Skocz do zawartości
Gość

Akwarium morskie SPS - wersja mocno ekonomiczna

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Temat ma wywrócić wszystko do góry nogami i pokazać że teoria swoją drogą, a doświadczenia inną [emoji14]

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, fresz33 napisał:

Temat ma wywrócić wszystko do góry nogami i pokazać że teoria swoją drogą, a doświadczenia inną [emoji14]

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
 

No, no. Wszystkie światowe autorytety w tej dziedzinie padną na kolana


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Na cy..[emoji6] wyluzujcie już bo święta idą, czas pokoju i miłości.

 

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, fresz33 napisał:

Temat ma wywrócić wszystko do góry nogami i pokazać że teoria swoją drogą, a doświadczenia inną [emoji14]

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
 

:googleye tylko jest jeden problem , fizyki , chemii,biologii  nie oszukasz .I żeby do czegoś nowego dojść trzeba mieć choc zarys jak to działa .

ps: Kurde "znam cię nie od dziś " , forumowo kilka lat . Ale właśnie zastanawiam się ,po ostatnich twoich wypowiedziach czy nie masz w morskim coś jak Palythoa i nie bawisz się nią za często .:blink:

Edytowane przez SU1 (wyświetl historię edycji)

summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Tak w akwarium mam coś zupełnie innego i wszystkich robię w ciu.. jak w tej grze "let`s play a game" hehe z biologii i chemii w szkole ponoć miałem 5.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Światowe autorytety.

Kto ogląda BRS.TV na youtube? Może to żadne autorytety, ale eksperymenty robią ciekawe.

Oglądałem "52 weeks of reefing" w której to serii przechodzili przez zakładanie akwarium od początku do końca. Później robili doświadczenia z spaghetti jako metodą redukcji nutrientów. Po czym zbiornik, który zbudowali wcześniej w czasie "52 weeks of reefing" przestawili z Zeovit method na metodę Triton (UWAGA!) bez podmian.

Po początkowym zachwianiu zbiornika po zmianie metody baniak wraca do stabilności. Eksperyment trwa. Zobaczymy jakie będą efekty.

 

Teraz jest nowa seria "Ultra Low Maintenance". Będą budować zbiorniki, które wymagają minimalną ilość obsługi. Budują 3 zbiorniki, 1 dla miękasów, drugi dla LPS i trzeci pod SPS. W dwóch z nich (UWAGA!) nie będzie odpieniacza. W SPS odpieniacz, zamiast być sercem filtracji, ma wspierać refugium. Jestem ciekaw eksperymentu.

Możnaby powiedzieć, co to za autorytety. Ale sklepowi powinno zależeć, żeby sprzedawać drogie odpieniacze zamiast tanich glonów, i wiadra soli zamiast suplementów. Więc chyba nie ma co podejrzewać o manipulację wynikami.

Jest coraz więcej ludzi, którzy wyłączają albo usuwają odpieniacze i zaprzestają robić podmian. Może to nowa moda, może nie.

 

Zgadzam się z tymi co mówią: "pokaż mi 5-letni baniak bez odpieniacza lub bez podmian". Racja. Na takim zbiorniku można powiedzieć co działa a co nie. Ale 5 czy 10 lat temu taka sama dyskusja dotyczyła LED. A dzisiaj proszę, Damian z AF ma SPS pod LED i mimo, że sam kręci nosem to jego zbiornik powala. Egon też dołożył Ledy. A jeszcze kilka lat przed LED były T5 i tak dalej.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może warto poczytać o metodzie DSR i się okaże, że to żadna rewolucja :)

@Michał poważnie myślisz, że im powinno zależeć na sprzedaży odpieniacza itd ? - jak się "okaże" , że akwarystyka morska jest łatwa, nie trzeba mieć drogiego sprzętu i wiedzy to zamiast 1 osoby, która kupi właśnie odpieniacz przyjdzie 10, które wydadzą to samo co ten jeden na odpieniacz, jak nie więcej.

Po filmie "Gdzie jest nemo" był bum na posiadanie nemo w "słoiku", pojawiły się zestawy nano do morskiego i kto wie ile błazenków w WC.

Teraz jest MODA na udowadnianie, że się da prowadzić bez drogiego sprzętu itd - pewnie, że się da. Tylko jest jedno ale w tym wszystkim TRZEBA MIEĆ WIEDZĘ NA TEN TEMAT, a niestety jest bardzo liczne grono osób, która tej wiedzy nie ma a stara się na siłę pokazać, że jest odwrotnie.

