Jump to content

human_87

Klubowicz
 • Content Count

  401
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by human_87

 1. Z mega opóźnieniem donoszę, iż test zakończył się niepowodzeniem. Nasionka wykiełkowały tylko w kranówce... w wodzie z akwarium nie wydarzyło się nic. Trzymałem oba pojemniczki jakieś dwa tygodnie, później je wyrzuciłem. Tak więc, nie musi już tego nikt próbować.
 2. /UPDATE/ W końcu po tygodniu podawania NO3PO4-X, odpieniacz zaczął konkretnie wyrzucać syf. Przez ostatnie dni nic nie odpieniał prawie. Mam nadzieję, że będzie miało to konkretne odzwierciedlenie w teście na NO3.
 3. Chodziło mu raczej o to, wg wspomnianej Księgi Rodzaju, stworzone zwierzęta człowiek dostał do swojej dyspozycji i miały mu służyć na jego użytek. Ludzie z kolei biorąc sobie to zbyt bardzo do serca przeginają i patrzą tylko na siebie, dewastują świat przyrody. (ang. wiki jest nieco bardziej precyzyjna) Nie poruszajmy jednak tego wątku więcej.
 4. Przykład trzeci: Który osobiście najbardziej mnie zawiódł, bo myślałem, że nagrano to w naturze! W odcinku 5 "Zielone Morza" (Green Seas), przestawiono niezwykłą historię głowonogów (Zebra Mantis Shrimp), które łączą się w długoletnie pary i żyją w norach pod dnem. Jak sam usłyszałem Sir Athenborough powiedział, że ta para mogła żyć razem od 20 lat! Czubówna była już bardziej oszczędna w słowach bo powiedziała "długoletnią partnerkę". Cała historia opowiada o tym, że partnerka siedzi w norze i składa jajeczka a partner poluje i dostarcza jedzenie. Gdyby parter zginął to partnerka umrze z głodu! Historia pokazuje, jak samiec opuszcza partnerkę i idzie do nowej - większej. Historia niebywała! Jak się okazało cała przedstawiona historia została zmyślnie wymyślona a wszystkie sceny z tymi zwierzakami zostały nakręcone w jakimś basenie, w którym twórcy wiernie odtworzyli naturalne środowisko. Nawet nie ma pewności, że w filmie wystąpiły trzy zwierzaki czy tylko dwa. Wstawiam kilka kadrów z odcinka 5: PS: na tym piasku to chyba nawet im okrzemi wyszły? Co myślicie? XD
 5. Na mnie niezwykłe wrażenie zrobiło wiele zwierząt, ale chyba najbardziej zaskoczyła mnie ośmiornica! Broniąc się przed rekinem zebrała muszle leżące wogół niej i zrobiła z nich ochronną zbroje. Pokryła się nimi cała. Rekin czuł ją, jednak nie potrafił rozpoznać jej kształtu. Po chwili ośmiornica w jednym momencie zrzuciła wszystkie muszle i uciekła. Takim oto sposobem ośmiornica wykiwała rekina :-) Ciekawostka - Reżyser spędził niemal rok na obserwacji tej konkretnej ośmiornicy. Opłaciło się, bo nagrali coś naprawdę niezwykłego. :-) Scena którą opisałem: Z innych ciekawostek: Niektóre sceny nie zostały nakręcone w naturalnym środowisku. Nie jest ich dużo ale gdy ta informacja wyszła na światło dzienne na całą produkcje wylało się sporo hejtu w Internecie. Sam Sir David Attenborough (lektor) bronił wówczas produkcji, ale dodał też że drugi raz nie popełniliby tego błędu. Najwięjszy "hałas" był o to, że film był reklamowany hasłami iż jest to 100% materiał z dzikiej natury. Niektóre sceny jednak zostały nakręcone w akwariach, niektóre w specjalnych basenach gdzie odtworzono wiernie naturę a niektóre w specialnym basanie w ładowni statki z zainstalowaną chłodziarką wody na pokładzie. Przykład pierwszy: Scena z rozgwiazdami i ukwiałami w basenach skalnych w odcinku 6: Wybżerza ('Coasts). Zbudowali wiernie wyglądające baseny ze skał i umieścili w nich zwierzaki. Nakręcono to w Kanadzie w Vancouver. Wklejam screeny z dwóch kadrów: Przykład drugi: Ryba Anoplogaster (Fangtooth), żyjąca na głębinach oceanów, gdzie temperatura wody jest niska. Zdjęcia tej ryby zostały nakręcone na statku. Do specjalnego basenu z wielką chłodziarką wodywpuszczono Fangtooth aby go filmować. Nie znalazłem jednek informacji skąd go pozyskali aby go w tym basenie trzymać. Ryba wystapiła w 2 odcinku serii "Głębiny" (The Deep). Zdjęcie egzemplarza o którym mowa:
