Jump to content

Arek77

Klubowicz
 • Content Count

  682
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Arek77

 1. Ja mam falownik 4000l/h (Blau Wave lotion 4000) w kostce 40x40 i uważam, że to jest minimum. Wymiary samego akwa są jeszcze mniejsze bo 12 cm zabiera panel. Falownik zazwyczaj chodzi na ok 70% mocy, ale mam drugi (słabszy, niesterowalny ok 2000l/h) ze strumieniem skierowanym za skały oraz silną cyrkulację przez panel. Te falowniki z deklarowanym przepływem hulają tylko wtedy gdy są czyste, z każdym zgromadzonym brudem ich wydajność znacznie spada. Ja przy zbiorniku 50x50 zainstalowałbym co najmniej dwa z przepływem 8-10k i ewentualnie je skręcił wedle potrzeb.
 2. Przeglądając posty dotyczące pielęgnacji i opieki Waszych akwariów praktycznie wszyscy, bez względu na "wiek" akwarium, oprócz mikro, makro i innych substancji lejecie bakterie różnych firm. Przez wiele lat miałem do czynienia z akwarystyką słodkowodną gdzie po ustabilizowaniu się parametrów i dużej ilości porowatego złoża w filtrze wytwarzała się taka ilość odpowiednich szczepów bakterii, że zbiornik hulał wiele lat bez potrzeby dodawania bakterii z zewnątrz. Mało tego, ostatnio nawet, prowadząc już jednocześnie małe akwa morskie, wlałem ok 3/4 ampułki Probido do akwarium słodkowodnego i na dwa tygodnie rozwaliłem w nim mikrobiologię (pojawiło się NO2). Jeśli chodzi a akwa morskie to lanie bakterii przy jego starcie rozumiem doskonale. Ale po ustabilizowaniu się parametrów i po przejściu tzw dojrzewania, jeśli biologia w zbiorniku radzi już sobie nie tylko z cyklem nitryfikacyjny (brak NH4 i NO2), ale także NO3 trzyma się na założonym przez nas poziomie czy jest sens dalej lać bakterie? Co one nowego wnoszą do akwaryjnego ekosystemu, skoro bakterie, które żyją w skale i w złożu.... i w ogóle w całym baniaku robią to co powinny? Rozumiem, sytuacje, że nagle wyskoczy nam plaga.... coś się dzieje złego to bakterie na pewno nie zaszkodzą, ale w akwarium , które się kręci bezproblemowo jest dalej sens lać bakterie? Jakie są Wasze spostrzeżenia i doświadczenia w tej kwestii ??
 3. Akwarium zalane i nie ma przecieków . Obieg uruchomiony jeszcze na prowizorycznej rurze, ale woda się kręci. Pompa jest niesłyszalna (przez moment myślaĺem,że się nie załączyła) . Muszę zamówić parę rurek i kolanek, aby zrobić estetyczny powrót. Wlot wody chciałbym umieścić jak najdalej od komina - na przeciwległej do komina szybie. Na razie niech się kręci w takiej konfiguracji przez kilka dni. Teraz zastanawiam się jak zorganizować okablowanie aby nie było widoczne.
 4. Czyli 12W. Mam taką samą tylko, że inne diody (reef led) i pobór mocy wynosi 12W. Czyli ta 54W będzie wysterowana na 18W.
 5. Chciałbym obserwować "od środka" rozwój jaja jakiegoś małego gatunku rekina (np rekina psiego Scyliochrinus canicula lub chiloscyllium punctatum). Wiem, że można zrobić okienko w takim jajku i przykleić do szyby. Może kiedyś..... w kolejnym większym.....
 6. Być może dotne je tak aby były tylko pod skałą, tak aby skała opierała się na kratce. Obawiam się, że jak zostawię w całości to kopiące rybki będą ją odkrywać.
 7. Układ skały uległ dość dużym zmianom. Skała już częściowo poklejona więc raczej to ostateczna wersja. Zostały jeszcze do poklejenia drobne kamienie stanowiące filarki, ale to po wyciągnięciu kratek. Widok z frontu: I widok z boku: Bo bokach będą świeciły dwie okrągłe lampy dające skupione światło i tam zrobiłem miejsce na SPS-y. W środku ma być bardziej "miękko" i świecić będą dwie prostokątne "chinki". Pod płaskimi kamieniami chciałbym umieścić koralowce nie foto. Jutro, jak tylko dokupię brakujący oring, zalewam akwa kranówką. Tak więc jutro sądy dzień - test szczelności.......
 8. Mt38 co miałeś na myśli pisząc "formy głodowe"?
 9. Kratka jest tymczasowo aby, podczas manipulacji kamieniami, nic mi nie spadło bezpośrednio na szkło. Tak też zrobiłem, ocet i kwas mrówkowy, pozbyłem się w ten sposób 95% kamienia Trochę przestaje mi się podobać układ skały po lewej stronie - zrobiło sie małe gruzowisko
 10. Najpierw muszę zalać próbnie aby sprawdzić szczelność i sprzęt (pompy, cyrkulatory itp). Potem mam urlop i nie chcę aby coś zaczęło się dziać pod moją nieobecność. Zalanie solanką planuję z początkiem września.
 11. Akwa już ustawione na stelażu w okolicy docelowego miejsca. Niestety po drodze zapodział się gdzieś jeden oring od hydrauliki więc z próbnym zalaniem muszę poczekać do poniedziałku. Na razie próbuję ustawić skałę. Najbliższą noc skała spędzi w takim ułożeniu: Sumpa jednak w miarę dokładnie wyczyściłem - w razie problemów będę mógł to wykluczyć.
 12. Dobrze napisane....obecnie Zależy na jakiego osobnika trafiłaś.... jak leniuch to na mrożonkach pozostanie, jak rybka z charakterkiem to może być różnie. U kolegi taka rybka po pół roku zrobiła porządek z błazenkami
 13. Akwa dotarło całe i bez przygód. W komplecie z akwa jest sump. Sump jest niewyczyszczony z kamienia. Przed zalaniem powinienem go dokładnie oczyścić czy mogę tylko z grubsza z tego co się kruszy? Wg mnie z grubsza powinno wystarczyć - ten kamień to żródło makro i mikroelementów, a ewentualna martwa substancja organiczna dostarczy nutrienów na start. Co o tym myślicie? P.S. to czarne na dnie to silikon za pomocą którego przyklejone jest mata do dna.
 14. Arek77