Ps. @Krzysiek w mojej ocenie przyrosty tych acropor są mocno słabe, bo do trudnych nie należą. Chcesz wyzwanie i pokazać, że się "da" to odwiedź Marka w Bydgoszczy, zapakuj do akwarium korale za 300-500 pln np. Ice Fire , strawberry, pokaż przyrosty i super wybarwienie to podyskutuję dalej :)

Pozdr i Wesołych Świąt!

 


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cel dla sklepu jest jasny. Takim eksperymentem pokażą, że morskie nie jest trudne, i można poświęcać mało czasu i mieć fajne akwarium. A ci co kupią, bez wiedzy i doświadczenia, czyli standardowy początkowy morszczak, potem i tak kupi co trzeba bo sobie bez wiedzy nie poradzi.

Ale to nie zmienia faktu, że da się bez. I są na forum baniaki, które to ukazują. Akurat Fresz idealnym przykładem bo ma młody zbiornik.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Mocno słabe bo słabo dorzucone do pieca. Teraz nikomu nie dogodzę bo w tych warunkach to co w ogóle rośnie to jest nic heh acropory są proste tak jak miekasy tylko zależy jakie [emoji6] proste wnioski. Kurcze co by było jakbym zmuszony przez pewnego kolegę wrzucił temat kiedy acropory były by już dużo większe heh pewnie byście nie uwierzyli w to co piszę.

 

 

Kolejna aktualizacja tematu jak wszystko porośnie do ogromnych rozmarów. Widać że się w ostatnich dniach rozkręcają.

 

Idę zobaczyć co u nowo narodzonych błazenków.

 

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, katani napisał:

No właśnie. Światowe autorytety.

Kto ogląda BRS.TV na youtube? Może to żadne autorytety, ale eksperymenty robią ciekawe.

Oglądałem "52 weeks of reefing" w której to serii przechodzili przez zakładanie akwarium od początku do końca. Później robili doświadczenia z spaghetti jako metodą redukcji nutrientów. Po czym zbiornik, który zbudowali wcześniej w czasie "52 weeks of reefing" przestawili z Zeovit method na metodę Triton (UWAGA!) bez podmian.

Po początkowym zachwianiu zbiornika po zmianie metody baniak wraca do stabilności. Eksperyment trwa. Zobaczymy jakie będą efekty.

 

Teraz jest nowa seria "Ultra Low Maintenance". Będą budować zbiorniki, które wymagają minimalną ilość obsługi. Budują 3 zbiorniki, 1 dla miękasów, drugi dla LPS i trzeci pod SPS. W dwóch z nich (UWAGA!) nie będzie odpieniacza. W SPS odpieniacz, zamiast być sercem filtracji, ma wspierać refugium. Jestem ciekaw eksperymentu.

Jak możesz to daj link, może być na priv.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wpisz w youtube kanał BulkReefSupplyCom.

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Też to oglądam na youtube i na bieżąco jestem z reef2reef.

 

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek ja tam nie wiem czym koksujesz, wiem tylko, ze jeszcze sporo rzeczy przed Toba mimo, ze nie chcesz w to uwierzyc.

Wiem tez, ze te korale pod innym swiatlem rosna znacznie szybciej, poniewaz sam tego doswiadczylem i sa w stanie inaczej sie wybarwic niz widac na fotkach. Zapewne czesc osob wypowiadajacych sie w tym temacie tez moglaby to potwierdzic i chodzi mi tutaj glownie o przyrosty.

Michal poziom aspiracji kazdy ma inny. Jednego ciesza miekkia a innego super kolory acropor. Jedno jest pewne, nie chcesz miec stresu i wiecej wolnego czasu to nie stawiaj akwarium. Zaczyna sie od miekkich, a i tak konczy na badylach :)

 


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, fresz33 napisał:

Mocno słabe bo słabo dorzucone do pieca. Teraz nikomu nie dogodzę bo w tych warunkach to co w ogóle rośnie to jest nic heh acropory są proste tak jak miekasy tylko zależy jakie [emoji6] proste wnioski. Kurcze co by było jakbym zmuszony przez pewnego kolegę wrzucił temat kiedy acropory były by już dużo większe heh pewnie byście nie uwierzyli w to co piszę.

Fresz'u , nie wiem czy zauważyłeś to już nie jest temat twojego zbiornika :D . Będziesz musiał założyć nowy , najlepiej z innym tytułem . 
Wiesz nawet nie rozumiesz o co chodzi ludziom którzy tu piszą ,to nie chodzi o to że twoja metoda jest zła czy że masz to zrobić inaczej (bo to twoja sprawa), ale o to że ty nie masz metody tylko ignorancję .
Myślę że gdyby nie tytuł tematu i twoje odpowiedzi rozmowa potoczyła by się zupełnie inaczej , to anie nie jest  "super low tech"  ,ani "wersja mocno ekonomiczna"  .Twój poprzedni zbiornik był lux i oby ten doszedł do takiej formy .
 