 6. Hej Wszystkim ;-) Postanowiłem założyć nowy temat o tej fantastycznej produkcji Błękitna Planeta II. Wcześniejsze temat dotyczyły tylko kanałów oraz godzin emisji jednak nie zawierały, żadnych informacji na temat samej produkcji. Zapraszam do udziału w ankiecie. Sam jestem ciekawy ilu z Was oglądało Blue Planet II? ;-) Co zrobiło na Was największe wrażenie podczas oglądania? Jakie przedstawione zwierzę wprawiło Was w osłupienie? O jakich ciekawostkach słyszaliście na temat Błękitnej Planety II? Dodatkowo: Ile trwała produkcja? Jakich użyto kamer i sprzętu do nurkowania? W jakich miejscach na świecie realizowano zdjęcia? Które fragmenty nagrano w akwarium? Jakie nagrody i wyróżnienia zdobyła Blue Planet II? Zachęcam osoby, które posiadają wydanie Blu-Ray 4K o podzielenie się informacjami z zamieszczonego tam Making Of! :-) PS: W tym temacie proszę o nie wklejanie kanałów oraz godzin emisji w TV, jak również linków do stron streamingowych! Jeśli masz wiedzę, kiedy odbędzie się nabliższa emisja Blue Planet II kliknij tutaj, aby przejść do tematu o kanałach o godzinach emisji.
 7. Przypadkowe foty. Sam jestem ciekawy, czy ktoś tutaj z forum stosuje takie rozwiązania - szczególnie gdzieś w środku skał a nie na szybie. Przeszukam forum czy był taki temat, jeśli nie było, to możemy założyć: Sposoby, plusy i minusy maskowania cyrkulatorów.
 8. Bardzo ciekawy temat z tym alternatywnym sposobem cyrkulacji. Wracając jednak do magnesów, zastanawiam się jakie względy autor tematu miał na myśli, chcąc wyeliminować mocowanie na magnes sprzętów w akwarium? Moim zdaniem możemy wyróżnić trzy możliwości: a) względy estetyczne (magnesy widoczne na bocznych ściankach + kable zwisające po bokach rzeczywiście mogą niektórych estetów drażnić); b) obawa przed zarysowaniem szkła, pęknięciem szyby, przytrzaśnięciem palca podczas montażu silnego magnesu; c) obawa przed szkodliwym działaniem magnesu i jego elementów w reakcji z wodą morską; @Caban Co miałeś na myśli? I tutaj przywołuje kolejny pomysł, dla osób, którym przeszkadza widok magnesu i cyrkulatora wewnętrz akwarium: (można nabyć gotowe rozwiązania lub stworzyć coś samemu)
 9. Chyba nie ma takiej potrzeby bo woda nie ma drogi ucieczki.
 10. albo rzeucha, która akurat z Chin dojdzie na Wielkanoc xd Dam znać co to przyszło.
 11. Zamówiłem jedną z tych maseczek. Mam nadzieję, że zamówienie dotrze. Mam zamiar wrzucić je do wody z podmianki i zobaczyć czy wykiełkują i co dalej z tym sie stanie. :-)
 12. Jeśli chodzi o mocowanie falowników, to przypomniało mi się jedno rozwiązanie. Brak falowników w akwarium! Istnieje alternatywa cyrkulacji napędzanej jedną pompą obiegową. Nazywa się to OceanMotion. ale jeśli chodzi o same magniesy, tak jak napisał chwiałek: Pozdrawiam
 13. U mnie max to było 27, ale ile to wysyłku wymagało... rolety zasłoniete w dzień a w nocy okna na oścież aby wywietrzyć mieszkanie; dwie listwy wentylatorków po obu bokach akwarium; w niektóre dni: dwa duże wentylatory podłogowe na krzesłach skierowane na tafę wody; otwarta szafka; wyłączona lampa UV przez całe lato; lampa skręcona na około 60%; Między 7 a 8 litrów dziennie dolewki dolewaliśmy. Spokojnie ponad 400 litrów wody wyparowało w ciągu lata To obietość całego mojego akwarium. A jak wasze dolewki szalały latem?
 14. Przykładowy link do aukcji z naturalnymi maseczkami z nasion alg morskich. Drugi przykładowy link do takiej maseczki. Warto zobaczyć zdjęcia na dole strony. Nasionka kiełkują na zdjęciach.
 15. Niestety nic nie zamówiłem. Temat został porzucony chyba. Jestem na bierząco ze stroną amazon.de z racji mojej pracy, niestety nasionka nie są dostępne. Pozostaje tylko zamawianie z Azji. Łatwiejszy jest temat Caulerpy - zielonego kawioru, bo pojawiła się aukcja z dostawą do Polski, jednak cena 39 euro oraz koszt przesyłki mnie odstraszyły. Z drugiej strony, kupienie tego za taką cenę mija się z celem, gdyż można po prostu podjechać do sklepu z akwarystyką i też kupić jak akurat jest dostępna... Ciekawsze są te maseczki z nasionek. Niesyety nadal nieprzetestowane.
 16. human_87

