem na suchej skale. jak chcesz  trochę przyśpieszyć to weź od kogoś wodę z podmianki.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie nigdzie mi się nie śpieszy tylko zastanawiam się czy dołożenie kawałka żywej nie wniesie czegoś ciekawego do systemu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MOże wnieść, kraby na gapę, aipstasie, krewetkę modliszkowatą i jeszcze parę innych kłopotliwych gości. To loteria.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok rozumiem to w takim razie możecie polecić jakie bakterie i pożywki na start

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, pinki napisał:

MOże wnieść, kraby na gapę, aipstasie, krewetkę modliszkowatą i jeszcze parę innych kłopotliwych gości. To loteria.

ciekawe, że najwięcej ma do powiedzenia na temat żywej skały  ten co na suchej startuje 

boo12 jak chcesz an suchej startować to ja bym radził Ci dodać coś żywej, dla samych drobnych organizmów i robactwa  

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, azgar napisał:

ciekawe, że najwięcej ma do powiedzenia na temat żywej skały  ten co na suchej startuje 

boo12 jak chcesz an suchej startować to ja bym radził Ci dodać coś żywej, dla samych drobnych organizmów i robactwa  

 

Oj darujmy sobie sarkazm,

Ja bym ci polecił zastanowić się jakie korale chcesz tam hodować , następnie wybrał metodę prowadzenia zbiornika i zastosował się do niej od samego początku.

Takie tam jak jakie bakterie na początek to bład, wybierz metodę i bądz konsekwętny w jej stosowaniu.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, azgar napisał:

ciekawe, że najwięcej ma do powiedzenia na temat żywej skały  ten co na suchej startuje 

boo12 jak chcesz an suchej startować to ja bym radził Ci dodać coś żywej, dla samych drobnych organizmów i robactwa  

 

Ciągle zapominam uzupełnić resztę danych zrobię to za moment Kuba jestem, zakładając, że wsadzę trochę żywej skały to czy bakterie na start też dawać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sucha skała suchej nierówna, podobnie jak żywa żywej. 

Wiele osób na żywej skale ze sklepu miało bolesny start, podobnie, jak na suchej zanieczyszczonej dużą ilością organiki. Żywa skała podobno transportowana jest niemal bez wody, a nawet owinieta tylko gazetami, żeby nie wyschła. Część życia po drodze umiera i na tym później żerują glony i inne plagi i dlugo z parametrami nie mozna wyjść na prostą.

 Moim zdaniem najmniej kłopotliwa jest czysta, sucha skała jak marco rocks i do tego można dokupić kilka kawałków żywej, z zadbanego akwarium. 

Jesli ktoś ma dostęp do żywej skały z frachtu odgazowanej i dobrze transportowanej, to często można liczyć na niespodzianki. Jednym trafiają się mordercze kraby, krewetki pistoletowe czy modliszkowe,  płazince, aiptasia, a innym baby fungia, corynactis, jakis sps, krabik symbiotyczny, rurówki. Na pierwszy raz do rafki 30l fajnie jest kupić taką żywą skałę z niedpodziankami. W razie czego można ją wyjąć i pozbyć się niechcianych organizmów lub niewielkim kosztem można ją wymienić. Ale do wielkiego akwarium, gdzie skałę klei sie w misterne konstrukcje nie ma już praktycznie szans wydobyć tego, co niechciane bez konkretnej demolki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. A jaki jest najlepszy sposób prowadzenia baniaka, waszym zdaniem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, cimek napisał:

Witam. A jaki jest najlepszy sposób prowadzenia baniaka, waszym zdaniem?

Uuu panie, teraz to wrzuciłeś granat nie powiem w co ;]


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja startowałem na marco rocks i do ożywienia posłużyła mi krewetka z marketu polecam to prosta i bezproblemowa metoda 

Edytowane przez @mirek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, katani napisał:

Uuu panie, teraz to wrzuciłeś granat nie powiem w co ;]

Chodzi mi w sensie najmniej kłopotliwy jak na pierwsze akwa słone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ja startowałem na marco rocks i do ożywienia posłużyła mi krewetka z marketu polecam to prosta i bezproblemowa metoda 
Sama krewetka z marketu to raczej nic nie ożywiłeś, to tylko pożywka dla bakterii (które trzeba dodać osobno).

Wysłane z mojego XT1650 przy użyciu Tapatalka


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, cimek napisał:

Chodzi mi w sensie najmniej kłopotliwy jak na pierwsze akwa słone.