8 godzin temu, dzym napisał:

Krzysiek ja tam nie wiem czym koksujesz, wiem tylko, ze jeszcze sporo rzeczy przed Toba mimo, ze nie chcesz w to uwierzyc.

Dokładnie 

Ps: Ja to się nie mogę doczekać twoich testów ICP :P 

Edytowane przez SU1 (wyświetl historię edycji)

summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, fresz33 napisał:

Sorry siedzę w biurze hehe

Zdjęcie oczywiście dla zaspokojenia ciekawości zrobię późnym popołudniem albo jutro ;) nic więcej tam nie zobaczysz jak tylko to co napisałem wcześniej heh plus oczywiście wodę hehe

Foto sumpa. - jestem ciekaw 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Całość i sump ;)73f5b95f857181a24d80258ca2069873.jpg017bbcadd1bfbd9a96283be0d12fc074.jpg8aa5f2d590c49da89dd35a54d3fbece7.jpgd3b87418d0499da8886abf7b2ff375b1.jpg

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lampa się popsuła nad akwa  hehe 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skały w sumpie nie oświetlasz ? Myślałem że tam masz refugium .

Edytowane przez Kajtek77 (wyświetl historię edycji)

Akwarium OW 120x60x60 + Sump 80x50x45h + Dolewka 40 l. / Deltec APF 600 na NJ 800 // Obieg Jebao DCT 8000 // Cyrkulacja 2 x Jebao RW 8 // Lampa Led Lumini glisten 150r2 + 120r1 // Grzałka Jager 250 wat // Sentry ATO //

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super low tech bym tego nie nazwał. 

Ale sump generalnie wygląda fajnie. 

Ale low tech bardziej by się przyjął jak byś odłączył wszystko i jechał na samych podmianch. 


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Lampa się popsuła nad akwa  hehe 
Tak bo jak robiłem zdjęcie to jeszcze sterownik nie pozwolił jej się zapalić hehe

Skały nie oświetlam bo bakterie do życia tego nie potrzebują.

Akwarium low tech dlatego że nie mam odpieniacza, reaktorów, absorberów, filtrów przepływowych itd. Akwarium opiera się tylko na żywej skale i wacie filtracyjnej. Mocno ekonomiczne bo jak podliczy się koszty tego zbiornika to wyjdą bardzo śmieszne i każdego na taki zbiornik z spsami stać.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak nie zbiega się to z definicją low tech... low - cost - ale nie jest to low - tech. Nie tylko na wacie i skale masz oparty system, bakteriach, i bailingu. Do tego low - tech raczej nie zakłada dolewki.
Z kolejną definicją którą naruszasz to nie jest to zbiornik sps-owy, jest to zbiornik mieszany.

Tytuł jak widać trochę sugeruje coś innego niż masz w baniaku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

No na pewno nie jest to typowy low tech hehe czepiamy się szczegółów. No właśnie mieszany zbiornik i tu znowu pytanie się pojawia czy tak można? Heh i czy dla każdej strony jest to dobre? Bo może kurcze przez miękkie koralowce spsy mi nie chcą w ogóle rosnąć? Nie wiem czy na lampę led czy na to zrzucić problem ;)

Da się prowadzić zbiornik bez dolewki i utrzymać stałe zasolenie?

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
52 minuty temu, fresz33 napisał:
Godzinę temu, AnT napisał:
Lampa się popsuła nad akwa  hehe 

Tak bo jak robiłem zdjęcie to jeszcze sterownik nie pozwolił jej się zapalić hehe

to jak oświetlasz zbiornik tzn. od której do której ? i od razu n 100%???

 


Akwarium OW 120x60x60 + Sump 80x50x45h + Dolewka 40 l. / Deltec APF 600 na NJ 800 // Obieg Jebao DCT 8000 // Cyrkulacja 2 x Jebao RW 8 // Lampa Led Lumini glisten 150r2 + 120r1 // Grzałka Jager 250 wat // Sentry ATO //

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, fresz33 napisał:

No na pewno nie jest to typowy low tech hehe czepiamy się szczegółów. No właśnie mieszany zbiornik i tu znowu pytanie się pojawia czy tak można? Heh i czy dla każdej strony jest to dobre? Bo może kurcze przez miękkie koralowce spsy mi nie chcą w ogóle rosnąć? Nie wiem czy na lampę led czy na to zrzucić problem ;)

Da się prowadzić zbiornik bez dolewki i utrzymać stałe zasolenie?

