Jump to content

Arek77

Klubowicz
 • Content Count

  1782
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Arek77

 1. Balling to balling....czy kupisz gotowce od AF, czy czyste prochy chemiczne na jedno wyjdzie byle by były to prochy CZDA (w przypadku chemicznych). Chyba, że chodzi Ci o alternatywne metody -Ati, Triton... Ja leje Ballinga AF. w przypadku innych metod to już musisz poczytać i sam zdecydować. Każda ma swoje wady i zalety. Nie dostaniesz jednoznacznej odpowiedzi.
 2. Warto.....dużo nie kosztuje. Zerknij na temat dot. mojego akwa - pierwsze posty - bez UV-ałki bym męczył się przez co najmniej dwa miesiące. No to, w mojej opini, bez tego to działanie po omacku.
 3. Tak na dobrą sprawę, zamiast kupować nowe testy..... albo faktycznie zanies próbkę wody do porządnego sklepu niech Ci pomierzą....albo zrób ICP - za mniej niż 100 zł bedziesz przynajmniej wiedział z jakiego pułapu startujesz. Gdybym wiedział tyle co teraz to zaraz po posoleniu akwa, zrobiłbym test ICP na starcie jako bazowe. Poza tym dowiedziałbym się czy skaĺa czegoś nie oddaje.
 4. Czy mierzyłeś NO3 i omyłkowo wpisałeś NO2? Jeśli to nie jest pomyłka to w sumie nic nie napisałeś o parametrach nutrienów - NO3 i PO4. No właśnie....zerowe NO2 czy NO3? Bo może azotyny są niewykrywalne a NO3 i PO4 są wysokie. Czym mierzysz?
 5. Poczekaj.... jeszcze będziesz je skrobał ze skałki.... nieraz potrafi,po dwóch tygodniach polipy pokazać
 6. Są antybiotyki, które dobrze działają na mycobacterium i z powodzeniem wyleczą ryby z tej choroby.....ale w tym wypadku "pacjentem" jest całe akwarium i tu już może być problem. Trudno uzyskać terapeutyczne stężenie leków we wszystkich "zakątkach" akwarium. Z tym, że tak samo jak w przypadku oodinozy, akwarium w którym są obecne pałeczki mycobakterium może z powodzeniem funkcjonować bez wodocznych klinicznych objawów u ryb.... Należe jednak mieć uwadze, że każde załamanie się parametròw, w szczególności spadek pH i temperatury, wpuszczenie nowych zwierząt, może wywołać objawy u ryb. W swoim akwarium mam patogeny oodinozy, ale ryby czują się dobrze i nie wykazują objawów choroby. Tylko w przypadku wpuszczania nowych ryb, dwie najbardziej wrażliwe ryby wykazują widoczne objawy choroby. Po za tym, osobiście, bez wykonania badań labolatoryjnych, nie podjął bym się postawienia diagnozy, że to mykobacterioza. Objawy są podobne do wielu innych wyniszczających chorób ryb.
 7. Może i głupie pytanie, ale w dziedzinie fotografii jestem laikiem. Czy te zdjęcia są robione przez szybę na zbliżeniu, czy jakimś aparatem....zanurzonym w akwarium?
 8. Czy ten ukwiał na 4 zdjeciu to nie jest przypadkiem Aiptasia? i co to za koral na ostatniej fotce??
 9. A ten Wet. na jakiej podstawie stwierdził, że to mykobakterioza? Robił jakieś badania labolatoryjne?
 10. Prawdopodobnie Briareum. Albo pachyclavularia. Na tym zdjęciu trudno dokładnie rozpoznać.
 11. To albo nasz pecha i trafiłeś na oszukaną sól, albo źle robisz testy.
 12. Jesteś pewny, że to testy do wody morskiej?
 13. No tak. Tylko,że koral padł we wtorek i szkielet pokrył się glonem. Wcześniej był biały jak akra.
