Skocz do zawartości
Gość

Akwarium morskie SPS - wersja mocno ekonomiczna

Rekomendowane odpowiedzi

10 godzin temu, SU1 napisał:

Fresz'u , ile lejesz ballinga .

 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Sorki przeoczyłem. Nie wiem ile dokładnie bo nie potrafię ogarnąć amerykańskiego sprzętu jakim jest Marine hehe ale tak około 250 Kh i Ca a SBS tyle co kot napłakał bo dozuję Grotecha z łapy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

250 kh i ca??

Hanne marine kh mnozy sie wynik przez 0.056

 

Czyli kh 14 masz?????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

O parametrach pisałem wcześniej ;)548a1ebcd389b23d98bdfac238e1265a.jpg

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, fresz33 napisał:

Sorki przeoczyłem. Nie wiem ile dokładnie bo nie potrafię ogarnąć amerykańskiego sprzętu jakim jest Marine hehe ale tak około 250 Kh i Ca a SBS tyle co kot napłakał bo dozuję Grotecha z łapy. 

 

36 minut temu, Raffy14 napisał:

250 kh i ca??

Hanne marine kh mnozy sie wynik przez 0.056

 

Czyli kh 14 masz?????

Czyli 1 litr na 4 dni kh płynu na taką ilość biomasy :ph34r::blink:

Sprawdził bym chodziarz jeszcze raz kh 

Ile lejesz Grotech ABCM ? 

 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nie 250 a 25 sorki za błąd i to jaki hehe a napisałem około bo nie potrafię tego sprzętu ogarnąć. Grotecha leję z łapy 10ml tygodniowo. Kh mam około 7,3-7,5 i mierzone testem AF.

Żeby nie było smutno to jakaś tam fotka z brzegu z "kwiatkami".

Y9vsGYd.jpg

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znaczy 1500ml miesięcznie  ,odlewasz wodę żeby utrzymać zasolenie ? .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jeszcze ani razu nie odlewałem tylko dosypywałem sól do przegrody w sumpie żeby utrzymać zasolenie. Wiem dziwne ;) zasolenie mam około 35, dzisiaj sprawdzę salimetrem ;) fal nie podmienia wody i też pisał że musi co jakiś czas dosypać...

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, SU1 napisał:

Znaczy 1500ml miesięcznie  ,odlewasz wodę żeby utrzymać zasolenie ? .

Skąd teza że trzeba było by odlewać wodę??? Bailing równoważy podstawowe minerały zużywane przez korale. A więc zasolenie w idealnych warunkach powinno trzymać się na równym poziomie. Ale zawsze cześć soli wychlapiemy, wyciągniemy na rękach itp więc z czasem w praktyce zasolenie spada...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem ciekaw sumpa 

Można foto ? 

 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A po co dosypujesz sól ? Przecież paruje woda a zasolenie pozostaje na niezmienionym poziomie bo masz automatyczną dolewkę


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie możnaby cały czas po troszkę soli dodawać. Wtedy balling musiałby mieć mniejszą dawkę. Ale takie działanie byłoby co nieco niedokładne.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
5 minut temu, AnT napisał:

Jestem ciekaw sumpa 

Można foto ? 

 

Mam pod ręką fotę jak powstawało akwarium i komora sumpa. Po prawej od pompy obiegowej teraz jest skała, w wąskiej przegrodzie wata filtracyjna a w ostatniejg gdzie wlatuje woda jest koszyk z siporaxem ze starego zbiornika i koszyk z węglem który już muszę wymienić bo ma chyba ponad miesiąc...

66b4c76f4f660c88df0daa58e8efd162.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fotkę z teraz nie jak powstawało :blink:

 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, dadario napisał:

Skąd teza że trzeba było by odlewać wodę??? Bailing równoważy podstawowe minerały zużywane przez korale. A więc zasolenie w idealnych warunkach powinno trzymać się na równym poziomie. Ale zawsze cześć soli wychlapiemy, wyciągniemy na rękach itp więc z czasem w praktyce zasolenie spada...

https://reefhub.pl/metoda-ballinga/
Cyt :  Balling powoduje, że w systemie przybywa nam NaCl, przez co rośnie ilość chlorku sodu  .
Lejąc niecałe 3 litry miesięcznie ( KH Ca )  żeby utrzymać zasolenie odlewam dwie małe szklanki tygodniowo z akwarium . 
 

Edytowane przez SU1 (wyświetl historię edycji)

summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
19 minut temu, AnT napisał:

Fotkę z teraz nie jak powstawało :blink:

 

Sorry siedzę w biurze hehe

Zdjęcie oczywiście dla zaspokojenia ciekawości zrobię późnym popołudniem albo jutro ;) nic więcej tam nie zobaczysz jak tylko to co napisałem wcześniej heh plus oczywiście wodę hehe

 

Żeby było kolorowo to dorzucam trochę fotek...