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
 

Bo taki typowo 100% lov tech to tylko u mnie :) , co prawda bez sps ale za to od pięciu lat w znakomitej formie. Jak nadarzy się kiedy okazja to zapraszam na oględziny .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.12.2017 o 23:51, fresz33 napisał:

Dokładnie, w ostatnich dniach widzę po acroporach że zaczynają łapać wiatr w żagle ;) zbiornik raphaela jest dla mnie akurat wzorem do naśladowania i inspiracją do działania.

 

Tak tu się nie można zgodzić - widać puchną - ciekaw czemu ? 

Dnia 19.12.2017 o 11:10, fresz33 napisał:

Dzięki Damian za parę słów od siebie ;) temat mój nie ma być wykładnią że tylko ta droga jest dobra i tą trzeba iść ale pokazać że i w ten sposób można.

Trzeba być oczytanym sączyć jak najwięcej wiedzy i przede wszystkim być cierpliwym. Nie wystarczy wlać, zamieszać i dolewać na pałę. Ze zbiornikiem trzeba się zżyć, zrozumieć i zintegrować. 

Raczej idziesz w całkiem innym kierunku - to jest pewne 

Po za tym jak zawieje tak powiewasz 

Dnia 19.12.2017 o 11:56, fresz33 napisał:

Kajtek większość sobie utrudnia życie bo nie czyta, a jak czyta to często nie potrafi zrozumieć i wyciągnąć wniosków ;) 

Ja się zalogowałem na forum w 2010r. a dopiero rok temu odpaliłem pierwszy zbiornik morski. Co się naczytałem do tego czasu to moje heh 

 

Czytałeś tyle lat i nie zrozumiałeś podstaw  -ale ty wiesz lepiej i tylko wołasz do dalszej dyskusji sam dalej tego nie pojąłeś 

Dnia 20.12.2017 o 14:01, fresz33 napisał:

Hehe wodę wyślę jak mnie najdzie wena na wiosnę, widzę po zbiorniku i koralowcach że jest cacy hehe jak przesadzam z ilością Grotecha to się szyby szybciej "brudzą" :D

SU1 znasz zasadę że jak wszystko rośnie, mnoży się i nie wybrzydza to nie ma co kombinować? :P

Znam osoby które pędziły za cyframi i był zonk. Od teraz tych osób żony prowadzą zbiorniki hehe przykład Jacka i wody wapiennej...

Tylko ci ludzie jakie mają doświadczenie ,doznali to na własnej skórze - a to duża różnica i wyciągnęli z  tego wnioski 

22 godziny temu, fresz33 napisał:

Mam pod ręką fotę jak powstawało akwarium i komora sumpa. Po prawej od pompy obiegowej teraz jest skała, w wąskiej przegrodzie wata filtracyjna a w ostatniejg gdzie wlatuje woda jest koszyk z siporaxem ze starego zbiornika i koszyk z węglem który już muszę wymienić bo ma chyba ponad miesiąc...

 

Dajesz węgiel po co ? 

Wojna chemiczna , czy w innym celu , czy więcej powodów ? 

22 godziny temu, fresz33 napisał:

 

Ina koniec acanka jeszcze zdjęcie w starym zbiorniku, dzisiaj przybyło jej już więcej nowych główek ( specjalnie nie dokarmiana jak to inni robią bez umiaru )

1a05b5297123520b12cebb1205a5b669.jpg

Czemu pokazujesz stare fotki 

Pokazuj jak teraz mają się korale bez karmienia 

Albo chociaż 

Tak wyglądał jak karmiłem dużo , teraz wygląda tak jak dokarmiam z umiarem 

13 godzin temu, fresz33 napisał:

Temat ma wywrócić wszystko do góry nogami i pokazać że teoria swoją drogą, a doświadczenia inną [emoji14]

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
 

Tu trzeba się zgodzić  

Godzinę temu, fresz33 napisał:

No na pewno nie jest to typowy low tech hehe czepiamy się szczegółów. No właśnie mieszany zbiornik i tu znowu pytanie się pojawia czy tak można? Heh i czy dla każdej strony jest to dobre? Bo może kurcze przez miękkie koralowce spsy mi nie chcą w ogóle rosnąć? Nie wiem czy na lampę led czy na to zrzucić problem ;)

Da się prowadzić zbiornik bez dolewki i utrzymać stałe zasolenie?

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
 

Przecież to twój zbiornik nie forumowy  - wiec jak to jest ? 

 

Takie przemyślenia 

p.s

Widziałeś jaki sump ma @raphael_ 

 

Edit : 

Zobacz na swój - daje do myślenia 

I to zaplecze powoli zaczyna brakować miejsca na magiczne butelki 

73f5b95f857181a24d80258ca2069873.jpg

Edytowane przez AnT (wyświetl historię edycji)

... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.