  Piasek do dsb

  Myślę, że dobrze prowadzone dsb może być nie mniej ciekawym miejscem do obserwacji niż samo akwa więc warto. Na obecną chwilę co, jak, gdzie i kiedy trzeba zrobić aby utrzymać dsb w dobrej kondycji jeszcze nie do końca wiem, ale chciałbym spróbować.
 15. Arek77

  Piasek do dsb

  Ktoś coś na ten temat??
 16. Arek77

  Piasek do dsb

  Odświeżę temat. Czy do DSB nadaje się drobny piasek aragonitowy zamiast kwarcowego?
 17. W jakich proporcjach biały/ niebieski masz ustawioną lampę?
 18. Jutro odbieram akwa . Weekend minie na układaniu i klejeniu skały i w poniedziałek zalewam kranówką. Przez tydzień będzie się kręcić na słodkiej wodzie - sprawdzę szczelność i obieg wody. Potem wymina wody na świerzą solankę plus wodę z podmian z małego akwa. Startować chcę na soli Blue Treasure reef salt, ale obecnie trodno ją kupić. Jak wszystko będzie ok to w październiku zaczynam przenosiny życia.
 19. Akwa ma działać tylko do końca września-października potem dawno zaplanowana przesiadka na większe i tam docelowo będzie podłączona pompa. Ale najważniejsza sprawa to to, że za dwa tygodnie wyjeżdżam na 14 dniowy urlop i akwarium będzie pod opieką koleżanki. Większość forumowiczów odradza jakiekolwiek kombinacje na krótko przed pozostawieniem akwa samym sobie, więc jeżeli już będę podłączał pompę to na sam koniec sierpnia, aby zobaczyć jak to wszystko działa i mieć wszystko "na oku". A połączenie Ca, Mg i SBS w jednym roztworze ułatwiło by obsługę akwa pod moją nieobecność - zostawił bym dyspozycję np - co 3 dni wlewasz tę buteleczkę do akwarium, a po ok 7 dniach zmieniasz pustą butlę z dolewką na pełną już przygotowaną. Tak samo chcę przygotować karmę - umieścić porcję mrożonek w buteleczkach po testach i trzeba je będzie tylko wyjmować z zamrażarki, dodać wody z akwa i po rozmrożeniu wlać do zbiornika. Dolewka u mnie jest bardzo przewidywalna - 5 l schodzi w 7 dni +/- pół dnia - od miesiąca kH waha się w granicach 8,1-8,3 więc jest w miarę stałe. Dziś lub jutro zmieszam makro i mikro na próbę i będę obserwował czy coś tam się nie strąca. W innych okolicznościach pompę podłączyl bym zaraz po jej zakupie
 20. No i po filtrze glonowym . Dziś rano zamiast grubych nitek glonów zauważyłem cieńkie nitki jak pajęczyna - spaghetti rozpuściło się. Zastanawiam się czy przyczyną są niskie NO3 i PO4 czy zabrakło im Fe i fosforu. Narazie nie otwieram filtra bo widać w nim pełno życia, a tych glonów jest na tyle mało, że nie powinny wpłynąć na biologię w zbiorniku.
 21. Dzięki za info - właśnie chciałem wiedzieć czy te roztwory się nie gryzą. W dolewce na 5 l wody jest 4 g kH buffer i podawana jest do komory pompy, poza tym to dolewka grawitacyjna więc podawanie jest stałe i praktycznie kropelkowe, a mikro i makro chcem podawać w okolice wlewania się wody do panelu - nawet jak roztwory się spotkają to będą mocno rozcieńczone.
 22. Od kilku tygodni podaję do akwarium prochy wg. met. Bailinga - narazie leje "z ręki". Mam pompę dozującą i chciałbym aby przejęła dozowanie. Wg wyliczeń wychodzi, że powinienem podawać po 10 ml każdego roztworu. Kh dozuję z dolewką. Czy mogę zmieszać Ca Mg i SBS (mikro) w jednym pojemniku i dozować jedną pompą, czy coś się wytrąci lub któreś związki zareagują ze sobą?.... Ktoś z forumowiczów ma taką wiedzę?
 23. Jak babeczka się czuje po trzech tygodniach?
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.