Chcesz najmniej kłopotliwie to trzymasz tylko korale miękkie + ryby i wtedy wystarczy podmiana 10% wody raz na tydzień (plus karmienie ryb oczywiście :) )

Nie musisz bawić się w suplementy, ballingi, reaktory, karmienie korali itd...podamiany wody, swiatlo, karmienie ryb i wszystko bedzie smigac :)

Edytowane przez Blizzard2009 (wyświetl historię edycji)


POPRZEDNIE SZKŁO: tutaj

OBECNE SZKŁO: tutaj
* 150x55x55cm, sump120x40x43cm *
* ATI Sunpower 8x54W *
* odpieniacz DIY by Erni na pompie DC3000 "
* start na 20kg suchej Marco Rocks + 15l Siporax *
* refugium *

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gothmog tak oczywiście masz racje zapomniałem dopisać że równocześnie należy podawać bakterie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Blizzard2009 napisał:

Chcesz najmniej kłopotliwie to trzymasz tylko korale miękkie + ryby i wtedy wystarczy podmiana 10% wody raz na tydzień (plus karmienie ryb oczywiście :) )

Nie musisz bawić się w suplementy, ballingi, reaktory, karmienie korali itd...podamiany wody, swiatlo, karmienie ryb i wszystko bedzie smigac :)

O to mi chodziło. Dopiero będę zaczynał przygodę z solą i chcę najprościej żeby się wdrażać z czasem w to wszystko na spokojnie.:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

18 godzin temu, Nik@ napisał:

Sucha skała suchej nierówna, podobnie jak żywa żywej.

Dobra, sprawdźcie proszę moją metodologię rozumowania bo nie wiem na ile jest poprawna,

Prawdziwa żywa skała - bardzo dobra filtracja

Sucha skała naturalna - filtracja porównywalna trochę gorsza do żywej ale jest, oczywiście po zasiedleniu przez bakterie i mikroorganizmy

Skała sucha zrobiona przez człowieka - cegłówka brak jakiejkolwiek filtracji brak kanalików wewnątrz skały

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, boo12 napisał:

Skała sucha zrobiona przez człowieka - cegłówka brak jakiejkolwiek filtracji brak kanalików wewnątrz skały

Jesteś bardzo kategoryczny w twierdzeniach. Podaj przykłady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, boo12 napisał:

 

 

Dobra, sprawdźcie proszę moją metodologię rozumowania bo nie wiem na ile jest poprawna,

Prawdziwa żywa skała - bardzo dobra filtracja

Sucha skała naturalna - filtracja porównywalna trochę gorsza do żywej ale jest, oczywiście po zasiedleniu przez bakterie i mikroorganizmy

Skała sucha zrobiona przez człowieka - cegłówka brak jakiejkolwiek filtracji brak kanalików wewnątrz skały

Jeśli się mylę niech mondrzejszy mnie poprawi.

Żywa skala - duża porowatość, sporo miejsca dla bakterii, nie tylko na skale ale i w skale dzieki jej porowatosci. Z tąd jej właściwości filtracyjne. Wyciągnięta z ekosystemu z życiem, które na niej się znajduje wprowadzasz do swojego zbiornika.

Sucha skała  (martwa) - żywa skala uśmiercona. Czyli taka na której było życie i już go tam nie ma. Właściwości filtracyjne te same tylko trzeba ją najpierw tym życiem zasiedlić.

Sucha robiona przez czlowieka - tu sprawa nie jest prosta bo jest jej kilka rodzajów. Ja mam RRR i rzeczywiście jej konsystencja bardziej przypomina kamień niż pumex do którego porównał bym skalę żywą. Co za tym idzie jej właściwości filtracyjne są gorsze od skaly naturalnej.


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, Leel00 napisał:

Jesteś bardzo kategoryczny w twierdzeniach. Podaj przykłady.

Jak napisałem mój tok rozumowania opiera się głównie na moich domysłach bądź informacjach które gdzieś tam mi przemknęły, akurat jeśli chodzi o skałę robioną zdaje się, że gdzieś widziałem przekroje takich robionych skał i niestety wewnątrz były zbite na sztywno

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, boo12 napisał:

Jak napisałem mój tok rozumowania opiera się głównie na moich domysłach bądź informacjach które gdzieś tam mi przemknęły, akurat jeśli chodzi o skałę robioną zdaje się, że gdzieś widziałem przekroje takich robionych skał i niestety wewnątrz były zbite na sztywno

To chyba nie jest dobre podejście. Gdzieś widziałeś jakąś skałę i na tej podstawie kategoryzujesz wszystkiecomparison.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Leel00 Dzięki za porównanie ja widziałem tylko takie które były w środku totalnie zalane czy "marco rocks" też jest tak porowate?  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja poprzedni zbiornik startowalam na zywej „niby super jakosci” a okazalo sie totalna porazka z samymi problemami. Teraz zamowilam Marco Rocks do nowegobaniaka i mam nadzieje ze bedzie ok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.