  Nowy zielony :)

  Liczę na duży kredyt zaufania! Obiecuję stanąć na wysokości i go spłacić. Dodatkowo, pozdrawiam Wszystkich. :-)
 17. Nie ma bezsensownych tematów, tylko czasami odpowiedzi są nie na temat!
 18. Bardzo ciekawy temat ;-) Nie wiem, czy ktoś pobrał sobie dla przykłdu wniosek o wydane zezwolenia na przywóz okazów CITES ze strony ministerestwa środowiska... ale należy zauważyć, że już na CITES trzeba podać informację w jakim celu sprowadzamy dany okaz. Do wybory mamy 12 możliwości: Zakładam, że wszystkie sklepy wybierają literkę T. Zatem Ministerstwo wydając zgodę, zna nasz cel i go akceptuje. Czy zatem sam CITES nie uprawnia sklepy do handlu i tyle? Dodatkowo, jeśli sklep wpisze dwie literki: B oraz T (bo tak można).. to z automatu może hodować, rozmnażać i sprzedawać. Tak z tego wynika. Czy nie?
 19. Też uważam, że wygląda to przyzwoicie. :-) Na jednym zdjęciu z 18 września widać coś co mi osobiście wygląda na wirki. Obadaj to. Skórzaste w szczególności nie lubią ich. Kurczą się i marszczą wtedy chcąc się ich pozbyć z siebie.
 20. Była 3 w nocy prawie, jak czytałem ten artykuł na stronie Florida Aquarium, chyba przeoczyłem tam jedno ważne zdanie. Pośpiesznie donoszę: Pierwszy raz udało się płciowo rozmnożyć koralowce atlantyckie, stosując już sprawdzoną metodę rozmnażania koralowców pochodzących z pacyfiku. To jest ten szczegół, którego wcześniej nie wyłapałem. Jak widać, żaden portal piszący artykuły również. Kolejny raz widać, że słowa mają znaczenie.
 21. Jestem zaskoczony, że takie rzeczy udają się w akwarium. Pewnie czytaliście ten artykuł z sierpnia 2019, gdzie akwarium na Florydzie chwali się, że poraz pierwszy w historii udało im się wychodować płciowo koralowce atlantycke w akwarium. Ogłosili to wielką sensacją... Zastanawiam się teraz w czym tkwi zatem niezwykłość ich dokonań... skoro wam się strasznie w akwarium rozsiewają poclipory płciowo. Link do oryginalnego oświadczenia The Florida Aquarium Link do jednego z polskich artykułów na podstawie oświadczenia The Florida Aquarium
 22. Hej ;-) Nie jestem wielkim tam znawcą, ale nie sądzę aby którakolwiek euphillia tak łatwo przyrosła do skały. W naturze one rosną na piasku najczęściej tworząc własne kolonie na własnym szkielecie. Przy dnie na piasku myślę byłoby też jej najlepiej. :-) Kilka zdjęć z naturalnego środowiska dla przykładu. Wokół korali tylko piasek praktycznie.
 23. human_87

  Wapno (Wapń)

  Odpieniacze tak ogólnie mają. Gdy zmienia się napięcie powierzchnowe wody, wówczas bąbelki nie "przyklejają" się i nie tworzy się taka super piana... Przyczyn może być wiele zaczynąjąc od temperatury powietrza w mieszkaniu, przez PH a kończąc pewnie na wapniu. To minie, trzeba poczekać. PS: Nie ustawiaj aby przelewał rurką do regulacji, bo jak zacznie pienić nawet nie zdążysz zauważyć a przeleje cały brud do akwarium.
 24. Nie mam tego urządzenia, ale zaciekawiony chwilę poszperałem. 1. W instrukcji jest napisane: "Open up the top of the sachet AND DO NOT squeeze it OR heat the solution by handling." Czyli: Otwórz górną część saszetki i nie ściskaj ani nie ogrzewaj jej rękoma. 2. Obejżałem kilka filmików na YT, gdzie pokazują to urządzenie i jego kalibrację. Wklejam interesujący filmik, gdzie Pan porównuje Hanna z Milwaukee. Płyn z saszetki na Milwaukee nie pokazuje 35ppt - po czym facet stwierdza, że "The fluid has to be calibrated for those electrodes and not optically" Reasumując, jeśli Pan się nie myli, to HI 98319 w trybie kalibracji działa inaczej niż w trybie pomarów... Wówczas, może się okazać, że nigdy ten płyn nie pokaże 35ppt. 3. Wszędzie pokazują, aby przed ponowym pomiarem zawsze zamoczyć elektrody w RO. Robiłeś tak? 4. W instrukcji jest też napisane, aby bardzo powoli wkładać urządzenie do saszetki, aby żaden bombelek powietrza się nie przyczepił do elektrod... Link do wspomnianego filmiku z YT.
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.