 14. Lepsze wrogiem dobrego! Zachciało mi się polepszyć warunki euphylli i .... został mi nowy kawałek naturalnej żywej skałki. Koral stał na środku akwarium w wyeksponowanym miejscu w dość mocnym świetle i mocnej cyrkulacji od ok trzech miesięcy. Nigdy nie wystawiał tak długich polipów jak w akwarium z którego go kupiłem. Pompował się codziennie, nigdy nie marudził, ale nie wyglądał tak imponująco jak u poprzednika. Podumałem, pomyślałem i przestawiłem go w miejsce o dużo mniejszej cyrkulacji i słabszym oświetleniem. Po 24 godzinach dwie z trzech główek się rozpłynęły, po kolejnej dobie trzecia też odleciała. . Ok. Trudno stało się..... ale to nie koniec. Po dwóch dniach zauważyłem, że szyby momentalnie zachodzą glonem. Do tej pory przecierałem je czyścikiem co 3-4 dni, teraz po kilku godzinach robiły się "mętne". Zmierzylem PO4 i NO3 i .... zonk! PO4- w przedziale 0,1-0,25, NO3 ok 20. I na tym nie koniec. Wczoraj (wieczorem) zauważyłem że jedna akropora tak jak by robi się jaśniejsza u podstawy, dziś rano zrobiła się biała jaj śnieg. Domyślam się, że rozpuszczona euphyllia dostarczyła na tyle dużo masy organicznej, że ostro podskoczyły nutrieny, a to wpłynęło na odrzucenie zooksanteli przez akroporę. Pozostałe korale, jak i pozostałe zwierzęta mają się dobrze, przynajmniej wizualnie. Narazie jedyne co zrobiłem to przeniosłem Rowaphos z komina do sumpa w mocniejszy przepływ wody i drastycznie ograniczyłem karmienie. A ... i .. zwiększyłem o 4 godz. oświetlenie refugium. Obserwujemy co będzie dalej. Jeśli to pomoże to znaczy, że to sprawka rozkładającej się euphylli, jeśli nie to znaczy, że to początek czegoś gorszego.... trzymajcie kciuki za pierwszą opcją. Pozdrawiam.
 15. Klasyka - Duncanosoma i..... na szczyt, tak aby wkoło było trochę wolnego.... galaxea. Mam ją od kilku miesięcy i ładnie się rozrasta, a wygląda jak gęsta euphyllia do których chyba nie mam szczęścia. Albo ręki. Na dno z przodu ze dwie fungie. U mnie w akwa do obowiązkowych jeszcze zaliczam plerogyrę (mam) i katalophyllię (w planach jako ostatni koral). Oj jest tego trochę..... wszystkie są ładne i godne polecenia i aby je wszystkie mieć to chyba cały pokój trzeba zalać solanką i na akwa przerobić
 16. Jeśli na być "miękawo" i falująco to polecam Anthelię umieszczoną w mocnym prądzie wody.
 17. Arek77

  Piasek

  Wypłukaj go dobrze, wysusz go, a potem, przed ponownym zalaniem znowu go dobrze wypłukaj.
 18. Ta komora na pompę to tak na styk. Ja bym dał min 15 cm. Pompę dobierasz do pojemnosci akwa. Pojemność x 10 plus ok 30% na zapas. 8000 l/godz. powinna być ok.
 19. Wg mnie przy rollermacie nie ma to większego znaczenia. Ale osobiście wolałbym aby było odwrotnie. Tak. Ta ścianka będzie stanowić o poziomie wody w sumpie. Jak to się ma do odpieniacza...nie wiem, mam zewnętrzny. Może projekt jest pod konkretny odpieniacz... albo na tej przegrodzie będzie umieszczony grzebień regulujący poziom wody. Pod jaką pompę planowany jest sump?
 20. Takie suszone raczej nie będą miały za dużo składników odżywczych.
 21. A jaki ma apetyt taka krewetka? Np ile asterin dziennie trzeba jej dawac? np mrożonych.
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.