Serce mojej lampy Led DIY. Mija pół roku i nadal odpukać działa :rolleyes:

fbf6b02ca100caca73947953a490cda2.jpg

Korpus przerobionej i przemalowanej lampy którą kiedyś dostałem tu od kogoś z forum za free bo się okazało że ktoś sprzedał niesprawny skorodowany solą złom...

fcfe47a2527e8a479224669173bb7f2c.jpg 

Ina koniec acanka jeszcze zdjęcie w starym zbiorniku, dzisiaj przybyło jej już więcej nowych główek ( specjalnie nie dokarmiana jak to inni robią bez umiaru )

1a05b5297123520b12cebb1205a5b669.jpg

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, fresz33 napisał:

 

Jacku tu jest mowa o tym czy żywa skała jest lepsza od suchej martwej nie zasiedlonej bakteriami ;) Żywa skała/woda z podmianki to zdecydowanie lepszy/szybszy start zbiornika bo już mamy zaszczepiony tymi dobrymi bakteriami przerabiającymi amoniak. Czyli wniosek taki że jak sucha martwa skała dojrzeje to jest tak samo dobra jak ta żywa. A plusy i minusy żywej czy suchej skały to raczej każdy zna, jeżeli nie to wcześniej tu w wątku o tym napisałem.

And, somewhat counterintuitively, it was also shown that the denitrifying bacteria are up to 15 times more abundant on the surface of “live rock” than within it.

Chodzilo mi o to powyższe zdanie  i wnioski jakie z tego wynikają (zarastanie kanalików skały, ich konieczność czyszczenia,okresowa wymiana skały, itp) o ile metodologia tych badań była prawidłowa.


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fresh lampę distałeś ode mnie [emoji3][emoji3] a acana jest fajniusia


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Jacek56 napisał:

And, somewhat counterintuitively, it was also shown that the denitrifying bacteria are up to 15 times more abundant on the surface of “live rock” than within it.

Chodzilo mi o to powyższe zdanie  i wnioski jakie z tego wynikają (zarastanie kanalików skały, ich konieczność czyszczenia,okresowa wymiana skały, itp) o ile metodologia tych badań była prawidłowa.

@luft w innym temacie wytykał, że skała Marco Rock's nie jest porowata, tylko rurkowata. I rzeczywiście, zagłębień rurek, przelotów i prześwitów w tej skale jest zatrzęsienie. Ta skała jest po prostu dziurawa.

Biorąc pod uwagę powyższe, że na powierzchni skały, nawet porowatej jest 15 razy więcej bakterii denitryfikacyjnych niż w jej wnętrzu, to dziurawość tej skały jest jej zaletą. Większa powierzchnia zewnętrzna w tej samej objętości.

Oczywiście, jak Jacek zaznaca, przy założeniu, że metodologia badań jest wiarygodna.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, katani napisał:

@luft w innym temacie wytykał, że skała Marco Rock's nie jest porowata, tylko rurkowata. I rzeczywiście, zagłębień rurek, przelotów i prześwitów w tej skale jest zatrzęsienie. Ta skała jest po prostu dziurawa.

a ściślej określiłem, że jest dziurowata :) ze względu na mnogość dziur, otworów, wgłębień :) tak mianem co jest porowate, a co jest dziurowate :) Są też i dziurowate i porowate mega skały, ale najczęściej z dużą ilością martwej organiki, która trzyma się na suchej skale właśnie ze względu na jej kształt. Stąd wszystko ma jakieś zalety/wady.

pozdro

luft


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Fresh lampę distałeś ode mnie [emoji3][emoji3] a acana jest fajniusia


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Przyczyniłeś się do powstania tego eksperymentalnego zbiornika który wywołał i będzie wywoływać zmieszanie w temacie akwarystyki morskiej ;) jeszcze raz dziękuję Ci za oddanie w moje ręce tego co Ci sprzedano jako złom, bo rzeczywiście tak to wyglądało. Jeżeli masz gdzieś link do tego tematu to śmiało wrzuć ;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

3 minuty temu, fresz33 napisał:

Przyczyniłeś się do powstania tego eksperymentalnego zbiornika który wywołał i będzie wywoływać zmieszanie w temacie akwarystyki morskiej ;) jeszcze raz dziękuję Ci za oddanie w moje ręce tego co Ci sprzedano jako złom, bo rzeczywiście tak to wyglądało. Jeżeli masz gdzieś link do tego tematu to śmiało wrzuć ;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
 

Czy ten temat ma wywoływać zamieszanie? Po co? :2guns: ?


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie Twoje podejście do tematu akwarystyki morskiej jest eksperymentalne. Czytam ten temat od początku i chwilami nie mogę się nadziwić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek
Znaczy 1500ml miesięcznie  ,odlewasz wodę żeby utrzymać zasolenie ? .
Ja wlewam 4,5l ballinga miesięcznie. Jak do tej pory sól mimo wszystko muszę dodawać.

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, laszek napisał:

Ja wlewam 4,5l ballinga miesięcznie. Jak do tej pory sól mimo wszystko muszę dodawać.

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka
 

Ciekawe  gdzie ona znika , jak  nie dość że powinna być na jednym poziomie  to jeszcze teoretycznie przy ballingu powinno przybywać .Zresztą dlatego daje sie SBS żeby wyrównać stosunek soli do reszty .To wychodzi że jak komuś (pomińmy powody) nie przybywa zasolenia to nie powinien dawać SBS .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.